Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Bayrak direği tasarımı

Katılımcı Üye
    Thanks
    15

Bayrak direği tasarımı

bayrak direği veya reklam ponosu tipindeki yapılara göz gezdiriyorum.

30m'lik bir direki ele alalım.
    bu boyuttaki bir direk için 8x12 m. ebatlarında bir bayrak veya pano yerleştirildiğini varsayalım.

hesaba geçtiğimizde tabiki en büyük etki rüzgar kuvvetinden meydana gelecektir.
    bayrak direkleri için ayrı bir yönetmelik veya standart bulamadım. ts498'i kullanmaya karar verdim ancak
    kafama oturmayan yerler bulunuyor.
    örneğin; dairesel enkesitli bir profil kullandığımızda a.dinamik yük katsayısını nasıl belirleyebiliriz.? sonuçta rüzgar yükü düz bir yüzeye gelmeyecek oval bir yüzeye etki edecek, düz yüzeye göre belli bir oranda yük azaltmak isteyeceğiz bu oranı nasıl belirlemeliyiz?

ikinci olarak; bayrak direğini ele alırsak bayrak etkisini hesaplamamız gerekecek.

birleşimin şekildeki gibi yapıldığı bir sistemde bayraktan dolayı direkte burulma vb. bir olay meydana gelmemekte. bayrağa gelen kuvvetleri hesaplayıp direğin tepe noktası ve bayrak alt hizasından tekil kuvvet olarak vermeyi düşünüyorum. ancak bu kuvvetin hesabı konusunda tereddüt ediyorum. bir q yükü ve bayrak boyutlarını çarpmak ne derece doğru bir yaklaşımdır. (qxbxl) sonuçta bayrak rüzgar kuvvetine dik değil paralel duracak, kuvvette bir arttırım veya eksiltme hangi şartlarda yapılabilir.bu oranı nasıl belirleyebilirim.?
    böyle bir proje yapan veya fikri olanların cevaplarını bekliyorum...
    Konu yasin07 tarafından (24-06-2012 Saat 11:59 ) değiştirilmiştir.

Paylaşımcı Üye slmzrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    buraya yükleyemedim prof.dr.Ahmet Topçu hocanın betonarme 2-4 adlı ders notunda çözülmüş örneği mevcut.. http://mmf2.ogu.edu.tr/atopcu/

Katılımcı Üye
    Thanks
    15
    teşekkür ederim.
    bu örneğe bakmıştım kafama takılan kolon dairesel kesit olduğu için 1.6q değerini küçültmem gerektiğini düşünüyorum. büyük bir fark oluşmayacaktır ama daha kesin bir hesap yapılabilir mi diye düşünüyorum.
    --en önemlisi ise bayrak etkisi.
    rüzgarın X+ yönünde estiğini düşünürsek, bayrakta x yönüne paralel duracaktır. bu durumda farklı yaklaşımlarla bayrağa 0.8q - 1.2q veya 2.4q değerleri gelebilir hangisi doğru bir yaklaşımdır. bu konuda bir tezde bulamadım. sizin fikriniz nedir??

Thanks
    0
    cp katsayısı TS 498-1997, Çizelge 6 dan alınır. cp için çoğu yapıda aşağıdaki değerler geçerlidir:
    Normal yapılarda:
    cp =0.8 : Esiş yönüne dik duran ve rüzgârın çarptığı yüzeylerde (basınç)
    cp =0.4 : Rüzgârın terk ettiği veya yalayıp geçtiği yüzeylerde (emme)
    cp =1.2Sina-0.4 : Rüzgâr yönü ile a açısı yapan ve rüzgârın çarptığı düzlemlerde (basınç veya emme)
    Kule tipi yapılarda (yüksekliği plandaki eninin 5 katı veya daha fazla olan yapılar):
    cp =1.2 : Esiş yönüne dik duran ve rüzgârın çarptığı yüzeylerde (basınç)
    cp =0.4 : Rüzgârın terk ettiği veya yalayıp geçtiği yüzeylerde (emme)
    cp =1.6Sina-0.4 : Rüzgâr yönü ile a açısı yapan ve rüzgârın çarptığı düzlemlerde (basınç veya emme)....ts498 e göre bunları kullanman gerekir yükü dairesel kesitin çevresiyle çarpıp çizgisel yüke çevirmen gerek rüzgarın esiş yönünde basınç arkasında ise emme yapar....ŞAHSİ fikrim olarak özellikle büyük bayraklar rüzgarın estiği yönde yatay kuvvet oluşturur yani ekstra olarak direğin tepesine 1tonluk yatay yük verirdim ben olsam..saygılar..
    Konu slmzrl tarafından (24-06-2012 Saat 12:58 ) değiştirilmiştir.

Katılımcı Üye
    Thanks
    15
    bayrak açısından baktığımızda 1.2q aldığımızda yaklaşık 13 tonluk bir bir kuvvet meydana geliyor. (30-40 metre yukarıda 13t. yatay kuvvet küçümsenecek bir değer değildir) bunu düşünerek uygun bir değer belirlemek gerekir. bu nedenle forumdakilerin görüşlerini almak istemiştim.

Thanks
    0
    13 ton değilde 1.3ton olur 1kn=100kg düşüncen doğru yük vermek gerekir.

Katılımcı Üye
    Thanks
    15
    cf=1,2 için; 1,2x1,1x12x8=128 kN yaklaşık 13 ton'dur. cf=0,8 olsa yaklaşık 8,5ton. arada büyük bir fark var. sorun burada katsayı olarak ne alabiliriz ve neden? aradığım buydu.
    kafama 0,8 yatmaya başladı.

Thanks
    0
    basit bir direk çözümü uğraştırıyor pano gibi etki yaratırmı bilmiyorum 13ton fazla gibi geldi bana bide bayrak direklerinin kesitleri daralarak gidiyor panolarınki gibi değil
    Konu slmzrl tarafından (24-06-2012 Saat 19:20 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Thanks
    0

Bayrak direği

Merhaba,

Bayrak direği ile alakalı bende baya bir araştırma yaptım ve gördüm ki üretenler de bile çok bilgi yok. ama
    www.direkimalat.com - bunlar kamera ve totem direği de üretiyor
    www.paslanmazbayrakdiregi.com.tr - bayrak direği konusunda baya bir portföyleri var
    www.karpaslanmaz.com - bu firmada üretim yapıyor

bayrak direği hem paslanmaz hem galvaniz yapılıyor galvaniz demire çinko kaplanmış hali

faydalı olması dileği ile