Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Otoparklarda standart araç çizgileri??

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    97

Otoparklarda standart araç çizgileri??

selamlar ..
    kafama takılan bi soru var ? otoparklarda araç çizgileri en ve boy ne kadar olmalıdır? mesela bi alışveriş merkezinde ölçtüm 5.5 m boy 2.55 m de en bulunmakta .... bunun herhangi bir standardı var mı? ayrıca yapılacak olan otopark alanında kamyon otobüs tarzı uzun araç girmeyecektir... çzgilerin kalınlığı 12 cm yapan yer olduğu gibi 8 cm 14 cm yapan yerlerde blunmakta? tamamen isteğe bağlı birşey mi?
    Konu emy_0355 tarafından (30-06-2009 Saat 02:34 ) değiştirilmiştir.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    97
    soruyu soralı baya olmuş cevap yok en iyisi ben öğrendiklerimi buraya aktarayım . aslında bu konuda mimarlardan ufak tefek cevap beklerdim standart araç çizgileri 2.55-5m dir. kalınlık ise 14 cm ideal olanıdır

Yeni Üye
    Thanks
    6
    ıı gunler ,ben bu yaz size gelen stajer ogrencılerrden omer,bu foruma yenı uye oldum cok faydalı bı forum ve sıze rastldım ,nasılsıız,sanırım daha otopark cızgılerı tam cozume kavusmamıs,insaat nasıl gıdıyor.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    97
    hoşgeldin siteye ömercim... yok çözüme kavuşalı baya oldu.. temmuzun ortalarında yaptık.. uzun zamndır siteye girmiyordum daha yeni vakit bulabildim öyle gezinirken baktım soruma yanıt verilmemiş hiç. ben de kendi sorumun cevabını naçizane bi şekilde kendim vereyim dedim otoparklara devam ediyoruz metraj çıkaracak çırak arıyorum bende eheuheu şu temel betonunu dökemediğimiz 2775 m2 lik binanın sonunda betonunu döktük extra olarak futbol - voleybol- tenis sahaları yapıyoruz bi ara gelde değişikleri bi gör bakalım
    Konu emy_0355 tarafından (25-08-2009 Saat 13:00 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Thanks
    6
    afyon da olsam yardım için gelebilirdim ama maalesf deılm (gelirken yanında celık serıt metre getır die aklınızdan gecırıyosunuzdur herhalde ) ... futbol voleybol tenıs sahaları otel ıcın galıba .temel ıcın hayırlı olsun . bı aksam afyon a geldım dıger sabah donmustum ozman gecerken gordum kartıng de bıtmıs .gorusmek umıdıyle sizlere kolay gelsın iii calısmalar..

leonetr
    Ziyaretçi
    Merhaba,
    Sorunun üzerinden çok zaman geçmiş ancak konuyu cevaplamak isterim. Otopark çizgileri çoğunlukla genişlik olarak 230 - 250 cm arasında, uzunluk olarak da 450 - 500 cm arasında olması gerekir. Bu uzunluklar araçların standart uzunlukları ve genişlikleri baz alınarak belirleniyor. En optimal ölçüler bunlar. Ancak bunlardan farklı olarak otopark çizgileri uygulamalarında bir çok farklı standartlar bulunuyor. Bunlara uyulması hayati derecede önemli. Tüm standartlara otopark çizgileri konusunda firmaların internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.