Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaç ton demir ve beton kullanılır??

erdaldonmez
24-01-2007, 08:58
Herkese Merhabalar,

Elimde bir betonarme proje ve hesapları bulunuyor. Müteaahhit benden bunlara bakarak kaç ton demir ve beton kullanılacağı hakkında bilgi istiyor.

Az çok bildiğim birşeyler var ancak sorunum şu ; emin olamıyorum... Yanlış bilgi vermekten ve yanlış yönlerdirme yapmaktan çok korkuyorum.

Bana kaba taslak bilgi verebilecek olursanız çok sevineceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim...:confused:

vahap1313
24-01-2007, 09:21
aslında projeye göre çok büyük değişiklikler olabiliyor. döşemenin tipine göre,kat yüksekliğine göre vb. birçok sebepten dolayı büyük farklar çıkabiliyor.
ancak genede sana yaklaşık değerler vereyim..

beton:0,380 m3/m2
demir:34 kg/m2

yani inşaat 1000 m2 ise 380 m3 beton ve 34 ton demir gider.

ama bunların yaklaşık olduğunu ve çok değişkenlik gösterebildiğini unutma..
saygılar...

erdaldonmez
24-01-2007, 13:08
bu kadar da kaba taslak olursa yine yanlış bilgi verme ihtimalim yükseliyor. ama yinede bana bilgi verebilir:) yada müteaahit kaba taslak olarak acilen isterse hesaplar söylerim çok teşekkür ederim
Diğer arkadaşlardan da yardım istiyorum şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler

İCLAL
24-01-2007, 13:18
Yapı alanına temel alanı da eklenerek bu katsayılar kullanılmalı.
Çoğu tip projede bu değerl tutar.

turgut inş
24-01-2007, 18:04
sevgili erdaldonmez
öncelikle kendine güvenmeli ve emin olmalısın. metraj yaparken ilk önce temelden başlarsın. yapıyı parçalara böl.temel,bodrum,1.kat,2.kat şeklinde. temel dahil her katta herbir eleman(kolon,kiriş,döşeme) için kullanman gereken donatıları donatının adedi, donatının şekli, donatının çapı,donatının boyu ve artan donatı şeklinde listele.artan donatı 3.5m lik bir donatı için 1.5 metredir.çünkü 12 metreden 3.5metrelik 3 adet donatı çıkar ve 1.5 m artar.simetrik katlı bir binada kolon ve kiriş donatı boy ve çapları genellikle aynıdır. tüm elemanların donatılarını çıkardıktan sonra artan donatılarını nerede kullanabileceğine yine elindeki kendi hazırladığın listeden bak.listeleri birleştirince eline donatı metrajı çıkar. vereceğin donatı siparişi ve iş sonunda hurda olacak demiri hesaplamış olursun. şunu unutma yapındaki tüm donatılarının boyu 6.5 metre dahi olsa sen her zaman 12 metre donatı donatı almak zorundasın.yani hep 5.5 metre zaiyatın olur. hesap yaparken her zaman şu kolon için kaç tane 12 metrelik donatı kullanacağım şeklinde düşün. beton hesabı hacim hesabıdır bu hesabını yine yapıyı parçalayarak yap.hesaplarını bir kez kontrolet. hata yapmazsın.. umarım faydalı olmusumdur kendine iyi bak.

sivil
24-01-2007, 18:04
Yukarıdaki bilgilere ek olarak betonarme kalıbı= 2.60 m3/m2 ve tuğla duvar =0.150 m3/m2 pratik hesapları kullanılabilir.
Projeden metraj çıkarılmayacaksa en yakın kabuller bunlardır.

Ayrıca tüm demirin %40-45 i İNCE %55-60 I KALIN demir olarak kabul edilir.

erdaldonmez
01-02-2007, 10:19
Turgut Bey çok teşekkür ederim size... verdiğiniz bilgiler ışığında birşeyler yapmaya başladım, yaklaşık hesap veren arkadaşlarınkini de deneyeceğim. ve bir karşılaştırma yapacağım. Sonuçları da yazacağım. Teşekkürler

zamora
01-02-2007, 11:37
Turgut Bey çok teşekkür ederim size... verdiğiniz bilgiler ışığında birşeyler yapmaya başladım, yaklaşık hesap veren arkadaşlarınkini de deneyeceğim. ve bir karşılaştırma yapacağım. Sonuçları da yazacağım. Teşekkürler

Bu arada statik hesap bürosu ile de irtibat kurarsanız proje sonuç dosyası olarak ne kadar demir, beton, gideceğini hazırca alma imkanınız da var.

Yalnız fire miktarlarını eklemeyi unutmayın.

mühendis1973
15-03-2007, 17:14
BENDE KATKIDA BULUNMAK İSTERİM !
Z+2 KATLI SÜREKLİ TEMELLİ 100 M² TABAN ALNLI BİR BİNAMIZ OLSUN
TEMEL+Z+2NK = 4 KAT
4KATx100M² = 400 M²
400M²x0,35 mt =140 m³ beton
140 x 120 = 16800 kg. donatı....

Yahya
19-03-2007, 14:59
http://www.imoizmir.org.tr/dosyalar/bilgibankasi/ElAltiBilgileri/eab-10.htm sayfasında inşaat maliyetleri ile ilgili kısa bilgileri bulabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

halimtoptac
04-07-2007, 17:57
http://www.imoizmir.org.tr/dosyalar/bilgibankasi/ElAltiBilgileri/eab-10.htm sayfasında inşaat maliyetleri ile ilgili kısa bilgileri bulabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Güzel tablo emeğine sağlık

A.Gökhan ALPTEKİN
04-07-2007, 21:13
Aynı linkten geri giderseniz İzmir İMO nun elaltı bilgileri adı altında faydalı pratik bilgilerin bulunduğu bölüme geçersiniz göz atmanızda fayda var...

cömezmüh
03-08-2007, 08:43
sevgili erdaldonmez
öncelikle kendine güvenmeli ve emin olmalısın. metraj yaparken ilk önce temelden başlarsın. yapıyı parçalara böl.temel,bodrum,1.kat,2.kat şeklinde. temel dahil her katta herbir eleman(kolon,kiriş,döşeme) için kullanman gereken donatıları donatının adedi, donatının şekli, donatının çapı,donatının boyu ve artan donatı şeklinde listele.artan donatı 3.5m lik bir donatı için 1.5 metredir.çünkü 12 metreden 3.5metrelik 3 adet donatı çıkar ve 1.5 m artar.simetrik katlı bir binada kolon ve kiriş donatı boy ve çapları genellikle aynıdır. tüm elemanların donatılarını çıkardıktan sonra artan donatılarını nerede kullanabileceğine yine elindeki kendi hazırladığın listeden bak.listeleri birleştirince eline donatı metrajı çıkar. vereceğin donatı siparişi ve iş sonunda hurda olacak demiri hesaplamış olursun. şunu unutma yapındaki tüm donatılarının boyu 6.5 metre dahi olsa sen her zaman 12 metre donatı donatı almak zorundasın.yani hep 5.5 metre zaiyatın olur. hesap yaparken her zaman şu kolon için kaç tane 12 metrelik donatı kullanacağım şeklinde düşün. beton hesabı hacim hesabıdır bu hesabını yine yapıyı parçalayarak yap.hesaplarını bir kez kontrolet. hata yapmazsın.. umarım faydalı olmusumdur kendine iyi bak.merhaba arkadaşım çok güzel açıklamışsın ama kafama bişey takıldı.neden hesap yaparken 12 m yi gözönünde tutuyoruz.cevabını bekliyorum.turguttan başka bilen varsa onunda cevabına açığım.şimdiden teşekkür ederm arkadaşlar....

Yapı Mühendisi
03-08-2007, 08:50
merhaba arkadaşım çok güzel açıklamışsın ama kafama bişey takıldı.neden hesap yaparken 12 m yi gözönünde tutuyoruz.cevabını bekliyorum.turguttan başka bilen varsa onunda cevabına açığım.şimdiden teşekkür ederm arkadaşlar....

Demirler 12 m satılıyor.
Fabrika çıkışları standart boy, 12 m.

gogvey
05-11-2007, 19:06
dostum 1m3 betona pratık olarak 85 kılo demır gıder bu hesap cıddı sayılabılecek dogruluktadır..hatta devlet ıhalelerıne gıren fırmalar genellıkle demır kesfını hazırlarken bu yoldan gıderle...

mesnet
16-02-2008, 10:46
bu soruyu sormaya çekinmelisin, sebze meyve pazarına gidip aldığın patatesleri saymaya benzer senin sorduğun şey...

celalsungu
22-02-2008, 12:36
Demirler 12 m satılıyor.
Fabrika çıkışları standart boy, 12 m.
Ayrıca 1 Bağ demir 2 Ton olarak bağlı halde gelir.
Yani gelen Tır da 13 bağ değişik çapta demir varsa bu Tır'daki demir miktarı çok yaklaşık olarak:
13 Bağ X 2 Ton/Bağ = 26 ton'dur.

celalsungu
23-02-2008, 11:47
betonarme kalıbı= 2.60 m3/m2 ve

M2 de 2,60 m2 betonarme kalıbı olacak herhalde.:)

celalsungu
23-02-2008, 11:58
İyi çalışmalar.

M2 deki kalıp alanı 2,60 m3/m2 yazılmış. 1 m2 inşaatta 2,60 m2 kalıp vardır şeklinde olacak herhalde.:)
Örnekte birim düzeltilmiş.
Örnek olarak:
Toplam alanı Betonarme karkas ve konut olan 1.500 m² bir binanın metraj olarak hesaplanması gerekiyor ise;

Betonarme Kalıbı= 2.60 x 1.500 =2.600 m² (3.900m2 olacak herhalde)

CAHİTB
24-02-2008, 22:24
Betona dikkat edin betona.Genelde proje ile yerinde dökülen beton miktarı pek tutumuyor nedense ! Neyse karıştırmıyayım fazla.Betonu satın alırken m3 olarak satın alırsınız.Siz yinede şantiyeye gelen betonu kantara sokup yoğunluk hesabını kontrol edin neme lazım !:) Bu arada projede çıkan demiri % 7 ,betonuda % 10 artırın.Demedi demeyin.

kerem28
27-09-2008, 00:05
benımde 118 metre temelım var ondan sonra zemin kat ondan sonra normal katlar 1.2.3.4 kat dublex benım ne kadar demır ve beton gider bana yardımcı olabılırmısın işe baslamadan once bilgi almak isterım arkadaslar şimdiden vericeginiz cevablar için teşekkürler