Merhabalar, Kutlu Darılmaz' ın yeni Sap2000 v20 kitabında Sayfa 528 de "Dışmerkez Çaprazlı Çelik Yapı Sistemi" örneğinde Rüzgar yüklerini tanımlarken Eurocode1-2005 secerek, Rüzgar hızı, doğruldu katsayısı, mevsim katsayısı, tubulance factor Vb. datalar girmiş. Benim çelik yapılardaki bilgim cok az. Daha önce precast betonarme, yüksekliği fazla olmayan yapıları çözerken benTS498 e göre 0.8.q.A gibi bir hesapla kolonlara bu kuvvetten olusan serit yükü girerdim. Sorularım sudur;1) Bu fark çelik yapılar ve betonarme yapılar arasında fark yüzünden mi? yani cephe durumuna göre daha önce yaptığım hesaba göre celik kolon veya döşeme kirişine şerit yük giremez miyim?2)yeni yönetmelik gereği mi artık rüzgar yükleri söz konusuyken sap2000 e bu sekilde girmeliyiz?3)Yoksa zaten Ts498 bütün bu detaylardan sonra TS EN 1991-1-4 e göre bilgiyi damıtıp "0.8.q.A" hesabını mı ortaya koyuyor ülkemiz için. Yani acaba her iki durumda da aynı şeyi mi yapıyoruz?bu konularda yardım edebilirseniz cok seviriniirm. Teşekkürler.