Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: topografya h.k.

Yeni Üye
    Thanks
    1

topografya h.k.

Değerli arkadaşlar;

Sizce topografya inşaat sektörünün neresindedir.

İnşaat topografyası (inşaatda ölçmenin) nasıl olması gerektiği ve organizasyon şemasında nerde olmaları gerektiği konusunda ki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Not: Özellikle inşaat müh. ve mimarlık mezunu arkadaşlar.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    bu sene jeodezi ve fotogrametsi mühendisliğinden( harita müh.) inşaat mühendisliğine yatay geçiş yapan bi öğrenci olarak bende acaba geçmesemiydim gibisinden sorular soruyorum kendime... konu ile alakası yok belki ama harita mühendisliği şahane bir meslek

Yeni Üye
    Thanks
    0

öncelikle teşekkür ederim.......

merhaba arkadasım cok güzel iki adet soru sormussun cevap yazma konusunda 2 ay kadar geçikmişim bende ama ne olursa olsun yazma hissi doğdu içime ilk sorun olan topografya insaat sektörünün neresindedir sorusunun bence cevabı insaatın, önünde statikçiler olmasa kalbidir ama onlarada haksızlık etmemek lazım çünkü proje içersinde belkide en buyuk emeği olan kişiler onlardır ama topograf ve olçme ekibindeki arkadaslarında ciddi boyutta önemtasıyan konumları vardır ama hakettiği değeri buluyorlarmı tartısılır bir konu o da çalışmış olduğu şantiye ve şantiyedeki proje yöneticilerine göre değişir ben sahsen her iki türlü yani değer veren de vermeyende yöneticilerle çalıştım..ikinci sorun olan organizasyon semasındaki yeri ise yine bana göre proje müdürüne direk bağlı olması gerekiyor benim düşünceme göre bir şema çizilecekse ve proje içersindeki en yetkili kişilik te proje müdürü ise prroje müdürü bir alt birim olarak mimari ofis , dizayn ofis,altyapı sefliği,üst yapı sefliği ,olçme ekibi ,makina grubu ,ambar yani bu kısacası bu tablo karsısında ölçme gurubu isterse basında harita mühendisi yada teknikeri olmasada topograf dahi olsa alt yada üst yapı sefliği(şantiye şefi...) konumundaki mekanizmanında altında olmaması gerekiyor

4. The Following 2 Users Say Thank You to metroter For This Useful Post:

serkan_aksu (19-04-2014), serturk (15-03-2008)

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Topoğrafya tüm inşaatların başında yer alır.Şayet siz arsa/parsel kotlarını (yüksekliklerini) bilmezseniz binaları yerleştiremezsiniz.Özellikle büyük şantiyelerde denizi gören yerlerde bunun önemi büyüktür.Arazinin yapısına göre arsa sınırlarına göre zemin yapısına göre binalar projeye aplike edilir.
    Arazinin plankotesi yada halihazır haritası olmadan hiçbirşeye başlayamazsınız.Projeniz olur ama sahada uygulamaya kalktığınızda karşınıza çıkacak sorunları bilmeniz mümkün değil.

Yeni Üye
    Thanks
    2

Topograf

10 Yıldır bu meslekdeyim.Santiyenin her yerinde.( Hangi projeyı alırsanız alın Soyledır sıralama Ust yapı sefı Sanat yapıları sefı Dolgu sefı vs. Bunlar tekdır tek ıslerıne bakarlar ama Topograf tum projeyı bılmek bı arkadasının olmadıgı durumlarda gerekırse tum kademedeki arkadasının gene tek yedegidir.)Dostlukların ileri duzeyde olmasına karsın 4Yıllık Fakulte bıtırmemenın bedelidir ( Sadece Santiyeler icin Söluyorum.Bu acıklamayıda akıllardan gecebılır kutup yıldızına bakar semt-kenar hesabı yapabılırmısın gıbı muhendıs sorularına cevaben sadece Nazarı ve Pratık bılgı mukayesesıdır santıyelerde)Hıc bır organızasyonda yer almaması.Bır oncekı Yurt dısı santıyemde Amerıkann NOX bınası ınsaatında olcme ısı sorumlusuydum Tek calısdım Bır lokal Duz ıscı ıle Fırmanın yolladıgı organızasyonda bırakın Topografyayı Olcmenın adı yokdu semada Kıme baglı Calısacakdım ben ...
    Bunlar Asılır sorunlar
    Aslanı kedıye bogdurmayın
    Bıraz Ekonomı yapıcam dıye yenı mezun arkadaslarımızı Topografların altında calısdırırsanız kımse kazanmaz.Yarın agzından cıkıcak bır kelımenın karsılıgını yenı arkadas sahada calısana karsı ezılerek alıcak kı meslege yenı baslayan bırıne ıstemeyerek yapdınız en buyuk kotuluk budur zaten ..

Vesselam Is patronların kendı ısımız gıbı sahıplenıcez ama Kendımızı hıc bır Zaman PATRON sanmıcaz

Saygılarımla
    Önder Çimen
    TOPOGRAF

7. The Following User Says Thank You to odrcmn For This Useful Post:

cvleng (22-07-2008)

Yeni Üye
    Thanks
    1
    Alıntı odrcmn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 Yıldır bu meslekdeyim.Santiyenin her yerinde.( Hangi projeyı alırsanız alın Soyledır sıralama Ust yapı sefı Sanat yapıları sefı Dolgu sefı vs. Bunlar tekdır tek ıslerıne bakarlar ama Topograf tum projeyı bılmek bı arkadasının olmadıgı durumlarda gerekırse tum kademedeki arkadasının gene tek yedegidir.)Dostlukların ileri duzeyde olmasına karsın 4Yıllık Fakulte bıtırmemenın bedelidir ( Sadece Santiyeler icin Söluyorum.Bu acıklamayıda akıllardan gecebılır kutup yıldızına bakar semt-kenar hesabı yapabılırmısın gıbı muhendıs sorularına cevaben sadece Nazarı ve Pratık bılgı mukayesesıdır santıyelerde)Hıc bır organızasyonda yer almaması.Bır oncekı Yurt dısı santıyemde Amerıkann NOX bınası ınsaatında olcme ısı sorumlusuydum Tek calısdım Bır lokal Duz ıscı ıle Fırmanın yolladıgı organızasyonda bırakın Topografyayı Olcmenın adı yokdu semada Kıme baglı Calısacakdım ben ...
    Bunlar Asılır sorunlar
    Aslanı kedıye bogdurmayın
    Bıraz Ekonomı yapıcam dıye yenı mezun arkadaslarımızı Topografların altında calısdırırsanız kımse kazanmaz.Yarın agzından cıkıcak bır kelımenın karsılıgını yenı arkadas sahada calısana karsı ezılerek alıcak kı meslege yenı baslayan bırıne ıstemeyerek yapdınız en buyuk kotuluk budur zaten ..

Vesselam Is patronların kendı ısımız gıbı sahıplenıcez ama Kendımızı hıc bır Zaman PATRON sanmıcaz

Saygılarımla
    Önder Çimen
    TOPOGRAF
    Değerli arkadaşım;
    yeni mezun arkadaşlarımızı topografların altında çalıştırmak gibi bir tabiriniz var.Bunu tam anlayamadım biraz açarmısın.

Yeni Üye
    Thanks
    1
    Alıntı DarkMagic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Topoğrafya tüm inşaatların başında yer alır.Şayet siz arsa/parsel kotlarını (yüksekliklerini) bilmezseniz binaları yerleştiremezsiniz.Özellikle büyük şantiyelerde denizi gören yerlerde bunun önemi büyüktür.Arazinin yapısına göre arsa sınırlarına göre zemin yapısına göre binalar projeye aplike edilir.
    Arazinin plankotesi yada halihazır haritası olmadan hiçbirşeye başlayamazsınız.Projeniz olur ama sahada uygulamaya kalktığınızda karşınıza çıkacak sorunları bilmeniz mümkün değil.

Sizce bina inşaatı kaba yapı ve ince yapı imalatları ile ilgili olarak düşüncelerinizide alabilirmiyim.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Bir bütün projeyi kağıda çizmek ve görüntüye albenikazandırmak güzeldir ama o görüntüyü araziye işleyebilmek ! işte asıl güzellik buradadır diye düşünüyorum.

Yeni Üye
    Thanks
    0

Exclamation topoğrafya şantiyenin her alanında...

Topoğrafya şantiyeciliğin çok içinde değil. Ancak topoğraf şantiyenin her alanında mutlak lazımdır. :) topoğraf olmak isteyenler için kent harita nın makalesini okuyabilirsiniz. Topoğraf nasıl olunur ?https://www.kentharita.com/topograf-nasil-olunur/