Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Çelik yapı yüklemeleri ve aşıklar ile ilgili birkaç soru

Katılımcı Üye
    Thanks
    7

Çelik yapı yüklemeleri ve aşıklar ile ilgili birkaç soru

Merhaba.

Çelik yapılar konusunda yeniyim.Ve bazı çalışmalar yapıyorum.

Kolonlarımı IPE300 , Kirişleri IPE260 , Aşıkları UNP160 seçtim ve modelledim.

3d çözüm yapmak istiyorum.Düzlem çözüm ile aşıklara gelen yükleri tekil olarak kirişe değil de aşıklara kg/cm cinsinden yayılı yük olarak verdim.

Dead,Karsol,Karsağ,kartam,ruzgar yüklemeleri oluşturup dead yükünde self weight 1 yaparak kombinasyonlarımı oluşturuyorum ve analiz ediyorum.Kesitler design check ile yeterli görünüyor.Daha sonra deprem yükünü de ekleyeceğim.Aşıklarda burkulma boylarını değiştirmedim.

Burda atladığım ve dikkate almam gereken bazı konularda yardımlarınızı rica ediyorum.

Onursal Üye
    Thanks
    94
    Thanked 2.160 Times in 1.153 Posts
    Aşıkları nasıl koyacagınız önemli.Foto da pek seçemedim.Ancak aşıklar genelde basit kiriş yada sürekli kiriş olarak basitçe modellenebilir ve yerinde de öyle imal edilir.Bu duruma dikkaat etmelisiniz.İkinci bir nokta aşıklarda burkulma boyu önemlidir.Özellikle güçsüz yöndeki Atalet düşük olduğundan burkulma söz konsuudur.Yani y-y yönü burkulmaya dikkat etmelisiniz .Genelde aşıklar ortalardan fi14 yada fi16 lık donatı ile baglanır böylece burkulma boyları yarıya düşer sizde bu durumu idealize etmelisiniz yada burkulma boyunu girmelisiniz.İster aşıkları girip aşıklara yük girin , ister aşıkları elle hesaplayıp tekil kuvvetleri(aşık mesnet kuvvetleri) sisteme girin bişey farketmez.Her ikiside hatalı değildir.Kombinasyonlara dikkaat etmeliisinz.G +Q+ EX+0.30EY, G+Q+EY+0.30EX YÜKLEMELERİ HER İKİ YÖN İÇİM TOPLAM 4 ADET OLMALI.Yani diğer yöndeki deprem kuvvetinin yüzde 30 unuda kombinasyonlarda tanımlamalısınız.Ayrıca kombinasyonlarda birleşimlerin tetkikinde G+Q+2EX VE G+Q+2EY KOMBİNASYONLARI(HER İKİ YÖN İÇİN TOPLAM 4 ADET kombinasyon oluşturmalı ve birleşimleri buna göre dizayn etmelisiniz.Ayrıca kolon normal kuvvet kombinasyonlarındada bu 2E kombinasyonu olmalı(omega=2 yada omega=2.5 sineklik düzeyine göre katsayı).Ayrıca göreli öteleme kontrolünüde yapmalsıınız.Sap2000 de sadece öteleme sonucu verilir kontrol size aittir.Deprem kombinasyonunda bir kolaylık olsun diye G+0.3Q kombinasyonu hazırlayıp buradan çıkan kolon mesnet kuvvetlerini deprem hesabına esas agırlıkta direk kullanabilirsiniz.Ayrıca deprem kuvvetlerinide rijitlik oranlarında çerçevelere dagıtmalsıınız.Ayrıca dizayn için çelik malzemesinizi materyal özelliklerini doğru girmelisiniz.(emniyet gerilmesi 2400 kg/cm2, kopma=4000 kg/cm2,e=2100000 kg/cm2 gibi)

Şimdilik aklıma gelen genel şeyler bunlar.Yardımcı olabildiğimi umuyor, çalışmanızda başarılar diliyorum.

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR

3. The Following 2 Users Say Thank You to CEL?KKOLLU For This Useful Post:

omerfarukoncel1991 (13-10-2015), sereze (29-12-2014)

Katılımcı Üye
    Thanks
    7
    Alıntı CELİKKOLLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aşıkları nasıl koyacagınız önemli.Foto da pek seçemedim.Ancak aşıklar genelde basit kiriş yada sürekli kiriş olarak basitçe modellenebilir ve yerinde de öyle imal edilir.Bu duruma dikkaat etmelisiniz.İkinci bir nokta aşıklarda burkulma boyu önemlidir.Özellikle güçsüz yöndeki Atalet düşük olduğundan burkulma söz konsuudur.Yani y-y yönü burkulmaya dikkat etmelisiniz .Genelde aşıklar ortalardan fi14 yada fi16 lık donatı ile baglanır böylece burkulma boyları yarıya düşer sizde bu durumu idealize etmelisiniz yada burkulma boyunu girmelisiniz.İster aşıkları girip aşıklara yük girin , ister aşıkları elle hesaplayıp tekil kuvvetleri(aşık mesnet kuvvetleri) sisteme girin bişey farketmez.Her ikiside hatalı değildir.Kombinasyonlara dikkaat etmeliisinz.G +Q+ EX+0.30EY, G+Q+EY+0.30EX YÜKLEMELERİ HER İKİ YÖN İÇİM TOPLAM 4 ADET OLMALI.Yani diğer yöndeki deprem kuvvetinin yüzde 30 unuda kombinasyonlarda tanımlamalısınız.Ayrıca kombinasyonlarda birleşimlerin tetkikinde G+Q+2EX VE G+Q+2EY KOMBİNASYONLARI(HER İKİ YÖN İÇİN TOPLAM 4 ADET kombinasyon oluşturmalı ve birleşimleri buna göre dizayn etmelisiniz.Ayrıca kolon normal kuvvet kombinasyonlarındada bu 2E kombinasyonu olmalı(omega=2 yada omega=2.5 sineklik düzeyine göre katsayı).Ayrıca göreli öteleme kontrolünüde yapmalsıınız.Sap2000 de sadece öteleme sonucu verilir kontrol size aittir.Deprem kombinasyonunda bir kolaylık olsun diye G+0.3Q kombinasyonu hazırlayıp buradan çıkan kolon mesnet kuvvetlerini deprem hesabına esas agırlıkta direk kullanabilirsiniz.Ayrıca deprem kuvvetlerinide rijitlik oranlarında çerçevelere dagıtmalsıınız.Ayrıca dizayn için çelik malzemesinizi materyal özelliklerini doğru girmelisiniz.(emniyet gerilmesi 2400 kg/cm2, kopma=4000 kg/cm2,e=2100000 kg/cm2 gibi)

Şimdilik aklıma gelen genel şeyler bunlar.Yardımcı olabildiğimi umuyor, çalışmanızda başarılar diliyorum.

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    Ahmet bey yardımlarınız için teşekkürler.

Aşıklarda asılmama durumuna göre tahkiklendirmek istemiştim.Ve basit kiriş olarak modelledim.Meteryal özelliklerim doğru bir şekilde ST37 standartlarında girdim.Design yaptığımda ratio'larım 0,500 maximum çıkıyor.Henüz deprem yüklemesi yapmadım.Kombinasyonlarımın hepsi deprem durumu göz önüne alınmadan yapıldı.Biraz çalışmam lazım ona öncelikle.

Mesela resimde konsol kiriş olduğunu görüyorsunuzdur.Konsol ucunda sap2000 de okuduğum U3 değeri 1.08cm gibi bir değer.Ve l/250 şartını sağlamıyor.

Ek olarak düzlem çözüm yapıyorum ve aşık ağırlığı , kaplama , kar , rüzgar yükünü kirişe point olarak aşık bağlantı noktalarından yüklüyorum.3d model çözerek depremi katmaksızın yakın sonuçlara ulaşmak istiyorum.Acaba ne kadar fark olacaktır uzay ve düzlem arasında?

Çok teşekkürler.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    48
    Sayın MRn, konu ile alakasız ama size bir tavsiyem, kolonlarınızı IPE tarzı profil seçmeyiniz, IPE narin bir profil çeşidi olup daha çok kiriş dizaynında kullanılır. Bunun yerine iki yönde de ataleti yüksek olan HEA tarzı profiller kolonlar için uygundur..

Katılımcı Üye
    Thanks
    7
    Alıntı foucault Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın MRn, konu ile alakasız ama size bir tavsiyem, kolonlarınızı IPE tarzı profil seçmeyiniz, IPE narin bir profil çeşidi olup daha çok kiriş dizaynında kullanılır. Bunun yerine iki yönde de ataleti yüksek olan HEA tarzı profiller kolonlar için uygundur..
    Teşekkürler hocam.Hiç de konu ile alakasız olmadı Ben onu HEB 300 olarak düzeltmiştim sizin de yazınızdan sonra emin oldum..

Ayrıca ben burda çalıştığım örnekde kolon düşey stabilite elemanları atmamam gerekiyor.Acaba y yönünde ki ötelenmeyi başka türlü nasıl tutabilirim?

Deneyimli Üye
    Thanks
    2
    Alıntı CELİKKOLLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    Ahmet bey yukarıda belirttiğiniz ''birleşimlerin tetkikinde G+Q+2EX VE G+Q+2EY kombinasyonları oluşturulmalı'' ifadesinde deprem yüklemesini neden 2 kat alıyoruz acaba...

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Alıntı betdonatı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet bey yukarıda belirttiğiniz ''birleşimlerin tetkikinde G+Q+2EX VE G+Q+2EY kombinasyonları oluşturulmalı'' ifadesinde deprem yüklemesini neden 2 kat alıyoruz acaba...
    Cevabınız Deprem Yönetmeliğinde bulunduğu için , cevapsız kalmış görünüyor , hatırlatmadır iyi çalışmalar

yrdgl
    Ziyaretçi
    Merhabalar. Çelik çatı tasarlarken yükleri aşıklara giriyorum. Çerçeveler arası yanal bağlantı için kullandığım deprem kirişlerine bu aşıklara girdiğim yükün aynısı mı girmek gerekir?

yrdgl
    Ziyaretçi
    yazdıklarım klavye hatasından anlaşılamayabilir. kusura bakmayın. celik catı tasarlarken yükleri asıklara giriyorum. cerceveler arası yanal baglantı icin deprem kırıslerı kullanıyorum. bu deprem kırıslerıne asıklara gırdıgım yukun aynısı mı gırmelıyım.