Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Türkiye İran Tır Taşımacılığı ve Suriyeli Mülteciler

 1. #1
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  18-06-2013
  Mesajlar
  163
  Thanks
  0
  Thanked 4 Times in 3 Posts

  Türkiye İran Tır Taşımacılığı ve Suriyeli Mülteciler

  Suriyeli sığınmacıların neden olduğu huzursuzluk nedeniyle son dönemde gündemin başlıca konusu olan Hatay'da ticaret hayatı neredeyse durmak üzere. Cilvegözü Sınır Kapısı'nın kapanmasının ardından şehrin ticaretinin can damarı olan nakliye sektörü yüzde 60'a yakın küçüldü. Toplam sayısı 7 bini bulan tırların yaklaşık 4 bin tanesi garajlarda yatarken, Türkiye'nin yaş mevye sebze ihracatı da önemli oranda sekteye uğradı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Ruhi Engin Özmen taşımacılık tarafında manzarayı 'korkunç' sözleriyle nitelerken, işadamları eleman çıkarmamak için hükümetten acil yardım bekliyor.
  Nakliye sektörü, Suriye sınırında yer alan Hatay'ın ticareti içinde çok önemli yer tutuyor. Özellikle, Ortadoğu'ya yapılan narenciye ihracatına aracılık eden sektör, Temmuz ayında Cilvegözü'nden geçişlerin tek taraflı kapatılmasıyla çöküşe geçti.
  Sınır kapanmadan önce toplamda 7 bini bulan tırlardan Ortadoğu'ya çalışan yaklaşık 4 bin tanesi garajlarda yatıyor. Bunun nedeni ise bölgeye çalışan tırların Suriye üzerinden transit geçiş yaparak başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez bölgesine mal taşıması. Bölge için uluslararası tır taşımacılığı sektörü yüzde 87 gerilerken, alternatif yolların mesafe ve maliyeti artırması işi iyice içinde çıkılmaz hale getiriyor.
  Bu araçların çoğunun Avrupa'ya yapılan taşımacılık için yeterlilik belgesine sahip olmaması da araç sahiplerinin ellerini kollarını bağlıyor. Ellerindeki araçları satmak isteyenler ise tır fiyatları yarıya düşmesine rağmen alıcı bulamıyor. İşletmeler gerekli destek verilmezse eleman çıkarmaya hazırlanıyor.

  Taşımacılık yapan Türk plakalı araçlardan transit geçiş bedeli altında 750 dolar alan İran'a, Türkiye'de aynı cevabı verdi. Karşılıklı bedel arttırma sürerken, sınır kapılarında uzun tır kuyrukları oluştu. Türkiye alternatif sınır kapılarına yöneldi. Uzmanlar, İran'ın Avrupa'ya tek çıkış kapısı olan Türkiye ile ilişkilerin riske girmemesi adına geri adım atacağını, aksi halde sorunlar yaşayacağını belirtiyorlar. Sorunun iki ülke yetkililerin katılacağı karma komisyonda çözüm bulması bekleniyor.

  Restleşme yüzünden sınır kapılarında uzun tır kuyrukları oluşmaya başladı. Ancak Türkiye olarak bizim alternatif kapılarımız var. İran'ın Avrupa'ya açılan tek kapısı ise Türkiye. Sorunun devam etmesi durumunda Türkiye neredeyse hiç etkilenmez fakat İran lojistik sektörü ciddi zarar görecektir

  İran'ın asıl amacı transit geçişin önüne geçmek ve kendi lojistik pazarlarını oluşturmak. Türkiyeli firmaların taşımalarını İran'a kadar yapmasını, geri kalan mesafeyi İran firmalarının gerçekleştirmesini istiyorlar. Sınır geçişlerinde Türk tırlarını kasıtlı olarak sırada bekletiyor ve İran tırlarına geçiş önceliği sağlıyorlar. Ayrıca Türk taşımacılarla çalışan İran şirketlerine de ek vergi uygulanıyor. Bu durum transit geçişleri olumsuz etkilese de Türkiye İran nakliye sektörünü geliştirmektedir.

  İran'dan transit geçiş yaparak taşımacılık gerçekleştiren her Türk tırından 750 dolar alan İran hükümetine Türkiye de karşılık verdi. Uygulamanın haksızlığına dikkat çekmek için aynı tarife Türkiye'den transit geçiş yapan İran tırlarına uygulandı. İran hükümeti tutumundan vazgeçmeyince de karşılıklı ücret artırma problemi baş gösterdi. Şuan iki ülke de 1500 dolar geçiş ücreti talep ediyor. İran, bu bedeli 2250 dolara çıkarmak adına çalışma yapıyor.

 2. #2
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  03-07-2006
  Mesajlar
  79
  Thanks
  62
  Thanked 22 Times in 9 Posts
  Önemli bir konuya değinmişsiniz ama başlıktaki Suriyeli Mülteciler ile konuyu ilişkilendirmedim, tek yazılan verdiği huzursuzluk iddiası.Bu bir yazının bir bölümü galiba?

 3. #3
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  18-06-2013
  Mesajlar
  163
  Thanks
  0
  Thanked 4 Times in 3 Posts
  Haklısınız mültecilerle direk bağlantılı değil, direk olarak sınır kapılarıyla ve iranın politik duruşuyla bağlantılı oluşan kriz, mültecilerle dolaylı bir bağlantısı var diyebiliriz

Benzer Konular

 1. Türkiye İran Ticaret Hacmi
  By sabunkopugu in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-01-2016, 10:58
 2. Deniz Taşımacılığı
  By sabunkopugu in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-10-2015, 10:32
 3. Rusya Türkiye Konteyner ve Tır Taşımacılığı
  By sabunkopugu in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-09-2015, 11:23
 4. 700-1000 TL Arası Çalışan Suriyeli Mühendisler
  By oziii05 in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 11-09-2014, 13:42
 5. Akarsu Taşımacılığı
  By kurtoglu1983 in forum Hidrolik (Barajlar, Su Depoları vb.)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-03-2008, 13:40

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •