Orijinalini görmek için tıklayınız : Taşıma Gücü- Zem.Emn. Ger. Güvenlik Katsayısı

mali_80a
26-09-2006, 13:10
iyi günler arkadaşlar. Statik proje başlangıcında belirlemi olduğumuz "zemin emniyet gerilmesi" değerini, jeolojik rapor doğrultusunda, taşıma gücünü, belirli bir güvenlik katsayısına bölerek, statik projemizi buna göre oluşturuyoruz. Sizlerden yardımını istediğim konu, Jeolojik raporda belirtilen "Zemin Taşıma gücü'nü" hangi katsayıya bölerek(tekil, sürekli ve radye temeller için ayrı ayrı) zemin emniyet gerilmesini alıyoruz? Ben, her ne kadar bu katsayıyı 3 olarak alsam da, çevremdeki mühendis arkadaşlarımdan farklı farklı değerler alanlar var. Burada kıstas nedir? yardımcı olursanız sevinirim.

Yapı Mühendisi
26-09-2006, 13:25
Güvenlik sayısı 2 ile 5 arasında alınabilir ortalama 3 iyi bir değerdir.
Piyasada genelde zayıf zeminlerde 2, iyi zeminlerde 3 veya daha üstü alırlar, yani işlerine nasıl geliyorsa.

erhan
26-09-2006, 13:47
Güvenlik sayısı 2 ile 5 arasında alınabilir ortalama 3 iyi bir değerdir.
Piyasada genelde zayıf zeminlerde 2, iyi zeminlerde 3 veya daha üstü alırlar, yani işlerine nasıl geliyorsa.

arkadaşlar neden bahsettiğinizi anlayamadım bu katsayıda nedir daha açıklayıcı olabilirmisiniz

Yapı Mühendisi
26-09-2006, 14:03
Terzaghi formülasyonunda zemin taşıma gücü ;
qs = k1.c.Nc + g1.Df.Nq + k2.g2.B.Ng
(Fontlarda symbol olmadığından gamayı g yazdım)
Bulunan değer zeminin uç , sınır taşıma gücüdür. Güvenli yönde kalmak, olası zemin göçmeleri ve zararlı oturmaları önlemek amacıyla sizin sorduğunuz güvenlik katsayısına bölünerek değer küçültülür.

erhan
26-09-2006, 14:15
Terzaghi formülasyonunda zemin taşıma gücü ;
qs = k1.c.Nc + g1.Df.Nq + k2.g2.B.Ng
(Fontlarda symbol olmadığından gamayı g yazdım)
Bulunan değer zeminin uç , sınır taşıma gücüdür. Güvenli yönde kalmak, olası zemin göçmeleri ve zararlı oturmaları önlemek amacıyla sizin sorduğunuz güvenlik katsayısına bölünerek değer küçültülür.
zemin araştırma raporu sonucunda guvenlik katsayısına bolunerek elde edilen değeri kullanmıyormusunuz demek istediğim zaten bu değer raporda veriliyor arkadaşlar

Yapı Mühendisi
26-09-2006, 14:29
zemin araştırma raporu sonucunda guvenlik katsayısına bolunerek elde edilen değeri kullanmıyormusunuz demek istediğim zaten bu değer raporda veriliyor arkadaşlar

Hayır arkadaşım bu değer zemin etüdünde verilemez. Jeoloji müh.i zeminde deneylerini yapar veya numune alıp laboratuar gönderir zemin parametrelerini zemin etüdünde verir. Sonuçlar inş.müh.inin hazırladığı geoteknik raporda bulunur.Yani Güvenlik katsayısının ne olacağına inş.müh.i karar verir.

erhan
26-09-2006, 14:52
Hayır arkadaşım bu değer zemin etüdünde verilemez. Jeoloji müh.i zeminde deneylerini yapar veya numune alıp laboratuar gönderir zemin parametrelerini zemin etüdünde verir. Sonuçlar inş.müh.inin hazırladığı geoteknik raporda bulunur.Yani Güvenlik katsayısının ne olacağına inş.müh.i karar verir.

evet doğru söylüyorsun jeolojı muhendisi kendisi ile ilgili çalışmasını yaptıktan sonra inşaat yük. müh. tarafından bahsettiğiniz hesaplamalar yapılır ve bu da bir rapor halinde sunulur ve bu raporda zemin em.gerilmesi,zemin gurbu ,zemin sınıfı,Y.A.S.S,önerilen temel kazısı derinliği, gibi değerler verilir.

mali_80a
26-09-2006, 15:10
iyi günler arkadaşlar. öncelikle açmış olduğum başlığa ilgileriniz için çok teşekkür ederim. Sormuş olduğum güvenlik katsayısı değerlerini ben her ne kadar 3 olarak alsam da, bazı inş. müh. arkadaşlarımın 2 ila 4 arasında değişen değişik değerler aldığını gördüm ve sizin de bu konu hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istedim. Yalnız, şunu belirtmek isterim ki, taşıma gücü değerinin tayini için yapılan çalışmalar, artık inşaat mühendisi tarafından yapılmamaktadır. Yapı denetimin yapıldığı 19 ilde, yapı denetime giren bir bina için, hazırlanacak jeolojik raporda, taşıma gücü ve sıvılaşma risklerinin hesabı öngörülmüştür. Yani, taşıma gücünün belirlenmesinde gerekli arazi deneyleri ve laboratuvar çalışmaları sonucunda, Jeolojik mühendisi, Jeolojik raporu hazırlayarak, inşaat mühendisine verir. İnşaat mühendisi de, jeolojik rapordaki "taşıma gücü" değerini, belirlemiş olduğu güvenlik katsayısına bölerek, diğer bir deyişle, güvenli tarafta kalacak şekilde küçülterek, hesaplarda kullanılmak üzere, zemin emniyet gerilmesi değerini hesaplar. Aynı zamanda, jeoloji mühendisinin hazırlamış olduğu raporda, zemin yatak katsayısının da olması gerekiyor ama nedense, jeoloji mühendisleri buna pek özen göstermiyor(nedenini düşünmek lazım!). Dolayısıyla birçok mühendis arkadaşım da, zemin yatak katsayısı olarak, idecad, probina gibi hazır programların verdiği default değerleri, zemin durumunu gözetmeksizin, kullanıyorlar...

mali_80a
26-09-2006, 15:16
aslında bu başlığı açarken, sormak istediğim asıl soru, Radye temel uygulamalarında, güvenlik katsayısı olarak hangi değeri kullanacağımızdı. Burada güvenlik katsayısının 6 olarak kullanılması gerektiğini söyleyen arkadaşlarım var, ama bir fikir birliğine varamadık. Zemin mekaniği ve temel tasarımı ile ilgili kitaplarıma baktım ama net bir sonuç elde edemedim açıkçası. Güvenlik katsayısının büyük seçilmesi her zaman güvenli tarafta kaldığımızın bir göstergesi olabilir ama bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarım varsa, yardımları için şimdiden teşekkür ederim.

Yapı Mühendisi
26-09-2006, 16:18
iyi günler arkadaşlar. öncelikle açmış olduğum başlığa ilgileriniz için çok teşekkür ederim. Sormuş olduğum güvenlik katsayısı değerlerini ben her ne kadar 3 olarak alsam da, bazı inş. müh. arkadaşlarımın 2 ila 4 arasında değişen değişik değerler aldığını gördüm ve sizin de bu konu hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istedim. Yalnız, şunu belirtmek isterim ki, taşıma gücü değerinin tayini için yapılan çalışmalar, artık inşaat mühendisi tarafından yapılmamaktadır. Yapı denetimin yapıldığı 19 ilde, yapı denetime giren bir bina için, hazırlanacak jeolojik raporda, taşıma gücü ve sıvılaşma risklerinin hesabı öngörülmüştür. Yani, taşıma gücünün belirlenmesinde gerekli arazi deneyleri ve laboratuvar çalışmaları sonucunda, Jeolojik mühendisi, Jeolojik raporu hazırlayarak, inşaat mühendisine verir. İnşaat mühendisi de, jeolojik rapordaki "taşıma gücü" değerini, belirlemiş olduğu güvenlik katsayısına bölerek, diğer bir deyişle, güvenli tarafta kalacak şekilde küçülterek, hesaplarda kullanılmak üzere, zemin emniyet gerilmesi değerini hesaplar. Aynı zamanda, jeoloji mühendisinin hazırlamış olduğu raporda, zemin yatak katsayısının da olması gerekiyor ama nedense, jeoloji mühendisleri buna pek özen göstermiyor(nedenini düşünmek lazım!). Dolayısıyla birçok mühendis arkadaşım da, zemin yatak katsayısı olarak, idecad, probina gibi hazır programların verdiği default değerleri, zemin durumunu gözetmeksizin, kullanıyorlar...

Benim bulunduğum ilde de yapı denetim var ve evet zemin etüdünde bu değerler var ve de sağolsun jeo.müh arkadaşlar geoteknik raporuda yazıyorlar (tek sayfa) bende önce bakıyorum sonra bu kağıt için ağaç kestiler deyip arkasını müsvedde olarak kullanıyor sonra hesapları kendim yapıyorum altınada kendi imzamı atıyorum.Taşıma gücü hesapları ve sıvılaşma analizlerini yapı denetimin varlığından değil gerektiği için yapıyoruz.Gerçek yatak katsayısı sadece yükleme deneyi yada daha önce yapılmış deney sonuçlarından yararlanarak bulunan formüllerle bulunur.Hiç kimse talep edilmezse gidip yatak katsayısı bulacağım diye arazide deney yapmaz.Talepte yok arzda! Yalnız yapı için jeofizik incelemelerde yapılmış (yapma zorunluluğunda bırakılmış ise) ise dalga hızlarından hesaplanan yatak katsayısını jofizik raporlara ekliyorlar.
Sizin sorunuz/sorununuz sanırım terzaghi ile ilgili.Radye temel yapıyorsunuz formulasyonda B değeri giriyorsunuz ve bulunan sonuç fazla çıkıyor doğal olarak.Bulduğunuz değerin gerçekten zeminin taşıma gücü olup olmadığı konusunda çok çıkıyor.
Haklısınız çünkü Terzaghi bu formülasyonu tekil ve şerit temeller için vermiş.Radye temel için tutarsız sonuç vermesi doğal.
Eğer başka bir yöntemle zemin emniyet gerilmesi hesaplayabiliyorsanız ordan çıkan değeri kullanın mesala spt deneyide yapılmışsa.Ama terzaghiden başka çare yoksa yani arazide hiç bir deney yapılmamışsa sadece araştırma çukuru açılmışsa ve numune alınmış ise (alınan numune örselenmiş çoğunlukla) bu formülasyonu kullanın ama güvenlik katsayısını 5 alın ve değere de yine dikkat edin.
Size kimse (İmo-yapı denetim-belediye) bu değer çok yada az demez.İnş.Müh. meslektaşlarımız arasında geoteknik ve temel mühendsliği diğerlerine göre biraz ikinci planda bırakılıyor.
Siz eğitimini aldığınız bir konuda karar veremezken , bu konuda eğitim almamış jeoloji mühendisi arkadaşların karar vermesi mümkün değildir.Geoteknik rapor hazırlama işini jeo.müh.ine bırakan arkadaşların herhangi bir üniversitenin jeoloji mühendisliği derslerine ve ders müfredatlarına bakmalarını tavsiye ederim.Ben en son baktığımda bu konular seçmeli ders kapsamındaydı.

lea
30-09-2006, 19:42
herkese merhaba,

büyük bir hayretle buraya yazılanları okuyor ve daha da çok hayrete düşüyorum!!!! ben inşaat mühendisliğinden mezun olmuş, geoteknik anabilim dalında yüksek lisansını yapmış biri olarak ki geoteknik anabilim dalı inşaat mühendisliğinde okutulan bir daldır, "jeoloji ya da jeofizik müjendisliğinde değil" "zemin etüdünü jeoloji ve veya jeofizikçiler hazırlar diyen ve hatta daha da ileri giderek bunu oda talep ediyor" demeye getiren arkadaşları görmek beni bir o kadar daha hayrete düşürdü.

arkadaşlar zemin etüdü hazırlamak temel hesabı yapmanın bir parçasıdır. inşaat mühendisliği hariç hiçbir mühendislik dalında temel inşaatı dersi okutulmadığına göre nasıl oluyorda başka bölümlerden mezun arkadaşlar bilmedikleri konuların hesabını yapabiliyorlar ve siz de bunu onaylıyorsunuz? temel davranışını bilmeyen biri hangi zeminde hangi temelin yapılacağını bilmeden duruma uygun deney tipini, uygulama hızını vs. seçebilir ve uygulayabilir? deneyleri ilgili alanda eğitim görmüş inşaat teknikerleri yapar inşaat mühendisi yorumlar. bu esnada jeoloji ya da jeofizik mühendisi arkadaşlarla da ortak çalışılabilir tabi. eminim onların da bizim eksik kalan yanlarımızı tamamlayacakları noktalar da vardır.

zemin emniyet gerilmesi ne demektir arkadaşlar? sizce bu sabit bir sayı mıdır? yoksa temelin boyutlarına göre değişecek bir sayı mıdır? yatak katsayısı sizce sabit bir sayı mıdır? yoksa yüke ve dağılımına ve temel genişliğine göre değişen bir sayı mıdır? kar ayakkabısı örneğini unutmayalım. örnek olsun diye söylüyorum 1m. genişlik için aldığınız yatak katsayısını 3m. genişlik için de aynı zemin nasıl olsa diyerek tekrar aynı şekilde kullanabilir misiniz? biraz matematik ve mühendislik öngörüsü diyorum... hesaplarımızı sadece sayıdan ibaret görmeyelim lütfen. NE HESAPLADIĞIMIZI BİLELİM.

mgokhank
19-10-2006, 15:36
. zemin emniyet gerilmesi= zemin taşıma gücü/güvenlik sayısı, zemin taşıma gücü= terzaghi ya da diğerlerinin her temel tipi için ayrı verilmiş formülleri. Formüllerin içinde bize gereken değerler kayma açısı ve kohezyon dayanımı. eğer bu değerleri bilirsek yatak katsayısını ve emniyet gerilmesini kendi temelimiz için hesaplayabiliriz. Fakat zemin etüd sonuçlarında bize hazır gelen değerler nerden geliyor?

zamora
29-10-2006, 16:37
Sayın Iea
Konu şurada kilitleniyor:

Elbette inşaat mühendisi hesaplamalıdır. Ancak diyelim ki bina projeniz var ve bir an önce projeyi teslim etmeniz gerekiyor.
Belediyeler olsun İnşaat Müh. Odaları olsun Zemin etüt raporu istediği zaman :

-Durun ben hesap yapacağım diyemezsiniz siz daha teknik donanım için telefon başında iken iş sahibi başka bir mühendislik bürosundan zemin etüt raporunu temin eder getirir.
O raporda da kimse oranın zemin emniyet gerilmesine bakmaz. Değeri alır ve projenin hesabına devam eder. Gerçekçi olalım. Çok azı haricinde zemin etüt raporlarının sallapati hazırlandığını herkes biliyor. Ben bir iş merkezi projesinde jeoloji mühendisinden yatak katsayısı isteyince çok şaşırmış idi.

Bizler elbette ki mühendisisiz ve bunları hesaplayacak nitelikte eğitimden geçiyoruz. Üç katlı integrali hesaplayan adam elbette ki 4 işlemi becerir. Ancak gerçekler başka işliyor bu ülkede.
Selamlar

torunoğlu
31-10-2006, 03:16
bi sorum olcak:temelin radyemi tekilmi mütemadi mi yapılacağı zemin net dayanımı hesaplandıktan sonra belirlenmez mi? öyle zemin olurki radye yapmışızdır ama sürekli temelle kolaylıkla taşınabilir.

extremeengineer
03-11-2006, 14:28
güvenlik katsayıları bilinmeyenlerin, hataların, belirsizliklerin yorganıdır. '' yapı temellerinde kohezyonsuz zeminlerde sıkılık ve olası göçmenin etkisine bağlı olarak 2-5 , kohezyonlu zeminlerde 3-6 arasında değer uygulanmaktadır.''

kaşif
08-11-2006, 21:37
zemin emniyet gerilmesi bir kıyas degeridir.. bizim oluşturdugumuz temel altında oluşan gerilmeler , zemin emn.gerilmesiyle kıyaslanır ve altında kalınacak şekilde temel ebat ve biçimleri degiştirilir.. jeoloji mühendisinin yaptıgı labaratuvar sonuçlarının formülazasyonlarla belirlenmesidir...bana görede zemn. emn.gerilme hesabı inşaat mühendisi gözetiminde olmalı veya raporun zemin emn. gerilme hesabı bölümü inşaat mühendisi onaylamalı... temelin kaç mt ye oturacagını soran jeo.müh gördünüz mü, hesapta kullanılan df= temel derinligini neye göre alıyorlar , bence tahmin yürütüyolar ve uydurma zemn. emn. gerilmesi çıkıyor...

Jeoloji Mh
12-12-2006, 10:59
merhaba arkadaşlar ben jeoloji mühendisiyim ve 1 sene zemin etüdü ve sondaj işlerinde çalıştım gerektiği yerde rapor hazırladım yeri geldiğinde yazılan raporlara müdahale ettim ve gördüğüm hataların düzeltilmesini istedim evet geoteknik konusunda çok çok iyiyim diyemem tabiki bilgim var ve doğru bir şekilde yeri geldiğinde kullandığıma inanıyorum bu bilgilerimi ama geoteknik eğitimine önem veriyorum yani demek istediğim dürüst çalışan insanlarda var benim gibi çünkü bizim sektör hata kaldırmaz arkadaşlar. insan hayatı söz konusu basite alınacak gibi değil vede kendimi geliştirmek istiyorum geoteknik konusunda lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz nasıl bilgilerimi pekiştirebilir zemin davranışına göre geoteknik değerlendirme yapabilirim bu konuda alabileceğim geoteknik eğitimi veren bir eğitim yada kurumlar,kuruluşlar hakkında bilginiz var mı vede yararlanabileceğim kaynaklar yada sizin bana tavsiyeleriniz, zaten bir jeoloji mühendisi olarak yüksek lisansımı uygulamalı jeoloji yada inşaat üzerine yapmayı planlıyorum ama sizlerinde tavsiyelerini bekliyorum............. teşekkür ederim.

lea
13-12-2006, 12:11
Sayın Jeoloji Mh,

inanın sizin gibi işine karşı sorumluluğu olan ve ne yaptığını bilen arkadaşları görmek çok sevindirici. yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, inşaat mühendisliğinin geoteknik anabilim dalı sizin için oldukça uygun olacaktır. yalnız temel inşaatı dersinde belki biraz zorlanırsınız ama eminim onu da halledersiniz. bununla beraber inşaat müh. odalarının düzenlediği geoteknik kursları, seminerleri var. buralarda da konuşmacı olarak genelde üniversite hocaları katılır, onlarla bu şekilde de diyaloğa geçebilirsiniz. ingilizceniz varsa Berkeley, MİT gibi üniversitelerin online ders notları sitelerinde mevcut, bunlardan yararlanabilirsiniz. yine geoteknik üzerine ingilizce web sayfaları, forumlar bulabilirsiniz onların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. geoengineer.org, icivilengineer.com, eng-tips.com bunlardan bazıları. ama kısa vadede çözüm odalarla işbirliği içine girmek gibi görünüyor. çalışmalarınızda başarılar diliyorum, iyi günler...

mertburak
03-10-2007, 20:09
SELAM arkadaşlar. Öncelikle şunu belirtmek isterimki zemin emniyet gerilmesi jeolojik etüdlerle değil jeofizik etüdlerle verilebilir ve formasyona göre değişiklik gösterebilir. Yapılan jeofizik çalışmalarında bulunan bu değer size sunulan raporda özellikle belirtilir. Buna rağmen ezberden ortalama değerler kullanarak binanın statiğini hazırlamak kusura bakmayın ama işgüzarlıktan öte birşey değildir. Eğer alanda bir mühendislik çalışması yapılmışsa ve sonuçlarına bakılmadan hala ezberden iş yapılıyorsa bu ülkede mühendisliğin geçmişi ve geleceğinin bir sorgudan geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum...

mari
19-03-2009, 12:54
ben jeofizikten Vp/Vs oranını alıyorum.

geotech
19-03-2009, 15:57
Sayın mertburak,

yazdıklarınıza çok gülünç daha fazla birşeyler yazmaya değmez.

CELİKKOLLU
19-03-2009, 16:30
Emniyetli taşıma gücü ilgili formüllere göre belirlenir bunda problem yok.Ancak GS (GÜVENLİK SAYISI) 2 ila 5 arasında alınabilir.Eger yaptığım arazi ve laboratuvar çalışmaları çok yönlü ise doyuruca ise yeteri kadar sondaj yapılmıış ve değerler alınmışsa ayrıca sonuçlara göre zemin çok değişken değil homojen bir görüntü çiziyorsa GS küçük alınır(GS=2). Ancak arazi ve laboratuvar deneyleri yeterli değilse minimum düzeyde yapılmışsa veya yapılmak zorunda kalmışsa malum arazi hakkında fikir sahibi olmamıza ragmen yeterli bir karara varamamışsak bu takdirde bilinmeyen çok olduğundan GS nin büyük bir değer alınması dorudur (GS=3-4-5) gibi.Bu değer tamamen arazi ve laboratuvar çalışmalarının yeterli olup olmaması ile ilgili bir kavramdır.Emniyetli taşıma gücünü inşaat mühendisi tespit eder bunuda belirteyeim.Ayrıca yapı sınıflarına göre her taşıma gücü için geoteknik konusunda yüksek yapmış mühendis gerekmez..

saygılar

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
celikkollu@mynet.com
ESKİŞEHİR

seckinas
27-03-2009, 12:10
Güvenlik katsayısı deneylerde ve arazi çalışmalarında zeminin heterojen yapısı nedeniyle (ki bu heterojenlik çok önemlidir zeminin bir beton gibi bir eleman olmadığını bize kanıtlar) hesaplamaların güvenli tarafa alınması için alınan bir değerdir. Hangi yapılara ve zeminlere göre kaç alınması gerektiği ile ilgili bilgi birçok dökümanda mevcut.. Zemin emniyet gerilmesi konusuna gelince bende 5 yıldır zemin mekaniği konusunda çalışan bir jeoloji mühendisi olarak görüşümü belirtmek isterim. Zemin emniyet gerilmesi emniyetli taşıma gücünün güvenlik katsayısına bölünmesi demek değildir. Şöyle açıklayalım: Jeoloji mühendisi inşaat mühendisinden yapıdan gelen üst yükü ve tasarlanması muhtemel temel boyutlarını ister, inşaat mühendisinden aldığı bu değerlerle ve labaratuarda yaptığı deneylerle ve de arazi çalışmaları verileriyle gerekli hesaplamaları yapar, zeminin o temele göre TAŞIMA GÜCÜ'nü(qnet) bulur daha sonra bunu güvenlik katsayısına böler ve EMNİYETLİ TAŞIMA GÜCÜ'nü (qallnet) bulur ve de üst yapı yükünü ve kazılacak alanın jeolojik yükünü gözönünde bulundurarak konsolidasyon deneyi yaptırır ve sıkışmasını düşündüğü zeminin kalınlığına göre ( ki bu çok hassas bir konudur) OTURMA'yı hesaplar ve raporunda emniyetli taşıma gücünü ve oturmayı zemin etüt raporuna koyar.. Şimdi gelelim zemin emniyet gerilmesine: bu kavram emniyetli taşıma gücünün güvenlik katsayısına bölünmesi falan değildir, aksine emniyetli taşıma gücünün oturma değeri ile karşılaştırılması ile çıkacak bir değerdir, yani siz sallıyorum emniyetli taşıma gücünü 0,8 kg/cm2 buldunuz ,oturmayı ise 6 cm hesapladınız. İşte inşaat mühendisi buna bakarak tasarlayacağı yapıda ne kadar oturmaya müsade edecek önce onu belirleyip zemin emniyet gerilmesini ona göre seçmesi lazımdır. Sİz yapınızda 3 cm oturmaya müsade ediyor iseniz bu statik hesaptaki zemin emniyet gerilmesi 0,4 kg/cm2 olur, 0,8 alırsanız yapınız oturur sizde yanına geçer oturur ağlarsınız. Yapınızın ne kadar oturmaya müsade edeceğini inşaatçı karar verir statikerde ona göre değer alması gerekir. Şimdi bu forumda birçok arkadaş jeoloji mühendisinin sallapati iş yaptığını söylüyor, tamam benimde yanlış iş yapan birçok meslektaşım var ama inanın zemin emniyet gerilmesini direk kafadan alan statikçilerde var, yani bu iş kimsenin tekelinde değil beraber yorumlanması gereken bir durumdur. Zemine sayısal anlamda bakarsanız yanlış iş yaparsınız.. Geoteknikçi arkadaşlarında benim gibi düşündüğüne de eminim, şunu bilin ki bir jeoloji mühendisi 4 yıl boyunca sadece zemin ve kaya ile ilgileniyor, bakınca görmek, gördüğünü yorumlamak çok farklıdır, her iki disiplinde çok değerli meslekler, omuz omuza verseler bunlar olmaz ama nedense hep bir sataşma ve aşağılama söz konusu. Bir mühendise yakışmayan durumlar bence.. Ben birçok inşaat mühendisi arkadaşımla bu konularda çok güzel ve saygılı bir ortamda çalışıyorum, benden isteneni bildiğim için onların kafasında soru işareti bırakmadan işimi yapmaya çalışıyorum, umarım bütün türkiyede bu durum böyle olur ve daha güzel işler ortaya çıkarılır. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum..

TALOS30
12-08-2009, 10:32
seçkinas arkadaşım ve meslektaşım çok güzel açıklamışsın,ancak türkiyede ve burada okuduğum formda anladığım şuki burada millet bilgi paylaşalım çabasında değil,senin işini ben yapağım derdi,kimse zemin emniyet gerilmesini sallanmıyor,madem sallıyor diyorsunuz sayın inşaat müh. arkadaşlar salladığını düşündüğünüz projeyi yada müh. i neden şikayet etmiyorsunuz ben şahsen işini eksik yada sallamasyon yapan kim olursa olsun şikayet eder,gereken cezayı çekmesini zevkle izlerim,
Lütfen biz aydın insanlara yakışanı yapalım yok o bizim işimiz yok şu onların işi kavgalarına son verip,ne biliyorsak bilmeyenlere öğretip hata yapanların hata yapma paylarınıda azaltalım belkş ozaman sevgili ülkem biraz olsun kalkınır.
Herkeze saygılar.
figen başkan
jeoloji mühendisi