Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Kamu İhaleleri Yapım İşlerinde Diploma ile Teklif Verme ve Büro Tescil Belgesi HK.

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0

Kamu İhaleleri Yapım İşlerinde Diploma ile Teklif Verme ve Büro Tescil Belgesi HK.

Arkadaşlar uzun süredir forumu zaman zaman takip ediyorum çok faydalı bilgiler içeriyor burası.

2010 yılında mimarlık fakültesinden mezun oldum. 5 yıldır piyasada çalışıyorum artık ihalelere girme vaktim geldiğini düşünmekteyim.

Fakat bir sorum var heryerde aradım lakin cevap bulamadım.

Senaryo şu şekilde.

Ekap'da ihaleler var ve ben de bu ihalelere "Gerçek kişi" olarak diplomam ile teklif atmayı düşünüyorum. Diplomam 5 yıl x yıllık bedel ile çarpılıyor. Orada'da sorun yok

"İstekli tarafından teklif edilen bedelin % 60'inden az olmamak üzere," diye bir ibare var yani matematiksel olarak benim diploma değerim 1 milyon TL ise 800 bin e kadar mı teklif atabilirim 1 milyon'a kadar mı yoksa %80'i 1 milyon mu. yani 1.25 milyona maksimum teklif verebilirim?

İkinci sorum ise Şirket yeni açılacağı için 1- 1,5 hafta gibi süre alacak. Ben Teklif verirken Diplomam, Mimarlar Odası üye belgem yeterlimidir, yoksa ayrıca serbest müşavirlik ve mimarlık büro tescil belgem olmak zorunda mıdır? Çünkü "Tescil" onayı 20 gün gibi bir süreden bahsedilmekte.Hizmet ihalesinde Tescil belgesini anlayabilirim ama Yapım ihalesinde gerekli midir?

Son olarak ise ben ilk ihalemi aldım tamamladım. Diğer ihalede aldığım işin iş deneyimini mi kullanacağım yoksa Diploma bedelini mi? Örnek verecek olursam ilk ihalem düşük bedelli bir ihale 150 bin TL'lik. Ama Diploma Bedeli Daha yüksek. 2. ihalede 150bin liralık iş bitirme saçma olmuyor mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Bu konunun bizler gibi Mühendis ve mimar arkadaşlara yardımcı olacağını umuyorum..

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    1.Diploman 5 yıllık ise tutarı 5*186.445=932.225.-TL'dır. % 60'ınden az olmamak ibaresi teklif edeceğin bedelin % 60'ınden aşağı olmaması demek. İş deneyim belgen teklif edeceğin tutarın istenen yüzdelik oranı sağlaması gerekir.
    2.Diploman ile ihaleye iştırak etmen halinde Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt olman gerekmiyor. Mimarlar Odasından gireceğin işin adına alacağın belge ile girebilirsın.Ama şirket kurman halinde Ticaret ve Sanayi Odasına kayıt olmak zorundasın.
    3.Şirket kurup diploman ile işe girebilmen için 5 yıl beklemen gerekir.Bu belge sahiplerinin kuracakları veya ortak olacakları tüzel kişilerin ihaleye katılmasında; tüzel kişiliğin en az beş yıldır % 51 veya daha fazla hissesine sahip olmaları ve teminat süresince (kesin kabule kadar) bu oranın muhafaza edilmesi zorunludur.
    4.Eğer beş yılı tamamlarsan ister diploman ile istersen şirketin adına alacağın iş deneyim belgesi ile işe girebilirsın. Ama 5 yılı doldurmadan diplomanı şirkete kullanamazsın.
    5.Diyelimki diploman ile bir iş aldın ve bu işten dolayı idaresinden iş bitirme belgesi aldın.Bu İş bitirme belgesini de şirkete kullanbilmen için bir yıl beklemen lazım.İş bitirme, iş durum, iş denetleme ve iş yönetme belgeleri, belge sahibi gerçek veya tüzel kişiler dışındaki aday ve istekli tarafından kullanılamaz, devredilemez, kiraya verilemez ve satılamaz. Bu belge sahiplerinin kuracakları veya ortak olacakları tüzel kişiliklerin ihaleye girebilmesinde; en az bir yıldır tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip olmaları ve teminat süresince (kesin kabule kadar) bu oranın muhafaza edilmesi zorunludur.

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Cevabınız için teşekkür ederim. Şirket kurarken kurmak istediğim şirket Şahıs firması. ilk ihalemi şahıs firmamla aldım diğer işlerime de onunla devam etmek istiyorum. Aldığım ihalenin yapımının ortalarında başka bir ihaleye tekrar şahıs firmam ve diplomamla katılamaz mıyım? Kesin kabulu beklemek zorunda mıyım? Şartname'lerde bu belirtilmemiş.

2. Cevabınızda Ticaret Odasından değil Mimarlar odası üye kaydı harici şahıs firmasının proje çizmeye yetkili olması için Büro Tescil belgesi gerekmekte, bahsetmiş olduğum belge o.