Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Mühendislik Ücretlerinde Kırım Yapılması Nasıl Engellenir?

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  16-05-2008
  Mesajlar
  7
  Thanks
  1
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Question Mühendislik Ücretlerinde Kırım Yapılması Nasıl Engellenir?

  Malum memlekette 500 liraya statik proje, 200-300 liraya elektrik, mekanik proje çiziliyor. Mimarların durumu bu üç meslek grubuna nispeten iyi olsa da gün gün kötüleşiyor.

  Piyasa şartlarında mühendislerin mesleki etiği düşünmeden fiyat kırmaları, aman işi kaybetmeyeyim kaygısı, meslek odalarının hiç bir şeye yaramaması (İTB için yıllık 700 küsür, sim için 300 küsür TL almak dışında tabi) gün gün mesleğin durumunu vahim hale sokuyor.

  Mühendislik ücretlerinde kırımın önüne nasıl geçilebilir arkadaşlar, fikirleriniz nelerdir? Odalardan medet ummaya devam edecek miyiz bu şekilde? Mühendisler ne zaman fiyat birliğine varıp buna sadık kalacak?

  Uygulanır mı bilmem, uygulansa ne derecede başarılı olur onu da bilmem, aklıma gelen şu ki mühendislerin mühendislik ücretlerini odalar belirlemeli, tahsilatını odalar yapıp mühendise aktarmalı.
  En basiti belediyeler ile anlaşılıp mühendislik hizmeti alanların meslek odasına mühendislik ücretini yatırdığına dair makbuz almaları, belediyelere bu şekilde başvurmaları sağlanabilir.

  Odadan aldığı parayı daha sonra müşteriye iade edecek ahlaksızlar illaki olacaktır ama mesleğin mevcut durumdan çok daha iyi şartlara geleceğinden şüphe etmiyorum.

  Müşteri mühendislik ücretini meslek odasına yatırır, oda oradan aidatını vs. keser, devlet vergisini hakkıyla adam akıllı alır, kalan meblağ mühendise aktarılır. Bu durumda bile mühendisler şimdikinden kat kat fazla kazanır.

 2. #2
  Özel Üye
  Üyelik tarihi
  07-03-2009
  Mesajlar
  721
  Thanks
  168
  Thanked 106 Times in 91 Posts
  İşin biraz daha acı boyutunu söyleyim. Çin malı proje çizen bu tarz firmaların bazıları ucuz yaptığı için çok iş alıyor ve yetişemiyor. Meslek liselerinin inşaat bölümünden yıllık stajer alıyorlar. Yetişemedikleri statik-mimari projeleri onlara çizdirip kabaca bir kontrol edip belediyeye sunuyorlar. Bence mühendisliğin hak ettiği seviyeye gelmesi için;
  -Ülkedeki mühendis ihtiyacına göre mezun verilmeli(arz-talep).Şu anki mühendislik bölümü sayısı çok fazla. Devlet üniversitesini kazanamayan kişiler, özel üniversiteler sağolsun daha kolay yoldan parası ile üniversiteyi kazanabiliyor.
  -Çok sert bir oda mevzuatı gerekiyor. Maliye ile anlaşmalı fatura kontrolü çözebilir. Nasılsa sistemden kim ruhsata statik projeye imza atmış görebiliyorlar. Telefon açıp imza atmışınız ama faturanız bize ulaşmadı diyebilir.Tabi bu işler için odanın ilave personeller çalıştırması gerekir. 1.yakalanmada ihtar ikincisinde meslekten men.
  Bunlar iyi günlerimiz daha suriyeliler konusu var.

 3. The Following User Says Thank You to oktemmehme For This Useful Post:

  erhaneren1 (07-10-2017)

 4. #3
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-12-2010
  Mesajlar
  69
  Thanks
  13
  Thanked 12 Times in 12 Posts
  Kırımın önüne geçilemez malesef. ülkede her sene tonla mezun çıkıyor. son 6-7 yılda her ile fakülte açıldı neredeyse. üstteki arkadaşın dediği gibi arz çok talep az. öyle bir zamanki işini iyi bilen bir usta mühendisten çok daha aranır durumda. Herkes bir şekilde okuyor. Devlet üniversitelerinde bile puanlar yerlerde. Barajı geçen mühendis oluyor. Kimseyi umutsuzluğa sevk etmem istemem ama bu kafayla devam edilirse çok ciddi sorunlar bizleri bekliyor.

 5. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  12-01-2012
  Mesajlar
  10
  Thanks
  2
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  şöyle bir çözüm olabilir arkadşımızın dediği gibi ilk olarak arzı düşürüp talep seviyesini makul dengeye ayarlamakla yani mevcuttaki mezun sayısını sabit tutmak.ikinci olarak da meslek odasındaki terör sevici zihniyeti değiştirmekle olabilir. Nasıl olucak derseniz odalar siyasetten , memleket düşmanlığı yapmaktan sıyrılıp ülkedeki mühendislerin sorunlarına çözüm arayışında bulunucak ve böylece mevcuttaki hükümetlerle diyalog kurulabilecek böylelikle mevcut siyasa sorunlardan haberdar olup çözümler üretilecek.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 17-05-2016, 09:13
 2. İş programı Yapılması
  By tumalarorhan in forum Metraj ve Hakediş
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15-07-2013, 01:38
 3. Gizli yapılması gerekli 2 şey...
  By CELİKKOLLU in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-10-2012, 11:06
 4. Beton Kırım Programı
  By kdfenerlist in forum Yararlı Programlar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 02-01-2009, 19:46
 5. Mermer metraj yapılması
  By hasan s. in forum İşçilik, Malzeme ve Birim Fiyat
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17-11-2008, 02:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •