Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: "Çatı İzolasyonu" konusunda bilgili arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yeni Üye
    Thanks
    0

"Çatı İzolasyonu" konusunda bilgili arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar merhaba,

Ben ihtiyacımdan dolayı çatı izolasyonu konusu ile ilgilenmek zorunda kalmış bir son kullanıcıyım. Müstakil evimin çatısı, tahta üzerine "shingle" yapılmış bir çatı.
    Sorunum da burada başlamakta. çatı katını kullanmak istemekteyim.
    Bu eve taşınmadan önce çatı katının içerisinden mümkün olduğunca (keresteler arasına) izocam türü yalıtım malzemeleri ile kaplayıp alçıpanlar ile kapatıp gerekli tadilatları yaptırmıştım.
    Ancak izolasyonun ne derece önemli olduğunu 1 sene içerisinde öğrendim.
    Yazın sıcaktan, kışın soğuktan en üst katı kullanamadım ve şimdi çatı için en iyi çözümü aramaktayım. (burada yapılacak masrafı önemsememekteyim. zira mevcut bir sistmi tekrar revize edeceğim ve en iyi olanı bulmaya çalışmaktayım)
    Çatı ısı izolasyonu konusunda bulduğum çözüm (bana göre) 2006 yıllarında Fransızların uydu teknolojilerinin geliştirilmesi sırasında keşfettikleri bir yalıtım malzemesi.
    Takip ettiğim yabancı kaynaklarda defalarca gördüğüm ve özellikle İngilterede şu anda çok sıkça kullanılan bu malzemenin adı "Multı Layer foil insulation" isimli bir ürün. Ürünün en temel özelliği Aliminyum folyaya benzer bir nevresim içerisinde bulunan battaniye şeklinde, bir çok katmandan meydana gelen bir yalıtım malzemesi. Bu malzeme çatıya içeriden serilerek (zımbalayarak veya çakılarak) mükemmel izolasyon yapmakta.
    Bu teknoloji, özellikle uyduların atmosferden geçerken yüksek ısıdan dolayı zarar görmemesi için geliştirilmiş.
    Ancak bu ürünü (En son İstanbul da İhlas Fuarcılığın gerçekleştirdiği İzolasyon fuarına gitmiş olmama rağmen) bir türlü bulamadım.
    Yurt dışında (ve hatta EBAY'da bile satılmakta olan) bu ürünü ve satın alacağım yeri Türkiye de bilen birisi varmı acaba. Aksi takdirde ürünü yurt dışından getirteceğim.

Örnek site: http://cgi.ebay.ie/SF19-SUPER-FOIL-I...742.m153.l1262

Aslına bakılırsa çatı izolasyonu konusunda uzman birilerine ulaşırsam soracağım daha çok soru olacak. Mesela çatılara köpük püskürülerek yapılan bir izolasyon türü bulunmakta olup hem ısı hemse su yalıtımını mükemmel yaptığı söylenmekte. Bu yöntem bana uygunmudur.

Ayrıca bana (benim çatı yapımı dikkate alarak) yaptırmamı tavsiye edebileceğiniz ve size göre en iyi (hem soğukta hem sıcakta) izolasyonu açıklarmısınız.

Çatımın üstünde bulunan Shingel'ın gerekli olması durumunda sökülebileceğini dikkate alabilirsiniz

İlgilenen ve cevap yazan olursa şimdiden teşekkür ederim.

Yusuf Öz
    Ziyaretçi

ÇatıBor İzolasyon Tavsiye

Merhaba,benim de çatımda camyünü vardı,ama memnun kalmadık,zamanla özelliğini yitirdi,böcek,rutubet,toz mahvetti bizi.Geçen sene söküp attılar ustalar,sonra baya bi araştırdım ben de en son poliüretan ile çatıbor arasında kaldım.Ama çatıbor daha mantıklı geldi,herşeyden önce doğal bi ürün içinde bor olduğu için yanmıyor,böcek yapmıyor,rutubeti de kesti harika bi izolasyon sağladı.Yazın üst katta oturamazdık sıcaktan şu anda rahar rahat oturuyoruz,kışın da evi ısıtamıyorduk artık rahatız.Kesinlikle tavsiye ederim.Bu adresten ulaşabilirsin.

https://www.catibor.com/