Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 10

Konu: Su Basman Seviyesi?

Özel Üye
    Thanks
    44

Su Basman Seviyesi?

Arkadaşlar inşaat mühendisiyim. İyi mimari proje okurum ama çizim bilgim az. Tabi ki bu mütaahitliğimi de kısıtlıyor. Su basman seviyesini nasıl belirliyorsunuz öğrenmek istiyorum. Max. 1 metre olduğunu biliyorum fakat kafamıza göre mi belirliyoruz. Giriş kat kotunu=su basman seviyesini?

Özel Üye
    Thanks
    51
    Belediye yoldan 1 metre yüksekliğe kadar müsaade ediyor. Müteahhitler de zemin katın değerini artırmak için hatta yarım bodrum çıkarabilmek için 1 metrenin tamamını kullanıyor genelde. Devlet işlerinde genelde 50 cm. su basman oluyor. Maksat zeminden su , nem vs.. gelmesin, binayı su basmasın

Özel Üye
    Thanks
    44
    Cevabınız için teşekkürler peki su basmanı sıfır alına biliyor mu?

Özel Üye
    Thanks
    51
    Belediye müsade eder mi bilmiyorum ama su basmanı sıfır olan binalardan kenarlardan giren yağmur suyu, zeminden gelen nem vs nedenlerden dolayı duvar diplerinde boyada dökülmeler oluyor. Ayrıca binanın pozisyonuna göre hakkaten binayı su basma ihtimali olabilir. en azından bir basamak yapmak lazım gibi.

Özel Üye
    Thanks
    168
    Belediyeden kırmızı kot alıyorsunuz. Kırmızı kot mevcut yolun ilerde asfalt yapımı vb. sebeplerden dolayı yükselebileceği hesaplanarak verilen kottur. Kırmızı kotunuz 30cm çıktı diyelim. Siz mevcut yolun kotu+0.30 =0.00 a eşitleyerek kotlarınızı belirliyorsunuz. Yani sizin sıfır kotunuz mevcut yoldan yukarıda bir kottur. Dükkanlarda sıfır kotunu kullanabilirsiniz ama dairelerde +0.50 ile +1.50 arasında olmak zorundadır. İstisnai bir durum olan sel ihtimalli yerlerde +1.5o olan maksimum subasman kotunu +2.00 metreye kadar çıkartabilirsiniz.
    Konu oktemmehme tarafından (12-01-2016 Saat 18:22 ) değiştirilmiştir.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    52
    mimari projeyi başkasına yaptıracaksın sonuçta etüdü filan beraber yapın

Özel Üye
    Thanks
    44
    Alıntı civilengineer.v Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mimari projeyi başkasına yaptıracaksın sonuçta etüdü filan beraber yapın
    Elbetteki beraber yapıyorsun kardeşim ama bazen kendini iş verdiklerinden daha fazla geliştirmen gerekiyor ki yorum yapabilesin ve yönlendirebilesin. Açıkçası benim gördüğüm ve önerdiğim bir çok çözümü projeyi çizen arkadaş göremiyor. Normal kat etüdünü tamamen ben çizdim zaten. Değişiklik yapmaya bile gerek duymadılar. Giriş ve bodrum katlar için 2+1 sığdıramayacağını söyledi onun için de bir etüd hazırladım ve sığdırdım. Coment yağdırıp duruyorum. Kurumsal şirketlerde öyle oluyor ama yapsat işi ile uğraşan bürolar bunu kaldırır mı bilemiyorum Dolayısıyla imar yönetmeliğinde bir çok eksiğim var.
    Neden kafa yoruyorum bu işe çünkü projeyi yapan senin açından düşünmüyor. Bir an önce yapayım beğendireyim de kurtulayım diyor. Halbuki ben şöyle düşünüyorum. Mütahit projeyi yaptırırken para kazanır. Mesela iki bodrum çıkacağını söylediler. 2. bodum depo olacaktı, ama ben otopark yapın dedim. Rampa kurtarmaz yapayız dediler. Rampa eğiminin bir kısmını arkadan verelim dedim. Bina çap olmak zorunda çünkü belediye 6x6 alan istiyor dedi. Ben dedim ki o zaman rampa eğiminin bir kısmını bina içine verelim. Öylece 3 , 4 araba parasından kurtulduk inşallah. Ayrıca sığınağı da otoparka indirdim. Böylece birinci katta 2+1 daire kazandım. Kolon sistemini değiştirdim 2+1 daireler çıkmıyor diye ona göre bir etüd hazırlayıp gönderdim. Statiğini ben yapacaktım ama daha sim belgem ve programım yok İşte bakalım comentlerimi kabul ettirebilecek miyim.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Özel Üye
    Thanks
    44
    İmar yönetmeliğini okuldayken gecede okumuştum sanırım şimdi ayrıntılı incelemem gerekecek.

Yeni Üye
    Thanks
    2
    Alıntı oktemmehme Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belediyeden kırmızı kot alıyorsunuz. Kırmızı kot mevcut yolun ilerde asfalt yapımı vb. sebeplerden dolayı yükselebileceği hesaplanarak verilen kottur. Kırmızı kotunuz 30cm çıktı diyelim. Siz mevcut yolun kotu+0.30 =0.00 a eşitleyerek kotlarınızı belirliyorsunuz. Yani sizin sıfır kotunuz mevcut yoldan yukarıda bir kottur. Dükkanlarda sıfır kotunu kullanabilirsiniz ama dairelerde +0.50 ile +1.50 arasında olmak zorundadır. İstisnai bir durum olan sel ihtimalli yerlerde +1.5o olan maksimum subasman kotunu +2.00 metreye kadar çıkartabilirsiniz.
    Bu verdiğiniz bilgilerle ilgili yönetmelik paylaşabilir misiniz?Subasman kotuna uyulmamış diye belediye iskan vermede sıkıntı çıkarıyorYardımcı olabilir misiniz?

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Teşekkürler bilgiler için hocam.