Orijinalini görmek için tıklayınız : acil , iç cephe , su yalıtımı , yardım bekliyorum

naz1970
22-02-2011, 15:15
Sayın yetkili,

Önemli bir konuda sizin yardımınızı rica ediyorum. Su yalıtımı konusunda oldukça ciddi sıkıntı içerisindeyim. Sitesinizi internetten buldum. Açıkçası hangi ürünü almak ve uygulamak gerektiğini bilemiyorum bu yüzden bir bilene danışmak istedim.

Evimiz 4 katlı müstakil bir ev. Yaklaşık 10 yıllık bir bina ancak bina, natamam halde 10 yıl suya feci maruz kalmıştı. Biz 2 yıl evvel adlığımızda her şeyini yeni batyan yaptırdık.

Drenaj ve bohçalaması ve dış cephe mantolaması yapıldı. Çatıya su izolasyonu için straforlar konuldu. Ancak, evin özellikle bahçe katı salonu sutun dipleri, köşe diplerinde rutubet oluşuyor alçı atıyor ve dökülüyor.
Ayrıca korıdor duvarında yer yer bu açılmalar ve kabarmalar oluştu. Bizim tuğla ile ördüğümüz bir duvarda dahi feci şekilde kabarma ve dökülme oldu sıvası görünecek şekilde. Evde bir su problemi var ancak çözemiyoruz. Steteskop ile duvarlar dolaşıldı ama sızıntı tespit edilmedi. Ayrıca yatak odası, ve bazı salon duvarların da da bu kabarmalar söz konusu.

Bunun nedeni ustaların dediğine göre, binanın zamanında çok su çekmesi ve temelden su alıyor olmasıymış.

Şimdi yeniden kazınacak temizlenecek ve boya yapılacak ancak boyadan evvel. Ustamız dediki, tüm bu akan kabaran duvarlara içten yarıya kadar su izolasyonu yapalım, onun üzerine boyayı yada diğer kaplamaları yapalım.

Eğer bu işlem doğru ise, bize nasıl bir ürün ve hangi ürünü önerirsiniz? Önereceğiniz ürüne nasıl ulaşabiliriz? Bursa da ulaşabilirmiyim?
daha doğrusu, ne tip bir ürün ile bu sorunu çözerim, her sene boya yapmaktan bıktım artık. dışdan yeniden kazılması mümkün değil, bahçe yapıldı , en olabilecek çözüm nedir ?

Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olacağım.

Saygılarımla,

schiba
26-02-2011, 23:25
sizin boyacının önerdiğini biz de (esasında pek işe yaramayacığını bilerek) bizim boyacının önerisiyle aşağı yukarı aynı durumdaki evimizde uyguladık.
Sonucu 1 sene geciktirdi.Zaten esas sorunu çözmedikten sonra bunlar sadece geçici çözümler.
Siz bohçalama yaptık demişsiniz ama inşa olmuş binaya nasıl bohçalama yaptınız anlamadım,kenarlarına birşeyler yaptınız herhalde.
Ama temelden geliyor olabilir nem.

Byefem
27-02-2011, 13:25
Sn Naz1970

İlk olarak ;
Bir önceki yazarın dediği gibi siz binanıza bohçalama yapmamışsınız.Bu saatten sonrada yapamazsınız. Çatıya su izolasyonu için strafor koyduk demişsiniz.O straforlar ısı izolasyonu içindir.Yani o straforlarınız suyu durdurmaz.

Sizden ricam mümkünse sorunlu bölgeler hakkında daha detaylı bilgiler(kaçıncı kat ,0 kotunun altında mı üstündemi ,duvarlar perde duvar mı? fotoğrafda çekerseniz ) verirseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

naz1970
02-03-2011, 13:06
Sn Naz1970

İlk olarak ;
Bir önceki yazarın dediği gibi siz binanıza bohçalama yapmamışsınız.Bu saatten sonrada yapamazsınız. Çatıya su izolasyonu için strafor koyduk demişsiniz.O straforlar ısı izolasyonu içindir.Yani o straforlarınız suyu durdurmaz.

Sizden ricam mümkünse sorunlu bölgeler hakkında daha detaylı bilgiler(kaçıncı kat ,0 kotunun altında mı üstündemi ,duvarlar perde duvar mı? fotoğrafda çekerseniz ) verirseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

sayın beyefem ,

size şöyle anlatayım, ev 4 katlı bir yapı, en alt katı bahçe katı olarak geçiyor, bina normalde 10 yıldır natamam halde durmaktaydı biz 2 sene evvel aldığımızda ne pencere ne kapı hiç birşey yoktu ve fazlaca su çekmişti, biz belli yerleri kırarak dökerek evde değişiklikler yaptık tabi, mantalomada en iyi firmalardan birisi ile izomed ile çalıştık. bina biz aldığımızda berbat haldeydi, yan taraflarına ziftle yalıtım yapıldı, çatıya hem su hem ısı için yalıtım yapıldı deniyor, ustamız sabit bir usta onun kontrolünde yapıldı hersey tekrar tekrar soruyorum yapıldı diyor. ama nasıl yapıldı bilemiyorum tabi, eşim bıktı artık uğraşmakla ve bıraktı herşeyi, ben son bir çaba ne yapabilirim derdindeyim.

çatı katında hiç bir sorun yok,onun bir alt katı olan yatak odası katında ise yatak odası ve hol tavanı olduğu gibi nem aldı ve kabardı, bunun nedini şöyle bulduk, çatı katının terası tam yatak odası üstünde, bizde balkonlar dışarda değil, bina içine gelecek şekilde yapılmış. bu sebeple çatı terasının da üstü açık tabi, biz buraya silizol denen ıshakolun bir ürününü kullandık, epey bir süredir kabarma olmadı. bakalım baharda yeniden yapacağız.
yatak odasının bir altı olan kat , normal giriş katı salonu , bu salonunda aynı yatak odası yani çatı terasının hizasından aynı hiza yani , akma oldu, tavanda , kabardı ve binanın betonu çıktı okadar aktı yani, silizolu yapınca gerçi o da durdu. usta ve eşim diyorki, bina çok yaşdı ancak kuruyor ,( bu bana saçma geliyor)

asıl sorun, bahçe katında burada temelden nem alıyor diyor usta, buna yapılacak birşey yok diyor , böyle yarım yarım izolasyon yapıcaz diyor, tabiki benim artık ne drenaj nede bohcalama yaptırmam mümkün değil,
camlarım rehau, izocam kullanıldı, yaltex kullanıldı , sarı yün den malzemeler kullanıldı ama biryerde bir hata var.

lütfen yardımcı olurmusunuz, en alt katın korıdorları da kabarıyor, su biryerden yürüyor, yada gerçekten kurumadı hala bina olabilir mi?

izo elit
04-03-2011, 12:48
sayın naz1970, birincisi sorun tam olarak tespit edilememiş anladığım kadarıyla. bir binanın su sızdıracağı belli başlı mahaller vardır; bunlar ya temelin altından kılcal boşluklardan rutubet oluşturabilir ki, eğer sorun bu ise maalesef bunun çözümünü bulamazsınız, binanın alt yüzeyine ulaşacak bir teknoloji henüz yok. ya da bodrum perdelerinin dış yüzeyinden rutubet oluşabilir. bunun çözümü ise mevcuttur. binanın etrafı temel seviyesine kadar kazılarak sürme malzeme dediğimiz CE2K uygulanabilir. bu malzeme membrandan çok daha uzun ömürlüdür çünkü ek yeri yoktur tek parça halinde sürülerek uygulanır. kalınlığı 3 mm dir. bunu korumak için de 2 cm 30 dans. EPS uygulanarak toprakla ilişiği tamamen kesilir. böylelikle uzun ömürlü bir su yalıtımı sağlamış olursunuz. CENGİZ ÜNLÜHAN-İNŞAAT MÜHENDİSİ

Byefem
04-03-2011, 20:11
Sn naz1970
Size Weberin ürünlerini tavsiye edeceğim.Problemlerinizle ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki dökümanda bulabilirsiniz.
TERASLARDA SU YALITIMI
PROBLEM :
Kullanıma açılması planlanan, teras olarak inşa edilmiş çatılarda, seramik vb. kaplama uygulaması tek başına su yalıtımı sağlamaz.
Yalıtılmamış yüzeylerden sızacak su yaşanan alt katlarda konfor problemi yaratır.
Terasların maruz kalacağı sıcaklık farklılıklarına da dayanıklı, elastik ürünlerle seramik vb. kaplamaların altına yapılacak su yalıtımı bu tür problemlerin önüne geçer
ÇÖZÜM:
1- Döşeme betonu üzerine uygun eğimde ve nitelikte atılmış tesviye şapı, yalıtım uygulaması öncesinde yapışmayı engelleyici kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeyler temiz su ile ıslatılmalı ve uygulama öncesinde yüzey nemli kalacak şekilde su tabakası yok olana kadar beklenmelidir
2- Sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması amacıyla dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200 veya hızlı kuruma ve sülfat dayanımı istenen durumlarda weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.
3- Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan weber.dry SS-10, weber.dry SS-15, weber.tec 824 ve weber.tec Superflex D 2, tüm yüzeye min. 2 kat halinde uygulanmalıdır. Her bir katın uygulaması, bir öncekine dik doğrultuda olmalıdır.

Üzeri herhangi bir kaplama malzemesi ile kaplanmayarak açık bırakılacak teras çatılarda geliştirilmiş UV ve hafif yaya trafiği dayanımlı yalıtım malzemeleri weber.dry SS-15, weber.tec Superflex D2 ve weber.dry FDF kullanılabilir

BODRUM DUVARLARINDA SU YALITIMI
PROBLEM:
Perde beton veya örme duvar olarak inşa edilmiş bodrum katlarında, bina inşaatı esnasında gerçekleştirilmemiş ya da hatalı veya eksik yapılmış yalıtım uygulaması sebebiyle zamanla duvar ve zeminlerde rutubet ve hatta su sızdırma problemleri oluşabilir.
Kış aylarında ve yağmur mevsiminde artacak problem, yüzeylerdeki boya ve diğer kaplamaların kabarmasına sebep olmakla birlikte, özellikle sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur.
Bu durum, bodrum duvar ve zeminlerinde negatif basınca dayanıklı su yalıtım harçları uygulaması ile önlenmelidir.
ÇÖZÜM :
1-Yüzeyler, tüm tuz birikintileri, boya, kireç ve diğer tüm kaplamalar kazınarak çimento esaslı sağlam yüzeye ulaşıncaya kadar temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Yalıtım katmanı uygulaması öncesinde yüzeyler su ile nemlendirilmelidir.
2 - Sızdırmazlığın devamlılığını sağlamak amacıyla dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200; hızlı kuruma ve sülfat dayanımı gerektiren durumlarda ise weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.
3-Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan weber.dry 510, Cerinol DS, weber.tec 930, weber.tec 824, weber.tec Superflex D 2 veya weber.tec Superflex D 24 tüm yüzeye iki kat halinde uygulanmalıdır. Her bir katın uygulaması bir öncekine dik doğrultuda yapılmalıdır.
4-Yalıtım katmanı uygulaması dolaşıma açık mekanlarda ve mekanik darbeler oluşabilecek yüzeylerde çıplak bırakılmamalı; şap, seramik kaplama, endüstriyel zemin kaplaması veya tesviye harcı ile korunmalıdır.

naz1970
06-03-2011, 13:44
sayın naz1970, birincisi sorun tam olarak tespit edilememiş anladığım kadarıyla. bir binanın su sızdıracağı belli başlı mahaller vardır; bunlar ya temelin altından kılcal boşluklardan rutubet oluşturabilir ki, eğer sorun bu ise maalesef bunun çözümünü bulamazsınız, binanın alt yüzeyine ulaşacak bir teknoloji henüz yok. ya da bodrum perdelerinin dış yüzeyinden rutubet oluşabilir. bunun çözümü ise mevcuttur. binanın etrafı temel seviyesine kadar kazılarak sürme malzeme dediğimiz CE2K uygulanabilir. bu malzeme membrandan çok daha uzun ömürlüdür çünkü ek yeri yoktur tek parça halinde sürülerek uygulanır. kalınlığı 3 mm dir. bunu korumak için de 2 cm 30 dans. EPS uygulanarak toprakla ilişiği tamamen kesilir. böylelikle uzun ömürlü bir su yalıtımı sağlamış olursunuz. CENGİZ ÜNLÜHAN-İNŞAAT MÜHENDİSİ

izo elit, çok teşekkür ederim, her iki noktadada haklı olabilirsiniz, ancak binanın altına bir teknoloji yoksa zaten ben bittim demektir, her sene boya kazıma parası inanılmaz, ayrıca sinir bozucu, binanın yeniden kazınması da mümkün değil, sanırım, şu an için weberin malzemeleri ile bir çözüm yaratmaya en azından uzun vadeli bir çözüm bulmaya çalışacağım.
ilginize çok teşekkür edrim,

naz1970
06-03-2011, 13:45
Sn naz1970
Size Weberin ürünlerini tavsiye edeceğim.Problemlerinizle ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki dökümanda bulabilirsiniz.
TERASLARDA SU YALITIMI
PROBLEM :
Kullanıma açılması planlanan, teras olarak inşa edilmiş çatılarda, seramik vb. kaplama uygulaması tek başına su yalıtımı sağlamaz.
Yalıtılmamış yüzeylerden sızacak su yaşanan alt katlarda konfor problemi yaratır.
Terasların maruz kalacağı sıcaklık farklılıklarına da dayanıklı, elastik ürünlerle seramik vb. kaplamaların altına yapılacak su yalıtımı bu tür problemlerin önüne geçer
ÇÖZÜM:
1- Döşeme betonu üzerine uygun eğimde ve nitelikte atılmış tesviye şapı, yalıtım uygulaması öncesinde yapışmayı engelleyici kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış, temiz, düzgün ve sağlam olmalıdır. Yüzeyler temiz su ile ıslatılmalı ve uygulama öncesinde yüzey nemli kalacak şekilde su tabakası yok olana kadar beklenmelidir
2- Sızdırmazlığın devamlılığının sağlanması amacıyla dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200 veya hızlı kuruma ve sülfat dayanımı istenen durumlarda weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.
3- Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan weber.dry SS-10, weber.dry SS-15, weber.tec 824 ve weber.tec Superflex D 2, tüm yüzeye min. 2 kat halinde uygulanmalıdır. Her bir katın uygulaması, bir öncekine dik doğrultuda olmalıdır.

Üzeri herhangi bir kaplama malzemesi ile kaplanmayarak açık bırakılacak teras çatılarda geliştirilmiş UV ve hafif yaya trafiği dayanımlı yalıtım malzemeleri weber.dry SS-15, weber.tec Superflex D2 ve weber.dry FDF kullanılabilir

BODRUM DUVARLARINDA SU YALITIMI
PROBLEM:
Perde beton veya örme duvar olarak inşa edilmiş bodrum katlarında, bina inşaatı esnasında gerçekleştirilmemiş ya da hatalı veya eksik yapılmış yalıtım uygulaması sebebiyle zamanla duvar ve zeminlerde rutubet ve hatta su sızdırma problemleri oluşabilir.
Kış aylarında ve yağmur mevsiminde artacak problem, yüzeylerdeki boya ve diğer kaplamaların kabarmasına sebep olmakla birlikte, özellikle sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur.
Bu durum, bodrum duvar ve zeminlerinde negatif basınca dayanıklı su yalıtım harçları uygulaması ile önlenmelidir.
ÇÖZÜM :
1-Yüzeyler, tüm tuz birikintileri, boya, kireç ve diğer tüm kaplamalar kazınarak çimento esaslı sağlam yüzeye ulaşıncaya kadar temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Yalıtım katmanı uygulaması öncesinde yüzeyler su ile nemlendirilmelidir.
2 - Sızdırmazlığın devamlılığını sağlamak amacıyla dikey ve yatay köşeler weber.rep MA 200; hızlı kuruma ve sülfat dayanımı gerektiren durumlarda ise weber.rep HKS ile pahlanmalıdır.
3-Kullanım talimatları doğrultusunda hazırlanan weber.dry 510, Cerinol DS, weber.tec 930, weber.tec 824, weber.tec Superflex D 2 veya weber.tec Superflex D 24 tüm yüzeye iki kat halinde uygulanmalıdır. Her bir katın uygulaması bir öncekine dik doğrultuda yapılmalıdır.
4-Yalıtım katmanı uygulaması dolaşıma açık mekanlarda ve mekanik darbeler oluşabilecek yüzeylerde çıplak bırakılmamalı; şap, seramik kaplama, endüstriyel zemin kaplaması veya tesviye harcı ile korunmalıdır.

sayın beyefem,
bahsettiğiniz malzemeleri yapı marketlerde sanırım bulabilrim, tekrar yardımlarınıza çok teşekkür ederim,

Byefem
07-03-2011, 19:41
Sn Naz1970

Weberin ürünlerini Weber bayisi yapı marketlerden bulabilirsiniz.Ayrıca onlara işinizi malzeme+işçilik şeklinde yapmalarınıda teklif edebilirsiniz.Yapılacak işler için garanti istemeyide unutmayın.

platonx1
03-05-2013, 10:07
Sorun devam ediyor mu? çözüldü mü? Weber kullanıldı işe yaradı mı? çözüm aranmadığına göre en son weberle ilgili seçenekte karar kılındığına göre bu uygulama sorunu çözdü diye varsayabilir miyiz?

keşke başlığı açan arkadaş süreci paylaşmış olsaydı, keşke sorunu çözüldükten sonra benim sorunum şu şekilde çözülmüştür diye başka insanlarada fikir vererek yardımcı olmuş olsaydı...

apo1988
08-05-2013, 11:47
mrb naz1970
sizin inanızın su sorunu biz çüzebiliriz çünkü bü tarz işlere yabanci deiliz biz bir ftbolcunun vilasını yaptık ve seramik altında subirikintilerı oluyordu ve tamamen sorunu çüzdük iletışım bilgilerımızı paylaşiyoruz bize ulaşın sorunu çüzelım

abdullah
05078441705
saygılarımızla

hydro chemie türkiye
02-12-2013, 22:20
rutubet ve su .yalıtımına kesin çözüm 20 yıl garanti.dışarıdan hiç bir müdahalede bulunmadan içeriden enjekte sistemi ile bu prominizden kesin olarak kurtulabilirsiniz.20 yılüretici firma garantilidir. burdan ürünleri inceleye bilirsiniz www.albayyapi.ticiz.com