Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: dişli döşeme

Yeni Üye
    Thanks
    0

dişli döşeme

Aklıma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim.
    Sta4cad de bir nervürlü döşeme modelledim. Dişlerin bir ucunu kirişe, diger ucunu ise perdeye dik şekilde mesnetledim. Nervürlü döşemenin perde tarafındaki dişelerin mesnet bölgesinde moment çıkmadı. Perdeyi poligon kolon olarak ve panel olarak ayrı ayrı girerek denedim aynı sonucu elde ettim. Program iki ucunuda basit mesnet olarak görüyor.
    Sadece ne çıktıgını görmek amaçlı 10/35 lik küçük kirişleri kiriş ve perdeye belirli sıklıkla mesnetledim. Bu durumda perdeyi poligon kolon olarak girdigimde mesnette moment çıktı ankastreliği program gördü. Fakat panel olarak girdiğimde basit mesnet gibi aldı.
    Sormak istediğim iki soru var,
    Bu iki modelleme arasındaki fark nedir ki mesnet momentleri birinde çıkıyor digerinde çıkmıyor.
    Gerçekte perde dişlere ankastrelik sağlamaz mı? (Elle çözüm yapmak istenirse nervürlü plagın perdeye mesnetli kısmı sürekli alınması gerekir mi gerekmez mi?)
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi
    • Dosya tipi: jpg 01.jpg (71,3 KB (Kilobyte), 1029x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg 02.jpg (61,6 KB (Kilobyte), 1412x kez indirilmiştir)
    Konu mısta tarafından (04-10-2013 Saat 02:37 ) değiştirilmiştir.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    48
    Daha önce böyle bir mevzuyu tecrübeli bir mühendis ile konuşmuştuk. "Kirişin gövde donatısına bağlanması onu ankastre yapmaz, ya kirişin perdeye bağlandığı yere kolon gibi etriyeli güçlendirilmiş bir bölge oluşturmak lazım ya da perdenin başlık bölgesine bu kirişi bağlamak lazım, yoksa ankastre davranmaz" gibi konuşmuştu. Bu forumdaki tecrübeli mühendis abilerin de bu meseleye yorumlarını merak ediyorum.
    Konu ce.mesutergul tarafından (04-10-2013 Saat 14:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazımhatası

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Dediğiniz gibi perde orta bölgelerinde tam ankastrelik söz konusu olmayabilir. Ama böyle düşünürsek normal döşemelerde perde ile mesnetlenen yerlerde ilave donatı atmamamız o bölgeyi süreksiz kabul etmemiz gerekiyor bu ne derece mantıklı olur ki. Perde ankastrelik yapıyor dersek eger, aynı pilyelerin komşu döşemeye geçtiği gibi perdeye mesnetlenen döşemelerin pilyesi perdenin içine gömüldüğü zaman mı bu durum tam söz konusu oluyor acaba, yoksa pilyeleri lb kadar 60 70 cm gömmezsekte perde döşemeye ankastrelik saglıyor mı?

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    48
    "sta4-handbook-V- İNCE PERDE DUVARA BAĞLI KİRİŞLERİN ELASTİK MAFSAL OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ" size daha iyi fikir verecektir.