Orijinalini görmek için tıklayınız : Archicad ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorunuz.

Yönetici
21-08-2006, 19:32
Archicad ile ilgili sorularını bu başlık altında sorabilirsiniz. SerMimar ve diğer gönüllü arkadaşlar size yardımcı olsun.

elçin taban
01-09-2006, 15:27
slm ben elçin archicad 10 a ait kırık programa ulaşmak istiyorum elinizde varmıdır acaba ilgilenirseniz sevinirim
birde archicad ile çatı çizip çatı sihirbazını kullandığımda aşık mertek gibi elemanlara kalem kalınlığı atamak istedigimde bunu nasıl yapacağım...

"Forumda Crack vb. kırık program paylaşmak yasaktır."

SerMimar
07-09-2006, 11:21
sayın sekban;

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. üyelerimizden konuyla ilgili sorusu olan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..

çalışmalarınızda başarılar diler saygılar sunarım....

Yapı Mühendisi
07-09-2006, 16:50
ArchiCAD 'in türkçe kullanma kılavuzu var mı?

SerMimar
07-09-2006, 18:33
Sayin Pehlİvan;

Öncelİkle İlgİnİz İÇİn TeŞekkÜr Ederİm.

Forumlardan, Archİcad İn Kendİ Resmİ Sİtesİnden Ve Yİne Programin Kendİ İÇerİsİnde GÖnderİlen Yardim BÖlÜmÜnÜn Yanisira Vİdeolardan Konuyla İlgİlİ Ayrintili Bİlgİye UlaŞmaniz MÜmkÜn.

Sorulariniz Olursa Elİmden GeldİĞİ Kadar Yardimci Olmaya ÇaliŞirim..

ÇaliŞmalarinizda BaŞarilar Dİler Saygilar Sunarim...

mavirella
19-09-2006, 11:25
merhaba
ben archicad kullanıcısıyım.netten araştırdım fakat sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.archicad dosyasını dwg olarak kaydettiğimde autocadde açamıyorum.bir dwg dosyasınıda archicadde açamıyorum.merge etsem bile layer sorun oluyor.obje olarak kaydetmeyi denedim bu seferde dwg çizim gözükmüyor.ne yapmam gerekiyor..(autocad 2004-archicad 9 kullanıyorum)
teşekkürler....

Gazanfer BUZCU
30-09-2006, 17:20
mavirella
archicad te çalışırken çizimi autocad'e aktarmak için .dxf olarak kaydetmen gerekir.ancak o zaman autocad çalıştığın dosyı kullana bilirsin.

emn
01-12-2006, 16:10
merhaba arkadaşlar bende archicad programını öğrenmek istiyorum. kitabını aldım. sizce kursa gitmeden öğrenebilinecek bir program mı? ankaradayım kurs bulmadada sorlandım açıkcası. ilginiz için teşekkürler...

SerMimar
01-12-2006, 17:34
merhaba arkadaşlar bende archicad programını öğrenmek istiyorum. kitabını aldım. sizce kursa gitmeden öğrenebilinecek bir program mı? ankaradayım kurs bulmadada sorlandım açıkcası. ilginiz için teşekkürler...

selamlar,

şahsen ben herhangi bir kursa gitmeden once 8,0 versiyonunu daha sonra 8,1 versiyonunu ve en son olarak şu anda 9,0 versiyonunu profesyonel olarak kullanıyorum.

bence kendin öğrenirsen daha yararlı olur. kurs da sana sadece işin beginner düzeyini verecektir zaten..

soruların olursa yardımcı olmaya çalışırım..

emn
03-12-2006, 18:53
teşekkür ederim sermimar. başladım çalışmaya yardımlarınızdan şüphem yok zaten. sağolun

ahmetay
13-03-2007, 15:08
merhaba arkadaşlar yap-sat inşaat müteahhitliği yapmaktayım ilgilendiğim potansiyel arsalar üzerinde esas projeden önce basit olarak mimari etüd çalışmaları yapmak istiyorum fazla detaylı olmayan bir program önerirmisiniz.

SerMimar
18-05-2007, 02:42
ahmet ay,

nasıl bir etüd yapacaksınız?

2 boyutlu mu 3 boyutlu mu?

bu etüdler "bilgisayarda" değil "elde eskizlerle" yapılır ve fikirlerin son hali müşteriye ön tasarım olarak sunulur.

daha sonra müşterinin onayından sonra son çizimler için yine bilgisayardan yararlanılır.

çalışmalarınızda başarılar diler, saygılar sunarım.

SerMimar

gakko42
07-08-2007, 16:37
arkadaşlar ben profesyonel olarak autocad kullanıyorum ama piyasada artık farklı arayışlara girildiğinden dolayı 3 boyutlu bir program bilmek şart.6 aya yakındır archicad üzerinde araştırma yapıyorum.1 aydır kullanmaya başladım ve türkçe bir kitabını aldım istanbul dan.elimde tr crack dosyaları var denedim ama ben tr yapamadım acaba bilen varsa yardımcı olabilir mi tşk...

ayaz034
16-10-2007, 11:35
Arkadaşlar Kullanma Klavuzu Olan Varsa Yardimci Olup Yollarsa Sevinirim,şimdiden Teşekkürler

Yapı Mühendisi
16-10-2007, 15:55
Sayın gakko42 ;

Forumumuzda illegal paylaşım yapılmamaktadır.Bu yüzden bu platformada size yardım edilemez.

Sayın ayaz034 ;

Programın Türkçe kullanma klavuzu bulunmamaktaıdır.Türkçe versiyonunun help menüsüde Türkçe değildir.
Size tavsiyem tek Türkçe kitap olan Doç.Dr.Salih Ofluoğlu'nun kitabıdır.Kitapçılardan alabilirsiniz.Kitapta Türkçe versiyon anlatılmaktadır ve yeni başlayan kullanıcılar hedef alınarak yazılmış bir kitaptır.

testere
19-10-2007, 16:28
Arkadaşlar archicad in libray objeleri gibi 3 boyutlu ve fonksiyonel objeler oluşturmak mümkünmü.Birde max içinde hazırlanmış bir objeyi archicad içinde kullanılabilirmi.

arc_daisy
01-11-2007, 00:24
merhabalar ben archicad 11 yükledim ancak 2 sorunum oldu çizerken..
pencere koydugum zaman çizime sürekli 3 boyuta geçerken hata veriyor..bunun sebebini anlayamadım.. sürekli enter lamak gerekiyor 3 boyutun görünmesi için..
diğer ikinci sorunumda döşeme çizdiğim zaman bunun ölçüsünü alta dogru kalınlık vermek istediğimde vermiyor kendi her defasında en fazla 300m veriyor o ölçü ile oynayamıyorum.

saacal
16-11-2007, 14:20
Archicad ile ilgili sorularını bu başlık altında sorabilirsiniz. SerMimar ve diğer gönüllü arkadaşlar size yardımcı olsun.
archicad kırık programı ve eğitim videolarını indirebilirmiyim

ressamcem
19-11-2007, 23:48
merhaba archicad 10 için sitenizden material indirdim bunu archicade koymak için ne yapmam lazım hangi dosyanın içine atacağım.

Yapı Mühendisi
20-11-2007, 00:22
--------------------------------------------------------------

SerMimar
20-11-2007, 10:55
Selamlar,

merhaba archicad 10 için sitenizden material indirdim bunu archicade koymak için ne yapmam lazım hangi dosyanın içine atacağım.Materyaller bölümüne girip materyallerden birini copy- kopyalayıp ismini değiştirin, ordan elinizdeki resim veya diğer materyali sisteme tanıtmanız gerekiyor..

Tanıttıktan sonra objeye normal materyal gibi eklemeniz mümkün.

archicad kırık programı ve eğitim videolarını indirebilirmiyimArchicadWiki ye girip ordaki gibi eğitim videolarını indirmeniz mümkün ve ordaki yazılı dersleri okuyabilirsiniz - not dersler ingilizcedir. -

İnsaatforumu.Com web sayfamızda archicad ve diğer programlarının sadece demosu bulunabilir, forum kuralları gereği kırık ya da yasal olmayan programlar sitemizde bulundurulamaz.

pencere koydugum zaman çizime sürekli 3 boyuta geçerken hata veriyor..bunun sebebini anlayamadım.. sürekli enter lamak gerekiyor 3 boyutun görünmesi için..Bahsettiğiniz problem, pencere ve diğer hazır objelerin bazı tasarım kriterleriyle ilgili, orneğin pencere ebatları ya da pencerenin duvardaki konumu vs gibi tasarıma uymayan problemlerde archicad hata vermekte ve bu hata sebebiyle 3 boyutta sıkıntı çıkarmaktadır.

Problemin çözümü:
Ölçüleri ve konumları kontrol edin.

Arkadaşlar archicad in libray objeleri gibi 3 boyutlu ve fonksiyonel objeler oluşturmak mümkünmü.Birde max içinde hazırlanmış bir objeyi archicad içinde kullanılabilirmi.Archicad programında varsayılanları ayarlayıp program açılışında bu varsayılan - default- ayarları uygulamanız mümkün.

Bahsettiğiniz 300 mm döşeme programın default ayarlarında mevcuttur,

Peki neden 300 mm : döşemede kullanılan malzemeler 300 mm olduğu için.
Eğer sadece boş bir döşeme oluşturmayacaksanız yani atıyorum 150 mm döşeme kullanıp üzerine herhangi bir kaplama örneğin mermer ya da buna benzer bir kaplama yapmayacaksanız, ctrl + T yapıp ya da özelliklerine girip ordan "strüktur" e girip, "boş" u seçerseniz dilediğiniz kalınlığı vermeniz mümkün.
Yine kütüphaneye girip kendi "compozite kaplama"nızı hazırlama şansınız var.

Archicad de kendi 3d objelerinizi oluşturabileceğiniz gibi autocad ya da 3ds max den alınmış , 3 boyutlu ve ya 2 boyutlu objeleri kullanmanız mümkün.

Ayrıca;
Archicad 11 interaktif videoları izlemek ve indirmek için;
http://www.graphisoft.com/products/archicad/ac11/ITG/

Archicad 11 çalışmalarına, derslerine ulaşmak için;
http://www.archicadwiki.com/

Archicad Forumuna ulaşmak için;
http://archicad-talk.graphisoft.com/

Archicad ile yapılmış projelere ulaşmak için;
http://www.architectsjury.com

adreslerini kullanabilirsiniz..

Çalışmalarınızda başarılar diler, saygılar sunarım..

SERMIMAR

Yapı Mühendisi
20-11-2007, 12:09
Teşekkürler sayın Sermimar bizi bilgilendirdiğiniz için.

Eleven11
21-11-2007, 03:26
Merhabalar, Archicad ile stadyum icin tribün yapmanin en iyi yolu hangisi sizce?
Tesekkürler

SerMimar
21-11-2007, 10:48
projeyi görmeden bir şey diyemem;

lakin kabataslak olarak,

duvar - kolon ve döşeme kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz..

önerim ilk once "plan" ı hazırlayıp daha sonra yükseltin.

hazır objelerden de yararlanabilirsiniz..

ahmedoloji
11-12-2007, 14:02
bebek arabası ve bebekle ilgili objeler arıyorum gdl yardım ederseniz sevinirim

SerMimar
11-12-2007, 19:10
ahmedoloji

arhicad programı resmi web sayfasındaki gdl objelerini incelemenizi öneririm.

saygılarımla.

ottoregal
17-12-2007, 20:04
ben arşicet :)) kullanmama taraftarıyım. onu öğrenecek vakiti sta4 cad programını aktarmayı tercih ediyorum.

SerMimar
17-12-2007, 21:48
selamlar sayın ottoregal;

sanırım inşaat teknikeri ya da mühendisisiniz;

nasıl ki biz mimarlar için sta4cad uzak kalıyorsa size de ARCHİCAD programının uzak kalması normaldir.

adı üzerinde ARCH-i-CAD = Mimar - i - CAD

saygılarımla

SERMIMAR

gakko42
03-01-2008, 01:17
sayın sermimar:uzun zamandır bu programı kullanıyorum ve bir taraftan da öğreniyorum.sorum şu 3dsmax deki gibi dışardan kaplama çağırıp yeni bir malzeme ekleyebilir miyiz.arazi yaparken tek kotlu arazi çiziyor şevli arazi çizilebiliyor mu acaba.archicaddeki çizim mantığı(izlenecek yol) her programın kendisine göre çizim sırası vardır.bunda da nasıl nerden başlamalı.bugüne kadar 4 5 adet proje tamamladım bir son tamamlanmış projenin renderlarını gönderiyorum ve yorum bekliyorum
ayrıca konya da iseniz gelip sizinle tanışmak istiyorum.tşk.kolay gelsin.

http://i17.tinypic.com/72u1c2r.jpg
http://i4.tinypic.com/6slp188.jpg
http://i19.tinypic.com/89jcqr8.jpg
http://i16.tinypic.com/8f2fh1u.jpg
http://i2.tinypic.com/6z7p9ol.jpg

SerMimar
03-01-2008, 08:22
Selamlar gakko42;

Öncelikle ilgi ve alakan için teşekkürler, forumda bu programla uğraşan başkalarının varlığını bilmek beni mutlu etti açıkçası..

Çalışmaların başlangıç adına gerçekten yeterli.

Ayrıca azminden dolayı tebrik ediyorum..

Archicad de sözünü ettiğin dışarıdan materyal atama tabiki mümkün, yukarıda anlatmıştım ama sanırım gözünden kaçmış..

Options > Element Attiributes > Materyal açıp,
daha sonra ratgele bir tanesini kopyaladıktan sonra diğer ayarları yapman gerekir.

Burda onemli olan nokta, ekleyeceğin materyallerin archicad in kütüphanesinde olması...

Archicad de en basitinden duvarlardan başlayıp daha sonra kolonlar > döşeme > tefriş mantığında gidebilirsin..

Kalem kalınlıkları ile ölçekli çalışmayı unutma.

----------------------------------------------------------
Şu anda Konya' dayım. Müsait olduğum günlerden birinde çay içmeye beklerim.

Saygılarımla

SERMIMAR

gakko42
03-01-2008, 09:54
ben de sizin hem ilgi ve alakanız hem de yardımlarınızdan dolayı çok tşk ediyorum.şu anda üni.dedeyim.inş en yakın zamanda çayınızı içmeye geleceğim.Allah sizden razı olsun.kolay gelsin.başarılar...

gakko42
05-01-2008, 20:33
projede kotlu ölçülendirme yapamıyorum.görünüş penceresinde de izin vermiyor.acaba kotlandırmayı nasıl yapacağım.bir de kütüphanede daha önceden oluşturduğum objeleri göstermiyor her seferinde yeniden merdiven çizmem gerekiyor.acaba nasıl halledebilirim.son olarak da program files da kütüpheneye dışardan eklediğim objeler bazen veya bazı objeleri program içinde kütüphane yöneticisinde bulamıyorum ne yapmalıyım.yardımlarınız bekliyorum.kolay gelsin...

SerMimar
05-01-2008, 21:34
selamlar gakko42;

eğer projede katları oluştururken kotlu çalıştıysan herhangi bir sorun yok, plan düzleminde de rahatlıkla yapabilirsin, dilersen otomatik kotlamayı dilersen de kendin "manuel" yazabilirsin.

görünüşlerde ve kesitlerde yine aynı şekilde "dimension tools" u seçip manuel ya da auto ölçülendirme yapabilirsin..

diğer soruna gelecek olursak;

daha onceden hazırladığın objeleri kütüphaneye kaydettikten sonra her seferinde açılırken en sonki çalıştığın ayarları seçersen bir sorun olmaz, fakat her projede "default" ayarları seçersen, kütüphaneyi yeniden yüklemen gerekecektir.

Çalışmalarında başarılar diler, saygılar sunarım.

aristoes
17-01-2008, 16:27
semimar kardeşim her yazdığını takip ediyorum archicad e yeni başladım silikon cephe gibi dış görüntüleri yapma arzusundayım yakında burada temel derslere başlayacağınızı umut ediyorum selamlar

SerMimar
18-01-2008, 08:38
semimar kardeşim her yazdığını takip ediyorum archicad e yeni başladım silikon cephe gibi dış görüntüleri yapma arzusundayım yakında burada temel derslere başlayacağınızı umut ediyorum selamlar

Selamlar Aristoes,

İlgi ve alakan için teşekkürlerimi sunarım.

Archicad ile rahatlıkla yapabilirsin..

Yabancı kaynakları türkçeleştirerek size sunabilirim, ya da sizin sorularınızı yanıtlayarak yardımcı olabilirim, yeter ki talep olsun..

Saygılarımla

SERMIMAR

gakko42
30-01-2008, 22:42
slmlar.
archicad de internetten aldığım kaplamaları yapmak istiyorum.bunları kütüphane klasörüne attım fakat program içerisinden çağıramıyorum.program içindeki sabit kaplamalardan başkasını yapamıyorum.nasıl yapacağım.yardımlarınızı bekliyoru...

SerMimar
30-01-2008, 22:59
slmlar.
archicad de internetten aldığım kaplamaları yapmak istiyorum.bunları kütüphane klasörüne attım fakat program içerisinden çağıramıyorum.program içindeki sabit kaplamalardan başkasını yapamıyorum.nasıl yapacağım.yardımlarınızı bekliyoru...

Selamlar gakko42;

Daha once yine bu başlık altında aynı soruyu cevaplamıştım, sanırım gözden kaçırmışsın..

Materyallerden herhangi bir tanesinin kopyasını alıp, dilediğin kaplama ile değiştirebilirsin..

Archicad resmin yolunu sana soracaktır ve kendisi kütüphaneye yükleyecektir.

Diğer soruların olursa aynı başlıktan devam edebilirsin :)

Saygılarımla.

ERGUN_m
02-02-2008, 10:23
slm arkadaslar archicad 11 de besik catiyi olusturmayi resimli olarak izahat yapacak arkadas varmi ? cati eklentisi cati kesme ile bosluk olusturma?
selametle

gakko42
03-02-2008, 01:17
çatı eklentisi derken ne demek istiyorsun.açık olarak sorarsan iyi olur.
ayrıca çatı kesmek için zaten çatı kesme komutu muvcut.beşik çatı da ise binanın durumuna bakar.yani girintili çıkıntılı bina vardır ama sen düz çatı yapmak istersin.çatıyı ilk çizimde tanımlarken düz dikdörtgen olarak tanımladığın zaman beşik çatı çıkacaktır.anlayamayabilirsin.onun için kusura bakma...

gakko42
03-02-2008, 01:19
sayın ser mimar yardımların için tşk ederim.dediğin gibi önceki msjını görmedim.kusura bakma.sağolasın.kolay gelsin...

ERGUN_m
04-02-2008, 15:01
çatı eklentisi derken ne demek istiyorsun.açık olarak sorarsan iyi olur.
ayrıca çatı kesmek için zaten çatı kesme komutu muvcut.beşik çatı da ise binanın durumuna bakar.yani girintili çıkıntılı bina vardır ama sen düz çatı yapmak istersin.çatıyı ilk çizimde tanımlarken düz dikdörtgen olarak tanımladığın zaman beşik çatı çıkacaktır.anlayamayabilirsin.onun için kusura bakma...

mesajin icin cok teskkur ederim
girinti ve cikintili olmadan ek cati veya cati kesmeye ihtiyac duyulmaz
bina (+) seklinde ve yanlarda teras mevcut dusunur isek reklamlar bolumunde mevcut sitemizin.
yukari birazcik bakar isen oyle birsey.bir villa resmi var oyle bir olusum.
dikdortgen olarak tanimla derken yukseklik kotu gerektirmiyormu? cevap verirken biraz daha detayli cevap verir isen cok memnuniyet duyarim.
tesekkurler

gakko42
07-02-2008, 11:46
mrb.kusura bakma ama dediklerini pek anlayamadım.
işlerimden dolayı fazla zaman ayıramıyorum.dikdörtgen çatı belirlediğin zaman zaten kendi mahya yüksekliğini otomatik olarak verir.inş bir ara resimli olarak anlatmaya çalışacağım....

ERGUN_m
16-02-2008, 14:20
cok tesekkur ederim soruma cevap oldu kolay gelsin iyi calismalar
canim kardesim
selametle

SerMimar
22-02-2008, 23:43
http://www.architectsjury.com/Members/sokol/4.jpg/image

öyle zannediyorum ki bir arkadaş archicad de stadyum yapılıp yapılmayacağını sormuştu...

Lexilium
15-05-2008, 19:08
Merhaba arkadaşlar. Archicad StairMaker la özel merdiven yapmaya çalıştım ama istediğim gibi yapamadım. Ekte istediğim merdiveni bire bir çizdim. Yardımcı olurmusunuz. çok acil gerekiyor.

Download linki http://rapidshare.com/files/115111467/merdiven.pln.html (http://rapidshare.com/files/115111467/merdiven.pln.html)

elcorka
12-08-2008, 11:16
archicad 11 eğitim....

archicad 11 için özel ders arayan arkadaslar.... istanbul da ikamet edenler.... modelleme sunum projelendırme.... archicad adına hersey...
fiyat ogrencının bılgısayar bılgısıne ve ders verılecek yere gore degısmektedır... bilgisayar bılgısı olan bırısı ıcın ortalama 24 saat egıtım yeterlıdır.... ucretlendırme genelde dersın tamamı Üzerınden olup saat uygulaması yapılmamaktadır...

erkin.mim@gmail.com

mevc
11-09-2008, 10:20
Selam arkadaşlar biri bana yardımcı olabilirmi? Archicad 11 de sihirli değnek ile birçok şeyi oluşturabiliyorum fakat poligon kolonu bir türlü oluşturamadım şimdiden ilginize teşekkür ederim.

derya2020
11-09-2008, 14:03
mrb archicad veya revit bilen ders verebilicek arkadaşlar arıyorum yardımcı olurmusunuz iyigünler

asd24
05-12-2008, 05:32
arkadaşım indirdiğin materyalleri kullanmak için
archicad kutuphane yoneticisini ac
oradan yerel lan tıkla oradan indirdigin material ları sec ekle tuşuna bas
kutuphane yoneticinde o materlyal tanımlanır boylece

teknikerme
06-01-2009, 16:56
merhaba,

Arcıcad de calışmaya yeni basladım, yani fırsat buldukca sormak istediğimse sunad kucuk bır daireyi çiziyorum fakat pencere yerleşiminden sonra 3d de hata veriyor (bazı objeler bulunamadıgından vs. gibi, ing iyi değilde) bunu pencere yerleşiminden sonra olduguna eminim sebebi ne olabilir bilgisi olan var mı?
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar...

SerMimar
06-01-2009, 17:07
İstanbul'dan Archicad Eğitimi almak isteyen arkadaşlarımız için;
İdris YAĞMAHAN

www.sermimar.net/archicad-egitimi
iyagmahan@gmail.com

sermimar@sermimar.net

serlenk
26-09-2009, 10:37
arkadaşlar bu ilk mesajım. bir kaç gündür AutoCAD den Archicad e geçme kararı aldım. kolay ve kullanışlı bir program.. ilk olarak bana kısa yolları nasıl öğrenebileceğimi söyleyecek biri var mı?

mesela duvar klavuz çizgisini ideCAD deki gibi tek tuşla nasıl değiştirebilirim ?

teşekkürler..

buketgenç
08-12-2009, 14:08
merhaba arkadaşlar.. benim archicad için bir sorum olacak. 2 ana caddenin kesişiminde bir mağaza tasarlıyorum. tam kesişim yerindeki köşeyi çeyrek daire şeklinde tasarladık eğrisel yani. archicadde 3 boyut çizmeye çalışıyorum yeni başladım kullanmaya programı. bu çeyrek daire giydirme cephe olacak ama köşeli bir yırtık açılmıyor üstünde tonoz şeklinde olacak. archicadde giydirme cephe komutunda yapınca o açıklık düz oluyor, açıklık komutundan yapıncada camı olmuyor ben hem tonoz şeklinde bir açıklık hemde giydirme cephe şeklini nasıl verebilirim ? yardımcı olursanız çok sevinirim herkese teşekkürler...

SerMimar
08-12-2009, 15:28
arkadaşlar bu ilk mesajım. bir kaç gündür AutoCAD den Archicad e geçme kararı aldım. kolay ve kullanışlı bir program.. ilk olarak bana kısa yolları nasıl öğrenebileceğimi söyleyecek biri var mı?

mesela duvar klavuz çizgisini ideCAD deki gibi tek tuşla nasıl değiştirebilirim ?

teşekkürler..

Archicad Sürüm bilgisi?

oculto
29-05-2010, 19:27
merhaba ben archicad te gökyüzü nasıl yapılıyor görünüşlerde onu soracaktım.birde kesitlerde malzeme ve renkleri nasıl atarız?teşekkürler..

SerMimar
29-05-2010, 21:20
Archicad de gökyüzü olayını görselleştirmeden yapabilirsiniz..
Kesit 3 boyutlu mu?

Brave_Z
02-06-2010, 14:35
Selam Ben Archi Cadin tarihini ogrenmek istiyorum kac yilinda yarranmisdir? Tesekkurler

SerMimar
03-06-2010, 00:28
Merhaba..
25 yıllık bir tarihi var.

asukara
03-06-2010, 15:22
merhabalar ,
archicad e 3 boyutlu autocad yada max dosyası nasıl atabilirim, verdiğiniz linkleri izledim ama bulamadım.
şimdiden teşekkürler.

oculto
05-06-2010, 15:43
hayır kesit 2 boyutlu.bide kesitte ve planda kalem kalınlıklarını nasıl ayarlarız ?çok uğraştım ama olmadı ne yazıkki..ayrıca görünüşte ışık ve gölge nasıl ayarlanıyor?teşekkürler

camokan
08-12-2010, 17:15
bana archıcad 12 objelerı lazım nasıl bulabılırım yardımcı olursanız sevınırım...tesekkurler

ozlemmm61
23-12-2010, 16:43
archicadde obje indirmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz? iç mekan ödevim için obje indirmem gerekiyor burda olanlarr yeterli değil!

sivana
29-12-2010, 10:34
merhaba, ben yeni katıldım aranıza.archicad konusunda çok zayıfım.net üzeinden bilgi almaya,çalışıyorum ama istediğim bilgiye ulşamıyorum,kendimi archicad konusunda geliştirmek istiyorum.önerilerinizi bekliyorum,teşekkürler.

melisera
25-04-2011, 16:51
archicad kullanıorum fakat sadece içerisindeki objelerle çalışıorum.. obje indirme olayını nasıl yapabilirm. bilgi verirseniz sevinirim

tezcanozka
29-04-2011, 17:55
herkese merhabalar.ben kursa giderek bu programı kullanmayı öğrendim ayrıca artlantis'te kullanıyorum .daha bugün bi iş geldi 4kat+dükkan sadece dış görünüş.fiyat sordular ama bilmiyorum dedim :) ne kadar fiyat verilmeli?ve fiyatlama şekli nasıl oluyor??

newdesign
17-05-2011, 11:02
merhaba benimde bir sorum olacak yazılanlar arasında bulamadığım için cevap verirseniz şimdiden teşekkürler bendde yeni bir archicad kullanıcısı olarak şunu sormak istiyorum.Autocad programında çizmiş olduğum projeyi archicadde açtığımda kalem kalınlıkları ile birlikte geliyor bunu nasıl yok edebilirim

AHmet411
08-06-2011, 19:59
merhaba arkadaşlar ben archicadde eğimli pencereler yapmak istiyorum ama bi türlü yapamadım. bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursa cok sevinirim. Şimdiden çok tşkler...

burada örnek bir resimi var.

http://mezzanin.tistory.com/54 (resim olarak ekleyemedim bu linkten resime ulaşabiliyoruz)

AHmet411
09-06-2011, 16:20
cevap verebilecek kimse yok mu?

SerMimar
09-06-2011, 16:57
Merhaba;

Çatıya çatı ışıklıkları şeklinde pencere koyabilirsiniz.

Eğimli duvara eğimli pencere ekleyebilirsiniz.

Ayrıca,
Duvar, döşeme gibi elemanlar ile kendi özel objenizi (pencere) yapabilir, bunu kütüphanenize ekleyebilirsiniz..

Archicad Kursu (http://proje.sermimar.net/archicad) için bilgi alabilirisniz ;)

AHmet411
09-06-2011, 19:05
onu söylemek istemedim sanırım resime bakmadınız. benim istediğim düz bir duvarda çapraz şerit bi pencere mümkün mü bu nasıl yapabilirim

SerMimar
10-06-2011, 09:55
Dilerseniz hepsini tek bir obje olarak resimdeki gibi yapabileceğiniz gibi, dilerseniz ayrı ayrı da yapabilirsiniz.

Obje olarak kaydederken açılı kaydedeceksiniz..

AHmet411
10-06-2011, 14:14
sorun şu ki obje olarak kaydedince açı yatayda kaydediliyor bi türlü obje olarak yapamadım:(

SerMimar
11-06-2011, 10:42
Tekrar olacak belki ama...

Duvar, kiriş, döşeme ve çatı elemanlarıyla çizimi yaptınız mı?

Bence Archicad 15 (http://www.sermimar.net/archicad-15-ile-ozel-mimari-formlar-yaratin.html)'i bekleyin :)

AHmet411
13-06-2011, 10:49
söylediklerinizle denedim ama sanırım bende sorun var yapamıyorum. Tekrar tşk ederim:)

betüldeger
21-06-2011, 11:21
autocadde
13757 gibi üslü ifadeler
nasıl yazılıyor?

halide85
12-07-2011, 20:54
Öncelikle merhabalar..
Benim sorunum materyal atadığımda 3 boyutlu görüntü de malzemem görünüyor fakat render aldığım zaman malzeme çok farklı görünüyor. ilk library manager den malzemeyi çağırdım. Sonra materails ten duplicate yapıp search ten malzememi bulup koydum. F5 e basıp malzememi görünce doğru yaptım sandım ama deminde dediğim gibi render aldığımda malzemenin çok dışında bir görüntü çıktı..
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

enes44
23-07-2011, 23:54
arcicad 12 kullanıyorum.bu programda obje oluşturmak mümkün mü?

SerMimar
24-07-2011, 15:28
arcicad 12 kullanıyorum.bu programda obje oluşturmak mümkün mü?

Evet mümkün.

bahritasci
22-08-2011, 11:50
Merhablar sermimar öncelikle yardımcı oldugunuz için tesekkür ederim.
Benim archicadle ilgili cephe kaplaama ve iç mekanda seramik mermer döseme gibi sorunlarım var piyasada kataloktan görüp istediğim model seramiği yada cephe kaplaamasını nasıl döşerim??

SerMimar
23-08-2011, 00:55
Merhablar sermimar öncelikle yardımcı oldugunuz için tesekkür ederim.
Benim archicadle ilgili cephe kaplaama ve iç mekanda seramik mermer döseme gibi sorunlarım var piyasada kataloktan görüp istediğim model seramiği yada cephe kaplaamasını nasıl döşerim??

Merhaba;

Yapmanız gereken firmadan ilgili malzemenin jpeg formatını istemek, daha sonra bu malzemeyi kendi kütüphanize yüklemek (library manager- kütüphane), daha sonra, material seçeneklerinden kullanmak istediğiniz malzemeye en uygun ışık emme, yansıtma özelliklerine göre malzemeyi seçip, onu kopyalayıp, yeni malzemenizi ona atamak.

İkinci konu ise,
Katalogu tarayıp ilgili ürün resmini jpg ortamında kaydetmek

bahritasci
13-10-2011, 20:07
merhaba sermimar size bir sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum, archicadde kütüphanesinde olmayan bir objeyi kütüphanesine nasıl eklerim??

yunus11
30-10-2011, 16:23
merhaba archıcad 14 kullanmaya basladım yapıda dıs cephede betopan uygulaması yapmak ıstıyorum betopan objelerıne nerden ulasabılırım ve nasıl uygulayabılırım
tesekkurler

tam isabet
20-06-2012, 14:58
http://www.yapikatalogu.com/Urunler/mozaik-cephe-kaplamalari-45471.html / ArchiCAD 12 kullanıyorum. Uzantıda ki gibi mozaik kaplama bir cepheyi nasıl çizebilirim yada çizebilirmiyim?

jasr
04-08-2012, 16:27
arkadaşlar archicad 15 kullanıyorum. duvarları sıvalı tuğla duvar seçiyorum fakat sıva atmıyor bir ikinci sorum duvarlar kolonlar üst üste konduğunda içinden kendini temizlemiyor bunun için ne yapmam gerekir çok teşekkürler

SerMimar
04-08-2012, 16:46
arkadaşlar archicad 15 kullanıyorum. duvarları sıvalı tuğla duvar seçiyorum fakat sıva atmıyor bir ikinci sorum duvarlar kolonlar üst üste konduğunda içinden kendini temizlemiyor bunun için ne yapmam gerekir çok teşekkürler

Kolon seçeneklerine girdiğinizde duvarlar ile kolon birleşimini gösteren bir seçenek göreceksiniz..

Turemen
15-11-2012, 12:34
Sermimar üstadım,
archicad'de hazırladığın projelerin cizimlerini(plot) nasıl alıyorsun
direkt archicad'denmi yoksa autocad'e atarakmı yapıyorsun
Ben Autocad'e atarak yapıyorum fakat bazı objelerde
düzenleme yaparken sorun çıkıyor
simdiden tesekkur ederim

SerMimar
15-11-2012, 12:43
Turemen;

Archicad'in pafta düzenleme bölümünden paftayı düzenleyip, pdf ortamında kaydederek çıktı alabilirsiniz.

Veya,
Plot dosyası olarak kaydedip plotterden çıktı alabilirsiniz.

architecturefy
02-01-2013, 16:02
merhaba.. archicad 16 trial versiyonunda çizim yaptım fakat programın süresi doldu ve suanda ögrenci yada birbaska deneme sürümünde bu çizimleri açamıyorum açmam mümkünmüdür şimdiden teşekkürler

margu
16-09-2014, 14:37
SerMimar mrb. benimde bir sorum olacak. archicad 16 kullanıyorum. kütüphane değilde dışarıdan bir objeyi projeme eklediğimde objenin materyalleri eklerkenki görüntüsüyle bağdaşmıyor. sanki tek materyalle yüklenmiş gibi duruyor. bu problemi nasıl çözebilirim. şimdiden teşekkürler.