1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 13

Konu: Sta4cad medelleme sorunları

Yeni Üye
    Thanks
    0

Sta4cad medelleme sorunları

Arkadaşlar merhaba. 4. sınıf inşaat mühendisiyim yaklaşık 6 aydır sta4cad üzerinde çalışıyorum . Ancak tam olarak çözemediğim şey merdivenler.
    Örneğin basamak sayısını veya rıht yüksekliğini nasıl belirleyebiliyoruz?
    ara sahanlıklı bir merdivende bir tarafa 15 basamak diğer tarafa 3 basamak atmak istiyorum nasıl?

Deneyimli Üye
    Thanks
    2
    Sta4cad de model üzerine merdivenler mimarideki gibi tam olarak işlenemiyor. Yani sizinde bahsettiğiniz gibi, kollarda farklı basamaklı merdiven,helisel merdiven vs. Ancak ara sahanlık kotunu düzeltirseniz belki düzelebilir. Denemek lazım.. Ya da merdiven ve plak fea analizi kısmından benzetebildiğiniz kadarıyla çözüm yapabilirsiniz. Çizimlerde de gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.. Elle hesaplayıp kontrol etmekte de fayda var...

Özel Üye
    Thanks
    168
    Evet doğru söylüyor. Merdivenleri düzgün modelleyemiyorsunuz. Zaten tüm donatıları 8lik veriyor.

Deneyimli Üye
    Thanks
    44
    15+3 basamağı yardımcı akslar yardımı ile modellersiniz. Fakat sta4cad çizimlerinde ve 3dview penceresindeki basamak sayıları otomatik oluşturulduğu için kendi merdiveninizi birebir göremezsiniz. çizimlerde düzenleme gerekli.
    donatıların 8'lik çıkması merdiven kolunun uzunluğu ile alakalı. 2-3 kollu merdivenlerde döşeme açıklıkları kısa olacağı için oluşacak moment ve ihtitaç duyulan demir alanı fazla olmuyor. Tek kollu bir merdiven ile 4.50 kat yüksekliğini çıkın bakalım 16 mı çıkacak 20 mi görürsünüz..
    Keşke sta4cad'de, Rıhtları ve kolları işaretlemek suretiyle mimariden merdiven transferi modülü olsaydı, bende çok sevinirdim.

Katılımcı Üye
    Thanks
    17
    Bence merdiven konusunda en doğru çözüm hesaplanan merdiven yüklerini ilgili kiriş ve döşemelere yayılı yük olarak girip donatı alanlarını elle hesaplamak. Klasik ara sahanlıklı çift kollu merdiven değilse, ben bu yolu izliyorum, STA'da sarmal merdiven girmek zahmetli iş çıkan sonuçlara da pek güvenemiyorum açıkçası. Ayrıca programda bazı merdiven modellemelerinde mesnetlenme noktaları hatalı çıkabiliyor, eğer plak fea çözüm yapılacaksa mesnet noktaları kontrol edilerek hareket edilmeli.
    Konu anileng tarafından (09-02-2015 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Merhaba arkadaşlar. K.bakmayın geç yazdım. Kot girerek yapıldığında örneğin 2.5 m +0.5m yapıldığında yani ara sahanlık kotu 2.5m olduğunda 15+3 oluyor . yalnız çizimde 3 basamak görünürken 3d de 2 basamak görünüyor. Acaba pek sıkıntı değilmidir?

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Donatı konusuna gelirsek merdivenlere 14lük atılması taraftarıyım.Programın opsiyonlarından düzeltilebilir.

Deneyimli Üye
    Thanks
    44
    Alıntı azador Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Donatı konusuna gelirsek merdivenlere 14lük atılması taraftarıyım.Programın opsiyonlarından düzeltilebilir.
    mühendis, takım tutar gibi donatı çapı tutmaz; hesaplar.

Özel Üye
    Thanks
    168
    Siz hiç elle arttırım yapmıyor musunuz balkon yada merdiven donatılarında, yani hesapta ne donatı gerekiyorsa onu mu kullanıyorsunuz. Adam kötü bişey dememiş ki, güvenli tarafta kalmak istemiş sadece.
    Konu oktemmehme tarafından (18-02-2015 Saat 18:28 ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Üye
    Thanks
    44
    Alıntı oktemmehme Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz hiç elle arttırım yapmıyor musunuz balkon yada merdiven donatılarında, yani hesapta ne donatı gerekiyorsa onu mu kullanıyorsunuz. Adam kötü bişey dememiş ki, güvenli tarafta kalmak istemiş sadece.
    (Bilgi: Mesajınızın ilk halini de okudum.)

Sizin "Zaten tüm donatıları 8lik veriyor" yorumunuza verdiğim ".....Tek kollu bir merdiven ile 4.50 kat yüksekliğini çıkın bakalım 16 mı çıkacak 20 mi görürsünüz.. ..." cevabı örtülü olarak bazı mesajlar içeriyor. O mesajımın tamamını okuyup biraz daha düşünün derim.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu