Orijinalini görmek için tıklayınız : Inşaat şirketi kurmak istiyorum ..çok ciddiyım..fizibilite amaçlı teknık yardım edin

tekno_kardes
14-05-2012, 13:33
Arkadaşlar,,yakınım birisinin müteahhitlik belgesı ve iş bitirme belges ile birlikte adına inşaat şirketı var ve faaliyet göstermekte ..ben kuracağım ltd şti de bu kişiyi yüzde 51 ortak göstermek kaydı ile şirketımı kurabilirmiyim,,genel mudur ben olacağım tabiki,, ilerdekı olumsuzluklarda ( alah göstermesin ama batmaktan bahsediyorum..) bu ortağım olan müteaahit sıkıntıya grer mii, bildiğim kadarı ile ortaklıktaki yatırmış olduğu bütçe kadar sıkıntıya giriyor..

Bu konuda sorularıma cevap verirmısnız..

CELİKKOLLU
14-05-2012, 14:56
Arkadaşlar,,yakınım birisinin müteahhitlik belgesı ve iş bitirme belges ile birlikte adına inşaat şirketı var ve faaliyet göstermekte ..ben kuracağım ltd şti de bu kişiyi yüzde 51 ortak göstermek kaydı ile şirketımı kurabilirmiyim,,genel mudur ben olacağım tabiki,, ilerdekı olumsuzluklarda ( alah göstermesin ama batmaktan bahsediyorum..) bu ortağım olan müteaahit sıkıntıya grer mii, bildiğim kadarı ile ortaklıktaki yatırmış olduğu bütçe kadar sıkıntıya giriyor..

Bu konuda sorularıma cevap verirmısnız..

Size Yasa metninden bir alıntı gönderiyorum.Bu baglamda yargıtay kararları mevcut.

"Limited şirket ortakları, şirketten tahsil imkanı bulunmayan vergi borçlarından sermaye
hisseleri oranında doğrudan doğruya, tüm malvarlıkları ile sorumludurlar (AATUHK 35)."

Doğrudan doğruya sorumluluğun anlamı şahsi mal varlığı ile sorumluluktur. Dolayısıyla,
limited şirket ortakları kusurlu olsun olmasınlar borçlardan dolayı sorumlu tutulabileceklerdir.
Bu nedenle diğer şirket tiplerine nazaran limited şirket ortaklığı daha riskli hale gelmiştir

Ancak bu yazdığım kamu borçları içindir.Diğer 3.kişler borçlarında şirket tüzel kişiliği sorumludur.Yani 3.bir kişiye olan borç yüzünden(borç şirket adına ise) ortakların şahsi malvarlığına haciz vb gelemz.Ancak şirket tüzel kişiliği üzerindeki mallara gelebilri

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

tekno_kardes
14-05-2012, 18:02
hocam teşekkurler,,ben de para var ,,inşaat sektorunu de çok seviyorum..benım şirket kurup ,resmı eyhalelere girebilmem için ,diğer inşaat işleri yapabşlmem için hangi yolu izlemem lazım.

CELİKKOLLU
15-05-2012, 09:22
hocam teşekkurler,,ben de para var ,,inşaat sektorunu de çok seviyorum..benım şirket kurup ,resmı eyhalelere girebilmem için ,diğer inşaat işleri yapabşlmem için hangi yolu izlemem lazım.

MERHABA

Öncelikle kolay gelsin diyorum.İnşaat sektörünü çok sevmen tabii ki artı bir değer.Anladığım kadarı ile mühendis değilsiniz.Sadece inşaat işleri ile ugraşmak istiyorsunuz.Size bu konudaki fikirlerimi yazayım.

Öncelikle yapmanız gereken bir limited şirket kurmak.Bu işi de tanıdıgınız bildiğiniz güvenli bir inşaat mühendisi yada mimar arkadaşla yapmanızda fayda var.Dikkat etmeniz gereken bu arkadaşın güvenilir olması.Öncelikle size önerim madem paranız var, uygun rant getirecek yerlerde arsa almanız ve yapsat inşaa edip bunları pazarlamanız.Eğer şartlar uygunsa kat karşılığı anlaşmalarlada bu işe girmeniz uygun olur diye düşünüyorum.Bu işe girerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyi yazıyorum.Kesinlikle borç para ile ve banka kredisi alark bu işe soyunmayın.Yada temelden satmaya başlayarak finansmanı saglamayı düşünmeyin.Bu tür hareket edip yokolan çok arkadaşlar var.Bir yapsata gireceginizde cebinizde hiç satamasanızda o yapıyı bitirecek paranız bulunmalı.Bu şekilde zarar etmeniz mümkün değil..

İhale işlerini ikinci plana atmanızda fayda var.Çünkü ülkemizde malesef kırımlar çok fazla.Bu işlerle ilgilenen kendini kurt gören tipler var.Dolayısıyle oldukça tecrübe gerektirir.Bir işte para kazanamaycaksanızda yüksek kırımla sadece yapmış olmak için iş yapmakda bana anlamsız gelmekte.Size önerim ilk etapta ihalelerden uzak durmanız yönunde olacaktır.İnşaat sektörünü yapsat yoluyla tanıdıktan sonra ve birtakım tecrübelere haiz olduktan sonra zaten hangi ihaleye girip girmeyecinize kendiniz karar verebilrisiniz.

Son olarakda herkesten fikir alın ama son kararı siz verin diyorum başarılar diliyorum.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR
0 541 973 01 51

turanbey01
14-07-2013, 03:43
kardeş sana hazır resmi iş bitirmesi 50 milyon olan bir şirket satalım kafaya koymuşsan tlf 5438242010

nfkcl00
29-08-2013, 15:11

Bu konuda sorularıma cevap verirmısnız.. o arkadaşın iş bitirmesini kullanmak için şirket ortağı etmen şart değil. O arkadaş mühendis ise iş bitirme firmaya değil şahsına aittir. sigortalı olarak işe alırsın iş bitirmesini kullanırsın. o arkadaş mühendis değil tüzel kişiliğine ait iş bitirmesi var ise zaten şirket kurup onu ortak aldığında onun iş bitirmesini kullanamazsın. birde birisine %51 hisse verip kendin müdür olacam diyorsun. %51 hisse sahibi istediği an yetkileri alabilir. senin yetkili olman bişi ifade etmiyor. her şahıs hissesi oranında borçlanır. sana tavsiyem %100 ü kendine ait ltd şti kur. mühendisliklik diploması her yıl 100.000 tl civarında iş bitirme verir. buda yaklaşık 200.000 civarındaki ihalelere girmene yeter. yok ben milyonluk ihalelere gireceğim diyorsan tavsiyem %100 ü kendine ait ltd şti kurarsın. iş bitirmesi olan bi mühendisi işe alırsın . iş bitirmesini kullanırsın.