Orijinalini görmek için tıklayınız : STA4-CAD İle İlgili Sorular & Cevaplar

Sayfa : 1 2 [3]

dcelikkol
02-04-2007, 17:02
ben bu betonarme proje çizim programlarını nerden temin edebilirim. yardımcı olur musunuz.

http://www.sta.com.tr/

boza
02-04-2007, 19:38
Uzun zamandır aranızda olamadım, biraz kişisel işlerim dolayısıyla.

Kısa zamanda tekrar görüşmek üzere. (Foruma bulunduğunuz katkıdan ötürü ayrıca teşekkür ederim)

İCLAL
03-04-2007, 10:51
http://img182.imageshack.us/img182/5818/stafi7.jpg (http://imageshack.us)

Burdaki Tugla B/H hangi amaçla kullanıyor.
Kat etkili kesme alanında mı ?

insmuhgk
03-04-2007, 11:42
http://img182.imageshack.us/img182/5818/stafi7.jpg (http://imageshack.us)

Burdaki Tugla B/H hangi amaçla kullanıyor.
Kat etkili kesme alanında mı ?

Sn. meslektaşım,

yığma bina çözümlerinde kullanılmak için düşünlümüş bir bilgi girişi, şu an için kullanılmıyor.

Etkili kesme alanına ise kolon perde ve panel elamanlar data veriyor, duvarlar alana katılmıyor.( katılmaması emniyette kalmak için olsa gerek)

selamlar.

G.KÖSE

Yapı Mühendisi
03-04-2007, 15:10
Sn. meslektaşım,
yığma bina çözümlerinde kullanılmak için düşünlümüş bir bilgi girişi, şu an için kullanılmıyor.
Etkili kesme alanına ise kolon perde ve panel elamanlar data veriyor, duvarlar alana katılmıyor.( katılmaması emniyette kalmak için olsa gerek)
selamlar.
G.KÖSE

İç ve dış duvarları kaldırılmış , zemin katı işyeri olan yapılarda duvarların hesaba katılmaması güvensiz yönde sonuç verebilir.

B1-Komşu katlar arası dayanım düzensizliği (zayıf kat) hesapları yanlış olur.

Emin misiniz duvar alanlarını hesaba katmadığına ?

Eğer böyle ise bence programda düzeltme yapılmalıdır.

insmuhgk
03-04-2007, 15:37
İç ve dış duvarları kaldırılmış , zemin katı işyeri olan yapılarda duvarların hesaba katılmaması güvensiz yönde sonuç verebilir.

B1-Komşu katlar arası dayanım düzensizliği (zayıf kat) hesapları yanlış olur.

Emin misiniz duvar alanlarını hesaba katmadığına ?

Eğer böyle ise bence programda düzeltme yapılmalıdır.

Sn meslektaşım,

duvar alanları bildiğiniz üzre % 15 mertebesinde katkı veriyor etkili kesme alanına, oda katılırsa.(katılmaması da emniyet payı olarak düşünülebilir)

STAda bu katılmıyor, emin olmasam böyle ciddi bir platform da dile getirmezdim, kaldi ki projeci arkadaşlarımızın, ve öğrenci kardeşlerimizin formdaki gelişmelerden ilham aldıklarının ve bunu çalışmalarına yansıttıklarının bilincindeyim, [ ifade ettiğim bilgi de bizzat Serdar bey'den alınmıştır.]

Selamlar.

G.KÖSE

Yapı Mühendisi
03-04-2007, 16:15
B1 - Komşu Katlar Arası Dayanım Düzensizliği (Zayıf Kat) :

Betonarme binalarda, birbirine dik iki deprem doğrultusunun herhangi birinde, herhangi bir kattaki etkili kesme alanı’nın, bir üst kattaki etkili kesme alanı’na oranı olarak tanımlanan Dayanım Düzensizliği Katsayısı nci’nin 0.80’den küçük olması durumu.

[nci = (toplamAe)i / (toplamAe)i+1 < 0.80]

Herhangi bir katta etkili kesme alanının tanımı :
toplamAe = toplamAw + toplamAg + 0.15 toplamAk

http://img233.imageshack.us/img233/3872/b1le6.jpg (http://imageshack.us)
Yukarıda idestatik tarafında projelendirilmiş yapı için
Zemin kattaki 9,3 m2 lik duvar alanını sizin dediğiniz gibi ihmal edersek yani zemin katta işyeri olduğunu varsayarak ;

Bu kattaki toplam Ae ; 2,46 m2 (Duvarsız)

Bir üstteki toplam Ae : 3,86 m2 (Duvarlı)

nci nin değeri ise 2,46 / 3,86 = 0,64 < 0,80

İşte size zayıf kat.

Hiçte güvenli tarafta kalmadı bu ama.

insmuhgk
03-04-2007, 17:17
B1 - Komşu Katlar Arası Dayanım Düzensizliği (Zayıf Kat) :

Betonarme binalarda, birbirine dik iki deprem doğrultusunun herhangi birinde, herhangi bir kattaki etkili kesme alanı’nın, bir üst kattaki etkili kesme alanı’na oranı olarak tanımlanan Dayanım Düzensizliği Katsayısı nci’nin 0.80’den küçük olması durumu.

[nci = (toplamAe)i / (toplamAe)i+1 < 0.80]

Herhangi bir katta etkili kesme alanının tanımı :
toplamAe = toplamAw + toplamAg + 0.15 toplamAk

http://img233.imageshack.us/img233/3872/b1le6.jpg (http://imageshack.us)
Yukarıda idestatik tarafında projelendirilmiş yapı için
Zemin kattaki 9,3 m2 lik duvar alanını sizin dediğiniz gibi ihmal edersek yani zemin katta işyeri olduğunu varsayarak ;

Bu kattaki toplam Ae ; 2,46 m2 (Duvarsız)

Bir üstteki toplam Ae : 3,86 m2 (Duvarlı)

nci nin değeri ise 2,46 / 3,86 = 0,64 < 0,80

İşte size zayıf kat.

Hiçte güvenli tarafta kalmadı bu ama.

Sn meslektaşım,

nci hesabında duvar katkısı ihmal ediliyorsa tüm katlarda edilmektedir,

o halde hesabada sadece düşey taşıyısı eleman kesitleri dahil olacaktır,
alt kat için için TAe= TAw+TAg
üst kat için TAe= TAw+TAg

nci= TAe(alt)/TAe(üst)

iki katta da duvar yok farz ediliyor yada dikkate alınmıyor,

nci yi niye etkilesin ki,

düşey taşıyıcı elemanlarda asma kat gibi oluşumlardan dolayı kesit azalması olursa nci önem arz edecektir.

Kaldıki duvar alanlarının etkisi deprem yönüne paralel duvar alanları toplamının yüzde 15 i kadar katkı yapmaktadır. Ne kadar etkili olabilir ki??

( duvarların etkili kesme alanına dahil edilmemesi, onları deprem anında yedek destek kuvvet konumunda tutmaz mi, buda bizi güvenli tarafta bırakmaz mı?)

( verdiğiniz idestatik çıktı raporunda da bodrum ve zemin kat TAe=3.86 dır. Yani; nci= 3.86/3.86=1 olmaktadır. 2.46 degeri sadece kolon etkili kesme alanlarına aittir)

Selamlar

G.KÖSE

faith
03-04-2007, 18:54
Eğer her iki kattada duvar yok farzedilirse bu düzensizlik hiç bir zaman çıkmaz ki, üst katlara çıktıkça kolon yada perde boyutları büyüyemeyeceğine göre oran her zaman 1 olur, eğer küçülüyorsa 1 den büyük olur.

Ayrıca benim sormak istediğim, panel elamana yatay yük girilirse sta bunu kombinasyonlarda ne yükü olarak algılar? Zemin itkisi sadece yapı zemin itkisi bölümünden mi girilmeli? Bu bölümde bütün zemin itkisi tekil yük olarak mı girilmeli? Benim girdiğim zemin itkisinin dinamik etkisini sta kendisi hesaplarmı? Sta hesaplamıyorsa bunu nasıl hesaba katabiliriz?

insmuhgk
04-04-2007, 06:03
Eğer her iki kattada duvar yok farzedilirse bu düzensizlik hiç bir zaman çıkmaz ki, üst katlara çıktıkça kolon yada perde boyutları büyüyemeyeceğine göre oran her zaman 1 olur, eğer küçülüyorsa 1 den büyük olur.

Ayrıca benim sormak istediğim, panel elamana yatay yük girilirse sta bunu kombinasyonlarda ne yükü olarak algılar? Zemin itkisi sadece yapı zemin itkisi bölümünden mi girilmeli? Bu bölümde bütün zemin itkisi tekil yük olarak mı girilmeli? Benim girdiğim zemin itkisinin dinamik etkisini sta kendisi hesaplarmı? Sta hesaplamıyorsa bunu nasıl hesaba katabiliriz?

Sn meslektaşım,

Dikdörtgen planlı, ve bodrum çevre panelli bir projede B1 düzensizliğini inceleyin, nci' nin 1' in altına nasıl düştüğünü göreceksiniz.

2 türlü girmek mümkün;

1. yukarıda ifade ettiğiniz gibi, yapı zemin etkisi bölümünden ve kat seviyesinde toplam tekil yük olarak girildiğinde, tıpkı deprem yatay yükü gibi yükü tüm sisteme verecek 16 yükleme kombinasyonunda sonuçları görebileceksiniz.

2. durumda, panellere tek tek ek yayılı yük olarak verecek, sadece panelleri lokal yüklemiş olacak, ve tesirlerini beher perde analiz sonuçlarındaki zemin etkisi ikonundan görebileceksiniz.

Sonuç olarak, 1. yüklemede sisteme total yük, 2. yüklemede elemana lokal yük uygulamış olacaksınız.

Selamlar.

G.KÖSE

Haqan
04-04-2007, 09:40
Sn meslektaşım,

duvar alanları bildiğiniz üzre % 15 mertebesinde katkı veriyor etkili kesme alanına, oda katılırsa.(katılmaması da emniyet payı olarak düşünülebilir)

STAda bu katılmıyor, emin olmasam böyle ciddi bir platform da dile getirmezdim, kaldi ki projeci arkadaşlarımızın, ve öğrenci kardeşlerimizin formdaki gelişmelerden ilham aldıklarının ve bunu çalışmalarına yansıttıklarının bilincindeyim, [ ifade ettiğim bilgi de bizzat Serdar bey'den alınmıştır.]

Selamlar.

G.KÖSE

Merhaba

Çok basit 5 katlı 3 gözlü 12/12 bir sistemde, R=8 alınarak B1 düzensizliğine bakacak olursak,

Kirişlerde duvar yokken;
Tüm katlarda toplamAe'ler =2.56, ncmin=2.56/2.56=1, R katsaysı=8 kalır.

Kirişlerde 600 kg/m duvar varken;
Tüm katlarda toplamAe'ler =3.77, ncmin=3.77/3.77=1, R katsayısı=8 kalır.

Ama zemin katta duvar yokken, diğer katlarda duvar varken,
Zemin kata toplamAe'ler =2.56, diğer katlarda, 3.77 ncmin=2.56/3.77=0.679 <0.80 olduğundan, R katsayası=1.25* 8 * 0.679= 6.79 olur.

R katsayısı 6.79 alınarak tekrar hesap yapılmaldır. Üst kat dolu alt kat boş duvar durumu dikkate alınmadığında hiç de emniyetli yönde kalınmamıştır.

crick
04-04-2007, 10:13
Arkadaslar birisi bana lütfen rijit bodrum kat kabülünü anlatabilir mi? sartname de ve arastirdigim yerlerde bununla ilgili açık bi ifade yok ya da ben bulamadim.. sordugum kisilerden bazilari perde kesme kuvveti toplam kesme kuvvetinin en az %75 ini aliyosa bu kabulu yapabilirsin diyo bazilari esdeger deprem yukunden gelen kuvvetleri karsilayabiliyosa bu kabulu yapabilirsin diyo bazilari bodrum katin tamaminin perdelerle cevrili olmasi gerekir diyo..

Yapı Mühendisi
04-04-2007, 10:22
Sn meslektaşım,
nci hesabında duvar katkısı ihmal ediliyorsa tüm katlarda edilmektedir,
o halde hesabada sadece düşey taşıyısı eleman kesitleri dahil olacaktır,
alt kat için için TAe= TAw+TAg
üst kat için TAe= TAw+TAg
nci= TAe(alt)/TAe(üst)
iki katta da duvar yok farz ediliyor yada dikkate alınmıyor,
nci yi niye etkilesin ki,
düşey taşıyıcı elemanlarda asma kat gibi oluşumlardan dolayı kesit azalması olursa nci önem arz edecektir.
Kaldıki duvar alanlarının etkisi deprem yönüne paralel duvar alanları toplamının yüzde 15 i kadar katkı yapmaktadır. Ne kadar etkili olabilir ki??
( duvarların etkili kesme alanına dahil edilmemesi, onları deprem anında yedek destek kuvvet konumunda tutmaz mi, buda bizi güvenli tarafta bırakmaz mı?)
( verdiğiniz idestatik çıktı raporunda da bodrum ve zemin kat TAe=3.86 dır. Yani; nci= 3.86/3.86=1 olmaktadır. 2.46 degeri sadece kolon etkili kesme alanlarına aittir)
Selamlar
G.KÖSE

Siz varsayım üzerine düşünüyorsunuz.
Bazı katlarda olup bazılarında olmaması, gerçek durumu yansıtmaktadır.
Bu şekilde pek çok yapı inşa edilmektedir.
Hiç duvarın olmaması durumu daha iyi ifade edebilmek için marjinal bir seçimdir.
Bazı kısımlarda olabilir.
Ama bir şekilde nci yi 0,80 altına düşürebildik.
Ve siz bunu sta da dikkate alamıyorsunuz.
Sizin küçümsediğiniz %15, örnek hesabını koyduğum yapıda B1 e yol açmaktadır.
Örnek hesapta duvarları hesaba dahil etmemek güveli tarafta değil , güvensiz tarafta kalınmasına neden olmaktadır ve sizin düşüncenizi çürütmektedir.

Sta programında bu durum bence düzeltilmeli , duvar etkiside dikkate alınmalıdır.
TDY nin ihmal etmediğini biz niye ihmal ediyoruz ki.

Duvar etkisini kullanmıyoruz ki yine, hala rezerve olarak kalıyor.Sadece düzensizlik durumunu irdeliyoruz.

Saygılarımla.

ceyarutku
11-04-2007, 10:23
gpr. dosyası olarak aldığımız raporları pdf formatına dönüştürüp saklamak mümkünmü

onurtunaboyu
11-04-2007, 10:44
Sta4Cad de var mı bilmiyorum fakat
http://www.pdffactory.com/ adresindeki programı bilgisayarınıza kurarsanız (Demodur ama sadece altında kendi reklamını yapıyor. Onun dışında her özellik kullanılıyor.)
Yazıcıya gönderilen her belgeyi PDF ye çeviriyor. Sadece yazıcı seçiminde bu programın seçilmesi gerekiyor.

Dediğiniz raporun yanında yazdır düğmesi varsa ve yazıcı seçimine izin vermiyorsa varsayılan yazıcıyı pdffactory seçince olur.

bclubber
11-04-2007, 14:18
Meraba bazuı arkadaşların örnek proje die yolladıkları projelri ben açamıyrm..yüklüyrm bilgisayrıma ama hangi formatı denesem açamadım yardımcı olur musnuz...Teşekkrler şimdiden

taipan
13-04-2007, 09:47
ya ben 2. sınıf öğrencisiyim bana sta4 ile ilgili yazılı not lazım elinde olan varmı????yarın sınav var ve ne soracagını hala tahmin edemiyorum sınav uygulamalı değil yazılı yani ne sorabilir acaba

angela
13-04-2007, 11:11
Allah Allah ! STA4CAD den yazılı sınav yapan okulda mı var?

www.sta.com.tr (http://www.sta.com.tr) den

STA Demosunu indir. STA4 Hand book kısmında her türlü yazılı döküman mevcut

boza
14-04-2007, 08:08
ya ben 2. sınıf öğrencisiyim bana sta4 ile ilgili yazılı not lazım elinde olan varmı????yarın sınav var ve ne soracagını hala tahmin edemiyorum sınav uygulamalı değil yazılı yani ne sorabilir acaba

Pes yani! :cool:

_inertia_
14-04-2007, 14:26
Arkadaşlar stada boşluklu perde tanımlanabiliyormu? nasıl?

Ayrıca panel elamanların uçlarına kolon tanımlanması şartmıdır? Bu kolon boyutlarının önemi varmı, bütün bina boyunca yükselen perdelerde, perde başlık bölgelerini, kritik perde yüksekliğini vs panellerde sta hesaplıyormu

Teşekkürler!

ceyarutku
14-04-2007, 15:13
Sta4Cad de var mı bilmiyorum fakat
http://www.pdffactory.com/ adresindeki programı bilgisayarınıza kurarsanız (Demodur ama sadece altında kendi reklamını yapıyor. Onun dışında her özellik kullanılıyor.)
Yazıcıya gönderilen her belgeyi PDF ye çeviriyor. Sadece yazıcı seçiminde bu programın seçilmesi gerekiyor.

Dediğiniz raporun yanında yazdır düğmesi varsa ve yazıcı seçimine izin vermiyorsa varsayılan yazıcıyı pdffactory seçince olur.

sta4cad te bunu yapmak için programla birlikte gelen pdf creator programını kurup
söylediğiniz yapmak gerekiyormuş.Serdar beyden öğrendim

onurtunaboyu
14-04-2007, 15:57
Sta yla geleni de incelemenizde fayda var fakat benim soylediğim programda çok fazla özellik var.
Mesela benim kullandığım özellikleri soyliyim.
Probinada raporlar ayrı ayrı alınır. Ben yazcıya gönderir gibi o programa gondererek kiriş döşeme... bütün raporları tek dosyada raporluyorum. Sonra program bunlara sayfa numarası da veriyor. Hatta autocad den yazdır diyerek kalıp planlarını bile pdf e çevirebiliyorsunuz.
Stayla gelende de bu özellikler olabilir bilmiyorum.

hunkar
18-04-2007, 09:07
Sn. Boza ve konuyla ilgili diğer arkadaşlar;
Ben şu an bir mühendis dostumdan aldığım sta4-cad programını dangılı ile öğrenme amaçlı geçici bir süre kullanmaya çalışıyorum ancak yeni aldığım dizüstü bilgisayarımda windows media center edition yüklü ve haspı tanımıyor program açılırken bekliyor takılıyor ve hata veriyor.Neden kaynaklanıyor olabilir?kurulumda Alaaddin hasp device driver hata veriyordu güncellenmiş versiyonunu kurdum kurulumda sorun çıkmadı ancak hala programı açamıyorum masa üstü pcde sorunsuz çalışıyor yardımlarınızı bekliyorum.

boza
18-04-2007, 12:13
Sn. Boza ve konuyla ilgili diğer arkadaşlar;
Ben şu an bir mühendis dostumdan aldığım sta4-cad programını dangılı ile öğrenme amaçlı geçici bir süre kullanmaya çalışıyorum ancak yeni aldığım dizüstü bilgisayarımda windows media center edition yüklü ve haspı tanımıyor program açılırken bekliyor takılıyor ve hata veriyor.Neden kaynaklanıyor olabilir?kurulumda Alaaddin hasp device driver hata veriyordu güncellenmiş versiyonunu kurdum kurulumda sorun çıkmadı ancak hala programı açamıyorum masa üstü pcde sorunsuz çalışıyor yardımlarınızı bekliyorum.

İşletim sisteminden doğan bir sorun olabilir durumu açık bi şekilde 0216 414 37 50 den Serdar AMASRALI bey'e bildiriniz sorununuzu çözebilir!

sbabadag
21-04-2007, 09:21
Sayın Boza şu an bir takviye projesi çalışıyorum, projede (ekte) çelik manto ile takviye yapmak istiyorum. Stada mantolama ile kesitleri kurtarmaya çalıştım, bu işlemden sonra bodrum katında 40 cm e yakın manto çıktı şimdi bunlara kolon aktif manto aktif olarak çözüme karşılık gelen sonuçlardan köşebentlerle manto yapılacak çözüme nasıl geçebilirim? Teşekkürler.
http://rapidshare.com/files/27099280/OVA_STA3_4.ST4.html (http://rapidshare.com/files/27099280/OVA_STA3_4.ST4.html)

boza
21-04-2007, 11:07
Sayın Boza şu an bir takviye projesi çalışıyorum, projede (ekte) çelik manto ile takviye yapmak istiyorum. Stada mantolama ile kesitleri kurtarmaya çalıştım, bu işlemden sonra bodrum katında 40 cm e yakın manto çıktı şimdi bunlara kolon aktif manto aktif olarak çözüme karşılık gelen sonuçlardan köşebentlerle manto yapılacak çözüme nasıl geçebilirim? Teşekkürler.
http://rapidshare.com/files/27099280/OVA_STA3_4.ST4.html (http://rapidshare.com/files/27099280/OVA_STA3_4.ST4.html)

Daha önceleri bu konu hakkında Zekai CELEP hocanın kurs notları vardı elimde, fakat dediğiniz gibi sorunuza kesin ve net bir cevap vermem mümkün degil. Çünkü ben hiç böyle bir tasarım yapmadım. Zira bu güçlendirme işi tamamen varsayım ve kabullere dayanması neticesinde yapılan hiçbir proje gözümde güven vermiyor açıkçası bana. Dogrusu yıkıp yeniden yapmak! Yoksul ülkelerde güçlendirme sıgınılacak bir çözüm noktası gibi görünsede, Zengin ülkelerde bu kavrama yer yok! Ekonomi nedeniyle güçlendirmeye gidiyoruz ülkemizde ama "İNSAN CANIN EKONOMİSİ OLMAZ"

bclubber
23-04-2007, 10:06
Meraba STA4cad de çizilen projeler sta formatında nası kaydediliyor??Sta dosyasının içinde her projenin kaydedildiği özel bi dosya mı var ..yardımcı olursanız çok sewinirim??*

meçhulmüh
23-04-2007, 10:27
Sn.Boza ;3 bodrumlu bir binada yatay zemin itkilerini hesaba katmak istiyorum ama yapı zemin itkisi bölümünde x ve y koordinatları neyi ifade ediyor acaba? zemin itkisi değeri hesaplanıp elde edilen bileşke değerimidir? ve x,y koordinatlarıda yatay yük bileşkesinin kesişim noktasını mı ifade ediyor?

inpro
23-04-2007, 10:34
arkadaşlar merhaba; donatı tahvili saglıklı bir işlemmidir?zorda kalıp yapmak zorundaysak saglıklı bir şekilde nasıl yapabiliriz örnek vererek açıklayabilirmisiniz.

boza
23-04-2007, 12:55
Sn.Boza ;3 bodrumlu bir binada yatay zemin itkilerini hesaba katmak istiyorum ama yapı zemin itkisi bölümünde x ve y koordinatları neyi ifade ediyor acaba? zemin itkisi değeri hesaplanıp elde edilen bileşke değerimidir? ve x,y koordinatlarıda yatay yük bileşkesinin kesişim noktasını mı ifade ediyor?

Bodrum perdelerinizin x ve y yönlerinde kalan perdelerin bileşke kuvvetlerinin kendi eksenlerine olan uzaklığını temsil eder.

boza
23-04-2007, 12:57
Meraba STA4cad de çizilen projeler sta formatında nası kaydediliyor??Sta dosyasının içinde her projenin kaydedildiği özel bi dosya mı var ..yardımcı olursanız çok sewinirim??*

Hazırladığınız çizim paftasını "save" yaparken dosya formatını "*.cad" seçin böylece sadece sta4 açılabilen bir çizim dosyası elde etmiş olursunuz!

eagleclaw1903
28-04-2007, 15:17
Sn Boza. Selam
Bi süre önce programı güncellerken "taşıyıcı yığma duvarların modellenmesinin eklenmesi" gibi bişey görmüştüm.. ama herhangi bi yerde yapılabildiini göremedim.. varmı hakkaten böyle bi taşıyıcı duvar modellemesi..??

SAygılarımla

mfo_55
29-04-2007, 11:28
sn boza ben ide nin bir kitabı notu,veya stanın kitabı notu olup olmadını vede stayı ben kırık şekilde bulamadım,bunlarda bana yaardımcı olabilirminiz...saygılar...

erkanaygoren
29-04-2007, 18:51
arkadaşım sen kırığını bozadan niye istiyon ki..serdar beyden isteseydin oldu olcak:) ..www.sta.com.tr de programla ilgili ne öğrenmek istiyosan var..

boza
30-04-2007, 08:36
Sn Boza. Selam
Bi süre önce programı güncellerken "taşıyıcı yığma duvarların modellenmesinin eklenmesi" gibi bişey görmüştüm.. ama herhangi bi yerde yapılabildiini göremedim.. varmı hakkaten böyle bi taşıyıcı duvar modellemesi..??

SAygılarımla

Donatısız perdeli malzeme tanımı ile bu mümkün, koun ile ilgili sta4 ün güncel flash eğitim dökümanlarında anlatım olabilir. Açıkçası ben sta4 de yığma duvar çözmedim.

boza
30-04-2007, 08:40
sn boza ben ide nin bir kitabı notu,veya stanın kitabı notu olup olmadını vede stayı ben kırık şekilde bulamadım,bunlarda bana yaardımcı olabilirminiz...saygılar...

Üstadım ben lisanslı kullanıcıyım, sta4 kırık kullanıpta ve aynı zamanda bundan ticaret yapanlarıda esefle kınıyorum. Programla ilgili bir eğitim notu istiyorsanız bunu yazılımcı firmadan talep edebilirsiniz! www.sta.com.tr (http://www.sta.com.tr) Öğrenci arkadaşlarada tavsiyem, illede programı öğrenmek için kırık arıyorsanız yazılımcı ile temas kurup full yazılıma bir kaç kısıtlama getiren bir ek model ile demo programı öğrenciler için üretmesi, öğrenci arkadaşlar için daha faydalı olur kanısındayım. Bu yüzden beni degil yazılımcı firmayı köşe sıkıştırın lütfen.

typhoon
05-05-2007, 17:43
ARkadaşlar sta4cad'de kubbe nasıl çiziliyor yada şöyle sorayım kubbe detayı çiziyormu bir camii projesi geldi kubbe çizmem gerekiyor ve detay bulamadım

Yapı Mühendisi
05-05-2007, 18:39
Donatısız perdeli malzeme tanımı ile bu mümkün, koun ile ilgili sta4 ün güncel flash eğitim dökümanlarında anlatım olabilir. Açıkçası ben sta4 de yığma duvar çözmedim.

Yığma yapıyı TDY07 ye göre hem Sap2000 hemde elle çözdüm.

Yönetmeliğe göre izin verilebilir kayma gerilmesi sabit bir değil.
O duvarda oluşan basınç gerilmesi ile orantılı.
Basınç gerilmesi sabit.

Her bir duvar için oluşan basınç gerilmesini daha sonra bu değere göre kayma gerilmesinin emniyet gerilmesinden küçük olup olmadığını hesapla göstermek gerekiyor.

Sap2000 çözümümde duvar-döşeme ve merdivenleri shell elemanları modelledim.

Shell elemanlarda oluşan gerilmelerin hesap sayfası 100000 den fazlaydı.
Bu programda sonuçları kontrol ederek çıktı olarak vermek çok zor.

Sta4Cadde de özel ekleme yapılmazsa yğma çözmek uygun olmaz.Uygunsuzluğu programın eksikliğinden değil tabi.Netice itibariyle bu program betonarme programı.

En iyi yöntem elle çözmek ama o da çok zaman alıyor.
Tek katlı binaya 3 gün uğraştım.

Yönetmeliğin de isteği elle çözüm yönünde.

TDY97 de deprem hesabına ilgili bölümde kurallara uyulduğu takdirde gerek olmadığına ama yapılmak istenirse eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılması gerektiği belirtiliyordu.Bu yönetmelikte hesap yöntemi olarak hangi yöntemin kullanılacağına müdahele edilmemiş ama bakış açısı aynı.
Karmaşık hesaplara gerek olmadığı belirtiliyor.

Benim tüm arkadaşlara tavsiyem çok zaman almasına karşın hesapları elle excelde çözmeleri.

Sap2000 veya Stada çözüm aramak gerçekten daha zor.

bclubber
07-05-2007, 08:26
Meraba Projeyi Hatasiz çözmeme Rağmen Kiriş Detaylarini Dxf Veya Dwg Formatinda Kaydediyorum Fakat Bunlari çizim Editöründe Açamiyorum Yardimci Olursaniz Sewinirm...

typhoon
07-05-2007, 16:51
Arkadaşlar hiç kubbe çözen olmadımı :(

insmuhgk
08-05-2007, 06:44
Arkadaşlar hiç kubbe çözen olmadımı :(

Sn. meslektaşım,

Sta4 de kubbe çözüldüğünü biliyorsundur, sonlu elemanların kesit tesirlerini ve
gerekli donatı alanlarını verir, buna görede donatı seçimini yaparsiniz, çizime gelince, biraz özel bilgi gerektiriyor.
10 dan fazla kubbeli cami projelendirdim, msn adresimi veriyorum, bir örnek kubbe çizimini gönderebilirim.

( msn: guraykose@hotmail.com)

Selamlar

G:KÖSE

typhoon
08-05-2007, 12:52
teşekkür ederim sayın gköse sizi ekledim kolay gelsin

angela
08-05-2007, 15:55
Sayın Köse

Projenin kopyalanması yada izinsiz kullanılmasını engellemek için tamamı değil ama hiç olmazsa kubbe kısmının çizimlerini burada yayaınlayamaz mısınız ya da bana da gönderebilir misiniz ?

angelarouter@yahoo.com

Tesekkur ederim.

andacm
10-05-2007, 16:06
Arkadaşlar merdiven hesabı yaparken nelere dikkat etmeliyiz. sonlu elemanlarla cözüm yapıldıktan sonra ne gibi kontrol yapmalıyım? şimdiden teşekkürler

insmuhgk
10-05-2007, 18:14
Sayın Köse

Projenin kopyalanması yada izinsiz kullanılmasını engellemek için tamamı değil ama hiç olmazsa kubbe kısmının çizimlerini burada yayaınlayamaz mısınız ya da bana da gönderebilir misiniz ?

angelarouter@yahoo.com

Tesekkur ederim.

Sn meslektaşım,

bir kesin hesap bitirmem gerek, ilk fırsatta buraya koymaya çalışacağım, msn adresimi yazdım eklerseniz özel gönderirim, saygılar iyi akşamlar.

(e mail adresinize gönderiyorum birazdan)

G.KÖSE

insmuhgk
10-05-2007, 18:27
Arkadaşlar merdiven hesabı yaparken nelere dikkat etmeliyiz. sonlu elemanlarla cözüm yapıldıktan sonra ne gibi kontrol yapmalıyım? şimdiden teşekkürler

Sn meslektaşım,

Çekme bölgelerinde gerekli donatıyı koy, merdiven plaklarının mesnetlenmesini sağla, ilave ve filizleride ihmal etme, montaj donatısınıda unutmazsan bitti gitti, kolay gelsin; ha birde elimde arşiv niteliğinde çok değişik merdiven çizimleri var, arzu edene gönderebilirim.

selamlar.

G.KOSE

andacm
10-05-2007, 21:38
Sn meslektaşım,

Çekme bölgelerinde gerekli donatıyı koy, merdiven plaklarının mesnetlenmesini sağla, ilave ve filizleride ihmal etme, montaj donatısınıda unutmazsan bitti gitti, kolay gelsin; ha birde elimde arşiv niteliğinde çok değişik merdiven çizimleri var, arzu edene gönderebilirim.

selamlar.

G.KOSE

ben alabilirsem sevinirim

insmuhgk
11-05-2007, 13:31
göndereyim de e mail adresini yazman gerek..

yaralı
15-05-2007, 12:34
merhaba arkadaşlar..v12 11.05.2007 son güncellemesinde bir sorun ile karşılaştım.ev ve işyerimdeki bilgisayarlarda ayrı ayrı güncelleme sonrası her iki programında çalışmasında enteresan şekilde aynı problem mevcut.
program çalışıyor.bilgi giriliyor analiz yapılıyor v.s. yalnız ne bilgi girişinde , ne analiz sonrası nede çizim bölümünde elemanların isimlerini göstermiyor..problem neden kaynaklanıyor olabilir ve nasıl çözülmelidir.. cevabınız için şimdiden teşekkur ediyorum..

kashif
15-05-2007, 13:32
Sayın Köse arşivinizdeki merdiven çizimlerini bana da yollayabilirseniz çok memnun olurum.
vkaruk@ttnet.net.tr

insmuhgk
15-05-2007, 13:34
aynı güncellemeyi kullanıyorum,
bahsettiğiniz sorun olmuyor, sizin pc lerde aynı windows işletim sistemi ve bundan kaynaklanan bir sıkıntı olabilir mi acaba??

önceki güncellemede sorun yok tu dersenizde ilginç durumu Serdar beye iletmelisiniz.

Selamlar

G.KÖSE

typhoon
15-05-2007, 17:20
evet sorun bende de oldu bende kadırdım onu allahtan ikinci bilgisayarda güncelleme yapmamıştım onu kopyaladım sonra denemek için o bilgisayarada yükledim güncellemeyi ondada aynı sorun meydana geldi

gulumser
16-05-2007, 10:12
sayın G.KÖSE
merdiven çizimlerini bana da yollayabilirseniz sevinirim
gulumsertetik@yahoo.com

bclubber
16-05-2007, 12:03
Sayın Köse merdiven çizimlerini banada yollar mısınız teşekkrler şimdiden..
bclubber21@hotmail.com

onurtunaboyu
16-05-2007, 13:33
Sn meslektaşım,

selamlar.

G.KOSE

Sayın G.Kose Çizimlerinizi benimle de paylaşırsanız mutlu olurum.
otunaboyu@gmail.com

insmuhgk
17-05-2007, 17:13
e mail lerini yazan arkadaslara detayları gönderdim. iyi kullanımlar dilerim.

G.KÖSE

tismail
19-05-2007, 10:47
Sayın G.Köse arşivinizdeki merdiven çizimlerini bana da yollayabilirseniz çok memnun olurum.
tismail@isnet.net.tr

boza
19-05-2007, 10:50
maşallah amma bi istek ve talep var, öğrenciyseniz mesele yok!!! ;)

tismail
19-05-2007, 11:07
Sn. Boza,
Hazır sizi yakalamışken yardımınızı rica edeceğim. Büro'da lisanslı sta4 v.12 kullanıyoruz. Yalnız benim dizüstünde sta4' ü bir türlü çalıştıramadım. Dongle takılı olmasına rağmen "kilitiniz takılı değil, kapatıp takın" diye hata mesajı veriyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim?
Bir de bazı projelerde merdivenlerin orta sahanlıkları çıkmalarda oluyor. Bunların kotlarını mormal döşemelerden düşük gösteriyorum ve etrafını 25/60'lık derin kirişlerden dönüyorum. Bu doğru bir yöntem mi? Başka nasıl yapabilirim.

boza
20-05-2007, 12:36
Sn. Boza,
Hazır sizi yakalamışken yardımınızı rica edeceğim. Büro'da lisanslı sta4 v.12 kullanıyoruz. Yalnız benim dizüstünde sta4' ü bir türlü çalıştıramadım. Dongle takılı olmasına rağmen "kilitiniz takılı değil, kapatıp takın" diye hata mesajı veriyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim?
Bir de bazı projelerde merdivenlerin orta sahanlıkları çıkmalarda oluyor. Bunların kotlarını mormal döşemelerden düşük gösteriyorum ve etrafını 25/60'lık derin kirişlerden dönüyorum. Bu doğru bir yöntem mi? Başka nasıl yapabilirim.

Sn. tismail, dizüstü makinada dongel kilitin çalışmamasının 3 sebebi olabilir,

1- Dongel'in kullandığı portları kontrol eden kuvvetli bir antivirüs yazılımının makinede yüklü olması (panda, norton vb.)

2- Dizüstü makinenizde dongel portlarını geçici olarak emule eden (kıran) bir crack programı (robot milenyum, stad pro programlarından birinin cracki) ının makinenizde kurulu yada daha önce kurulmuş olması

3- 64bit bir işletim sistemi kullanıyorsanız, kurduğunuz sta4 deki dongel kilitlerinin driver sürümünün 32 bit olması! (bu durumda aladdin.com dan 64 bitlik sürücü ile sürücüyü güncelleyin)

merdiven sorunuzu tam anlamayamdım bir geometrik plan ve kesit olsa net birşey söyleyebilirim.

ceyarutku
20-05-2007, 12:58
Sn BOZA
bilgisayarıma format attıktan sonra autocad lt 2008 kurdum.program düzgün olarak çalıştı.üstüne sta4cad kurdum.sta4 sorunsuz çalıştı fakat autocad sembolune tıkladığım zaman ne hata veriyor nede açılıyor.sta4cad autocad engelliyor olabilirmi.bilgisayarımda şu an sadece sat4ad ve autocad yüklü.
yardımcı olursanız sevinirim

boza
21-05-2007, 07:42
Sn BOZA
bilgisayarıma format attıktan sonra autocad lt 2008 kurdum.program düzgün olarak çalıştı.üstüne sta4cad kurdum.sta4 sorunsuz çalıştı fakat autocad sembolune tıkladığım zaman ne hata veriyor nede açılıyor.sta4cad autocad engelliyor olabilirmi.bilgisayarımda şu an sadece sat4ad ve autocad yüklü.
yardımcı olursanız sevinirim

Sn. Ceyarutku, yaşadıklarınızı kesin bir yargıya bağlamam pek mümkün degil çünkü bunu benimde yaşamam lazım! Fikir yürütmek gerekirse kullandığınız her iki yazılımından birinin korsan oluşundan kaynaklanabilir! Yada işletim sisteminden kaynaklanan sorunlar olabilir, bu durumda xp kullanıyorsanız formattan sonra sp2 yi muhakkak yükleyin ve tekrar deneyin!

Diyeceklerim bu kadar kolay gelsin.

ceyarutku
21-05-2007, 11:00
Sn boza
İlginize teşekkür ederim.kullandığım yazılımlar xp de dahil olmak üzere lisanslı ama bir türlü çalıştıramamıştım.DEP kontrolunu aktif hale getirdikten sonra program açılmaya başladı.benim size sormak istediğim bir soru daha var.nod32 antivirüs programı sta4 cad virüs olarak görüyor ve staupdate programını çalıştırmaya izin vermiyor.bunu aşmanın bir yolu varmı yoksa başka bir virüs programı yüklemek gerekiyor.

boza
22-05-2007, 12:37
Sn boza
İlginize teşekkür ederim.kullandığım yazılımlar xp de dahil olmak üzere lisanslı ama bir türlü çalıştıramamıştım.DEP kontrolunu aktif hale getirdikten sonra program açılmaya başladı.benim size sormak istediğim bir soru daha var.nod32 antivirüs programı sta4 cad virüs olarak görüyor ve staupdate programını çalıştırmaya izin vermiyor.bunu aşmanın bir yolu varmı yoksa başka bir virüs programı yüklemek gerekiyor.

http://www.sta.com.tr/pict/sss/staupdate.pdf dökümanını inceleyin, birde kullandığınız virüs yazılımın ayarlarında staupdate.exe dosyasını "allow" yapın!

andacm
25-05-2007, 08:26
göndereyim de e mail adresini yazman gerek..

merdiven detaylarını bende alabilir miyim?
mehmetandac@yahoo.com

mavore
31-05-2007, 20:56
sta da güncelleme yapamıyorum.güncelleme(stauptade) programını çalıştırdığımda:run-time Error '53' hatası veriyor

akdenizg
31-05-2007, 22:21
Sayfanın başındaki yazınıza istinaden Sizden bir yardım almak istiyorum,

Çelik taşıyıcı sistemlerin analizini sap2000 programı kullanarak mesnet reaksiyonlarını buluyorum. Bu reaksiyon değerlerini kullanarak, temel hesabı yapmak, hesap raporu ve gerekli olan plan çizimlerini elde etmek istiyorum. Bu durumda sizin önereceğiniz betonarme program hangisidir.
değerlendirme kriterleri öncelikli olarak;
1. Doğru çözümler veren
2. Kolay oluşturulabilen
3. Plan ve detayların en az zaman harcanarak oluşturulan
program.
Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
Saygılarımla

boza
31-05-2007, 22:29
Sayfanın başındaki yazınıza istinaden Sizden bir yardım almak istiyorum,

Çelik taşıyıcı sistemlerin analizini sap2000 programı kullanarak mesnet reaksiyonlarını buluyorum. Bu reaksiyon değerlerini kullanarak, temel hesabı yapmak, hesap raporu ve gerekli olan plan çizimlerini elde etmek istiyorum. Bu durumda sizin önereceğiniz betonarme program hangisidir.
değerlendirme kriterleri öncelikli olarak;
1. Doğru çözümler veren
2. Kolay oluşturulabilen
3. Plan ve detayların en az zaman harcanarak oluşturulan
program.
Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
Saygılarımla

Sayın akdenizg, benzer çözümlemeleri bende aynı şekilde sta4 de yapıyorum. Çözümlemenin doğru sonuçlar vermesi için, sat4 de kıstas alınan yük kombinasyonlarına göre çelik yapyı kombine edin ki temel tasarımında easas alınan yüklere göre boytlamalarda tam uyum olsun! Kombinasyonun uyuşmadığı özel durumlarda kullanacağınız yük çarpanlarını lazım olan kat sayı ile manuel olarak azaltıp arttırabilirsiniz.

mersel65
01-06-2007, 23:10
sta da güncelleme yapamıyorum.güncelleme(stauptade) programını çalıştırdığımda:run-time Error '53' hatası veriyor
sta uptadeyi once bilgisayariniza indirin stanin sayfasindan sonra calistirin sta kalasoru icinden guncellemyi o durumda yapiyor ayni durum bendede oluyor cozumu boyle buldum, belki baska cozumu olanda vardir
kolay gelsin

mavore
04-06-2007, 17:59
arkdaşlar çok acil yardım istiyorum....
kirişşerde pilye kullanmak istemiyorum,programda bununla iligli bi ayar var mı?

mersel65
05-06-2007, 01:09
arkdaşlar çok acil yardım istiyorum....
kirişşerde pilye kullanmak istemiyorum,programda bununla iligli bi ayar var mı?
analiz ve cizim opsiyonlarindan betonarme opsiyonlari tikliyorsun ordan genel cizim opsiyonlarina giriyorsun 2.sayfayi seciyorsun kiris pilye opsiyonu orda alttakini tiklarsa kiris cizimlerinde pilye kapanmis olur
not= projeyi daha once cozdurmus isen burdan yapman sonucu degistirmez haberin olsun bilgi girisinden projeyi caardiktan sonra ayni yere bilgi girisinden girerek isaretledikten sonra save yaparsan kirissiz cozer
kolay gelsin

inpro
06-06-2007, 19:01
merhaba;

radye temelllerde alta ve üste ızgara şeklinde donatı koyarken donatıyı kısa veya uzun yönemi önce koymalıyız yani bi sırası varmı varsa altta ve üstte bu sıralama nedir.

boza
07-06-2007, 17:00
merhaba;

radye temelllerde alta ve üste ızgara şeklinde donatı koyarken donatıyı kısa veya uzun yönemi önce koymalıyız yani bi sırası varmı varsa altta ve üstte bu sıralama nedir.

İşin doğrusu hakim olan çekme gerilmelerinin olduğu yönde donatıyı ön yada kenar (gerilmenin konumuna göre radye altında yada üst sırasında)sıraya yerleştirmek. Diger bir hususta, radye demirlerinin ek yerlerini mümkün mertebe üst üstte çakıştırmamalı gerekiyorsa her sıra başına şaşrıtmalı monte edilmelidir.

arc07
09-06-2007, 11:32
merhaba ,sta 4 cad in son güncellemelerini yaptıktan sonra mevcut daha önce analizi yapılan proje hesap detaylarını ,yandaki kat numaralarını,metraj bilgilerini göremiyorum.yeni analiz yapılan projedede gözükmüyor.ne yapmamız lazım.tesekkürler

mehmethali
09-06-2007, 18:47
merhaba sizden ricam eger elinizde sta4 ile ilgili notlar var bana yollayabilir misiniz? adresim mehmethalil_1907@hotmail.com şimdiden teşekkur ediyorum

boza
10-06-2007, 22:45
merhaba sizden ricam eger elinizde sta4 ile ilgili notlar var bana yollayabilir misiniz? adresim mehmethalil_1907@hotmail.com şimdiden teşekkur ediyorum

http://www.sta.com.tr/cdistek.htm den demo cd isteyin demo cd nin yeni içeriğinde eğitim notları ve videolarını bulabilirisiniz!

Ayrıca STA4 ü makinesinde update eden arkadaşlara bir uyarı, update yapıldıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp açın ve STA4 ü yeniden çalıştırın aksi taktirde tam anlamıyla bir update yapmış olmazsınız zira bu durumda bir takım problemler yaşamanız gayet dogal ve kaçınılmaz bir durum olacaktır!

mücobaba
12-06-2007, 19:37
Ben öğrenciyim ve araştırıyorumda güçlendirme projelrinde mevcut malzemeyi(E1) BS16 yeni malzemeyi(E2) BS20 olak tanımladığımda,eğer ilave bir kat daha ekliyeceksem, ilave katın döşemesi BS16 oluyor,ilave perdelerin altına atılan temellerde BS16 oluyor.tam tersi E1 BS2O, E2 BS16 olarak tanımlarsak,bu seferde temeller ve mevcut katın döşemesi bs20 oluyor her iki durumdada hesaplar yanlış olmuyormu. ben bitürlü bu işin içinden çıkamadım hesaplar böyle oluyosa vay halimize!!!! teşekkürler

boza
13-06-2007, 21:45
Ben öğrenciyim ve araştırıyorumda güçlendirme projelrinde mevcut malzemeyi(E1) BS16 yeni malzemeyi(E2) BS20 olak tanımladığımda,eğer ilave bir kat daha ekliyeceksem, ilave katın döşemesi BS16 oluyor,ilave perdelerin altına atılan temellerde BS16 oluyor.tam tersi E1 BS2O, E2 BS16 olarak tanımlarsak,bu seferde temeller ve mevcut katın döşemesi bs20 oluyor her iki durumdada hesaplar yanlış olmuyormu. ben bitürlü bu işin içinden çıkamadım hesaplar böyle oluyosa vay halimize!!!! teşekkürler

Bu konuda haklısın, programda döşemelerin malzeme sınıfınıda tam bağımsız seçmek mümkün olsa güzel olabilirdi! ama birde şunu düşün; "kolonumu güçlendirmek faydalı yoksa döşemeyimi? Amaç bir seçimdir! Senin seçimin önceliği olan elemanı güçlendirmek" M.BOZA

inpro
17-06-2007, 10:30
boza kardeş merhaba ; radye temel plan çiziminde son güncellemeden sonra akslarım görünmüyor sebebi ne olabilir?

boza
17-06-2007, 23:26
boza kardeş merhaba ; radye temel plan çiziminde son güncellemeden sonra akslarım görünmüyor sebebi ne olabilir?

Radye çizip opsiyonlarını gözden geçir, sorun bundan kaynaklanabilir, eger sorun düzelmiyorsa default durumda olan aks layerinin görünüp görünmediğini kontrol et. Son olarakta ne güncellersen güncelle, programı yeniden çalıştırmadan önce mutlaka bilgisayarını kapatıp tekrar açmalısın.

Volkan Donbaloğlu
19-06-2007, 20:36
Sta4Cad in IdeCad gibi lisanslı öğrenci sürümü olabilir mi?

boza
19-06-2007, 23:53
Sta4Cad in IdeCad gibi lisanslı öğrenci sürümü olabilir mi?

Şimdilik yok!

mavore
21-06-2007, 07:11
bilgisayrıma format attım ve STA yı yeniden kurdum,analizlerden sonra kalıp aplikasyon planı aldığımda döşeme donatılarını vermiyor,programı bikaç defa kurdum yine aynı hatayı veriyor.Ne yapmamı önerirsinz, Şimdiden teşekkürler....

ceyarutku
21-06-2007, 07:30
opsiyon kısmında döşeme donatısı çiz seçeneğinin işaretli olup olmadığını bi kontrol edin

syucehan
21-06-2007, 08:07
sayın köse merdiven örneklerini ve kubbe örneği banada gönderirsen sevinirim. şimdiden teşekkürler
syucehan@mynet.com

berke_sina
23-06-2007, 16:57
Sayın KÖSE
Merdiven çizimlerini bende alabilirmiyim. Teşekkürler...
berke_sina@yahoo.com

inpro
24-06-2007, 11:47
sayın Köse;

merdiven ve kubbe örnek ve çizimlerini bende alabilirmiyim.

umitcevikbas@hotmail.com

insmuhgk
25-06-2007, 08:38
Yukarıda adresi olan arkadaşlara çizimler gönderilmiştir.

G.KÖSE

fahri83
25-06-2007, 09:52
sayın Köse;

merdiven ve kubbe örnek ve çizimlerini alabilirmiyim.

teşekkürler

fkosem@hotmail.com

inpro
25-06-2007, 10:20
Yukarıda adresi olan arkadaşlara çizimler gönderilmiştir.

G.KÖSE

merhaba 2 tane mail aldım ama ikisindede dosya yoktu boş geldi.bidaha gönderebilirseniz çok sevinicem teşekkürler iyi çalışmalar..

bclubber
25-06-2007, 16:36
İyi günler ben sta4 de kiriş açılımlarını aldıktan sona kiriş donatı tablosunu oluşturamıyorm yardımcı olursanız sewinirim şimdiden teşekkürler

meçhulmüh
25-06-2007, 20:43
İyi günler ben sta4 de kiriş açılımlarını aldıktan sona kiriş donatı tablosunu oluşturamıyorm yardımcı olursanız sewinirim şimdiden teşekkürler

kiriş detay çiziminde opsiyon bölümünde çizim opsiyonları bölümündeki pafta
çizim metrajı kutucuğunu seçili hale getirin ya da drawing bölümündeki hesap makinesi şeklindeki butona tıkalrsanız paftaya donatı tablosu eklenecektir...

bclubber
26-06-2007, 07:03
kiriş detay çiziminde opsiyon bölümünde çizim opsiyonları bölümündeki pafta
çizim metrajı kutucuğunu seçili hale getirin ya da drawing bölümündeki hesap makinesi şeklindeki butona tıkalrsanız paftaya donatı tablosu eklenecektir...

Teşekkür ederim ilginz için ama o şekilde metraj tablosunu verior benim dedğim ,kolon aplikasyonunda kolon donatı tablosu veriyor ,kiriş detay çizimindede kiriş donatı tablosu vermesi gerekiyor onu yapamıyorum ben...

boza
03-07-2007, 22:26
Teşekkür ederim ilginz için ama o şekilde metraj tablosunu verior benim dedğim ,kolon aplikasyonunda kolon donatı tablosu veriyor ,kiriş detay çizimindede kiriş donatı tablosu vermesi gerekiyor onu yapamıyorum ben...

Senin dedğin kiriş donatı tablosunu oluşturman için kalıp aplikasyon çiziminde kiriş donatı tablosu listeleme butonu var onu tıklamalısınız!

rindan
06-07-2007, 10:08
sta cad programı ile bi minare projesi yaptım. program özelliğinde minare projesi yapılabiliyor mu? örnek projelerde de zaten cami ile birlikte minare tasarlanmış, ancak ne kadar sağlıklı? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. çok teşekkürler kolay gelsin...

boza
06-07-2007, 17:02
sta cad programı ile bi minare projesi yaptım. program özelliğinde minare projesi yapılabiliyor mu? örnek projelerde de zaten cami ile birlikte minare tasarlanmış, ancak ne kadar sağlıklı? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. çok teşekkürler kolay gelsin...

Programın yapısı buna müsait degil ve gerçekçi bir çözüm üretemezsiniz! Bu tarz yapıları (Silo, cami, Köprü, Kule vs.) sap2000 , stad-pro robotmilenyum vb. komplike çözüm yapan programları kullanarak çözümleyiniz! (Bu arada rütbemizi ve kıdemimizide sökmüşler. Hadi hayırlısı bakalım). :(

syucehan
09-07-2007, 11:49
SÜREKLİ TEMEL ÇİZİMİ
Değerli arkadaşlar uzun bir temelde (6 açıklık,25m uzunluk) sürekli temel açılımlarını çizerken 20m uzunluğunda donatılar veriyor. normalde,demir boylarının 12m yi geçmemesi gerekir.ve birde temel kiriş açılımlarında kolon filizlerinin bir kısmını göstermiyor,6 açıklıklı temel kirişinde iki baştaki iki kolon filizlerini gösteriyor diğer kolonları yokmuş gibi çizim veriyor.
bu konuda deneyimli arkadaşların yardımını bekliyorum

boza
09-07-2007, 12:54
SÜREKLİ TEMEL ÇİZİMİ
Değerli arkadaşlar uzun bir temelde (6 açıklık,25m uzunluk) sürekli temel açılımlarını çizerken 20m uzunluğunda donatılar veriyor. normalde,demir boylarının 12m yi geçmemesi gerekir.ve birde temel kiriş açılımlarında kolon filizlerinin bir kısmını göstermiyor,6 açıklıklı temel kirişinde iki baştaki iki kolon filizlerini gösteriyor diğer kolonları yokmuş gibi çizim veriyor.

Yazılımınızı güncelleyin! Sorununuz çözülecektir.!

syucehan
13-07-2007, 14:21
Alıntı:
syucehan´isimli üyeden Alıntı
SÜREKLİ TEMEL ÇİZİMİ

Yazılımınızı güncelleyin! Sorununuz çözülecektir.!

BOZA
civil engineer :cool:

Sayın boza kardeş programı güncelledim. aynı hatayı tekrar yapıyor.yukarıda anllattığım gibi 6 açıklıklı sürekli temelin bir(4nolu) aks'ındaki kirişlerin(T40,T41,T42,T43,T44,T45) çizimini almak istiyorum önceki söylediğim hatayı yapıyor. bunun yanında; T40,T41,T42 ve T43,T44,T45 kirişlerini ayrı ayrı çizdirdiğimde doğru çiziyor. neredeyse 3 açıklıktan fazla sürekli temel oluşturulamıyor gibi.
Daha iyi anlaşılması için tek katlı çizimimi autocad ortamında mailinize attım

boza
13-07-2007, 16:38
Üstadım, bu tip temelleri yapı boyunca modelleyin, akstan aksa parçalamayın! Daha sonra temel açılımları çizdirirkende, çizim alanınızı temelin sığacağı şekilde kullanıcı tanımlı çerçeve ebadıyla büyütünüz (opsiyonlar kısmında)! Sorununuz halle olacaktır. Bu şekilde. Yinede yapamazsanız modelinizi gönderin yapayım.

syucehan
16-07-2007, 09:01
Üstadım, bu tip temelleri yapı boyunca modelleyin, akstan aksa parçalamayın! Daha sonra temel açılımları çizdirirkende, çizim alanınızı temelin sığacağı şekilde kullanıcı tanımlı çerçeve ebadıyla büyütünüz (opsiyonlar kısmında)! Sorununuz halle olacaktır. Bu şekilde. Yinede yapamazsanız modelinizi gönderin yapayım.

Teşekkürler BOZA, problem çözüldü

5005
07-08-2007, 16:54
Arkadaşlar STA 07-08-2007 güncellemesinde "üstyapıda ızgara paneller artık modellenebilmektedir." diye bir not düşmüş. Izgara panel ne demek şu ana kadar duymadım. Araştırdım sonuç olarak mimaride kullanılan detaylara ulaştım. Bilen biri açıklayabilir mi? İyi çalışmalar.

obelin
07-08-2007, 17:09
Sta4cad te döner merdiven ( helisel ) tasarimi icin ayrintili bir tutorial dosyasina ihtiyacim var . Yardimci olacaklara tesekkurler.

kadirguler
14-08-2007, 10:10
sta4cad de 20 lik duvar 0.32 t/m2, 10 luk 0.25 t/m2 alıyor.Ama ben bu yükleri biraz fazla buluyorum.Acaba bu yükleri bulan arkadaşlar var mı?teşekkürler

dendogan
22-08-2007, 15:55
merhaba.
sta4 önceki versiyonlarda font olarak autocad' txt.shx fontunda atıyordu yazıları. şimdi ise RamanSta diye. RomanSTA şekil olarak iyi yalnız yoğun paftalarımda daha yavaş çalışmasına neden oluyor. txt.shx tipi farklı olsada yer tutmadığı için çizimde hiçbir yavaşlama yapmıyordu. Bu fontu kullanbilir miyim v12 de. Proje opsiyonlarında Font ayarlarını deneyerek yaptım olmadı bir yolu var mı?
teşekkür ederim kolay gelsin.

boza
23-08-2007, 21:59
Tabiki var, ancak bunu autocad de yapabilirsiniz!

ilban
24-08-2007, 11:02
merhaba
sürekli temellerde ampatman yüksekliği neden sabit 20 cm kalıyor bu 20 cm yükseklik nereden değiştirilebilir??
cevap verecek arkadaşlara şimdiden :) teşekkürler.:)

Yapı Mühendisi
24-08-2007, 13:06
http://img261.imageshack.us/img261/818/apja7.jpg (http://imageshack.us)

ilban
24-08-2007, 17:10
selam arkadaşlar
ben bodrum perdeleri hakkında bir soru soracam;
bodrum perdelerini mütemadinin üzerine hatıl yapmakmı? yoksa döşeme kirişini panel olarak aşağıya indirmek mi daha doğru?
yardımcı olursanız sevinirim:) :) :)

insmuhgk
25-08-2007, 05:33
Elbette 2. seçenek.

G.KOSE

mavore
25-08-2007, 19:42
kolonlarda çift etriye istemiyorum,bununla ilgili nerden ayar yapabilirim?

boza
26-08-2007, 16:53
kolonlarda çift etriye istemiyorum,bununla ilgili nerden ayar yapabilirim?

Kolon donatı opsiyonlarında yapabilirsin!

kadirguler
27-08-2007, 10:45
slmlar
analiz opsiyonlarındaki kirişlerin plak ve kolon birleşimleri yük opsiyonu kısmında,2. kısımı hangi durumda kullanacağız.

boza
29-08-2007, 16:41
slmlar
analiz opsiyonlarındaki kirişlerin plak ve kolon birleşimleri yük opsiyonu kısmında,2. kısımı hangi durumda kullanacağız.

Sorununu resimleyip gösterebilirmisin, tam anlamış degilim soruyu.

kadirguler
30-08-2007, 08:59
2. kısım seçtiğimiz zaman data kısımda girdiğimiz hesap yükleri değişmediği halde ,1. kısımda hesap çıktılarında sabit yüklerde bi azalma görülmektedir.
teşekkürler.

http://img184.imagevenue.com/img.php?image=60746_ads5z_122_440lo.JPG

mavore
31-08-2007, 19:54
Kolon donatı opsiyonlarında yapabilirsin!

kolonlarda çift etriye istemiyorum,bununla ilgili betonarme opsiyonlarından kolon opsiyonları sayfa 3 kolon 2.iç etriye min kolon genişliği kısmında 60 cm yı değiştirmememe rağmen iç etriye atmaya devam ediyo,bununla iligli daha detaylı bi açıklama verebilirmisnz.Yardımlarınz için şimdiden teşekkürler...

kadirguler
01-09-2007, 12:09
Sorununu resimleyip gösterebilirmisin, tam anlamış degilim soruyu.

sn. boza sorum hakkında ne düşünüyorsunuz?
tam olarak anlatamadıysam biraz daha detaylı anlatayım.
1. kısmı tercih edildiğinde data kısmında kiriş ölü yük 0.38 girdiğim halde hesap çıktılarında 0.2 lere düşüyor.2. kısmı tercih ettiğimde aynısı gözüküyor.
aslına bakarsanız problem ben yüklediğimin zaman 1.kısım tercih edilmiş bi şekilde yükleme yapılıyor.oda ve belediyede ki kontroller yükü az girdiğimi söyleyince böyle bir problemin old. anladım.
resimde de gösterdiğim gibi hangisi seçmen daha doğru olur?

executioner
01-09-2007, 20:31
Selam, bikaç sorum olacaktı ; Taşıyıcı sistemi perdelerden oluşan (tünel kalıp ) projeleri modellenirken perdeleri 2 ucu kolon arası panel şeklindemi , yoksa kolon olarakmı tariflememiz gerekir. Bu 2 seçimden hangisi daha uygundur , davranış açısından ne gibi farklılıklar gözlemlenir. Genel opsiyonlarlarda, analiz opsiyonları bölümünde kolon-kiriş rijitlik bölgesi seçimi ve kirişlerin elastik ankaste opsyonlarından hangisini seçmemiz daha doğru olur. teşekkürler

ceyarutku
02-09-2007, 12:38
sn. boza sorum hakkında ne düşünüyorsunuz?
tam olarak anlatamadıysam biraz daha detaylı anlatayım.
1. kısmı tercih edildiğinde data kısmında kiriş ölü yük 0.38 girdiğim halde hesap çıktılarında 0.2 lere düşüyor.2. kısmı tercih ettiğimde aynısı gözüküyor.
aslına bakarsanız problem ben yüklediğimin zaman 1.kısım tercih edilmiş bi şekilde yükleme yapılıyor.oda ve belediyede ki kontroller yükü az girdiğimi söyleyince böyle bir problemin old. anladım.
resimde de gösterdiğim gibi hangisi seçmen daha doğru olur?

1. kısmı seçerseniz kiriş ölü yükü kiriş serbest açıklığı boyunca hesaplanıyor kirişin kolon içinde kalan kısmının yükü hesaba katılmıyor.bu yüzdende girdiğiniz değer hesap sonucunda düşüyor.
2.kısımda bu hesap kirişin kolon içinde kalan kısmı düşmeden hesaplanıyor.
bana kalırsa 1. kısmı seçmek daha doğru olur.
Kiriş üstünde herhangi duvar yükü olmasa dahi enazından 10 luk duvar yükü girmeniz emniyetli tarafta kalmanızı sağlar.

tambet07
03-09-2007, 11:23
iyi günler
sta4 cad de ayaklı su kulesi hesabı yapmak istedik ayaklar yani kolonlar düşeyle açı yapıyor yani eğik kolon bunun hesabını sta4 yapabilirmi

tambet07
03-09-2007, 11:25
sta4 cad de eğik kolon yani düşeyle açı yapan kolonlu sistem çözülebilirmi benim ayaklı su kulesi projem var bu şekilde tıkandık kaldık

ankara1982
03-09-2007, 15:51
merhaba, sta4 cad kursuna gidip programı öğrendim.Ama statik proje çizmek için bu bilgiler yeterli olur mu yada bir başka deyişle bir proje bürosunda çalışmak gerekir mi

Yapı Mühendisi
04-09-2007, 09:06
merhaba, sta4 cad kursuna gidip programı öğrendim.Ama statik proje çizmek için bu bilgiler yeterli olur mu yada bir başka deyişle bir proje bürosunda çalışmak gerekir mi

Gerekir.
Sadece program kullanmayı bilmek, proje yapabilir anlamına gelmez.

tambet07
04-09-2007, 10:01
iyi günler
sta4 cad de ayaklı su kulesi hesabı yapmak istedik ayaklar yani kolonlar düşeyle açı yapıyor yani eğik kolon bunun hesabını sta4 yapabilirmi

Yapı Mühendisi
04-09-2007, 10:46
Sta cd sinde böyle bir model vardı sanırım.

eychi
05-09-2007, 15:50
arkadaşlar ben vistaya stayı yükleyemiyorum. nasıl yapabilceğim hakkında yardımcı olurmusunuz lütfen.
teşekkürler.

insmuhgk
05-09-2007, 16:13
iyi günler

sta4 şimdilik kolonları düşeyde açılı olarak modellemiyor.

Talebimiz var, gelecek versiyonda bekliyorum.

selamlar.

G.KÖSE

insmuhgk
05-09-2007, 16:19
arkadaşlar ben vistaya stayı yükleyemiyorum. nasıl yapabilceğim hakkında yardımcı olurmusunuz lütfen.
teşekkürler.

www.sta.com.tr
adresinde, sık sorulan sorular kısmının son sayfasında sta4 kurulumu ile ilgili bir .pdf dosyası var, onu indirip, kurulumunu o bilgiler ışığında yapın, sorununuz çözülecektir.

selamlar.

G.KÖSE

insmuhgk
05-09-2007, 16:24

Deneyim, deneyim , illa ki deneyim,

proğramı kullanıyor olmanız bir projeyi çözüp, çıktılarını hazırlanıp, onay makamına sunacak hale getirebileceğiniz anlamına gelmez, bunun için tecrübeli bir projecinin yanında biraz pişmenizi tavsiye ederim.

selamlar..

G.KÖSE

mavore
09-09-2007, 14:42
net bi cevap alamadığım için üçüncü defa aynı soruyu sorcam kusura bakmayın...

kolonlarda çift etriye ile ilgili ayar nerden yapılıyor? betonarme opsiyonardaki ayarları değiştirmeme rağmen bunu ayarlyamadım,biraz daha detaylı bilgi gerekiyor,ya da programı yeniden mi kurayım?

boza
11-09-2007, 19:01
net bi cevap alamadığım için üçüncü defa aynı soruyu sorcam kusura bakmayın...

kolonlarda çift etriye ile ilgili ayar nerden yapılıyor? betonarme opsiyonardaki ayarları değiştirmeme rağmen bunu ayarlyamadım,biraz daha detaylı bilgi gerekiyor,ya da programı yeniden mi kurayım?

Bu iç etriye hem çiroz ara mesafeleri, hemde kolonun daha yüksek sünek olarak daha fazla eksenel yük altında kapasitesini arttırmak için konulmaktadır. ben bütün projelerimde program koysun yada koymasın çiroz yerine iç etriye kullanıyorum kolonlarda! Bilginiz olsun. Gerektiği halde bu gibi bir tasarrufa gitmek ilersi için akıl kari bir iş degildir.

Canardo
12-09-2007, 23:00
Basit bir plak döşeme 3*5 m d=15 cm, kenarlarında dört kiriş ve köşelerde dikdörtgen kolonlar modelledim. Döşemenin ölü yükü 10 kN/m^2, hareketli yük 2 kN/m^2. Şimdi analizden sonra (deprem hesabına girmeden A0=0 alırsak ve rüzgar yükü de =0) düşey yüklerden meydana gelen döşemedeki kesit tesirlerini inceledim. Burada döşemler iztrop bir plak olarak yield line teorisiyle hesaplanıyormuş. Fakat anlamadığım bir kaç nokta var. Bi kere döşeme sonuçları kısımında ölü yükü 10 kN/m^2 nasıl x ve y doğrultusunda payşaltırılıyor? Sonra plak ortasında (pxl^2)/8 ile tasaım momenleri bulunuyor
ve kenar momentler sıfır oluyor. Bu nasıl olur? Dört kenar süreksiz olan bir
plakta süreksiz kenarda negatif bir moment olmalı değil mi? Şu döşeme sonuçlarındaki hesap mantığını bana açıklarsanız memnun olurum. Teşekkürler.

kadirguler
14-09-2007, 14:41
http://img149.imagevenue.com/loc807/th_77272_ads8z_122_807lo.JPG (http://img149.imagevenue.com/img.php?image=77272_ads8z_122_807lo.JPG)
bir villa projesinde farklı kotlarda olan temel sistemini oluşturmaya çalıştım.sizce resimde uygun olmayan bi durum var mı acaba.

erkanaygoren
14-09-2007, 16:31
işaretlediğin yerdeki temel kirişine kadar altındaki kirişi yükseltsen iyi olur bence...

nirengi
15-09-2007, 07:09
http://img149.imagevenue.com/loc807/th_77272_ads8z_122_807lo.JPG (http://img149.imagevenue.com/img.php?image=77272_ads8z_122_807lo.JPG)
bir villa projesinde farklı kotlarda olan temel sistemini oluşturmaya çalıştım.sizce resimde uygun olmayan bi durum var mı acaba.

Çok fazla incelemedim ama ilk olarak gözüme çarpan iki husus var burada;

1.. Temel kot farkının oluştuğu akstaki, her iki temele birden basan kolon, üst kottaki temele tam olarak basıyor mu? Projenin mimarisini ve arazi şartlarını bilmiyorum.. Ama resme göre ( o temeli kolona kadar uzattığına göre ) üst temele de basması gerekir. Zaten sen de daire içine almışsın.
(kot farkının oluştuğu aksta panel olmalı..arada kaynamasın! )

2.. Alt kottaki temellerin kaçıklıklarının resimdeki gibi olmasını gerektirecek bir nedenin var mı? Bence toprak altında kalacak, arsa sınırına veya dilatasyona denk gelmeyen bir mütemadi temeli kolonu ortalayacak şekilde modellemelisin. Özel durumlarda kaçıklıkları analiz sonucuna göre de değiştirmen gerekebilirse de, normal şartlarda kolonları ortalamak daha mantıklı..

(Bazı kirişlerin ebatlarını merak ettim. acaba perspektiften dolayı mı öyle görünüyor? Yoksa gerçekten genişlikleri çok mu az? Bir de sağda ki rampayı? Merdiven mi o? )

Saygılarımla..

Hasan Çolak
İnşaat Mühendisi

nirengi.noktasi@hotmail.com

N İ R E N G İ
YAPI MÜHENDİSLİĞİ

1026
15-09-2007, 09:07

Benzer bir yapıya 2 yıl önce ruhsat almıştım. %45 eğimli bir arazidei kot farkından dolayı bina ön cepheden 7, arka cepheden 6 katlıydı.(Burada da benzer bi rdurum olduğunu düşünüyorum)
Mimari açıdan uygun olanlarda kademe olan yerde derz bırakarak 2 farklı yapı çözdüm.
Bazı bloklarda derz mümkün değildi, kedemeli yeri betonarme perde ile bölüp, kademe yerindeki perde ve kolonları en alttaki temele oturttum, daha üst kottaki temelleri ise bağ kirişleriyle kademe perdelerine bağladım.
Bilginize...

1026
15-09-2007, 09:07

Benzer bir yapıya 2 yıl önce ruhsat almıştım. %45 eğimli bir arazideki kot farkından dolayı bina ön cepheden 7, arka cepheden 6 katlıydı.(Burada da benzer bi rdurum olduğunu düşünüyorum)
Mimari açıdan uygun olanlarda kademe olan yerde derz bırakarak 2 farklı yapı çözdüm.
Bazı bloklarda derz mümkün değildi, kedemeli yeri betonarme perde ile bölüp, kademe yerindeki perde ve kolonları en alttaki temele oturttum, daha üst kottaki temelleri ise bağ kirişleriyle kademe perdelerine bağladım.
Bilginize...

kadirguler
15-09-2007, 10:13
[QUOTE=nirengi;40818]Çok fazla incelemedim ama ilk olarak gözüme çarpan iki husus var burada;

öncelikle iliginiz için teşekkür ederim.proje b,z,1 ve arazi eğimli old. için farklı kotlarda temel oluşturması gereken durum var.

1.sorunuzda kot farkının old. yerdeki kolon sadece alt temele basıyor.üst temele bastırırsak zaten alt temele ihtiyaç kalmıyor ki.üst temele bastırırsak yükün zeminde dağılması problemi olmaz mı.ayrıca paneli kot farkına kadar mı tanımlıyacağız.kiriş yüksekliğini artırayım desem 1.8 m kadar kot farkı var.

2.sol tarafta havuz olmasından dolayı bampatmanı mecburen sağ tarafa vermek zorunda kaldım.gözüken alt temeldeki kiriş boyuları 70/90 ve kiriş yüksekliğim 40cm.ve sağdaki gözüken de merdiven plağıdır.

kadirguler
15-09-2007, 11:05
http://img109.imagevenue.com/loc783/th_50877_ads2z_122_783lo.JPG (http://img109.imagevenue.com/img.php?image=50877_ads2z_122_783lo.JPG)

http://img120.imagevenue.com/loc1098/th_50882_ads8z1_122_1098lo.JPG (http://img120.imagevenue.com/img.php?image=50882_ads8z1_122_1098lo.JPG)

nrcn1113
15-09-2007, 12:03
1) Kolonun temele basmıyorsa temeli kolona kadar uzatmanın ne anlamı var.Orada tasarım hatası var .Temel 4-5 m konsol gibi çalışıp hem işgörmeyerek masraftan başka hiç bir faydası olmadan orada duracak.

Onun yerine bağ kirişleri tasarlayıp onu da kolona birleştirmen ve kolonları da C aksı boyunca H yüksekliğinde perde ile bağlaman nisbeten daha iyi olacak. Ama ne yaparsan yap sağ taraftaki temeli ister bağ kirişi isterse bu haliyle birleştir, C aksı kolonlarında böyle basit bir projede bile kısa kolon davranışı gösterecek bir seçim yapmışsın. Ayrıca Ayrıca sağ ve sol taraftaki bina kısımlarında kat yükseklikleri farklı olduğu için rijitlik farkı da doğacaktır.

http://img175.imagevenue.com/loc645/th_54719_123_122_645lo.jpg (http://img175.imagevenue.com/img.php?image=54719_123_122_645lo.jpg)

Sonuç olarak Eğer bina resimdeki gibi ise yani az katlı bir yapı yapıyorsan çok önemli etkiler doğmayabilir ancak eğer çok katlı olacak ise yapılması gereken en doğru iş kot farkının olduğu tarafta dilatasyon yaparak sağ tarafı ayrı sol tarafı da ayrı çalıştırman olacak idi.

Ayrıca sol taraftaki merdivenin bastığı yerde (Havuzun sol tarafı) neden bağ kirişi ya da temel yok anlayamadım.

Bir diğer nokta da havuzun diğer ucu, havuz ebadı arkadaki kolonları aşmıyor ise arkadaki kolonları da bağlamanı öneririm.Aksi takride deprem etkisinde o bölgeye gelen yatay yükten dolayı temelinde estra burulma etkisi ortaya çıkacaktır

http://img13.imagevenue.com/loc993/th_54719_32_122_993lo.jpg (http://img13.imagevenue.com/img.php?image=54719_32_122_993lo.jpg)

kadirguler
15-09-2007, 14:08
kolon temele basmayıp o şekilde yapmamamın sebebi çerçeveyi bozmamak için kesmedim.ama bağ hatılı mantıklı geldi.basit bir proje olmasına rağmen benim de kısa kolon etkisi olabileceği riskine karşın böle bi soru sordum.
sol taraftaki merdivenin bastığı yerde de kot farkı var -2.73 de.Yanda gözüken temellere de 25cm b.perde basıyor.o yüzden yapmak zorundaydım.

obelin
16-09-2007, 20:24
Sta4cad te döner merdiven ( helisel ) tasarimi icin ayrintili bir tutorial dosyasina ihtiyacim var . Yardimci olacaklara tesekkurler.

Arkadaslar sorumu tekrarliyorum. Doner merdiven analizleri icin bir tutorial dosyasi verebilecek olan yok mu ? Simdiden tesekkurler.

MANSIZ
17-09-2007, 16:08
sayın boza acil olarak
sta4 cad ve autocad hakkında yazılı dökümana ihtiyacım var yardımcı olursanız çok teşekkür ederim saygılarımla
herkan50@gmail.com
ayrıca emeğinize sağlık teşekkürler

engineer06
19-09-2007, 10:47
*Dilatasyonlu binalarda aynı katta farklı diyaframların kullanılması seçeneği mevcut...Dilatasyonla ayrılmış her blok için rijitlik merkezi ve ağırlık merkezi çözüm sonrasında gösteriliyor.Fakat hesap sonuçlarına baktığınız zaman 1 tane nbi değerinin verilmiş olduğu görülüyor...Bence ilk başta düzeltilmesi gereken konudur...SAYGILARIMLA...

boza
21-09-2007, 13:12
İşlerimin yogunluğu nedeniyle pek sık cevap vermemiyorum sorularınıza, gerek gördükce cevaplamaya çalışacam. Şu mansız nickli arkadaşın sorusuna gelince, size tavsiyem sta4 sitesinden indirin, makinenize kurun, kilitsiz olarak çalışınca demo moda geçecek bu modda ana menüde "STA4-HANBOOK" bölümüne geçip ilgili teknik elektronik kitaplara buradan ulaşabilirsiniz. Autocad konusuna gelince, o konu ile ilgili gerekli bilgileri forumun autocad bölümüne girip arama yaparak bulmanızı tavsiye ederm ki bu konu geniş çaplıdır!

Engineer06 arkadaşımızın dikkat ettiği konu çok önemlidir ki, çogu bilinçsiz sta4 kullanıcıları bu yanlışı görememekte ve doğru proje çözdüm yanılgısına kapılmaktadır.

meçhulmüh
24-09-2007, 10:41
dilatasyonlu binalarda aynı katda farklı diyaframlı olarak çözüm yapabilmek için R katsayılarıda eşit olmalıdır.En doğrusu dilatasyonları farklı dosyalarda çözmektir...

andacm
27-09-2007, 11:59
Arkadaşlar hesabını yaptığım merdivenin çizimini yapınca kalıp planında cok alakasız yerlerde çiziyor bunun nedeni nedir? Programı güncelle diyecekler için şimdiden söyliyeyim program güncel:)

nirengi
27-09-2007, 15:10
Arkadaşlar hesabını yaptığım merdivenin çizimini yapınca kalıp planında cok alakasız yerlerde çiziyor bunun nedeni nedir? Programı güncelle diyecekler için şimdiden söyliyeyim program güncel:)

Programın güncel; çünkü yeni aldın :) Hayırlı olsun..

Aynı sorun bende de olmuştu. Sonradan farkettim ki Plak sürekliliğinde hata yapıyorum..

Otomatik olarak plak sürekliliği tuşuna basarsan o kendi ayarlıyor zaten.

yerini bilmiyorsan

STA4CAD>YAPI BİLGİ GİRİŞİ>YAPI ELEMANLARI MENÜSÜ>PLAK SÜREKLİLİĞİ (EN SAĞDAKİ TUŞ)> OTOMATİK YAPI SÜREKLİLİĞİ (AÇILAN PENCEREDEKİ EN SOLDA Kİ TUŞ)

BUNDAN KAYNAKLANMIYORSA TEKRAR YAZ LÜTFEN..

Saygılarımla..

andacm
27-09-2007, 15:41
Programın güncel; çünkü yeni aldın :) Hayırlı olsun..

Aynı sorun bende de olmuştu. Sonradan farkettim ki Plak sürekliliğinde hata yapıyorum..

Otomatik olarak plak sürekliliği tuşuna basarsan o kendi ayarlıyor zaten.

yerini bilmiyorsan

STA4CAD>YAPI BİLGİ GİRİŞİ>YAPI ELEMANLARI MENÜSÜ>PLAK SÜREKLİLİĞİ (EN SAĞDAKİ TUŞ)> OTOMATİK YAPI SÜREKLİLİĞİ (AÇILAN PENCEREDEKİ EN SOLDA Kİ TUŞ)

BUNDAN KAYNAKLANMIYORSA TEKRAR YAZ LÜTFEN..

Saygılarımla..

Sayın Nirengi dikkatinize hayrann oldum... Ayrıca ilginize teşekkürler ama sorun devam ediyor. Önce plandan merdivenin döşemesini seçiyorum sonra merdiven tasarımı yapmak için parametrik tasarım kütüphanesinden merdiven şeklini seçiyorum sağ alttaki merdiven yönünüde seçiyorum ve sorun burdan kaynaklanıyor. yani merdiven yönünü değiştirmezsem doğru yerde çiziyor ancak benim merdiven yönüm 180 derece dönüyor.bunu seçincede merdiveni kalıp planında olmasıı gereken yerin sağ alt köşesine çiziyor. nedenini bir türlü alayamadım...

saygılar

boza
28-09-2007, 15:20
modeli bi upload et bakalım!

andacm
29-09-2007, 09:41
Sayın Boza tüm klasörü gönderdim öncelikle kalıp planını çizerek bende olusan soruna bakarsanız sevinirim... Şimdiden teşekkürler.

http://rapidshare.com/files/59027684/Statik.rar.html

scorpion76
07-10-2007, 20:50
Arkadaşlar merhaba,öncelikle STA4CAD i bilgi ve öğrenme amaçlı kullanıyorum. Projeci değil şantiyeciyim.Ama her inşaat mühendisinin en azından bir adet statik hesap yapabilen programı kullanabilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Fazla uzatmadan konuya gireyim. Şimdi sta4cad de zemin+9 katlı bir proje oluşturdum ve bu modelde mümkün olduğunca perde,kolon çeşitliliğini gerçeğe uygun olara yerleştirdim. Normal bir plan çizip hem X hem Y ekseninde simetriğini oluşturup biraz daha komplike bir hale getirip statik ve betonarme analizini yaptırdım.

Analiz sonuçlarında tuhaflıklar gözüme çarptı.Şöyle ki; 2 numaralı kattaki perde için kesit normal derken , 4. kattaki aynı numaralı perde de kesit yetersiz uyarısı veriyor.Tüm kat planları ve üzerindeki yükler aynı herhangi bir farklılık yok.Bu durum nasıl olabilir? 2. Kattaki perdeye gelen normal kuvvet 330 ton iken 4. kattaki perdeye etkiyen normal kuvvet 270 ton civarında.

Bu durum programın mantığında bir hata olduğunu göstermiyormu?

Bakmak isteyen için uzantısı ST4 olan dosyayı ekliyorum.

mavore
08-10-2007, 13:31
normal kuvvet mi?

boza
10-10-2007, 22:16
Kullandığınız yazılım orjinal degilse bunlar gayet normal. Çünkü elinde kilitsiz sahte durumda olan kırılmış STA4 programlarını sakın piyasada kullanmayın hem biz lisanslı kullanıcılara yazık hemde size, çünkü kilit olmadan hatalı veri alırsınız programda. Denemesi bedava!!!

Yapı Mühendisi
10-10-2007, 23:22
Arkadaşlar merhaba,öncelikle STA4CAD i bilgi ve öğrenme amaçlı kullanıyorum. Projeci değil şantiyeciyim.Ama her inşaat mühendisinin en azından bir adet statik hesap yapabilen programı kullanabilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Fazla uzatmadan konuya gireyim. Şimdi sta4cad de zemin+9 katlı bir proje oluşturdum ve bu modelde mümkün olduğunca perde,kolon çeşitliliğini gerçeğe uygun olara yerleştirdim. Normal bir plan çizip hem X hem Y ekseninde simetriğini oluşturup biraz daha komplike bir hale getirip statik ve betonarme analizini yaptırdım.

Analiz sonuçlarında tuhaflıklar gözüme çarptı.Şöyle ki; 2 numaralı kattaki perde için kesit normal derken , 4. kattaki aynı numaralı perde de kesit yetersiz uyarısı veriyor.Tüm kat planları ve üzerindeki yükler aynı herhangi bir farklılık yok.Bu durum nasıl olabilir? 2. Kattaki perdeye gelen normal kuvvet 330 ton iken 4. kattaki perdeye etkiyen normal kuvvet 270 ton civarında.

Bu durum programın mantığında bir hata olduğunu göstermiyormu?

Bakmak isteyen için uzantısı ST4 olan dosyayı ekliyorum.

Bunun nedenini anlamak için betonarme kitaplarından perde davranışını, salt çerçeve sistem , perdeli-çerçeveli sistem ile sadece perdeli sistemin deprem davranışını incelemenizde fayda var.

Size önerim Sayın Ergin Atımtay hocamızın 2 ciltlik Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik kitabıdır.

scorpion76
11-10-2007, 16:42
Kullandığınız yazılım orjinal degilse bunlar gayet normal. Çünkü elinde kilitsiz sahte durumda olan kırılmış STA4 programlarını sakın piyasada kullanmayın hem biz lisanslı kullanıcılara yazık hemde size, çünkü kilit olmadan hatalı veri alırsınız programda. Denemesi bedava!!!

Üstat yukaıda zikrettiğim gibi ben projeci değilim sadece öğrenme amacıyla yapmış olduğum bir çalışmaydı.Eğer günün birinde projeci olmaya karar verirsem zaten lisanslı bir program alırım.Bu kadar aciz değiliz çok şükür de önce bunu kullanmayı bilmek lazım aslında buda yetmiyor sizin gibi programın inceliklerini bilmek ve statikle betonarmeye de hakim olmak gerekiyor iyi bir projeci olmak için.

Uyarılarınız için teşekkürler de çözüm konusunda açıklayıcı bir bilgi alamadım yine.

Tüm mesektaşlarımın bayramı kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.

Yapı Mühendisi
11-10-2007, 17:32
Ben cavabınızı aldığınızı düşünüyorum.

Sisteminizi indirip incelemedim ama hata olduğunu sanmıyorum.Perdeli sistemlerde perde deformasyonlarında (bina yüksekliğine bağlı olarak) bir büküm noktası oluşur.

Sizin sistemde sanırım bu dediğiniz 4.katta ouşmuş.Bu nedenle 4.katta perde yeterli gelmiyor.

Sayın Boza sizde herşeyi crack e bağlıyorsunuz yahu.:)

boza
12-10-2007, 06:56
Salih dostum arkadaşın dosyasını açıp incelemedim bile ama benzer sebeblerden biride bu olabilir, benim ki bir deneyimden ibaret.

5005
12-10-2007, 15:26
Sayın mose,

Sağlıklı bir update için,

1-İlk iş olarak C:\ dizini içinde bulunan STA4web klasörünün varlığını kontrol ediniz!
Bu klasör makinanızda kurulu degil ise kendiniz yaratmalısınız! Var olanın içini temizlemenizde yarar var!
2- Explorer pencresini açın ve burdaki "Araçlar" çekme menusunden "İnternet Seçeneklerini" tıklayın, açılan menude aşağıdaki resimdeki gibi silme işlemi yapınız!

http://img148.imagevenue.com/loc519/th_50435_tempory_122_519lo.JPG (http://img148.imagevenue.com/img.php?image=50435_tempory_122_519lo.JPG)

3- http://www.sta.com.tr/update.htm den http://www.sta.com.tr/staupdate.exe dosyasını bilgisayarınıza bildiğiniz bir yere indirin, örneğin c:\sta4web\ klasörüne diyelim. Burada bu dosyayı sağ tıklayıp aşağıdaki resimdeki gibi "engellemeyi kaldırmanız gerekmekte! Şimdiki güncellemeler c:\sta4\lib\staup\ klasörüne otomatik zip geçilmekte bu nedenle indrdiğiniz bu exe dosyası esas olarak bu klasöre kendini açıp burdan güncellemeleri kontrol edecektir. Bu nedenle bu enğelleme olayını her yeni update sırasında mutlaka "kaldırın"

http://img130.imagevenue.com/loc317/th_54603_engelleme_122_317lo.JPG (http://img130.imagevenue.com/img.php?image=54603_engelleme_122_317lo.JPG)

Artık bütün güncelleme takiplerini bu sta4-update.exe dosyasını çalıştırarak takip edebilirsiniz!

Saygılarımla.

Crack konusundaki hassasiyetinizde sonuna kadar haklısınız ancak eleştirirken tek taraflı düşünmemekte fayda olduğunu düşünüyorum; gönderdiğiniz masa üstü resminde crack klasörü bulunuyor. Bilgilerinize...

Saygılarımla...

Yapı Mühendisi
12-10-2007, 16:13
Sayın 5005 ;

Benim asıl takıldığım konu arkadaşların eksik bilgi ile proje çözmeye çalışmaları, bilgi eksiklerini ve hatalarını programa bağlamaları.

Sayın Bozanın ise bunları ilk önce crack olabilmesine bağlaması.

Bir gerçek var bunu kabul edelim.Tüm dünyada crack barındırmayan kişisel bilgisayar yok gibidir.

Sayın Bozada da olabilir.Bu gayet normal.

Crack tartışmasına girmek istemiyorum, forumda tartışılan bir başlık var.
Eminim ki ülkemizde ekonomik durum daha iyi olsa crack program kullanımı çok çok azalır.

Sta4CAD in fiyatı 4250 YTL yerine atıyorum 1500 YTL olsa mühendisler daha öğrenci iken bu programı satın alır.Çok az kişi hariç kimse crack programa tenezzül etmez.

scorpion76
13-10-2007, 00:04
Ben cavabınızı aldığınızı düşünüyorum.

Sisteminizi indirip incelemedim ama hata olduğunu sanmıyorum.Perdeli sistemlerde perde deformasyonlarında (bina yüksekliğine bağlı olarak) bir büküm noktası oluşur.

Sizin sistemde sanırım bu dediğiniz 4.katta ouşmuş.Bu nedenle 4.katta perde yeterli gelmiyor.

Sayın Boza sizde herşeyi crack e bağlıyorsunuz yahu.:)

İlgili cevabınız için teşekkürler üstadım ancak perde ebatlarını ne kadar büyütürsem büyüteyim yine de kesit yetersiz hatası veriyor.

Galiba burada lisanslı kullanıcı olmayan muhendislerin sorularına tam cevap verilmiyor. Kızmayın ama şaka sadece. :rolleyes: Bu arada paylaşımlarınız için gerçekten teşekkür ederim çok faydalı oluyor.

5005 nickli üyenin dikkati de tebrike şayan gerçekten. :)

Saygılarımla,

mustang
13-10-2007, 12:48
sta4cad'i yüklüyorum arayüzün tamamı sayfada gözükmüyor bilgi giriş sayfasınında tamamı gözükmüyor, yani ikonlar cok büyük boyutta görünüyor , bunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.!!!!
sistem özellikleri:dizüstü, Widescreen , hp pavilion dv5287ea , çözünürlük 1280*800 , görüntü birimi nvidia geforce go 7400 , 32 bit.

boza
13-10-2007, 22:40
5005 dikkatine bişey diyemem, Masa üstündeki resimlerden de anlaşılacağı gibi ben bir F1 (Formula one) hayranıyım ve onunla ilgili yarış simülatörlerini ve oyunlarını pc de barındırırım. Gördüğün o klasör de Rfactor isimli oyunun 2007 yamasını içermektedir.

Niyetiniz beni karalamaksa bu forumda seçim sizin. Taşlandığım yere gitmem.

5005
14-10-2007, 09:52
5005 dikkatine bişey diyemem, Masa üstündeki resimlerden de anlaşılacağı gibi ben bir F1 (Formula one) hayranıyım ve onunla ilgili yarış simülatörlerini ve oyunlarını pc de barındırırım. Gördüğün o klasör de Rfactor isimli oyunun 2007 yamasını içermektedir.

Niyetiniz beni karalamaksa bu forumda seçim sizin. Taşlandığım yere gitmem.

Sayın BOZA,

Sizin bu foruma katkınız inkar edilemez taktir ediyorum. Yanlış anlaşılmasın sizi taşlama gibi bir niyetim olamaz. Ancak crack olayı üzerine fazlaca durup lisanslı yazılım kullanmıyorsanız yardım edemem tarzı ifadelerin hoş gözükmediğini düşünüyorum. Lisansı satan firmalar koruma önlemlerini almak zorundalar. Bizim yapacak çok bir şeyimiz olmadığı kanaatindeyim. Ben dahil bir çoğumuz para ödeyip satın aldık bu yazılımları. Keşke herkes bu şekilde yapsa... Öğrencilerin ve bu işe yeni başlayan meslektaşlarımızın analiz yapabileceği sta demosu düne kadar yetersizdi. Hala 3 kat ve sınırlı sayıda kolon mevzu bahis. Keske bunlarda serbest bırakılıp sadece çıktı kısıtlansa da meslektaşlarmız bu illegal gözüken yollara başvurmasa. Tekrar vurgulamak istiyorum. Niyetim sizi kesinlikle yermek değil. Katkılarınızı şahsen önemsiyor ve kullanıyorum. Bu forumun önemli bir kilometre taşısınız.
Saygılarımla hayırlı bayramlar...

scorpion76
15-10-2007, 01:59
Sayın BOZA,

Sizin bu foruma katkınız inkar edilemez taktir ediyorum. Yanlış anlaşılmasın sizi taşlama gibi bir niyetim olamaz. Ancak crack olayı üzerine fazlaca durup lisanslı yazılım kullanmıyorsanız yardım edemem tarzı ifadelerin hoş gözükmediğini düşünüyorum. Lisansı satan firmalar koruma önlemlerini almak zorundalar. Bizim yapacak çok bir şeyimiz olmadığı kanaatindeyim. Ben dahil bir çoğumuz para ödeyip satın aldık bu yazılımları. Keşke herkes bu şekilde yapsa... Öğrencilerin ve bu işe yeni başlayan meslektaşlarımızın analiz yapabileceği sta demosu düne kadar yetersizdi. Hala 3 kat ve sınırlı sayıda kolon mevzu bahis. Keske bunlarda serbest bırakılıp sadece çıktı kısıtlansa da meslektaşlarmız bu illegal gözüken yollara başvurmasa. Tekrar vurgulamak istiyorum. Niyetim sizi kesinlikle yermek değil. Katkılarınızı şahsen önemsiyor ve kullanıyorum. Bu forumun önemli bir kilometre taşısınız.
Saygılarımla hayırlı bayramlar...

Yorumlarınıza aynen katılıyorum Sayın BOZA'nın paylaşımlarından da fazlası ile istifade ediyorum zaten ancak bi soru sorduk cevabını yok crack program yok şu diye aldım.Öncelikle bir konuyu aydınlatmak lazım. Crack li program yanlış çözecek diye birşey yok hepinizin gayet iyi bildiği gibi crack programın exe dosyasındaki güvenlik sorgulamalarını devre dışı bırakan küçük bir programdır. Programın exe dosyasının içerisindeki formülizasyon yada değer atamalarına karışmaz.

Sizlerin gayretini de anlamıyor değilim para verip bir program almışsınız , biz bu programı bilgi amaçlı öğrenmek istiyoruz , ama yok sen almadın öğrenmeye hakkın yok gibi bir tutumla karşılaşıyoruz.Eğer bu böyle ise buranın sadece lisanlı programa sahip projecilerin forumu olması lazım. Ayrıca crack olayına karşı gelen arkadaşlara şunuda sormak isterim.

Acaba ; bilgisayarınızdaki windowsla başlayalım,office,autoCAD programları da lisanslı mı? Bilgisayarınızda barındırdığınız sevdiğiniz sanatçıların mp3 leri yasal mı? Eğer bunlardan herhangi bir lisanslı değilse burada bize crack olayı ve etiği hakkında ders vermenizin anlamı yok.

Tencere dibin kara,seninki benden kara hesabı. Sta4CAD in cracklenmesi kötü de Rfactor unki normal ise veya Rafet El Roman'ın mp3 ünü Emule yada Kazaa'dan bedavaya indirmek doğru ise diyeceğim birşey yok ve tek emek hırsızı olan benim ( !!! )

Ayrıca burada böyle katı bir tekel ve/veya çifte standart söz konusu ise bilelim ona göre davranalım.

Saygılarımla,

boza
15-10-2007, 11:02
Tamam arkadaşlar uzatmayın, msj larımı dikkatli okumanızı öneririm. Ben crack kullanıyorsunuz diye bir sitemde bulunmuyorum, "sadece çözülerinizde olabilecek hataların bazıları bundanda kaynaklanabilir" diyorum siz başka şey anlıyorsunuz!

typhoon
15-10-2007, 18:07
arkadaşlar benim sorum değişik sta'da sta yapı girişine girdikten sonra ne analiz yaptırabiliyorum nede çıkış yapabiliyorum hani çıkış dediğimizde çarpı işaretinden ok yazısı çıkıyorya o çıkmıyor valla hiç birşey anlamadım yardım en olur

boza
15-10-2007, 18:45
Güncellemeleri kontrol et, olmadı yazılımı yeniden kur! Pek çok sebeb olabilir ama bunları dene. birde www.sta.com.tr (http://www.sta.com.tr) den sıkça sorulan sorular bölümüne gir burda bilgisayar hataları başlığı altındaki dosyaları incele!

typhoon
16-10-2007, 08:58
zaten güncellemeden sonra böyle oldu daha önce yoktu

boza
16-10-2007, 12:07
update den sonra pc yi açıp kapatmalısın programa girme hemen!

andacm
16-10-2007, 12:34
Arkadaşlar kolon ve kirişlerin birleşimi ile ilgili bir sorum var. kolonumun sol ve sağ ucundan aks geçmekte soldaki kirişi soldaki akstan bağlasam sağdaki kirişi sağdaki akstan bağlasam yani kolonun üzerinde kiriş görülmemekte. bu modelleme doğru olurmu? benim denemelerime göre çok doğru olmuyor. sizinde dusuncelerinizi almak istedim...

andacm
16-10-2007, 12:35
yukardaki modellemeyi perdelerde nasıl uygulayacağız....

andacm
23-10-2007, 12:53
ya arkadaslar ben zormu soruyorum yoksa cevaplamaya gerekmi dumuyosunuz

Yapı Mühendisi
29-10-2007, 00:50
Üstat yukaıda zikrettiğim gibi ben projeci değilim sadece öğrenme amacıyla yapmış olduğum bir çalışmaydı.Eğer günün birinde projeci olmaya karar verirsem zaten lisanslı bir program alırım.Bu kadar aciz değiliz çok şükür de önce bunu kullanmayı bilmek lazım aslında buda yetmiyor sizin gibi programın inceliklerini bilmek ve statikle betonarmeye de hakim olmak gerekiyor iyi bir projeci olmak için.
Uyarılarınız için teşekkürler de çözüm konusunda açıklayıcı bir bilgi alamadım yine.

Modelinize baktım gerçekçi bir model değil.
Ciddi modelleme hataları var.
Bu nedenle enteresan sonuçlar almanız doğal.

Yapı Mühendisi
29-10-2007, 00:57
ya arkadaslar ben zormu soruyorum yoksa cevaplamaya gerekmi dumuyosunuz

Modelinizde 3,70*4,40 lık bir döşemeden başka bir şey gözükmüyor.
Bu yüzden cevap alamıyor olmayasınız?

ilban
29-10-2007, 13:18
arkadaşlar Benim Kafama Takilan Bir Sorun Var ;
pafta çiktilarinin Y Yönündeki Kirişlerini Paftanin Sağindan Okuduğumuzda Kiriş Tablosundaki Sağ, Sol, Ifadeleriyle Ters Yöne Düşüyor,
Bunun Sebebi Nedir??
Bir Ayari Varmidir?

yardimci Olursaniz Sevinirim.

mavore
29-10-2007, 13:29
arkadaşlar versiyonlar arasında uyumsuzluk varsa büyük bi proje olsa bile sadece bi döşeme çıkıyor.... tabi scorpion76 sorusunda ciddiyse

andacm
30-10-2007, 10:37
Modelinizde 3,70*4,40 lık bir döşemeden başka bir şey gözükmüyor.
Bu yüzden cevap alamıyor olmayasınız?

Sayın Salih Pehlivan.
Ben o merdiven çizdirme sorununda başka iki soru daha sormuştum. Onlara neden cevap alamadım acaba. Onlarda herhangi bir modelde yoktu. Yoksa onlarda hic model olmadıgından mı cevap alamıyorum...

ilban
30-10-2007, 14:32
arkadaşlar lütfen yukarıdaki soruma cevap verirmisiniz???:) :) :)

Yapı Mühendisi
30-10-2007, 14:49
Sayın Salih Pehlivan.
Ben o merdiven çizdirme sorununda başka iki soru daha sormuştum. Onlara neden cevap alamadım acaba. Onlarda herhangi bir modelde yoktu. Yoksa onlarda hic model olmadıgından mı cevap alamıyorum...

Arkadaşım hesap sorar gibi neden cevap alamadığını sormuşsun.
Kimse burda maaşlı eleman değil.
Herkes iyi niyet çerçevesinde birbirine yardım etmeye çalışıyor.
Tabi zaman müsade ettikçe.
Lütfen bu havayı bozmayalım.

Aynı sözüm sizin içinde geçerli sayın ilban.

andacm
30-10-2007, 15:45
Arkadaşım hesap sorar gibi neden cevap alamadığını sormuşsun.
Kimse burda maaşlı eleman değil.
Herkes iyi niyet çerçevesinde birbirine yardım etmeye çalışıyor.
Tabi zaman müsade ettikçe.
Lütfen bu havayı bozmayalım.

Aynı sözüm sizin içinde geçerli sayın ilban.

Sayın Salih Pehlivan,

konuyu çok ayrı yerlere cekmisiniz... benim kimseye maaslı elemanım gibi davranmam soz konusu degil. cevap alamadıgımın nedenini sorarken cok sert bi uslup kullanmadıgım inancındayım. kimseye hesapta sormuyorum. sadece tekrar dikkat cekmek icin yazılmıs bir yazıydı. amacımda baska bir soru sorulup benim sordugum sorunun atlanmaması idi. Zaman konusuna gelince gun icinde herkesi azarlamak için yazdıgınız 3-4 mesaj yerine gercekten biseyler ogrenmek icin sordugum bana göre siz tecrübeli muhendisler için gayet kolay olan sorulara cok rahat cevap verilebilirdi. Elbette cevap vermek zorunda değilsiniz ama baskalarınıda terslemeye de hakkınız yok. Forumdaki butun arkadaslardan özür diliyorum boyle bir tartısmaya istemeden de olsa sebep oldugum için. eğer uslubumda size görede bir yanlışlık varsa onun içinde özür dilerim ama tekrar soylemek istiyorum ben kimseden hesap sormuyorum. Burdaki iyi niyetli olan havayı bozmak gibi bir niyetim de yok. Yazdıklarımın bu kadar ters anlasılacagı aklımın ucundan bile gecmemisti.

Herkese kolay gelsin

Bu arada sorularım devam edecek. Umarım ters soru sorup sayın Salih beyi tekrar kızdırmam:) Belki haklısınız yılların muhendisleri cok yogun olabilir ama benim gibi yeni başlayanlar sizin kadar yogun değil bu yuzden sordukları soruların cevabı için aceleci davranıyor. çünkü o soruya cevap bulacazki takıldıgımız noktayı atlayıp diğer konuya gececez. Bu konuda da hosgörü bekliyoruz...

cassabotanic
30-10-2007, 15:50
Arkadaşlar bu sorularınızı niçin doğrudan ilgili firmaya sormuyorsunuz ?

Yapı Mühendisi
30-10-2007, 16:04
Sayın Salih Pehlivan,

konuyu çok ayrı yerlere cekmisiniz... benim kimseye maaslı elemanım gibi davranmam soz konusu degil. cevap alamadıgımın nedenini sorarken cok sert bi uslup kullanmadıgım inancındayım. kimseye hesapta sormuyorum. sadece tekrar dikkat cekmek icin yazılmıs bir yazıydı. amacımda baska bir soru sorulup benim sordugum sorunun atlanmaması idi. Zaman konusuna gelince gun icinde herkesi azarlamak için yazdıgınız 3-4 mesaj yerine gercekten biseyler ogrenmek icin sordugum bana göre siz tecrübeli muhendisler için gayet kolay olan sorulara cok rahat cevap verilebilirdi. Elbette cevap vermek zorunda değilsiniz ama baskalarınıda terslemeye de hakkınız yok. Forumdaki butun arkadaslardan özür diliyorum boyle bir tartısmaya istemeden de olsa sebep oldugum için. eğer uslubumda size görede bir yanlışlık varsa onun içinde özür dilerim ama tekrar soylemek istiyorum ben kimseden hesap sormuyorum. Burdaki iyi niyetli olan havayı bozmak gibi bir niyetim de yok. Yazdıklarımın bu kadar ters anlasılacagı aklımın ucundan bile gecmemisti.

Herkese kolay gelsin

Bu arada sorularım devam edecek. Umarım ters soru sorup sayın Salih beyi tekrar kızdırmam:) Belki haklısınız yılların muhendisleri cok yogun olabilir ama benim gibi yeni başlayanlar sizin kadar yogun değil bu yuzden sordukları soruların cevabı için aceleci davranıyor. çünkü o soruya cevap bulacazki takıldıgımız noktayı atlayıp diğer konuya gececez. Bu konuda da hosgörü bekliyoruz...

Arkadaşım neden azarlayayım.Böyle bir hakkım olamaz.
Elimizden geldiğince yazmaya çalışıyoruz.Ben ve diğer arkadaşlar.
850 tane mesaj yazmışım bugüne kadar, aç oku herkese bildiğim kadarı ile yardımcı olmuşumdur.Kendim için yazdığım mesajlar toplama göre oldukça azdır.Msn üzerinden yardımcı olduklarım hariç bunlara.Ordanda yüzlerce kişiye elimden geldiğince yardımcı olmuşumdur.Günlük yoğunluk içinde işlerimizden , boş vakitlerimizden feragat edip yazmaya çalışıyoruz.Sizde biraz anlayışlı lüttfen.Bu kadar aceleci olmayın.

(Şu azarlama mesajlarımı bana pm le atarsanız iyi olur , ben hatırlayamadım.)

kadirguler
01-11-2007, 16:42
kirişsiz radye temelde stadadaki pursantaj 0.001 gözüküyor ama 2 yön için 0.035 olması gerekiyor.bu pursantajı 0.0018 olarak düzeltiyor musunuz acaba?bide kirişli radye çözümlerinde radyede olması gereken min alanı sağlamıyor.acaba bunun için stada düzeltilmesi gereken bi data yeri var mı acaba?

_inertia_
02-11-2007, 11:08
Tek katlı bir yapı çözüyorum, yapının köşelerinde bir kolu 40/150 olan L şeklinde poligon kolon tanımlıyorum ama sta bu poligon kolonları perde gibi algılıyor ona göre karma sistem gibi düşünüp R katsayısını falan hesaplıyor, hesap raporundada perdeli bir yapıda gösterdiği dataları gösteriyor, ama donatı düzenini poligon kolon olarak gösteriyor neden kaynaklanıyor acaba?

Ayrıca tek yönde çalışan döşemem var, döşeme kalınlığı TS deki sehim hesabı gerekirmeyen sınırlar içerisinde ama bu döşemenin uzun doğrultusunda 2-3 cm sehim yaptığını yazıyor hesap raporunda neden acaba?

kadirguler
03-11-2007, 09:13
poligon kol uzunluğu 1,5 ve 1.5 m den fazla olan poligon kolonlarda perde olarak tanımlıyor.sen bunu kolon kısmından girmelisin.150/40 bi katlı bir yapı için bayağı büyük bi boyut.niçin böle bir boyut seçtin anlayamadım.kolon yerinden girersen R=4 olarak çözdürebilirsin.
ayrıca döşemen için muhtemelen döşeme kalınlığın az olması gerekir.ama kaç m2 döşemen old. söylerden bi cvp verebilirm

mamud
03-11-2007, 09:30
merhabalar sta4cad ı bilgisayarıma kurdum fakat calıştırdıktan 10 - 15 saniye sonra mavi ekran hatası gelerek bilgisayar hemen kapanıyor. işletim sistemi vista ile alakalımıdır yoksa bilgisayarda mı sorun bilgisayarım hp marka

majesteleri
03-11-2007, 14:00
Arkadaşlar size birkaç sorum olacak
1)Sta4cad de bi proje üzerinde çalışırken dosyayı kaydediyorum(save alıyorum) fakat daha sonra bu save nereye aldığını bulamıyorum
2)Stacad v12 yi yükleyince klavyenin ayarları değişti örnek olarak j harfine basınca 1 yazıyor,k harfine basınca 2,l ye basınca da 3 yazıyor :)
Sorularıma cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler...

boza
03-11-2007, 16:58
merhabalar sta4cad ı bilgisayarıma kurdum fakat calıştırdıktan 10 - 15 saniye sonra mavi ekran hatası gelerek bilgisayar hemen kapanıyor. işletim sistemi vista ile alakalımıdır yoksa bilgisayarda mı sorun bilgisayarım hp marka

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle sorunlarınızla pek ilgilenemedim, şimdi biraz vakit bulmuşken bir kaç arkadaşın meselesini çözelim :cool:

Sayın mamud, yazılım ile oluşan kurulum sorunları için bu dökümüna indirip dikkatlice okuyunuz http://www.sta.com.tr/pict/sss/stahata.zip ve http://www.sta.com.tr/pict/sss/sta4setup.pdf

Gelelim sayın majesteleri senin soruna, projeyi açma ve kaydetme işlemleri sırasında açılan dosya adresi penceresine dikkatli bakarsan projeyi nereye kaydettiği görürsün aşağıdaki resime bi bakıver!

http://img157.imagevenue.com/loc875/th_08964_kayit_122_875lo.JPG (http://img157.imagevenue.com/img.php?image=08964_kayit_122_875lo.JPG)

Bu arada acil olan model ve vb ilgili sorularınızı sonurunuz ile birlikte sta@sta.com.tr adresine e-mail atarsanız iyiolur. Zira burada bütün sorulara işlerimden vakit bulupta cevap vermem pek mümkün olmuyor. Böyle boş anlarıma denk geldikce cevap yazabiliyorum.

Ayrıca programı ve kullananları aşağılayıcı bir uslup kullanarak alaycı bir biçimde sorulan sorulara cevap vermek zorunda degilim. Bu tarz bir yaklaşımda bulunanlar zaten ilgili muameleyi görecektir.

Sabır ve anlayışınıza teşekkür eder. Bütün STA4 kullanıcılarına çalışmalarında başarı ve yeni işler almaları temennisinde bulunuyorum.

mavore
04-11-2007, 09:30
1)Sta4cad de bi proje üzerinde çalışırken dosyayı kaydediyorum(save alıyorum) fakat daha sonra bu save nereye aldığını bulamıyorum
2)Stacad v12 yi yükleyince klavyenin ayarları değişti örnek olarak j harfine basınca 1 yazıyor,k harfine basınca 2,l ye basınca da 3 yazıyor :)

1)STA yı kurduğun gibi çalışmaya başladıysan c:sta4V12 nin içinde kayıt yapıyorsundur,kayıt yerini;giriş sayfasında aktfi proje-mavi ekranı-sağ tıklayıp çalışmak istediğin dosyayı seçebilir ve projelerini orda saklayabilrsin
*ikinci problemle ilgili programı yeniden yüklemeyi tavsiye ederim...

TuğraMuh
04-11-2007, 14:57

1-)Sta4CAD kayıt yeri Bilgisayarım ---C---Sta4v12---sta4DATA klasorudur.Kayıt ettiginiz dosyaları buradan bulabilirsiniz.

2-)Klavyenin ayarlarına bakarsanız siz sanırım dizustu bilgisayar kullanıyorsunuz.(tahminim) Eger diz ustu bilgisayar kullanıyorsanız dizustu bilgisayarda dediginiz harf ve tuslara dikkatli bakarsanız harfler beyaz sayılar mavidir.Suanda sizin klavyeniz mavi olan rakamları yazıyorsa bunu duzeltebilmek için genelde sol alk kısımda bulunan mavi renkli yazılan Fn butonunu kullanarak duzeltebilirsiniz.

Ya da arkadasın da dedigi gibi tekrar kurarak bu sorunu cozebilirsiniz.

Saygılarımla...

İyi Çalışmalar...

andacm
14-11-2007, 11:16
Arkadaşlar,

Sta'da çizim yaparken temel filiz boylarını göremedim. Bunu çizdirmek için özel bi ayar mı yapmalıyız?

Kolay gelsin.
İyi çalışmalar herkese..

_inertia_
15-11-2007, 11:38
poligon kol uzunluğu 1,5 ve 1.5 m den fazla olan poligon kolonlarda perde olarak tanımlıyor.sen bunu kolon kısmından girmelisin.150/40 bi katlı bir yapı için bayağı büyük bi boyut.niçin böle bir boyut seçtin anlayamadım.kolon yerinden girersen R=4 olarak çözdürebilirsin.
ayrıca döşemen için muhtemelen döşeme kalınlığın az olması gerekir.ama kaç m2 döşemen old. söylerden bi cvp verebilirm

Poligon kol uzunluğu 1.5m den uzun olan poligon kolonları neden perde olarak tanımlıyor acaba??? neye dayanarak böyle yapıyor merak ediyorum açıkçası, herhangi bir yabancı yönetmeliğe göremi?, ben bu sorunu çözdüm ama programı anlamak için soruyorum. Perde olarak tanımlıyorsa donatı düzenini neden perde olarak vermiyorda kolon gibi veriyor??? Ayrıca poligon kolonu kolon kısmından nasıl tanımlıycam?

Döşeme boyutları 3.8m ve 8m sürekli döşeme, kalınlığı 15cm , aynı döşemede her iki yön için farklı sehimler veriyor.

mavore
16-11-2007, 16:09
Arkadaşlar,

Sta'da çizim yaparken temel filiz boylarını göremedim. Bunu çizdirmek için özel bi ayar mı yapmalıyız?

Kolay gelsin.
İyi çalışmalar herkese..

temel aplikasyonunu aldığın paftanın altında ufak bi detay çiziyor;tipik kolon filizi diye---75(fi)---

andacm
17-11-2007, 12:17
temel aplikasyonunu aldığın paftanın altında ufak bi detay çiziyor;tipik kolon filizi diye---75(fi)---

tesekkürler...

kadirguler
21-11-2007, 09:24
Poligon kol uzunluğu 1.5m den uzun olan poligon kolonları neden perde olarak tanımlıyor acaba??? neye dayanarak böyle yapıyor merak ediyorum açıkçası, herhangi bir yabancı yönetmeliğe göremi?, ben bu sorunu çözdüm ama programı anlamak için soruyorum. Perde olarak tanımlıyorsa donatı düzenini neden perde olarak vermiyorda kolon gibi veriyor??? Ayrıca poligon kolonu kolon kısmından nasıl tanımlıycam?

Döşeme boyutları 3.8m ve 8m sürekli döşeme, kalınlığı 15cm , aynı döşemede her iki yön için farklı sehimler veriyor.

1. sorunu açıkcası bende bilmiyorum.ama programın tasarumıo gereği bu şekilde tanımlıyor.bunu bilen arkadaşlar varsa o vecaplasın.
kolonun poligonsa poligon gibi tanımlamak daha uygun düşer.ben senin kolon boyutlarını 150/40 gibi poligon kolon girişinden giriyorsun sandım.
döşeme boyutlarına göre kalınlık uygun seçmişsin.döşemen tek doğultuda çalışıyor.farklı sehim vermesi doğal.aynımı vermesi gerekiyordu?

_inertia_
22-11-2007, 11:56
Poligon kolon konusunu bilen arkadaşların yardmıcı olmasını rice edeceğim!!

Aynı döşeme için X ye Y doğrultusunda hesap yapıyor ve bu tür tek yönlü çalışan döşemelerde her iki yön için hesapladığı deplasmanlar çok farklı, tabiki böyle birşey mümkün değil, bu durumun programın hesap yönteminden kaynaklandığı belli ama uzun doğrultu için hesap raporında 2-3 cm sehim yağtığını göstermese daha ii olurdu bence.

Teşekkürler!

mavore
22-11-2007, 19:43
kirişin bir ucu farklı kotta diğeri ucu farklı bir kotta kolona oturmasını istiyorum,alt kot üst kotlardan kotları ayarlamak istiyorum ama alt kot verdiğimde üst kotu da aynı değeri yazıyor aynı şekilde üst kotu verince de alt kot...örnek projeleri inceledim orda kotlar ayarlanmış problemsiz....yardımlarınız için şimdiden teşekkür

ceyarutku
22-11-2007, 19:55
kirişin bir ucu farklı kotta diğeri ucu farklı bir kotta kolona oturmasını istiyorum,alt kot üst kotlardan kotları ayarlamak istiyorum ama alt kot verdiğimde üst kotu da aynı değeri yazıyor aynı şekilde üst kotu verince de alt kot...örnek projeleri inceledim orda kotlar ayarlanmış problemsiz....yardımlarınız için şimdiden teşekkür

kotları verdiğiniz menüde alt kot = ust kot ikonu var onu tıklayıp bu seçeneği kaldırmanız gerekiyor.o zaman yapabilirsiniz

_inertia_
23-11-2007, 10:26
Arkadaşlar FEA analizi bölümünden çözdüğüm radye temellerde minimum donatıyı program 0,001 olarak atıyor ben bunu 0,0015 yapmak istiyorum, nerden değiştirebilirim?

Teşekkürler

insmuhgk
23-11-2007, 15:23
Arkadaşlar FEA analizi bölümünden çözdüğüm radye temellerde minimum donatıyı program 0,001 olarak atıyor ben bunu 0,0015 yapmak istiyorum, nerden değiştirebilirim?

Teşekkürler

Sn meslektaşım,

Fea analiz modülünde, radye fea ikonundan donatı seçimi ile min. donatı pursantajını degiştirebilirsiniz.

G.KÖSE

kadirguler
23-11-2007, 16:15
Sn meslektaşım,

Fea analiz modülünde, radye fea ikonundan donatı seçimi ile min. donatı pursantajını degiştirebilirsiniz.

G.KÖSE

sayın köse bu pursantajı siz kaç alıyorsunuz?

weliturk
12-12-2007, 15:17
sta4 te yapılmış bi proje örneği paylaşabilirmisiniz rica etsem... sta4 uzantılı

şimdiden teşekkürlerr

boza
13-12-2007, 11:46
STA4 ün kendi içersinde mevcut projeler var. Forumun bu bölümünde de model dosyaları paylaşılmıştır, önceki mesajlara bakarsan bulursun.

weliturk
13-12-2007, 22:21
sallaaa gitsinn

inpro
16-12-2007, 09:39
Sayın boza;

kirişsiz radye temel uygulamalarında;temelin altında önce uzun yöndeki donatı dizilip sonra kısa yöndeki donatı bunun üzerinemi döşenmeli? aynı sorum temelin üstünde nasıl olmalı? yani altta ve üstte hangi yöndeki donatı önce döşenmeli hangisi sonra döşenmeli?
iyi çalışmalar kolay gelsin.

weliturk
16-12-2007, 17:59
Sta4 te bi kolonu nasıl trimleyecez, bunu poligon olarak girmekmi lazım? Yoksa tirim şanşımız varmı ?

ceyarutku
17-12-2007, 08:07
poligon kolon menüsünden girmeniz gerekiyor trimleme yapamazsınız

weliturk
17-12-2007, 09:51
teşekkürler sayın ceyar...

weliturk
18-12-2007, 17:12
stada dairesel aks çizebiliyomuyuz ?

inpro
24-12-2007, 10:30
Sayın boza;

kirişsiz radye temel uygulamalarında;temelin altında önce uzun yöndeki donatı dizilip sonra kısa yöndeki donatı bunun üzerinemi döşenmeli? aynı sorum temelin üstünde nasıl olmalı? yani altta ve üstte hangi yöndeki donatı önce döşenmeli hangisi sonra döşenmeli?
iyi çalışmalar kolay gelsin.

boza
25-12-2007, 10:58
Sayın inpro,

Bu tip temellerde donatı yerleştirmede, esasen hakim yöndeki momentten doğan gerilmelere paralel yönde donatı yerleştirilir! Bunun için plaktaki (radye) gerilme dagılımlarını göz önünde tutmalısın! Ekseriya genelde kısa doğrultu yönü (ki bu x-x de olabilir y-y de)ne paralel düşen ilk donatıyı en alt ve en üst noktada ilk sıraya koymalısın.

Esasen bu gibi ince ayar gereken noktlarda, ben radyeyi 5cm daha kalın olarak projeme revize ederim emniyetli tarafta kalmak için.

artarm
03-01-2008, 06:43
merhabalar, bu foruma yeni üye oldum, gördüğüm kadarıyla gayet güzel ve oldukça faydalı...

benimde bir sorum sta4cad hakkında bir sorum olacak,

sta4cad programında 5 katlı bir binanın; çatısındaki, malzeme(kiremit, ahşap...), kar, rüzgar yükünü nasıl hesaba katarız, ayrıca çatının oturduğu yan parapetler de çatıdaki saçaklara oturuyorsa, bu durumu sta4cad ta nasıl uygulayabiliriz?

fatih1903
03-01-2008, 15:56
merhabalar izmirde sta4 cad kursu verilen bir yer var mı?varsa yardımcı olursanız sevinirim....

ozgurcocuk
20-01-2008, 01:23
çelikle ilgili örnekler varm ıacaba elinizde yada nasıl yapılıyor sta'da
kaynak varsa ulaştırın bana:)

zamora
20-01-2008, 11:41
STA eğitim videlarında var diye hatırlıyorum.

CEMBER
24-01-2008, 06:57
sta4 cad programı kazıklı temel çözüyormü???

boza
24-01-2008, 18:54
Çözmez malasef :cool:

erginaydin
01-02-2008, 22:38
2007 depram yönetmeliğine göre sta4cad de 8 katlı bina projesi yapsam ve bütün kontroller sağlansa benim daha değiştireceğim yerler var mı yoksa direk o projeyi arazide uygulasak olurmu

daywalker
02-02-2008, 12:29
Modellediğim perde elemanda iki ucu boş uyarısı vermekte.Başlık kesitlerini arttırmama rağmen uyarıyı gideremedim . Bu hata kesit hesabını çok etkilermi?

Şimdiden teşekkürler.

İyi Çalışmalar.

rsmblc
07-02-2008, 09:34
sta4 cad v11 versiyonunu kullanıyorum. aktif dizinin c:sta4/sta4data olması gerekirsen anlıyamadığım şekilde c:sta4 olarak değişmiş ve hiç bir projemi açamıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılar.

rsmblc
07-02-2008, 11:41
arkadaşlar çok basit bir yolu varmış, buldum teşekkür ederim.

ihakay
10-02-2008, 10:15
selamlar. proje konusunda tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak:
ide statik de başka bir mühendis tarafından çözülmüş 9 katlı yaklaşık 5000 m2 inşaat alanlı betonarme projeyi hiçbir bilgisine dokunmadan, aynı akslar ve kesitlerle sta4 cad v12 e çözdürdüm. arakat kolonlarında ve bazı kirişlerde yetersizlikler(kuşatılmış kolon, kesit yetersizliği gibi) çıktı. projenin hiçbir bilisini değiştirmediğim halde bu neden böyle oldu bir anlam veremedim. en sonunda sta 4 cad in ide statikden daha güvenilir ve hassas olduğuna kafamda karar verdim. ama piyasada daha çok ide statik kullanılıyor ve tabiki daha ekonomik sonuç veren program piyasada daha makbul oluyor.bu konuda görüşlerinizi bekliyorum..

cassabotanic
10-02-2008, 14:27
Bu projeji burada yayınlarsanız seviniriz

erkanaygoren
10-02-2008, 15:20
hıımm..evet sayın "ihakay"kesinlikle datalarını burda paylaşmalısınız..bu sayede daha çok fikir edinebilirsiniz

mavore
10-02-2008, 19:40
sta4 cad v11 versiyonunu kullanıyorum. aktif dizinin c:sta4/sta4data olması gerekirsen anlıyamadığım şekilde c:sta4 olarak değişmiş ve hiç bir projemi açamıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılar.

aktif dizinde çalıştığın klasörü sildiysen direk c:sta4 u aktif dizin olarak seçmiştir.Ayrıca aktif dizini istediğin gibi değiştirebilirsin....

ihakay
12-02-2008, 21:19
hıımm..evet sayın "ihakay"kesinlikle datalarını burda paylaşmalısınız..bu sayede daha çok fikir edinebilirsiniz

ilginize çok teşekkür ederim. mail adresinizi bildirirseniz projeyi size yollarım.

ihakay
12-02-2008, 21:29
projeyi burada nasıl yükleyebilirim onu bilmiyorum. mail isteyen arkadaslara yollayıp üzerinde konuşabiliriz.

erkanaygoren
13-02-2008, 09:21
üyelik bilgilerimde mail adresim var ama yazayım yinede..erkanaygoren@hotmail com..rapide koyun bence herkes ulaşabilsin..yada yollayın bana ben koyarım rapide buraya atarım..kolay gelsin iyi çalışmalar...

bmert78
13-02-2008, 12:34
merhaba ben v12 kullanıyorum çapraz kirişler konusunda sorun yaşıyorum.program çapraz kiriş köşelerini tanımıyor.yardım ederseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

süheyb
14-02-2008, 23:06
herkese selam
ben inşaat mühendisliği 3. sınnıf öğrencsiyim.bu dönem kursa gitmeyi düşünüyorum.sta4 cad öğrenmem şu an için erken mi. yardımlarınız için teşekkürler

süheyb
14-02-2008, 23:13
selamlar ben inşaat müh 3.sııf öğrencisiyim. bu önem sta4 cad kursuna gitmem uygun olur mu.bu dönem gitmemi tavsiye ettiğiniz kurslar va mı
teşekkürler

mehmetk460
16-02-2008, 20:25
bence 4.sınıfta betonarme proje dersini görünce gidersen daha mantıklı olur.şimdi gitmen programın özelliklerini öğrenmek açısından iyi olabilir.

kaya099xxx
18-02-2008, 08:39
Aynı mesajı defalarca yazıp farklı yerlerede kopyala yapıştır şeklinde mesaj attığınız için buradaki mesajınızı siliyorum. Mesajı bir kere yazmanız yeterlidir. Cevabınızı döşemeler bölümündeki mesajınıza bekleyin. Tekrarında ceza alacağınızı belirtirim.

egeli_muh
19-02-2008, 07:32
arkadaşlar demo versiyonu nasıl indireceğim.belli bir noktadan sonra kullanıcı hesabı istiyor oraya ne yazmam gerek. yardımcı olur musunuz?

inpro
20-02-2008, 09:55
Arkadaşlar, sadece üst yapısı dilatasyonlu yapılarda dilatasyon olan bölgede (örnegin 5 cm. derz aralıgı var.)kalıp uygulaması nasıl olmalı ve derz aralıgına hangi malzeme koyulmalıdır?

mavore
23-02-2008, 17:06
bodrum perdelerine gelen toprak yüklerini nasıl etkitecez.detaylı bi açıklamayı nerden bulabilirm....

yaltunok
29-02-2008, 13:21
* Programların yazılım aşamasında dayandığı prensip, teori, yöntem, yönetmelik, standartları ve şartnamaleri
* Kullanıcılara Programın Ulaştırılmasında, pazarlamasında, tanıtım ve öğretilmesindeki uygulanan usuller ve verilen destek hizmetleri
* Programın Kullanıldığı alanlar, programla verilen hizmetler ve programların kapsamları

Kısacası bu program Nedir?

nirengi
01-03-2008, 06:40
* Programların yazılım aşamasında dayandığı prensip, teori, yöntem, yönetmelik, standartları ve şartnamaleri
* Kullanıcılara Programın Ulaştırılmasında, pazarlamasında, tanıtım ve öğretilmesindeki uygulanan usuller ve verilen destek hizmetleri
* Programın Kullanıldığı alanlar, programla verilen hizmetler ve programların kapsamları

Kısacası bu program Nedir?

Hocam bu nasıl soru Allah aşkına???
Ne maksatla sorduğunu halen anlayabilmiş değilim...

hangi yönetmelik şartname yada teoriyi esas alarak hazırlandığını söylediğimde senin cevabın ne olacak?? "haa, demek ts 5oo, ts 498, tdy2007 vs. dayanıyor.. ts500005'i niye kullanmıyor?" mu diyeceksin?

yok laf olsun işte...

Depreme dayanıklı B.A. yapı tasarımında keyfine göre esas alınacak yönetmelik, standart falan olmaz. geçerli olanlar bellidir zaten.

pazarlamasından satışından bahsetmiş, sıfırdan sana programın ne olduğunun anlatılmasını istemişsin...

LÜtfen arkadaşım.. bakın, Moderatör arkadaş burada iyi niyetli olarak bir konu açmış.. Ama kesinlikle senin bu türden sorularına cevap vermek için değil..

senin istediğn cevaplar www.sta.com.tr (http://www.sta.com.tr) 'de.... (ha, gerçekten istiyorsan tabi)

CAGLAR T
15-03-2008, 09:09
Sta4cad'den Staad Pro'ya proje transferi yaparken, Sta4cad'de analizini yaptığım projeyi Staad tranfer menüsünde açıp, Staad formatında kaydettiğimde, projeyi kaydettiğim dosyanın içinde bulamıyorum.Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Admin
22-03-2008, 21:19
Düzenleme : Artık sorular kategorisi aldında uygun başlıkla sorularınızı sorup cevap alacaksınız. Bu başlık kilitlenmiştir.