1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 17

Konu: Pas aderansı artırır mı?

Üye
    Thanks
    5

Pas aderansı artırır mı?

Beyler bu konuda "kesinlikle artırmaz" ve "bir miktarı yararlıdır,artırır fakat fazlası zarardır" olarak iki görüş var.Sizce hangisi doğru?Nedenleriyle açıklarsanız sevinirim.

Deneyimli Üye
    Thanks
    5
    Kesinlikle alakası yoktur!

Onursal Üye
    Thanks
    94
    Thanked 2.160 Times in 1.153 Posts
    Alıntı cnsoyaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler bu konuda "kesinlikle artırmaz" ve "bir miktarı yararlıdır,artırır fakat fazlası zarardır" olarak iki görüş var.Sizce hangisi doğru?Nedenleriyle açıklarsanız sevinirim.
    MERHABA

Öncelikle öğrenmek istediğim şu :
    "bir miktarı yararlıdır, fazlası zarardır " görüşü kime ait ?

Kaç yıllık mühendisim iyi kötü literatürü takip ederim bugüne dek böyle bir görüş duymadım.Aydınlatırsan sevinirim.Kimmiş bu görüşün sahibi ?

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR

4. The Following User Says Thank You to CEL?KKOLLU For This Useful Post:

kxsr (21-07-2013)

Katılımcı Üye
    Thanks
    17
    Bir süre önce sorunuzla alakalı bir makale okumuştum. Linkini paylaşıyorum. Sonuç bölümü ve üzerindeki tabloyu incelerseniz genel hatlarıyla sorunuza yanıt alacaksınız.

http://www2.ogu.edu.tr/~mmfdergi/mmfdrg/2008-1/2.pdf
    Konu anileng tarafından (17-07-2013 Saat 22:05 ) değiştirilmiştir.

Kıdemli Üye
    Thanks
    313
    bu makalede betonun içerisindeki donatının korozyonunun dış etkilerden dolayı artmasından kaynaklanan aderans kayıplarından bahsedilmektedir. cnsoyaslan ise yanlış anlamadıysam hafif paslı donatının kullanılmasının aderansı arttırıp arttırmayacağını sormaktaadır. zira makalede "Numuneler 2 gün boyunca korozyona
    uğratıldıklarında, korozyona uğramayanlara göre aderans dayanımları artmaktadır" da denilmektedir. ama korozyon arttıkça aderans kaybının arttığını da belirtmektedir devam eden cümlelerde.

benim bildiğim kadarıyla hafif paslı donatı (enkesit kaybı olmamış ise) aderansı arttırır. sebebi ise pürüzlülüğün artmasıdır. tabi üzerine basarak söylüyorum ki, bu bahsettiğim hafif paslı donatı için geçerlidir.

Deneyimli Üye
    Thanks
    44
    paslı demiri eline aldığında, ekstra bi kuvvet uygulamadan eline geçen pas aderansı arttırıyormuş meğer? kendi tutunamıyor ama beton ile demiri nikahlıyor.. nasıl oluyor?

Deneyimli Üye
    Thanks
    105
    Paslı donatıda en kesit kayıpları olacağından tüm hesapları yapılmış kesitlerdeki donatı ihtiyacını karşılayamadığından -aderans sağlasa ne olur ki- azı yarardır fazla zarar gibi cümleler biraz komik olsa gerek.Aspirin gibiymiş az kullan iyi gelir çok kullanma zararlı zararlı Pasın donatıya dolayısıyla yapıya zarardan başka bir şey olmadığı aşikar.O zaman donatı şiparişi verirken şu kadar ton az paslı donatı isteyin bakalım veren olucak mı veya bu cümleden sonra nasıl bir cümle-ler ve muhatapla karşılaşacaksınız?

Katılımcı Üye
    Thanks
    17
    Konu güçlendirme başlığı altında açıldığı için benim anladığım konu donatı yüzeyinde zamanla oluşan pas olmadı açıkçası ve evet bu konu nervürsüz donatı kullandığı zamanlarda söylenirdi diye biliyorum. Ancak şu anda zaten nervürlü donatı kullandığımız için yüzeysel pasın aderansa olan katkısı nedir ne değildir konularının konuşulması bence mantıksız.

Kıdemli Üye
    Thanks
    313
    burada aslında şantiyede karşımıza çıkan ve hafif renk değiştirmiş donatıların kullanılıp kullanılamayacağı sorusudur. ben üç günlük pas için donatı fırçalattıran mühendis arkadaşlar biliyorum. meselenin pastan dolayı kabuk atan donatı olmadığını da pek tabi çok iyi bildiğiniz halde mesele kelalaka yerlere de çekilmektedir. aksini savunanların da deneylerini beklemekteyiz. malumdur ki lafla peynir gemisi yürümez. adam deney yapmış ve sonuçlarını yayınlamış. darısı başınıza...

Deneyimli Üye
    Thanks
    44
    Alıntı torunoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burada aslında şantiyede karşımıza çıkan ve hafif renk değiştirmiş donatıların kullanılıp kullanılamayacağı sorusudur. ben üç günlük pas için donatı fırçalattıran mühendis arkadaşlar biliyorum. meselenin pastan dolayı kabuk atan donatı olmadığını da pek tabi çok iyi bildiğiniz halde mesele kelalaka yerlere de çekilmektedir. aksini savunanların da deneylerini beklemekteyiz. malumdur ki lafla peynir gemisi yürümez. adam deney yapmış ve sonuçlarını yayınlamış. darısı başınıza...
    benim mantığıma paslı bir demirin passız bir demirden daha iyi derecede betona tutunabileceği yatmıyor. pasın kendisi demirin yüzeyinde emaneten dururken, nasıl bir bağlayıcı görev üstlenecek. "üç günlük pası fırçalatan mühendis" diye eleştirdiğiniz kişilerin yanlış yaptığını iddia edemezsiniz. Korozyon başladıktan sonra devam eder. eğer yüzeyde pas yoksa ve donatı dış etkenlerden korunmuşsa, donatının faydalı ömrü o kadar uzun olur. özellikle yurt dışında ki büyük şantiyelerde, demir işleme sahalarında kumlama istasyonu da olduğunu bizzat orada çalışan kişiden dinledim. Donatı "sıfır pas" ile betonla buluşturuluyor. bence doğru olanda budur. değilse "küflü peynir" gibi onunda piyasası oluşurdu.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu