Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Mod

Katılımcı Üye
    Thanks
    48

Mod Sayısı Yüksekliği

Merhabalar,

8 katlı bir betonarme yapıda %90 kütle katılım oranını yakalamak için gerekli mod sayısı çok yüksek çıkıyor (500 mod gibi). Bu durum herhangi bir hatanın, yanlışın habercisi olabilir mi?

Yapı 2 kat olarak (biri bodrum) görece geniş bir alanı kaplıyor. Devamındaki 6 katta ise birbiriyle bağlanmayan bağımsız 3 ayrı kule gibi. Yani üst kısımlarda her kat için 3 farklı rijit diyafram söz konusu.

Mod sayısının çok yüksek çıkması (%90 katılım oranı için) bu durumdan kaynaklanıyor olabilir mi?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Konu sokrates tarafından (21-11-2016 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir. Sebep: başlığın daha iyi tanımı

Katılımcı Üye
    Thanks
    12
    İlginç bir durum dediğiniz gibi 3 ayrı kule olduğundan kaynaklı büyük ihtimalle. Ama şöyle bir durum var ki sizinki gibi yapılarda alt kısımdaki ortak olan m2'ce geniş kısım(baza) genelde deprem hesabında rijit bodrum olarak düşünüldüğünde mod ve periyot değerleri çok düzgün çıkıyor. Bu yüzden elinizde imkan olsa yada yapılabiliyorsa 3 kuleye de ayrı mod birleştirme yapmak daha mantıklı olmaz mıydı? Yorumları ben de merakla bekliyorum.

Katılımcı Üye
    Thanks
    48
    Alıntı alozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlginç bir durum dediğiniz gibi 3 ayrı kule olduğundan kaynaklı büyük ihtimalle. Ama şöyle bir durum var ki sizinki gibi yapılarda alt kısımdaki ortak olan m2'ce geniş kısım(baza) genelde deprem hesabında rijit bodrum olarak düşünüldüğünde mod ve periyot değerleri çok düzgün çıkıyor. Bu yüzden elinizde imkan olsa yada yapılabiliyorsa 3 kuleye de ayrı mod birleştirme yapmak daha mantıklı olmaz mıydı? Yorumları ben de merakla bekliyorum.
    Rijit bodrum kat olarak düşünebileceğimiz gibi yapının her tarafında perdeler yok. Sadece 2 kenarda var. O da sadece en alt katta. 3 kuleye de ayrı mod birleştirme yapmak tam olarak ne şekilde mümkün? 3 farklı model oluşturup (hepsinde alt kısım var üstler farklı) hepsi için ayrı ayrı analiz ve dizayn mı? Yoksa daha farklı bir durum mu?

Geçici çözüm olarak modal cases tanımlarken "Modal Case Sub Type" seçeneğini "Eigen" yerine "Ritz"e çevirdim. O zaman %90'ı yakalayan mod sayısı 25-30 lara düştü.

Katılımcı Üye
    Thanks
    12
    3 farklı kısım için ayrı mod birleştirmeler yapılabilir mi bilmiyorum. Sadece fikir olarak söyledim. Eigen'ı Ritz'e çevirerek (bildiğim kadarıyla) mod hesabında düşey bileşenleri iptal ederek sadece yatay bileşenler katılıyor. Son işlerimizde biz de Ritz kullanarak çözüm yaptık. Eğer dediğiniz gibi %90'ı yakaladıysanız problem yok. Benim söylemek istediğim siz bazayı dikkate almadan(rijit bodrum yapmadan) sadece kat değerlerine bakarak daha mantıklı sonuçlar çıkıyor. (Göreli kat ötelemeleri, TDY düzensizlikleri gibi konularda )

5. The Following User Says Thank You to alozan For This Useful Post:

sokrates (19-12-2016)

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Mod=kat sayısi×3 kendiniz etabse vereceksiniz.
    Tavsiyem istatiki analys edin,dinamiki çok demir çikarar yada çok işi olur.mesela2gun.istatiki 2saat
    Gonderirseniz mimari fili etabsini veririm.00909367153366
    Cevat karahan tebrizden
    [email protected]

Bu Konudaki Etiketler