Orijinalini görmek için tıklayınız : kolon kiriş bölgesinde kılcal çatlak

getzmk
22-11-2011, 20:32
benim evimde kirişin kolonla birleştiği yerde kiriş altından başlayarak düz birşekilde table betonun 10 cm altına kadar devam eden derinliği 3mm kadar olan kılcal çatlak (1 tane) var.Biraz kazıdım 3mm altında herhangi bir çatlak gözükmüyor fakat yüzeyde gözüküyor. sıva çatlağı değil daha sıva yapılmadı duvarlar örüldü. Bu 3 tane kirişte var . Sebebi ne olabilir

Mrinteresting
23-11-2011, 14:36
Öncelikle bu çatlaklar için hemen endişelenmene gerek yok yayılma hızına bakmanda faydan var eğer çok hızlı ilerliyosa çatlaklar mutlaka gereken önlemleri alman gerekir. beton dökümünde oluşmuş basit bir çatlakta olabilir.

TuğraMuh
23-11-2011, 23:53
benim evimde kirişin kolonla birleştiği yerde kiriş altından başlayarak düz birşekilde table betonun 10 cm altına kadar devam eden derinliği 3mm kadar olan kılcal çatlak (1 tane) var.Biraz kazıdım 3mm altında herhangi bir çatlak gözükmüyor fakat yüzeyde gözüküyor. sıva çatlağı değil daha sıva yapılmadı duvarlar örüldü. Bu 3 tane kirişte var . Sebebi ne olabilir

Binanizda olusan catlagın goruntusunu foruma ekleyebilirseniz goruntu uzerinden insanlar bilgileri dahilinde sorunuza cevap vereceklerdir.Bir kac fotograf eklemeniz en dogrusu olacak....

Saygılarımla...

getzmk
24-11-2011, 14:08
http://imageshack.us/photo/my-images/231/dscn2101w.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/802/dscn2098a.jpg/

RESİMLER ARKADAŞLAR

getzmk
26-11-2011, 20:57
Arkadaşlar resimleri ekledim yorum yaparsanız sevinirim

boza
26-11-2011, 22:35
Geçmiş olsun...

getzmk
29-11-2011, 16:40
Arkadaşlar kazıdığım yerlere alçı sürdüm eğer alçıyı çatlatırsa çatlak ilerliyor demektir. Bu çatlak kesme çatlağına benzemiyor 45 derece değil ama ne çatlağı .
saygılarımla

CELİKKOLLU
30-11-2011, 14:01

Yatay ve düşey çatlaklardan hiçbir zaman korkmayalım.Endişelenmemiz gereken çatlaklar diyagonal olan çatlaklardır.Görebildiğim kadarıyle dikkate alınacak bir şey yok.bu tür çatlaklar binanın çalıştığını gösterir ve son derece doğaldır.Örnegin çok dikkatli bakarsanız bazı kirişlerin orta bölgesindede dikey çatlaklar görürsünüz.Bu çatlaklarda eğilme çatlağı olup normaldir.Bunlardan korkmanıza gerek yok.BAZI KİRİŞLERİN ORTA BÖLGESİNE BAKIN BURADADA KILCAL ÇATLAKLARI GÖRÜRSÜNÜZ...

Ahmet ÇELİKKOLLU,,
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

getzmk
01-12-2011, 11:45
Ahmet bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten de bazı kirişlerin orta (uzun kiriş) bölgesinde (kirişin her iki yüzü) kılcal çatlaklar var.

hakantok
03-03-2012, 22:15
Bodrum + zemin 2 kat zemin etüdü,zemin iyileştirmesi yapılmış,yapı denetim konturolünde ruhsatlı bina ; Bodrum katta perde duvarda dikey olarak kılcal çatlak kirişde dahil devam etmekde bu şekilde 2 çatlak mevcut binanın simetrik olarak tam karşısında zemin katta 15 ton ağırlığında fırın var onun altındada 2 kirişde dikey olarak kılcal çatlak var.. Çok tehlikelimidir? Çok merak edyorum en kısa sürüde cevap alabilirmiyim.. Şimdiden teşekkür ederim..