Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul Boğazının donmuş haliYapisalAdmin
24-04-2006, 01:03
http://img217.imageshack.us/img217/2345/bogaz5iu.jpg

Boğaz ve Haliç buz tutmuştu


47 yıl önce bu hafta İstanbul Boğazı’nda buz parçaları yüzüyordu. Üstelik bu bir kereye mahsus değildi. İstanbul Boğazı ve Haliç belirli aralıklarla buz tutarmış. Bir de şimdiki kışlara bakın

http://www.milliyet.com/2001/03/02/pazar/resim/paz01.jpg

Bundan 47 yıl önce İstanbul Boğazı’nın iki yakasında bulunan Poyrazköy-Rumeli Kavağı arasında denizin üstünden yürümek mümkün olmuştu. Hayır, bu hikaye Hz. Musa ve Kızıldeniz macerasının 20’nci yüzyıl versiyonu değil. 24 Şubat 1954’te İstanbul Boğazı’nın sularına bakanlar - 2001 yılında sıkça gördükleri gibi - parlayan güneşin yansımasını değil, buz parçaları ve minyatür buzdağları gördü. Çünkü Tuna’dan Karadeniz’e akan büyük buz blokları uzun seyahatlerine Boğaz’dan devam etmeyi uygun görmüşlerdi. Büyükdere, Çengelköy ve Kanlıca kıyıları koyları buzla doldu. Ortaköy önleri de öyle. Ve gerçekten de Poyrazköy ve
Rumeli Kavağı arasında yürüyerek karşıdan karşıya geçenler oldu. Vapur seferleri iptal edildi. Buz akımı da marta kadar sürdü.

Buz üstünde fotoğraf
24 Şubat 1954’te görünen buz kütleleri yine Boğaz trafiğini aksatmıştı. Meraklılar buz üstünde yürümüş, hatta kimileri sandallara atlayıp bu buz kütlelerinin yanına gitmiş, yanlarında getirdikleri bayrakları dikerek fotoğraf çektirmişlerdi. Bu olayın en önemli yanı ise, bu tarihten sonra böyle bir tecrübenin yaşanmamış olmasıdır.
Küresel ısınmadan mıdır bilinmez, bu kış İstanbul’da sıcaklık hep mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Gazetelerde üç günde bir çıkan "Müthiş soğuk geliyor, kar her yeri vuracak" haberleri hep ıska geçti. Bayram sırasında bol bol edilecek "Nerede o eski bayramlar" muhabbetine ısınma hareketleri dahilinde, gittik tarihçi Eser Tutel’in kapısını çaldık; "Nerede İstanbul’un o eski kışları?" diye sorduk. İşte kimi Tutel’in ağzından dökülen, kimi kitaplarında yazılı eski İstanbul kışları:

http://www.milliyet.com/2001/03/02/pazar/resim/paz011.jpg

• 401 yılında, Bizans İmparatoru Arkadius zamanındaki donma 20 gün sürmüş. 739 yılında bir kez daha... 755’teki kışta ise Karadeniz kıyılarının, bütün Haliç’in, hatta Marmara’nın kuzey kesiminin baştan sona buzlarla kaplandığına dair belgeler var.
• 763 kışında Haliç’in çevresindeki kıyılar 100 adım mesafeye kadar donmuş. Hem de yer yer 30 metre derinliğe kadar. Karadeniz’deki buzlar çözülürken, kütleler kenetlenince Boğaziçi ve Haliç tıkanmış. Dönemin metinlerinde, insanların ve hayvanların Üsküdar’dan Galata’ya yürüdükleri yazıyor.
• Tam 100 yıl sonra bu hadise yeniden gerçekleşmiş. Sonra 928’de bir daha. Üstelik buzların erimesi dört ay sürmüş. Ardından 934’te bir daha... 1232’de bir daha...
• İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesine girdikten sonraki ilk büyük don olayı 9 Şubat 1621’de gerçekleşmiş. Yine Boğaziçi ve Haliç donmuş. İnsanlar çoluk çocuk, yaşlı genç demeden Üsküdar’dan Galata’ya yürümüşler; buzların arasında sıkışıp kalan kayıkların arasından geçerek.
• 1823’te, II. Mahmud padişahken yaşanan dondurucu soğuklarda sadece Haliç değil, şehrin çeşmeleri de donunca halk susuz kalmış.
• 1878 yılında aynı olay yaşandığında, Osmanlılar, Plevne’de Ruslar’la savaş halindeymiş. Rumeli’yi kırıp geçiren soğuklar nedeniyle Sultan II. Abdülhamid orduya yardım gönderememiş.
• Günümüzde hayatta olanların anımsayabilecekleri en şiddetli kış 1929 kışıdır. Önce, şubat ayında Haliç dondu. Ardından 1 Mart’ta Karadeniz’den Boğaz’a giren büyük buz kütleleri limanın ağzına yığıldı, şehir hattı vapurları çalışamadı. Sadece Galata Köprüsü-Harem seferleri yapılabildi. Köprü ile Kadıköy arasındaki seferler de aksadı. Buzların üzerinde bulunan, Macar katanalarına ait nal izleri, bu buzların Tuna’dan geldiklerini gösteriyordu.

Çocukların hokkalarındaki mürekkeplerin bile donduğu, kümeslerde yaşayan tavukların
kaskatı kesilerek buzdan heykele döndüğü o günleri yaşayanlar, ağaçlarda donarak dallardan düşecek kuşları kapmak için ağızları açık, ağacın altında bekleyen uyanık sokak kedilerini anlatırlar.


İstanbul’un tarihi, ‘denizin buz kesmesi’ hikâyeleriyle dolu. Kayda geçenler şunlar:

• 401 yılında Bizans İmparatoru Arkadius zamanında donma 20 gün sürdü.

• 739 yılında yine dondu.

• 755 yılında Karadeniz kıyıları, bütün Haliç ve Marmara’nın kuzey kesimleri boydan boya dondu.

• 763 yılında Haliç’te kıyılar 100 adım mesafeye, 30 metre derinliğe kadar dondu.

• 928’de buzların erimesi dört ay sürdü.

• 1823’te 2. Mahmud döneminde hem deniz hem musluklardan akan su donmuştu.

kaynak: http://www.meteor.gov.tr/2005/basinda/2003/basinda083.htm

gokhancnr
29-04-2006, 00:01
küresel ısınmaya canlı bir şahit..İSTANBUL!..

osenmer
01-05-2006, 23:05
döngüsel olarak yavaş yavaş buzul çağına girmemiz gerekirken, küresel ısınma nedeniyle bu gecikiyor. yavaş yavaş dünya yaşanılmaz hale geliyor. :(

Mühendis
02-05-2006, 08:45
Dünya çok hızlı değişime uğruyor. Buda nüfusun çoğalması ve sanayinin çok hızlı biçimde gelişmesi. Biz insanlar olarak doğaya çok fazla zarar veriyoruz. Sonuçta olan yine bize oluyor. Allah sonumuzu hayırlı etsin.

GOLGEMc
09-05-2006, 15:35
ilkkez marmara denizinin buzlara bürünmüş görüntüsünü görüyorum ve 52 yıllık fotoğraf arşivinizi bizimle paylaştığınız için tşkler..

turrrannn
18-07-2006, 16:03
bu sıcak gunlerde biraz serinledik saol

frida
15-08-2006, 14:32
şimdiye kadar duymadığım çok ilginç bi durum..haberi ulaştıranı tebrik ederim

karahanonur85
02-09-2006, 17:52
duymadığımız bir şeyi duyurup fotolarını göstermek,öğrenmek güzel..teşekkürler

deacon
12-09-2006, 15:51
daha once duymustum ama gormemısım. fotolar ıcın saolun.

asixyan
26-09-2006, 09:58
inanılma zbir şey bunu bilen kişi sayısı kesin çok azdır.

insaatepoksi
27-09-2006, 14:56
bilgi paylaşıldıkça hem çoğalır sloganından yola çıkarak , öncelikle bu fotograf ve tarih bilgisini paylaşmanıza çok teşekkür ederim. daha önce duyduğum ama görmediğim bir konuydu. hakikaten inanılmaz bir görüntü.

metin_boun01
28-09-2006, 00:04
şimdi rahmetli olan anneannemden "ohooo...bu da kışmı biz boğazda yürüdük" dediğini hatırladım,duygulandım..teşekkür ederim

engineer_bil
28-09-2006, 11:40
daha önce gazetede bu habere rastladım fakat bu kadar ayrıntılı bilgiler ve bu kadar ilginç fotoğraflar yer almıyordu... bu guzel çalışmanız için teşekkürler...

ofsytu
14-01-2007, 20:41
1929 6Ocak: Kış geliyor

Sabaha karşı saat ikide çok şiddetli bir fırtına başladı ve limandaki gemiler siren çalarak İstanbul halkına çok uzun sürecek soğuk günlerin haberini verdi.

7 Ocak: Yılın ilk karı düştü
İstanbul, dün neye uğradığını bilemedi. Gece yarısı başlayan fırtına biraz hasara neden oldu, birçok evin damlarındaki kiremitler rüzgârın şiddetiyle uçtu. Sokaklarda kimselerin olmaması dolayısıyla kafa göz yarılmadı. Velhasıl yılın ilk karı düştü. Havanın soğumasına en çok kömürcüler sevindi. Odun ve kömür fiyatlarına zam yaptılar.
10 Ocak: Vadesi dolmayan ölmüyor
Norveç bandıralı San Jozef adlı gemi Boğaz’a 25 mil mesafedeyken, güverteye vuran büyük bir dalgayla sallandı ve bu esnada güvertede bulunan kaptan ve bir tayfa denize düştü. Arkadaşları bu iki bedbahta ağlamaya hazırlanırken, ikinci büyük bir dalga mucizevî bir şekilde kaptanı gemisine iade etti. Anlaşılan henüz kaptanın vadesi dolmamıştı. Tayfa ise dalgalara kapılarak, denizin derinliklerinde kayboldu.
21 Ocak: Susuzluktan yangın söndürülemedi
Gece saat dokuz buçuk sıralarında Tatavla’da (Kurtuluş) Aya Dimitri Kilisesi’nin çanı canhıraş bir şekilde çalarak bir felaketi haber verdi. Ne olduğunu merak ederek sokağa fırlayanlar, Ayatavaş Sokağı’nda bakkal Yanni’nin evinde başlayan yangının hızla yanındaki evlere sıçradığını gördü. Terkos Şirketi’nden su gelmemesi itfaiyeyi çok zor durumda bıraktı, 216 ev yandı.
2 Şubat: Sirkeci-Beyoğlu 5 lira tutar mı?
Tipi ve karakış şehrin umumi hayatını durdurdu. Kar kalınlığı bir metreyi buldu. Sokaklarda tek tük görülen otomobiller, Sirkeci’den Beyoğlu’na gitmek için beş lira istiyorlardı. Elhamra’da halk tarafından çok beğenilen ve kapalı gişe giden ‘Volga.. Volga..’ oynamasına rağmen, sadece 250 civarında seyirci vardı. Duruma çok uygun Kâbus isimli filmi oynatan Melek’te ise sadece 100 kadar seyirci bulunuyordu.
3 Şubat: Halk, ekmeksiz kaldı
Bostancı, Erenköy, Beykoz, Erenköy gibi şehrin uzak semtlerinde hayat tamamen durdu. Cenazeler günlerce kaldırılamadı. Fırınlarda ekmek yoğurma makineleri çalışamayınca fırıncılar Şehremaneti’ne müracaat ederek ekmek yapamadıklarını bildirdiler. Durumun vahametinden dolayı Şehremaneti, fırıncılara ekmekleri elleriyle yoğurma talimatı verdi. Mesele halledilinceye kadar ekmek çıkarılamadı ve halk akşamüstüne kadar ekmeksiz kaldı.
4 Şubat: Kurtlar Beşiktaş’ta
Evlerin kapıları karla kaplanıp görülmez oldu. Açık dükkân bulmak, piyangodan yüklüce bir ikramiye kazanmakla eşanlamlıydı. Beşiktaş Ihlamur’da kurtlar Mehmet adında yaşlı bir adama saldırdı, feryada yetişen semt sakinleri yaşlı adamı birkaç ısırıkla kurtların elinden kurtardı.
5 Şubat: Yağcılar Mahallesi’nden haber alınamıyor
Kurtlar mahalle aralarında dolaşmaya başladı. Zincirlikuyu’da Mehmet adlı bir ihtiyardan haber alınamayınca, şehirde herkes birbirine talihsiz adamın kurtlar tarafından parçalanarak yenildiğini anlatır oldu. Eyüp sırtlarındaki 30 evlik Yağcılar Mahallesi’nde kar yolları kapatınca mahalle halkının dış dünyayla irtibatı kesildi. Fırtına, bu yoksul evlerin damlarını uçururken mahalleli evlerin enkazı altında açlık ve susuzlukla mücadele etti. Bin bir güçlükle mahalleye varan yardım heyeti, ümitsizce bekleyen 100 kadar felaketzedeyi Eyüp’te bir camiye yerleştirdi.
8 Şubat: Bastonlara fahiş zam geldi
Fırtınadan en çok kâr edenler şoförler ve baston satıcılarıydı. Yolların buz tutması neticesinde, birçok kaza meydana geldi ve çok sayıda kırık çıkık vakası oldu. Bunu fırsat bilen bastoncular, bastonların ucuna sivri birer demir takarak fiyatlara fahiş zam yaptı. Fırtınadan önce 90 kuruş olan baston fiyatları 140 kuruşa fırladı.
9 Şubat: Haliç dondu
Haliç kısmen dondu, sahilde sekiz santimlik buz tabakası oluştu. Rasathaneden don olayı beklendiği haberini duyan halk, Haliç kıyısına toplandı. Eyüp sahilinde toplananlar buzun kalınlığını anlamak için bir köpeği denizin üstüne gönderdi. Buzun üzerinde alkış ve tezahüratlar eşliğinde korkusuzca yol alan kahraman köpek, ortada buzlu suyla karşılaşınca sahile geri döndü.
11 Şubat: Et testereyle kesilir oldu
Kasaplar şiddetli soğuk yüzünden donarak kaskatı olan etleri ancak testere yardımıyla kesebildi. Sokaklarda kurtların görülmesi artık şehir sakinlerinin alıştığı, sıradan bir durum oldu. Topkapı mezarlığına defnedilmek için getirilen cenazeler, yoğun kar yağışı dolayısıyla ertesi gün gömülmek üzere mezarlıkta bırakıldı. Gece yiyecek aramaya çıkan kurtlar tarafından cenazeler parçalanınca, şehrin yeni sakinlerinin yarattığı tehlikenin büyüklüğü daha iyi anlaşıldı.
1 Mart: İstanbul, buz istilasına uğradı Gece yarısı saat ikide, İstanbul Boğazı aniden büyük buz kütlelerinin hücumuna uğradı. Bütün liman buzlarla kaplandı. Bir işgal kuvveti gibi İstanbul’a giren buz ordusunun bir bölümü Anadolu sahilini takip ederek Haydarpaşa tarafına, bir kısmı Sarayburnu önlerinden geçerek Marmara’ya, bir bölümü de Sirkeci rıhtımına doğru yola çıktı. Marmara tarafına geçen buzların bir bölümü Hayırsızada tarafına, Sirkeci önlerine gelenlerin bir bölümü Galata’ya hareket edip buraları ele geçirdi. Buzların kalınlığı bazı gazetelere göre 10 ile 50 santim, bazı gazetelere göre de 3 ile 10 metre arasında değişiyordu. Sirkeci rıhtımı önlerinde toplanan meraklıların en maceraperestleri, yakaladıkları buzlara çıktılar ve üstlerinde dakikalarca dolaştılar. Ortalık çok eğlenceli bir panayır yerine döndü ve kalabalık giderek arttı. Sayı:7Bölüm:Aktüel

civil_esat
01-06-2007, 13:30
Valla küresel ısınma dedikleri gerçek galiba eski zamanlara bakınca :)

aksualigurbuz
06-06-2007, 14:28
gerçekten çok güzel.şimdi daha iyi anlaşılıyor aslında küresel ısınmanın ne demek olduğu

Erman GÜDÜ
01-10-2007, 00:10
Çok özleriz bu görüntüleri...

inşaat34
01-10-2007, 12:32
gerçekten bugünki duruma bakılınca inanılacak gibi değil.üzücü ve şaşırtıcı...

ghost_06
10-10-2007, 17:17
vaaay bee...

JanSerey
11-10-2007, 08:38
Harika görüntüler bencee..Bi çeşit istanbul hatırası fotosu çektirmişş insanlar ( :

Ewt dedikleri gibi küresel ısınma kapıda..

Bilgiler için teşekkürler..

cengaver06
11-10-2007, 20:55
Çok ilginç Şaşırdım valla.Emeğine sağlık Teşekkürler ..

burhan38
12-10-2007, 12:47
Küresel Isinmaya En Güzel örnek Olur Herhalde Ve 50 Yil Sonraki Nesil Bunlara Inanmayacak

cenkgokhan
12-11-2007, 13:58
cok ilginç gercekten ilkdefa duyuyorum ve goruyorum gercekten dunyanın kotu gidişatını birkez daha gözler önune sermeye yeterli sanırım....

zynp_61
25-02-2009, 19:48
güzel bir haber.bilgilendirdiğiniz için teşekkürler..

montoya05
03-09-2010, 02:54
Paylaşım için teşekküler.

shantiye
06-04-2013, 22:02
2006da gonderilmis 2013te tesekkur etmek nasip oldu

sabunkopugu
28-06-2013, 12:05
çok güzel bir görüntüymüş belki de böyle bir görüntüyü hi yaşayamayacağız çok teşekkürler bir istanbul aşığı olarak nutkum tutuldu :)

demirfiyatlari
03-09-2014, 10:22
www.demirfiyatlari.com adresi Türkiye genelinde inşaat demiri, kütük, kangal demir, çelik hasır, demir cevheri, hurda fiyatları hakkında günlük demir fiyatı bilgileri, fiyat arşivleri, günlük gelişmelerin bilgilerini ve günlük yorumları bulabilirsiniz. Ücretsiz olan bu sitede demir fiyatlarının gidişatı hakkında bilgi alabilirsiniz....

Tasarimix1
08-10-2014, 11:01
Böyle bir şeyi daha önce hiç duymamıştım iyi bir bilgilendirme oldu gerçekten sağol

Skerem89
08-10-2014, 11:29
Şehirlerin günümüzde artık kendi mikro iklimlerini oluşturduğunu düşünürsek, günümüz için malesef gayet normal

realramtha
17-11-2014, 15:48
vayy be bune lann

Tasarimix1
11-02-2015, 15:18
ilk defa duyuyorum boğazın donduğunu şok oldum resmen çok teşekkür ederim paylaşım için..