Su tesisatı denilince aklımıza ilk gelen hayat kaynağımız sudur. Suyu günlük yaşantımızın her bölümünde fazlasıyla kullanmatayız. Evimizde, işyerimizde ve tüm yaşan alanımızda olmazsa olmazdan olup değerini herbirimiz fazlası ile bilmekteyiz.
Su tesisatı, su kaçağı bulma, su kaçak tespiti, tıkanıklık açma, tıkalı gider açma, petek temizleme, pimaş açma yıkama ve kayıp logar konusunda bir çok alanın barındığı su tesisatı son yıllarda daha emin çözümler sunabilmek adına, teknolojinin gelişmesiyle su tesisatı sektörüne de firma ve müşteri yönünden birçok kolaylık gelmiş olup firmalar en iyi hizmeti vermektedir. Müşteride dolayı ile en kaliteli hizmeti son sürüm cihazlar sayesinde rahatça almaktadır.Teknolojik tesisat arıza giderme ekipmanlarını kullanmaktayız.Beylikdüzü su tesisatçısı olarak, açılmayan bir tuvalet tıkanıklığında robot makinalar ve endeskop kameralar, ısı problemi olan petekleri temizlemek için özel makina ve kimyasallar kullanılmakta. Bu şekilde alt komşunuzu rahatsız eden su kaçağı, su sızıntısı sorunlarınızda da su kaçağı tespit cihazları kullanılmaktadır.
Artık hiçbir şey bildiğiniz kadar zor değil. Birçok yöntem geliştiren usta tesisatçılar bu konuda aşılması güç gibi görünen zorlu sorunların bile bu cihazlar sayesinden rahatlıkla aşmaktadır.
Bu konumuzda sizlere temiz su tesisat tertibatından bahsedicem.
Bu bölümde suyun depolanmasından basınçlandırılmasına, yumuşatılmasına ve tesisattaki ses yalıtımı detaylı olarak incelenecektir.
Temiz su tesisatları su sayacından itibaren başlar. Su sayacından önceki kısım çoğu zaman belediyeler tarafından yapılmaktadır.Temiz su tesisatında uyulması gereken kurallar şunlardır ;
Temiz su tesisatlarında kullanılan borular ve kolektörler galvanizli olmalıdır. Ya da plastik borular kullanılmalıdır.
Tesisat çekildikten sonra mutlaka basınç testi uygulanır. Tesisata test yapılmadan bütün çıkışlar kor tapa kapatılır. Tesisata su basılarak kör tapadan havası alınır. Daha sonra en az işletme basıncının 1,5 katı basınç uygulanarak basınç sabitlenir. Test cihazındaki manometreden 30dk. Sonda basınç değerine bakılarak düşme olup olmadığı kontrol edilir. Eğer basınçta düşme varsa kaçak yeri bulunur. Gerekli tamirattan sonra tekrar teste tabi tutulur.
Ana dağıtım ve kolon boruları mümkün olduğunca açıktan geçirilmeli her kolon vanalarıyla ayrı ayrı kapatılabilmeli ve suyu boşaltabilmelidir. Ayrıca ana dağıtım boruları ve kolonlar ayrı renklere boyanabilir.
Her katın bağımsız olarak kapatılabilecek vanaları olmalıdır.
Borular kesinlikle kiriş, kolon gibi taşıyıcı elemanlar delinerek veya kırılarak geçirilmemelidir.
kullanma suyu tesisatı kullanım noktalarına doğru yükselerek çekilmelidir. Sistmde hava yapması önlenmelidir. Tesisat tertibatı ile yazımız bitmiştir arkadaşlar. Dilerseniz buradan pimaş açma ve pimaş yıkama konusunu görüntüleyebilir, kapsamlı içerikten yararlanabilirsiniz. http://su-kacagi.gen.tr/pimas-acma-pimas-yikama
Arkadaş hepinize kucak dolusu sevgiler, bir sonraki yazımızda görüşmek ümidi ile. Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Gün içerisinde elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. İyi forumlar dilerim.