Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Kolonu Iskalayan Duvarlar ve Bunları Taşıyacak Kirişler

Üye
    Thanks
    12

Kolonu Iskalayan Duvarlar ve Bunları Taşıyacak Kirişler

Herkese merhabalar, yeni mezun olduğum için bilemediğimiz bir sürü nokta oluyor haliyle. Sormak istediğim şey şu; bazı projelerde, aşağıdaki resimlerde göreceğiniz gibi 10'luk duvarlar (hatta bazen 20'lik duvarlar bile) kolonları ıskalıyor, döşeme alanı da büyük olunca mecburen bu döşemeleri bir kirişle bölmek gerekiyor. Döşeme kalınlığını arttırmak ta çözüm olabiliyor fakat bu çözümü genellikle benim muhatap olduğum mimar ve müteahhitler kabul etmiyor. Bazen büyük döşemelrde kalınlığı arttırmak ta yetmiyor. Şimdi ben bu gibi 10'luk duvarın üstünden kiriş atsam, kiriş kolonu ıskalayacak. Hatta bazı yerlerde 5-10 cm gibi çok küçük farklarla ıskalayacak. Kirişleri kolonlardan geçirsem bu kez de estetik bir görüntü olmayacak (ki bu durumu müteahhitler neredeyse hiç kabul etmiyorlar). Nasıl bir çözüm yapılabilir sizce?

Özel Üye
    Thanks
    168
    Salonla yatak nişinin arasındaki kolonları mimariden ötürü o şekilde kullanmak zorundaysanız; ben olsam o kolonları iptal ederdim. Açıklıkları 1 seferde geçerdim. Aşağıdaki resim için 4 aksına 1 er adet köşelere 1 adet de ortaya olmak üzere 25x175 perde koyardım. Toplam 24m2 alanı yaklaşık 13cm gibi döşemeyle halledersiniz. Üstteki resim içinde benzerini yapardım. Kenarlarda perde kullanarak sistemi daha stabil hale getirmiş olursunuz.
    Bunun dışında bir tavsiye olarak kolonları lütfen mimarlara yerleştirtmeyin. Planı o oluştursun kolonları kendiniz yerleştirin. Çünkü işi iyi bilen bir mimar olmadığı sürece betonarme çerçeve sistem oluşturmaktan iyi anlamıyorlar.
    Konu oktemmehme tarafından (18-11-2015 Saat 15:18 ) değiştirilmiştir.

Onursal Üye
    Thanks
    94
    Thanked 2.160 Times in 1.153 Posts
    Alıntı Burak-87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar, yeni mezun olduğum için bilemediğimiz bir sürü nokta oluyor haliyle. Sormak istediğim şey şu; bazı projelerde, aşağıdaki resimlerde göreceğiniz gibi 10'luk duvarlar (hatta bazen 20'lik duvarlar bile) kolonları ıskalıyor, döşeme alanı da büyük olunca mecburen bu döşemeleri bir kirişle bölmek gerekiyor. Döşeme kalınlığını arttırmak ta çözüm olabiliyor fakat bu çözümü genellikle benim muhatap olduğum mimar ve müteahhitler kabul etmiyor. Bazen büyük döşemelrde kalınlığı arttırmak ta yetmiyor. Şimdi ben bu gibi 10'luk duvarın üstünden kiriş atsam, kiriş kolonu ıskalayacak. Hatta bazı yerlerde 5-10 cm gibi çok küçük farklarla ıskalayacak. Kirişleri kolonlardan geçirsem bu kez de estetik bir görüntü olmayacak (ki bu durumu müteahhitler neredeyse hiç kabul etmiyorlar). Nasıl bir çözüm yapılabilir sizce?

MERHABA

Yorumunuzda bir hata mevcut :

Şöyle ki :

kolonun 10 cm_15 cm kenarına gelmiş duvarlar, yani kirişin 10-15 cm kenarına gelmiş duvarlar herhangi bir sorun teşkil etmez.Düşünmek bile gereksizdir.Çünkü siz hesap idealizesinde bile söz konusu kirişleri tablalı kiriş olarak hesaplamakta ve dizayn etmişsiniz.Bahsettiğiniz duvarlarda zaten kirişin tablalarında kalmaktadır.Dolayısıyle herhangi bir problem teşkil etmez.Bu durumlardada duvar yükü sanki kiriş üzerinde imiş gibi verilir ve idealize edilir.Herhangi bir problemden söz kosnusu değildir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    0 5 4 1 973 01 51

Üye
    Thanks
    12
    Alıntı CELİKKOLLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MERHABA

Yorumunuzda bir hata mevcut :

Şöyle ki :

kolonun 10 cm_15 cm kenarına gelmiş duvarlar, yani kirişin 10-15 cm kenarına gelmiş duvarlar herhangi bir sorun teşkil etmez.Düşünmek bile gereksizdir.Çünkü siz hesap idealizesinde bile söz konusu kirişleri tablalı kiriş olarak hesaplamakta ve dizayn etmişsiniz.Bahsettiğiniz duvarlarda zaten kirişin tablalarında kalmaktadır.Dolayısıyle herhangi bir problem teşkil etmez.Bu durumlardada duvar yükü sanki kiriş üzerinde imiş gibi verilir ve idealize edilir.Herhangi bir problemden söz kosnusu değildir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    0 5 4 1 973 01 51
    Tablalı kiriş dizayn etmek açıkçası aklıma bile gelmemişti. 25/50'lik kirişler halinde geçiyorum genellikle. Kastettiğim şey duvarın yükünün nereye verileceği de değildi. Kastettiğim şey, kirişleri kolonlardan geçirdiğimde, kirişlerle duvarlar arasında boşluk kalıyor ve bu şekilde boşluk oluşmasını da müteahhitler genellikle kabul etmiyorlar.

Veya anlatmak istediğinizi anlamadıysam kusuruma bakmayın.

Yeni Üye
    Thanks
    11
    sn. celikkollunun paylaşımından dolayı tesekkur ediyorum eklemek gerekirse duvar döşemeye denk gelmesinde çizgisel duvar yükü koyabilir yada 2 aldığınız yükü 1.5 artırarak döşemeye verebilirsiniz yani o döşemeyi 3.5 yüklemesi alabilirsiniz tabi anlattıklarım konut projesi için geçerlidir.

Üye
    Thanks
    12
    Alıntı vurgac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn. celikkollunun paylaşımından dolayı tesekkur ediyorum eklemek gerekirse duvar döşemeye denk gelmesinde çizgisel duvar yükü koyabilir yada 2 aldığınız yükü 1.5 artırarak döşemeye verebilirsiniz yani o döşemeyi 3.5 yüklemesi alabilirsiniz tabi anlattıklarım konut projesi için geçerlidir.
    Hocam sorun duvar yükünün nereye nasıl verileceği değil, sorun şu; ben kirişleri kolonlardan başlattığımda kirişin altından duvar geçmediği için kiriş tavandan aşağı sarkma yapıyor ve hemen 15-20 cm yanında da duvar oluyor. Duvarla kiriş arasında boşluk oluyor. Bu şekilde bir görüntüyü de genellikle müteahhitler istemiyorlar. Mimaride de değişiklik yaptıramıyorum. Kirişi duvarın üzerinden vermeye kalktığımda da kolonun hemen yakınına saplama kiriş olacağı için bu da ideal bir çözüm değil. Yeni mezun olduğum için bir sormak istedim, bu gibi durumlarda siz ne yapıyorsunuz diye.

Sn. Çelikkollu'ya cevabı için ben de teşekkür ederim tabi ama sorduğum şey duvar yükü değildi.

Katılımcı Üye
    Thanks
    17
    4 aksındaki 2. ve 4. kolonları yatay yöne döndürürseniz, kirişleri duvar hizasında kolonlara bağlayabilirsiniz. 1 aksında kombi nedeniyle aynı döndürmeleri yapamayabilirsiniz, bu konuyu mimar ile görüşün derim belki nişteki pencere genişliğinden biraz fedakarlık ederek aynı şeyi orada da yapabilirsiniz. Aslında yatay yönde çalışan kolon sayınız, düşey yönde çalışan kolon sayısından daha az gördüğüm kadarıyla, söylediğimi bu açıdan da dikkate alın.
    Konu anileng tarafından (19-11-2015 Saat 21:09 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Thanks
    12
    Alıntı anileng Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 aksındaki 2. ve 4. kolonları yatay yöne döndürürseniz, kirişleri duvar hizasında kolonlara bağlayabilirsiniz. 1 aksında kombi nedeniyle aynı döndürmeleri yapamayabilirsiniz, bu konuyu mimar ile görüşün derim belki nişteki pencere genişliğinden biraz fedakarlık ederek aynı şeyi orada da yapabilirsiniz. Aslında yatay yönde çalışan kolon sayınız, düşey yönde çalışan kolon sayısından daha az gördüğüm kadarıyla, söylediğimi bu açıdan da dikkate alın.
    Teşekkür ederim, evet kolon yönlerinde de haklısınız, dikkat etmek gerekiyor. Yalnız kolonların yönünü değiştirmek te bu kez üst katlarda sıkıntı çıkarıyor.

Yorumlardan benim anladığım kadarıyla mimariyi değiştirmek gerekecek.