Orijinalini görmek için tıklayınız : İnşaat mühendisi hem proje ,hem de şantiye şefliği yapar mı

juninho10
05-01-2012, 16:19
İyi günler..
inşaat mühendisi olup hem projeyi çizip hem de sahada şefliğini yapmak mümkün müdür???
bunu genel anlamda soruyorum..atıyorum müteahhitlik yapmak istiyorum..kendi hesapladığım statik projenin aynı zamanda şefliğini yapıp işi kendim bitirebiliyor muyum ? eğer bu olmuyorsa mantıklı değil,
sonuçta insan kendini iyi geliştirirse bunların hepsini yapabilir ,ancak buna izin verilip verilmemesi tartışma konusu olur.burda şu yanlış anlaşılmasın,proje ofisindeki gibi onlarca proje çizip bi çoğuna şef olacam demek değil..sadece kendi yapacağım işler bünyesinde söylüyorum..böyle birşey mümkün müdür ???teşekkürler...

serdar_perwer
05-01-2012, 16:44
Inşaat mühendisi isen hem proje müellifi hem şantiye şefi olamazsın.
Mimar olsan olurdu.
Odamız sağolsun sicil durumu düzenlemiyor.

dudbster
06-01-2012, 06:36
bizim bu oda harbiden beş para etmez sırf ayağımıza taş koymaktan başka bi işleri yok bu adamların...

h.aydoğdu
06-01-2012, 10:30
Sayın ''juninho10'' müellifi olduğunuz projenize inşaat mühendisi olarak şantiye şefi olamıyorsunuz.Ancak müellifi olduğunuz projenizin müteahhitliğini üstlenirseniz ilgili idare şantiye şefliği belgesi isteme gibi zorunluluğu yok.Bu şekilde şantiye şefliği yapabilirsiniz.

Saygılarımla iyi çalışmalar.

juninho10
07-01-2012, 08:38
ilgili arkadaşlara teşekkürler...sayın aydoğdu sizin yazdığınız daha bi aydınlatıcı oldu bu konuda.Bu durumda bir müteahhit firmam olsa,ekstradan bir de proje ofisi açmam mı gerekli,yoksa bu mevcut şirket üzerinden projeyi onaylatabiliyor muyum ? bir de bunun cevabını verebilir misiniz bana ...teşekkürler.

h.aydoğdu
07-01-2012, 15:55
Sayın''juninho10'' sizin hem proje hem de müteahhitlik yapabilmeniz açacağınız şirkete bağlı,şirket isim uzantınıza bağlı.Örnek veriyorum X proje-danışmanlık-taahhüt uzantılı bir şirket açtığınızda hem proje hem de müteahhitlik yapabilirsiniz.Bu durumda hem odanıza aidatınızı ödersiniz,SİM evraklarınızı,İTB evraklarınızı yeniletme ücretinizi ödersiniz.(Proje işi yaptığınızdan dolayı).Taahhüt işinizden dolayı bağlı bulunduğunuz ildeki Ticaret Sanayi Odasına kayıt olup aylık yada yıllık ödemelerinizi yaparsınız.Bu şekildeki bir şirketle hem proje hemde taahhütlük yaparsınız.

juninho10
10-01-2012, 13:54
Sayın aydoğdu cevaplarınız için çok teşekkürler..yeterince aydınlatıcı oldu.sağolun

KIvrak
29-02-2012, 09:46
Sayın''juninho10'' sizin hem proje hem de müteahhitlik yapabilmeniz açacağınız şirkete bağlı,şirket isim uzantınıza bağlı.Örnek veriyorum X proje-danışmanlık-taahhüt uzantılı bir şirket açtığınızda hem proje hem de müteahhitlik yapabilirsiniz.Bu durumda hem odanıza aidatınızı ödersiniz,SİM evraklarınızı,İTB evraklarınızı yeniletme ücretinizi ödersiniz.(Proje işi yaptığınızdan dolayı).Taahhüt işinizden dolayı bağlı bulunduğunuz ildeki Ticaret Sanayi Odasına kayıt olup aylık yada yıllık ödemelerinizi yaparsınız.Bu şekildeki bir şirketle hem proje hemde taahhütlük yaparsınız.

Şantiye şefi belgesi istenmezse şantiye şefi olarak müteahhit mi gözükür, yoksa şantiye şefine gerek yok mu olur ?

h.aydoğdu
01-03-2012, 11:55
Sayın''KIvrak'' hem proje müellifi, hem müteahhit hem de şantiye şefi olunan bir yapıda proje müeellifi olduğunuzdan İMO'dan statik proje sicil durum belgesini alıcaksınız.Ticaret Sanayi Odasında ve diğer kurumlardan müteahhit belgelerinizi tamamlayacaksınız.Bu yapıda bir de şantiye şefi olduğunuzdan ilgili idare şantiye şefi sicil durum belgesini istemiyor.Dolayısıyla hepsi var sadece evrak olarak şantiye şefi sicil evrağına gerek yok.Dediğim gibi hepsini üstlenen 1 kişi ise.(Proje müellifi,müteahhit,şantiye şefi aynı kişi ise).Aynı kişi ruhsatta hem proje müellifi,hem müteahhit,hem de şantiye şefi gözükür.Tüm yapılarda şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

KIvrak
01-03-2012, 14:15
Sayın''KIvrak'' hem proje müellifi, hem müteahhit hem de şantiye şefi olunan bir yapıda proje müeellifi olduğunuzdan İMO'dan statik proje sicil durum belgesini alıcaksınız.Ticaret Sanayi Odasında ve diğer kurumlardan müteahhit belgelerinizi tamamlayacaksınız.Bu yapıda bir de şantiye şefi olduğunuzdan ilgili idare şantiye şefi sicil durum belgesini istemiyor.Dolayısıyla hepsi var sadece evrak olarak şantiye şefi sicil evrağına gerek yok.Dediğim gibi hepsini üstlenen 1 kişi ise.(Proje müellifi,müteahhit,şantiye şefi aynı kişi ise).Aynı kişi ruhsatta hem proje müellifi,hem müteahhit,hem de şantiye şefi gözükür.Tüm yapılarda şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

Detayli aciklamaniz icin cok tesekkur ederim. Bugun eskisehir imoya gidip bu soruyu sordugumda proje muellifi iseniz santiye sefi olamazsiniz yanitini almistim, muteahhit olsam dahi. Tekrar tesekkur ederim

h.aydoğdu
02-03-2012, 11:36
Sayın''KIvrak'' haddim değil ama bağlı bulunduğunuz İMO'sına yapı denetim komisyonundaki tüm duyuruları ve diğer ilgili resmi kurum duyurularını takip etmesini,sadece merkez bankası gibi para toplamamasını, sizi sadece aidat borçlarınızda ve seçim zamanı hatırlamamasını izah edin.

ocakil
03-07-2012, 11:00
ben inşaat mühendisi öğrencisiyim bitmek üzere okulu bitirdikten sonra proje ofisi açmam için neler gerekiyor yani birinin yanında çalışmam gerekiyor mu mesleki puan yeterlilik belgesi felan lütfen aydınlatır mısınız direk mütehatlik ve proje ofisi açmak istiyorum aynı anda