Orijinalini görmek için tıklayınız : Petek kiriş

elifkaya
28-08-2006, 11:29
Sap2000 de çelik çatı petek kirişi tanımlanabir mi?
Tanımlanırsa nasıl tanımlanır?
Piyasada yaptığım araştırmalara göre 2 parçaya kesilen I profili dolu gövdeli gibi tanımlayıp çözüm yapılıyormuş. Bana çok mantıklı gelmedi ancak tanımlanan I kirişde boşluk açılmış olarak tanımlama imkanı sap2000 de var mı?
İyi çalışmalar

Yapı Mühendisi
28-08-2006, 11:43
Sap2000 de petek kiriş pekala tanımlanabilir. Tabi dolu kesitlerin özellikleri ile değil.
Yapılması gereken Add General 'dan petek kirişin kesit özelliklerinin (Atalet Momenti , Burulma sabiti , atalet yarıçapı vb.) manual girilmesi. Değerlerin girilmesinin ardından açılan pencerede de kesit boyutlarının (b ve h) girilmesi.

zamora
28-08-2006, 13:57
1)Sayın Pehlivan ın dediği gibi yapılabilir.

2)Autocad de çizip 3dface ile boşlukları ve kirişi tanımlamak ya da import etmek yolu ile yapılabilir.

3) Shell ile kirişi tanımlayıp petek boşluklarını silerek tanımlanabilir.

Yapı Mühendisi
28-08-2006, 14:19
Sayın Zamora dediğiniz shell çözümü petek kiriş hesapları için ideal çözümü yansıtmaktadır. Petek kirişlerde yanal burkulma, kiriş yüksekliğinden dolayı kritik durumdur. Bu tür çözümle yanal burkulmanın gerçekleştiği bölgelerde kullanılan takviye lamalarının etkisi de hesaba katılabilir. Fakat bu yöntem biraz daha zahmetlidir.

Raphsody
11-10-2006, 11:43
Shell ve import çözümü çok detaylı olur. Ben tamamen petek kirişlerle çalışıyorum. Bütün kirişlerin değerleri olan tablolar var. Bunları sap2000de General section olarak tanımlamak en doğru yoldur bence... Hem zaten berkitme levhalarının etkisini burulma sabitini biraz daha arttırarak etkitmemiz mümkünken niye 3d çizim yapmakla uğraşalım ki?

SAP2000 modelinizin hem doğru hem de estetik olmasını istiyorsanız o başka tabii... :D

angela
16-10-2006, 22:19
Bunları sap2000de General section olarak tanımlamak en doğru yoldur bence... :D

Add Generalde sadece Alan ve mukavemet momentini mi tanımlıyoruz ?

Raphsody
16-10-2006, 23:35
Add Generalde sadece Alan ve mukavemet momentini mi tanımlıyoruz ?

Hayır bütün değerleri...

Her iki yönde atalet momentleri, kesme alanları, burulma sabitleri, burulma çapları vs vs... Hepsi... Bütün kesitler için ampirik formüllerle bulunmuş (ve bazı kirişler akıtılarak doğrulanmış) değerler mevcut.

Elimde bilgisayar formatında bu bilgiler yok... (sadece çıktı olarak var)

Bir boşluk bulduğum en yakın zamanda hepsini Excelde yazıp sitede yayınlayacağım...

mgokhank
17-10-2006, 08:12
Sayın Zamora dediğiniz shell çözümü petek kiriş hesapları için ideal çözümü yansıtmaktadır. Petek kirişlerde yanal burkulma, kiriş yüksekliğinden dolayı kritik durumdur. Bu tür çözümle yanal burkulmanın gerçekleştiği bölgelerde kullanılan takviye lamalarının etkisi de hesaba katılabilir. Fakat bu yöntem biraz daha zahmetlidir.
Biraz anlatır mısınız bu tip modelleme nasıl yapılır? I kesitli petek kirişin alt ve üst başlıklarını da shell tanıtıcaz değil mi?

boza
17-10-2006, 12:53
Sap 2000 de petek kirişi general section olarak tanımlamak %100 bir çözüm degildir, gerçeğe yakın çözüm elde etmeniz neredeyse imkansız, böylece elde ettiğiniz deplasmanlarda gerçekçi olmaz! Ben bu sistemi sap 2000de sonlu elman olarak model yüzeyleri ile yaptığımda (bir kiriş dosyasi 75MB) çok yüksek yer kaplamakta, ama gerilme yıgılmalarını incelediğimde sizin kıyasladığınız gibi gerilme sonuçları elde edilmemekte. Kesit boşluk kenarlarlarına yakın bölgelerde aşırı gerilme yıgımlası ve zorlamaları gözlemlenmektedir! Sizlere tavsiyem ille de general section atayıp çözüyorsanız sisteminizi, elle yaptığınız kontrollerde emniyet gerilmesini "1.4" le degil, "0.9" ile kıyaslamanız daha sağlıklı olacaktır!

Saygılarımla.

M.BOZA

www.dilmermuhendislik.com

Raphsody
17-10-2006, 13:10
Sizlere tavsiyem ille de general section atayıp çözüyorsanız sisteminizi, elle yaptığınız kontrollerde emniyet gerilmesini "1.4" le degil, "0.9" ile kıyaslamanız daha sağlıklı olacaktır.

Burada verdiğiniz katsayılar, dizayn sonucu oluşan Gerilme / Emniyet gerilmesi oranı mı? Yoksa başka bir sabit mi?

boza
17-10-2006, 19:34
Verilen kat sayı gerilme/emniyet oranı degildir, bizim klasik olan moment / mukavemet momenti oranıdır!

zamora
17-10-2006, 22:26
Hayır bütün değerleri...

Her iki yönde atalet momentleri, kesme alanları, burulma sabitleri, burulma çapları vs vs... Hepsi... Bütün kesitler için ampirik formüllerle bulunmuş (ve bazı kirişler akıtılarak doğrulanmış) değerler mevcut.

Elimde bilgisayar formatında bu bilgiler yok... (sadece çıktı olarak var)

Bir boşluk bulduğum en yakın zamanda hepsini Excelde yazıp sitede yayınlayacağım...

O tabloyu yazmak zahmetli olabilir. Taratma imkanınız yok mu ? Aslında ben bir zamanlar petek kiriş tablosunu fotokopi çekmiştim. O zaman çok dikkat etmemişim. Çok detaylı okunmuyor. Yalnız dediğinizin doğru olduğuna inanıyorum. Sap ta Sadece kesit alanı ya da mukavemet momenti ile hesap yapılırken detaylı çözüm sonuçları alınamıyor.Ben yine de tabloyu bekliyorum

Selamlar

mitril
05-12-2006, 16:08
acaba elinde petek kirişlerle alakalı kaynak olan arkadaşlarımız var mı eğer var ise bizlerle paylaşabilirler mi?

Ben petek kirişleri gövde ve başlıklarını ayrı ayrı shell eleman olarak tanımlayarak çözüyorum. Ancak dosya boyutları fazalsıyla büyümekte ve işlem yükü çok ağır. basit bir çerçeve çözümünü petek kirişlerle yapmak istiyorsak sap200 programına shell eleman olarak tanımlanan her bir kiriş programa binlerce nokta ve eleman tanımlaması girmek ile mümkün olabiliyor. Bu analiz dakikalarca sürebiliyor ve programla modelleme sırasında hata yapma şansınız çok yüksek. Aslında Staad pro gibi programlar daha basit modellemelerle bu işi yapabiliyor ancak gerçeğe yakın sonuçlar vermediklerini düşünüyorum özellikle sap2000 programından alınan analiz sonuçları ile karşılaştırıldıklarında bu fark bariz olarak görülebilmekte.

arkadaşlar özellikle petek kirişler konusunda elinizde yabancı standartlar mevcutsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum. Saygılarımla

mitril
05-12-2006, 16:08
acaba elinde petek kirişlerle alakalı kaynak olan arkadaşlarımız var mı eğer var ise bizlerle paylaşabilirler mi?

Ben petek kirişleri gövde ve başlıklarını ayrı ayrı shell eleman olarak tanımlayarak çözüyorum. Ancak dosya boyutları fazalsıyla büyümekte ve işlem yükü çok ağır. basit bir çerçeve çözümünü petek kirişlerle yapmak istiyorsak sap200 programına shell eleman olarak tanımlanan her bir kiriş programa binlerce nokta ve eleman tanımlaması girmek ile mümkün olabiliyor. Bu analiz dakikalarca sürebiliyor ve programla modelleme sırasında hata yapma şansınız çok yüksek. Aslında Staad pro gibi programlar daha basit modellemelerle bu işi yapabiliyor ancak gerçeğe yakın sonuçlar vermediklerini düşünüyorum özellikle sap2000 programından alınan analiz sonuçları ile karşılaştırıldıklarında bu fark bariz olarak görülebilmekte.

arkadaşlar özellikle petek kirişler konusunda elinizde yabancı standartlar mevcutsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum. Saygılarımla

H.Kumral
05-12-2006, 16:57
bi makalede şunu okumuştum petek kirişlerde stabilite ile ilgili bazı bilinmezlerin olduğu yazıyordu
sanırım basit kirş gibi çalışan uygulamalar haricinde biraz dikkatli olmak lazım gibi geliyor bana

eleventino
30-01-2007, 21:05
ben sd sectiondan yapıyoru. bu peteklerin imalatının yapıldığı bir yerde çalışıyorum ve çok ivedi hesap yapıp fiyat vermem gerekebiliyor. mukavemet değerlerinide elimdeki petek kirişlere ait tablolara göre ayarlıyorum. elimde bulunan npı kesitleri değiştirmeden yüksekliğini arttırıyorum yani

baharay
13-02-2007, 09:56
sap 2000 içindeki kesit üret sekmesinde istediğimiz kesitleri dizayn edebiliriz... fakat malzame karakterlerini programa çok iyi bi şekilde yansıtmamız gerekir. yoksa her şey havada kalır. Salih bey ' e katılıyorum.
evet petek kiriş özellikle son günlerde bayağ gündemde olan bir dizayn elemanı. yalnız petek kirişin performans açısında ne gibi bir özelliğe sahip olduğu tartışılır.
çelik için ; 3 farklı gövde kesitine sahip elemanlar alırsak, normal I profil(dolu kesit) belli bi açıklıkta, petek kiriş olarak yine aynı ebatlarda , birde farklı gövde kesitli petek kiriş alıp bunların performans analizini karşılaştırsak çok güzel bir çalişma olacağına inanıyorum...

angela
24-02-2007, 23:33
Bir adet örnek yapabilir misiniz?

jameyka
26-02-2007, 09:26
Excel formatında hazırladım.Sap 2000 için NPI petek kiriş değerleridir.Dosyayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.dosyaekle.com/do2.php?x=SAP_2000_iciN_NPi_PETEKLER.rar
şifre : jameyka

H.Kumral
26-02-2007, 12:07
jameyka kesitlerin mukavemet özelliklerini nasıl hesapladın bizlerle paylaşabilirmisin

Raphsody
01-03-2007, 22:36
En kısa zamanda tabloların taranmış hallerini ekleyeceğim inşallah... Yada oturup yapabilirsem excel tablolarını...

H.Kumral
02-03-2007, 08:10
pekala Raphsody senin tablolarınla diğer arkadaşın eklediği tablolar arasında bir uyumsuzluk varmı bizlere belirtebilirmisin?

delibalta1981
02-03-2007, 14:30
Excel formatında hazırladım.Sap 2000 için NPI petek kiriş değerleridir.Dosyayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.dosyaekle.com/do2.php?x=SAP_2000_iciN_NPi_PETEKLER.rar
şifre : jameyka

sevgili jameyka exceldeki tablolarda "B ve H" uzunlukarını belirten görsel bir dosya ekleyebilirmisin.ayrıca buradaki birimleri sap2000 de ne olarak gireceğiz.tablolar için teşekkür ederim.

jameyka
03-03-2007, 22:50
NPI petek kiriş sap 2000 girdilerini arkadaşımdan aldım ve excel formatına yazdım.Ben hesaplamadım.B ve H değerleri; B değeri petek kirişin üst ve alt başılk genişliğidir,H değeri Petek kirişin yüksekliğidir. Tablodaki değerleri sap 2000 e girerken ton/m olarak gireceksiniz.

Raphsody
06-03-2007, 01:20
Aynı... Bi fark yok... tek fark IPE peteklerin değerleri de var bende...

İyi oldu bu... Taramaları sadece IPE ile sınırlı tutabileceğim...

H.Kumral
07-03-2007, 08:39
anlıyorum Raphsody söylediğini dikkate alacağım sende bir an önce ekle istersen ;)

Raphsody
08-03-2007, 22:18
Büro açıyorum... Telaşem var biraz da... Onun için bu gecikme... Kusura bakmayın...

benci7
06-10-2007, 09:06
link yenileyebilirmisiniz

benci7
04-01-2008, 13:18
Sap2000 de petek kiriş pekala tanımlanabilir. Tabi dolu kesitlerin özellikleri ile değil.
Yapılması gereken Add General 'dan petek kirişin kesit özelliklerinin (Atalet Momenti , Burulma sabiti , atalet yarıçapı vb.) manual girilmesi. Değerlerin girilmesinin ardından açılan pencerede de kesit boyutlarının (b ve h) girilmesi.

http://img263.imageshack.us/img263/6277/87296706qb7.jpg

sap2000 v11.04 kullanıyorum,

260/390 petek kiriş yapmak istiyorum

, add general diye bi sekme yok ama define da add section var orda steel joist diye bi bölüm var oradan mı eklemem gerek
burda unit mass ve i33 degerleri belli ama diğer degerleri ne girmem gerek bilmiyorum

yardımcı olabilirmisiniz

tşk

oantepli
30-01-2008, 20:59
petek kirişlerin tablosu olan arkadaslar link verebilirlermi

vendetta
19-09-2008, 09:09
Arkadaşlar aşağıdaki linkte IPE ve HE profillerle ilgili petek kiriş tabloları var.Çok güzel hazırlanmış.Tavsiye ederim.
http://www.grunbauer.nl/eng/lijst2.htm

yusam
24-12-2008, 17:04
bu adreste bazı programlar var, biraz gözattım galiba optimizasyon bile yapıyor en hafif kesiti bulmak gibi;İnceleyip yorumlarınızı yazabilir misiniz?

http://www.cmcsteelproducts.com/design_progs.html

vendetta
22-01-2009, 12:21
petek kirişlerle ilgili güzel bir kaynak;

http://www.e-kutuphane.imo.org.tr/pdf/12847.pdf

Birde Arcelor'un sitesinde petek kiriş dizaynı yapan bir program var.

Arcelor Cellular Beams 2.41
http://www.arcelormittal.com/sections/fileadmin/redaction/software/ACB/acb_version_2.41.zip