Takip et: @yapisal

2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 ve 23

Konu: Yapı Denetim Tüm illere ne zaman gelecek

 1. #11
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-04-2006
  Mesajlar
  98
  Download
  1
  Uploads
  0
  Thanks
  9
  Thanked 31 Times in 11 Posts
  insanların birsey katmadığı konuda kanunlar birşey katmazlar. ayrıca öz eleştiri yapmamız lazım. TUS ücretini hiç almayan faturadan da %50 iskonto yapan meslektaşlarımız oldukça kimse mühendise değer vermez. Biz kendimize değer vermez isek kimse bize değer vermez..

 2. #12
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  10-04-2006
  Mesajlar
  4
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  2
  Thanked 6 Times in 2 Posts
  1- Yapı denetimin eski TUSlardan (Teknik Uygulama Sorunlusu) pek farkı yok aslında. Yalnız eskiden genelde mecburen Tus için imza atılır, ama karşılığında bir denetim parası alamadığı için TUSlar kontrole gitmezdi. Müşteriyi çok zorlarsa bir daha müşteri gelmez, o yüzden eğer mal sahibi belediyeyle de anlaşırsa(!) bizim tusa b..k yemek düşer. Yanlışlıklara itiraz etse kötü adam olur.
  2- Bir yerde okumuştum: Eski tus bedelleriyle şu andaki yapıdenetim bedelleri hemen hemen aynı. Yani eğer resmi bedel alınabilseydi eskiden bu iş daha karlı olurdu. Şimdi bir tusun alması bedeli bir sürü yapıdenetimde görevli insan paylaşıyor. Yani hakkıyla yapılırsa bu iş okadar karlı değil.

  2- Her kuruluş gibi Yapı Denetimlerde denetlenmeli. Fakat işin ehli insanlarca ve rastgele zamanlada rastgele inşaatlarda. Şu anda kontrole edenlerin inşaatla ilgili hiç bir bilgi ve alakaları yok. Ayrıca kontroller ancak bir şikayet olursa yapılıyor. Şu anda tam sayısını bilmiyorum fakat 100den fazla yapı denetim firmasına kapatıldı. Kapatma cezası süresi 6 ay 1 yıl gibi Şirketin belini kıracak, müsteri kaybettirecek, hatta tamamen piyasadan silecek türden olmasına rağmen hala usulsüz yapı denetim yapan, kanunun izin verdiğinden daha fazla gayrıresmi fiyat kırımı yapan firmalar (ki kırım yapmayan herhalde yoktur) var. Akla nasıl korkmuyorlar sorusu geliyor. Cevabını vereyim: Gerçekte yapı denetim firmaları doğru denetlenmiyor ve kapatılanlarda yeni bir yapıdenetim firması kurup işleri ona altarıp devam ediyorlar. Bazen pürüzlü işleri temizlemek için bu kapatma bir vesile oluyor.

  3- Kanunen Yapı mütahhidi proje dışı imalat yaparsa (mimari, elektrik, tesisat veya betonarmede) Yapı Denetim firması buna mani olmalı, müteahhit düzelmiyorsa durumu 3 gün içinde belediyeye ve sonra Bayındırlık Bakanlığı Yapı Denetim Komisyonuna ihbar etmeli. aksi takdirde görevi suistimalden ceza suçlu olur. Cezası da Denetçilikten bir süre(mesela 1 yıl) men edilme ve Yapı Denetim Firmasına da kapatma. Yapı Sahibi ve Müteahhidin pek sorumluluğu olmaz. Onlar daha sonra para cezalarını öder, yanlış yapılan bölümü düzeltirlerse başka bir Yapı Denetim Firmasıyla yollarına devam ederler.
  4- Kanunen Ruhsat alındıktan sonra 2 yıl içinde inşaata başlama ve toplam beş yıl içinde de bitirme mecburiyeti var. Hatalı imalatı 3 gün içinde tespit edebilmek için her 3 günde bir bütün inşaatları kontrol etmek gerektir. Yüzlerce İnşaat Denetleyen bir firma için bunun maliyeti oldukça yüksektir. Mal sahibi haber vermeden inşaata başlayıp bir kat çıkabilir, proje dışı imalat yapabilir. Eğer Denetçi Müh. olayı görmeden Beldiye farkeder ve tutanak düzenlerse otomatik olarak Yapı Denetim göz yummuş durumuna düşüyor (Bu olayın aynen olduğunbiliyorm).
  5-Deprem sonrasında, taşıyıcı sistemi iyi binalar yapılarak can ve mal kaybının Denetim Firmaları olmaması, ya da en aza indirilmesi amacıyla gündeme geldi. Fakat kanunen Yapı Denetim Firmaları tüm imalattan sorumlu hale getirildi. Yani pencerenin standarlara uygun olması, elektrik tesisatının projedeki gibi yapılması, duvarların deprem açısından mahzur oluştursun-oluşturmasın projedeki gibi örülmesi, dış cephe malz. kalitesi vs. herşeyden Yapı Denetim sorumludur. Taşıyıcı sistemden 15 yıl, mimari ve diğer imalattan 2 (hatırımda değil 1,5 da olabilir) sene sorumludur. Yani 1 sene sonunda kapılar standardında olmadığı için deforme olsa Yapı Denetime tazminat davası açılabilir. Bu aslında iyi bir şey fakat uygulanabilirliği az. Genelede Yapı denetim işini ciddi tutan firmalar bile Statik-Taşıyıcı sistemin saglam olması için gayret sarfeder, diğer teferruatta esnek olurlar. Çün kü bir kez mal sahibiprojeye uymak istemez, malzemenin ucuzunu kullanmak ister. Yapı denetim firmasıda deprem açısından bir mahzuru yoksa, çok kötü bir malzeme de değilse üsteleyemez, çünkü müsteri kaçar.

  6- Bir İnş. Müh. arkadaşımın başına gelen denetleme-ceza işini de hatırımda kaldığı kadarıyla anlatayım örnek olsun. Bu arkadaşım Bir Yapı Den. firmasında Yardımcı Kontrol Elemanı olarak çalışıyordu. Denetlediği inşaatlarda birnde mal sahibi imalatta proje dışına taşar. mal sahibine gidip iyi niyetle imalatı düzelmesini isterler. o da birkaç gün (bel ki de bir -iki hafta) oyalar. o arada abelediye tutanak tutar. Yapı denetim mecburen ihbarda bulunur. Bayındırlık Yapıdenetim komisyonu inşaat mühendis olmayan (siyasal mezunu) birini müfettiş olark gönderir. Bu kişi inşaata gidip olayı incelemksizin (hoş inelese de bel ki anlamayacak), bizim arakadaşın ve diğer surumlu denetçi mühendisin savunmasını alamaya lüzum görmeden, sadece belediye çalışanlarının verdiğ bilgi ile raporunu düzenler. Bir süre sonra bu inşaattan ve bunun benzeri bir iki inşaatan ötürü yapı denetime 1yıl kapatma, denetçi mühendislere de 1 yıl denetçilik yapamama cezas geldi. Savunmaları alınmadığı için böyle bir ceza beklemiyorlardı, çünkü soruşturmadan bile haberleri yoktu.
  -Bayındırlığın bildirmesiyle İnş. Mühendisleri odası da savunmalarını istedi. Arkadaş savunmasını gönderdi Oda suçsuz buldu.
  -Böyle bir durumda inşaata ne oldu peki: Normalde müürlenmesi gerkir, ama o görev Belediyenin. Yapı Denetimin mühürleme yetkisi yok, sadece ,ihbar eder. Bina yapıldığı kadarıyla durduruldu ama mal sahibi içine yerleşti altına dükkan açtı. Kaçak binada iskana belediye göz yumuyor. Tabii bira oy kaybı korkusuyla ya da başka menfaatler(!) sebebiyle belediyeler çok fazla zorlayamıyor.
  -Arkadaşımın ceza almasına sebep gösterilen 3 inşaat vardı. Bunlardan biriyle hiç bir alakası ve sorumluluğu yoktu. Yapı Denetim Komisyonu yanlışlıkla ona mal etmiş. Aslında bu biraz komisyonun da dikatli çalışamadığını gösteriyor.
  -Ceza alınan bütün inşaatlar bazan geç de olsa ihbarı yapılmış inşaatlar. Ceza alan firmanın proje dışına taşılıp belediyenin mal sahibiyle anlaşıp göz yumması sebebiyle ihbar etmeme yolunu seçtiği bir çok inşaatı var. Onlar denetlense belki daha büyük cezalar alacaklar. Daha büyük ceza yememek için ihbar etmiyorlar, sadece taşıyıcı sistemi kontrol edip sağlamsa idare ediyorlar. Yukarıda bahsettiğim rastgele denetlenme yapılmadığı, sadece ihbarlarda müfettiş gönderildiği için şu an firmaların problemli inşaatlarda ihbar etmemek daha az zararlarına oluyor.
  7- Her ilde Yapı Denetim açılması aslında gerekli değil, çünkü inşaatın az olduğu küçük yerlerde karlı olmadığından Yapı Denetim firması açılması zor olur. Aslında Kanunda bir düzenlemeyle eski TUS sisteminin verimli, uygulanabilir hale getirilmesi yeterli olur zannediyorum. Zaten pilot illerde de 200m2 altındaki inşaatlar TUSlarca denetleniyor. Benim ortağım olan yaşlı bir İnş. Müh. abimizin anlattığına göre kendisi Marmara Depremi öncesinde ilçe Belediye Başkanına gidip defalarca bir şeyi teklif ettiğini söylemişti. Bütün binalarda her katta TUS kalıp-demirleri kontrol etmeden beton dökümüne izin verilmemesi için belediyece karar çıkartılmasını, böylece TUSluğun uygulanabilir olmasını istedi. Çünkü TUS ruhsata imza atıyor, bir par almadığı için (alyhine de olsa) inşaata uğrayıp kontrol etmiyordu. Yoksa TUS sistemi tam çalışsaydı belki Depremde o kadar can ve mal kaybı olmayactı. Sadece kolonlarda yeterli etriye konulsa, etriye sıklaştırması yapılsa ve kolon kiriş birleşiminde etriye devam ettirilseydi bile belki bir çok bina komple göçmez, mal kaybı olsa da can kaybı bu kadar olmazdı.

 3. The Following User Says Thank You to piyade97 For This Useful Post:

  tevekkül (24-07-2010)

 4. #13
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  08-04-2006
  Mesajlar
  152
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  3
  Thanked 2 Times in 2 Posts
  Alıntı Alpmax Nickli Üyeden Alıntı
  Ayrıca öz eleştiri yapmamız lazım.
  Alpmax arkadaşımıza eklemek istedim.
  Bencede bizde ve meslektaşlarımızda da suç var(genç ve yeni mezunlarda dahil).
  Hepimiz biliyoruz özellikle genç arkadaşların proje veya taahhüt şirketinde çalışıp yapı denetime aylık ....... ytl için imza atmaya gittiğini.....
  Eskiler alışmış zaten bakmadan imza atmaya, onları değiştiremeyiz ama bari biz yapmayalım,
  Mesleğimize sahip çıkalım
  Ne kadar para veririlerse versinler değer mi? İnsan oturuyor o binalarda...

 5. #14
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  25-07-2006
  Mesajlar
  138
  Download
  1
  Uploads
  0
  Thanks
  107
  Thanked 39 Times in 25 Posts

  ama eşeklik baki kalır.

  Alıntı Mühendis Nickli Üyeden Alıntı
  Türkiye ancak 50 yıl sonra eğitimli insanlarla bi yerlere gelir. Malesef cahil insanımız çok. Buda eğitimsizlikten. Ama istisnalar kaide bozmaz. Sözüm meclisden dışarı: (Okumak cahilliği alır, Ama eşşeklik baki kalır.)
  mühendis den alıntı yaptım çünkü (Okumak cahilliği alır, Ama eşşeklik baki kalır.) sözü çok doğru ve yerinde.okumuş, yetkiler kazanmış, sorumlulukları var ama sorumluluklarını kalabalıkta gargaraya getirip üç kuruşa imza satanlara nekadar adam denir bilemem.ama sakın sizler üstünüze alınmayın. sözüm gerçek eşeklik yapanlara.....
  sevgi ve selamlarımı sunar işlerinizde başarılar dilerim.

 6. #15
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14-10-2006
  Mesajlar
  830
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 51 Times in 41 Posts
  ArkadaŞlar TÜrkİyede KaÇ İlde Yapi Denetİm Uygulaniyor?
  Uygulanmayan BİrÇok 1. Deprem BÖlgesİ Olan İlİmİz Var DeĞİlmİ?
  Sİzce Neden TÜm TÜrkİye'de Uygulanmiyor Yada Uygulanamiyor?

 7. #16
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  28-11-2006
  Yaş
  50
  Mesajlar
  69
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 8 Times in 5 Posts

  "denetim yer m2 kat ayrımı yapmadan her yerde uygulanmalı"

  Denetimlerin bütün illerde uygulanması gerekir & kat sınrlaması ve 100m2 gibi sınırlama olmaması gerekir iş beton ve demir olunca mutlaka denetim gerekir insanın yapısı itibari denetlenmeye ihtiyacı vardır hatta denetliyeninde!!

  Denetim olmaz ise ustamızın inisyatifine kalır becerisine göre sağlam veya zayıf bina olur
  Kaliteli usatlarımız yokmudur elbette vardır zaten onlara sözümüz yoktur maalesef işine önem vermiyen çok daha fazladır
  Kat oturum alanı 100m2 ve ikikat olursa denetim olmuyor ama iki kat ve 101 m2 olursa denetim olmak zorunda kusura bakmayın ama bu bir saçmalıktır 100 m2 yıkılmayacak 101 m2 yıkılacak!!!!……….
  Beton ve demir, ahşap, çelik olan bütün binaların (insanların yaşama alanı) yer ayrımı yapılmaksızın denetlenmesi gerekir tabii ilgilileri…çünkü insan yıllarca para biriktiriyor ev satın alıyor sizlere ve bizlere güveniyor daha doğrusu canını & ailesini bizlere emanet ediyor…
  Bakın bu büyük bir sarumluluktur ve hesabıda ağır olmalıdır

  http://www.insaatforumu.com/forum/sh...4167#post54167
  konu ile ayrntılı açıklamamız vardır

  Ustalarımızın hataları çoktur onları burada yazacak olsak başka bir şey yazmaya zaten gerek yoktur sadece tecrübeyle hareket ediliyor maksadımız daha sağlam binalar olsun ustalar mühendisler işlerine daha fazla önem versinler
  Bizde zamanında hatalar yaptık ama hatalı olduğumuzu anladığımız anda hemen hatalarımızdan vazgeçtik

 8. #17
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  14-07-2008
  Mesajlar
  12
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  yapı denetımlere ısı muteaahıtler degıl ısı sıstem otomatık vercek.veya havuz sıstemı kurulcak.bak ozaman ısler nasıl duzelır.ne kırımlar olur nede ınsaatlar adam gıbı kontrol edılır

 9. #18
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  14-07-2008
  Mesajlar
  12
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  4708 sayılı yapı denetım kanununda yardımcı kontrol elemanlarının gorevı tam belırtılmemıstır.sadece beton dokumune nezaret ederler demektedır.sırket ceza alınca yardımcı kontrol elemanları nıye ceza alıyor anlamıyorum.bence bu kanuna aykırı...

 10. #19
  Üye
  Üyelik tarihi
  17-05-2008
  Mesajlar
  36
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  13
  Thanked 2 Times in 2 Posts
  1 ocak 2011 de Tüm Türkiye de diye duydum , aslı var mı bilmiyorum ?

 11. #20
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  23-04-2006
  Mesajlar
  98
  Download
  1
  Uploads
  0
  Thanks
  9
  Thanked 31 Times in 11 Posts
  aslı var erteleme yapmazlarsa bakanlar kurulu kararı yayınlandı. 1.01.2011 den itibaren tüm türkiyede. hadi hayırlı olsun. seçim nedeniyle uzatmazlarsa iyi.
  Karar Sayısı : 2010/624
  4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun uygulanacağı iller hakkındaki ekli Karar’ın yürürlüğe konulması; Bayındırlık ve iskan Bakanlığının 20/4/2010 tarihli ve 1240 sayılı yazısı üzerine, adı geçen Kanunun 11 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/6/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.
  MADDE 1 – (1) 19 ilde uygulanmakta olan 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun bütün illerde uygulanması kararlaştırılmıştır.
  MADDE 2 – (1) Bu Karar 1/1/2011 tarihinde yürürlüğe girer.

2. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Ahşap Yapıların Depreme Dayanıklılığı
  By Erman GÜDÜ in forum Ahşap Yapılar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21-08-2012, 11:45
 2. 13 nisan genelgesi ve güçlendirme
  By Ahmet Pervane in forum Güçlendirme
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28-08-2010, 20:50
 3. Ahşap yapılar ve Deprem!
  By newar61 in forum Ahşap Yapılar
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 31-12-2008, 17:51
 4. Uğur Ersoy ve İnşaat Mühendisliği
  By SerkanÇelik in forum Betonarme Yapılar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 16-08-2007, 09:31
 5. Ahşap yapılar ve deprem...
  By Mühendis in forum Ahşap Yapılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-12-2006, 18:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •