Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: yönetmelik?/şartname?/tüzük?

 1. #1
  Konu Yöneticisi Halil ÇAKICI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-08-2006
  Yaş
  34
  Mesajlar
  339
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  4
  Thanked 199 Times in 94 Posts

  Cool yönetmelik?/şartname?/tüzük?

  Yönetmelik : Bakanlıkların ve kamu tüzel kişilerinin, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere çıkardıkları hukuk kurallarıdır. Resmi Gazete'de yayımlanırlar. Yasa ve tüzüklere aykırı hüküm içeremezler, böyle bir hüküm bulunduğunda Danıştay'a iptal davası açılabilir.


  Şartname : Yapım işlerinde yürütme organınca hazırlanan şartnameler de sözleşmenin hukuksal dayanaklarını oluşturur. Yasanın yapım işlerinde uygulanması Karayolları, DSİ, İller Bankası gibi kuruluşlar tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren şartnameler ile gerçekleştirilir. Her kuruluş kendi işine özel şartnameleri, tüm kuruluşları kapsayan genel konularda ise genel nitelikteki şartnameleri kullanır. Bunlardan kuruşlandırmaya ilişkin olanlar her yıl yayımlanır. Diğerleri ise ancak tekniklerde değişiklik ya da yeni tekniklerin oluşması halinde yayımlanır. Yalnızca yapılacak işe özgü, özel bilgiler içerirler  Tüzük : Yasaların uygulanmasını göstermek ya da yasanın emrettiği işleri belirtmek üzere Danıştay'ın incelemesinden geçirilerek Bakanlar Kurulu'nca çıkarılan hukuk kurallarıdır. Tüzükler cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlanır. Yasaya aykırı hüküm içeremezler, böyle bir hüküm bulunduğunda Danıştay'a iptal davası açılabilir

 2. #2
  Özel Üye
  Üyelik tarihi
  21-05-2006
  Mesajlar
  534
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  24
  Thanked 68 Times in 52 Posts
  Bildiğiniz üzere Çelik yönetmeliği yürürlükte. Bununla birlikte çelik yapılar için EuroCode standardı da yürlükte.

  Soru şu: Çelik Yönetmeliğini kullanmadan Eurocode ile çelik proje yapabilirmiyim. Cevap : Yapamazsınız. Çunkü yönetmelikler standartlardan hiyerarşik olarak bikaç kademe üstündür. Yaptığınız çelik proje çelik yapılar yönetmeliği şartlarını içermelidir.

  Çelik yönetmeliği kullanmıyorum demek , Deprem yönetmeliğini tanımıyorum, Deprem Yönetmeliğini kullanmadan proje yapıyorum demekle aynı şeydir.

  Sıra şöyledir hukukta . 1) AnaYasa 2) Yasalar 3) Yönetmelikler 4) Şartname ve standartlar

  Kısaca özetleyecek olursak: Çelik projeleriniz Yürürlükteki Çelik Yapılar Yönetmeliğine uygun olmalıdır.
  Konu cassabotanic tarafından (11-11-2016 Saat 06:25 ) değiştirilmiştir.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •