Orijinalini görmek için tıklayınız : İMO üye aidatlarını almak için tebligat!! gönderiyor!!!

Ç.TÜRK
04-02-2011, 20:37
Arkadaşlar,

Size de geldi mi bilmiyorum ama görüştüğüm birkaç mühendis arkadaşıma daha gelmiş bu tebligatlardan. Aslında bence resmi bir niteliği de yok çünkü imza karşılığı teslim edilmeyen bir belge. Ayrıca da benim ödemem gerektiği söylenen meblağı yanlış hesaplamışlar. Ben bu parayı ödemeyi düşünmüyorum çünkü forumda daha önce de belirttiğim gibi ben imodan hizmet almak yerine daha öğrenciyken bile imo mağduru oldum. Ancak bu parayı ödemememiz durumunda ne olur bunu merak etmiyor da değilim. Benim gözlemlediğim kadarıyla ve de yeni borçlar kanununa göre 5 yıldan eski geçmişi olan borçlar siliniyor. Mesela şuanda 2006 öncesi borçlar silinmiş durumda. Ben devlet memuruysam da bu parayı neden ödemek zorunda olayım ki? Herkesten bu kadar ücret talep edecek oda acaba sonra bize ne gibi hizmet verecek bunu da çook merak ediyorum.

Benzer tebligattan eline geçen arkadaşlar burda ne yapmayı düşündüklerini paylaşırlarsa durumu beraber çözümleyebiliriz düşüncesindeyim.

karakus27
06-02-2011, 00:05
bana böyle bir tebligat gelmedi ama gelsede KESİNLİKLE ödemeyi düşünmüyorum.imo bana şimdiye kadar hiçbirşey vermedi benden karşılığınıda istemeye hakkı yok.imo dan şikayetçi olan arkadaşlarıda bu aidatları imoya vermemelerini tavsiye ediyorum.

Ç.TÜRK
07-02-2011, 10:02
Ne yazıkki Yakında herkese ulaşacak sanırım bu tebligattan. Elinize ulaşmamasına rağmen duyarlılık gösterdiğiniz için teşekkür ederim çünkü kimse bir olay başına gelmedikçe ilgilenmiyor ne yazıkki..

CELİKKOLLU
09-02-2011, 10:22
Arkadaşlar,

Size de geldi mi bilmiyorum ama görüştüğüm birkaç mühendis arkadaşıma daha gelmiş bu tebligatlardan. Aslında bence resmi bir niteliği de yok çünkü imza karşılığı teslim edilmeyen bir belge. Ayrıca da benim ödemem gerektiği söylenen meblağı yanlış hesaplamışlar. Ben bu parayı ödemeyi düşünmüyorum çünkü forumda daha önce de belirttiğim gibi ben imodan hizmet almak yerine daha öğrenciyken bile imo mağduru oldum. Ancak bu parayı ödemememiz durumunda ne olur bunu merak etmiyor da değilim. Benim gözlemlediğim kadarıyla ve de yeni borçlar kanununa göre 5 yıldan eski geçmişi olan borçlar siliniyor. Mesela şuanda 2006 öncesi borçlar silinmiş durumda. Ben devlet memuruysam da bu parayı neden ödemek zorunda olayım ki? Herkesten bu kadar ücret talep edecek oda acaba sonra bize ne gibi hizmet verecek bunu da çook merak ediyorum.

Benzer tebligattan eline geçen arkadaşlar burda ne yapmayı düşündüklerini paylaşırlarsa durumu beraber çözümleyebiliriz düşüncesindeyim.

İşin saçmalığı nerede biliyormusunuz.Okulu bitirdikten sonra tüm mühendisler doğal üye kabul ediliyor.Problem burada.İstedikleri kadar tebligat gönderebilirler bu onların tasarrufu.Ancak şu konuda da bilgi vermek de yarar görüyorumBir ara mimarlar odası da bu konuda çalışma yaptı .Yıldatlar yasal.Mimarlar odası icraa yoluna bile başvurarak bunları tahsil etti Bazı üyelerde sırf icraa takibine uğramamak için odalarla anlaşma yoluna gitti.Sonuç olarak iş saçma ancak yasal bir dayanagı var.Dolayısıyle yönetmelikler Resmi Gazetede yayımlanmış ve yürürlükte.Kafamıza yatmasada saçmada gelse üyesi bulunduğumuz oda da dahil odaların icraa yolu dahil bunları tahsil etme yetkisi var.O anlamda dikkatli olmalısınız.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

kara kedi
09-02-2011, 14:03
bana geldi bu tebligat. ve odicem. yuksek bi meblag degil zaten. turkiyede olsaydim odanin hizmetlerinden faydalanirdim. ben o kadarda dusmanca bakmiyorum olaya. parasiz calisan bi mesleki kurum, kurulus, organizasyon gosterin. bu sistemde hersey para uzerine donuyor. parasiz ilac bile alamiyorsun. oda aidat istemis cok degil. mantiksiz degil yani. odemeyende tahsil edecek elbette.

ayrica ahmet bey. mezun olan bi muhendisin otomatikten oda uyesi oldugu konusunda eminmisiniz? ben mezun olduktan sonra odaya gidip kayit yaptirdim. form falan doldurdum. o zaman ben zaten oda uyesi miydim yani?

Ç.TÜRK
09-02-2011, 22:01
Ben odadan hiçbir hizmet almadım, serbest mühendis olsam zaten oda vize onay vs almak için ücretimi öderdim. Ama ben hiçbir hizmet almıyorum, üstelik ikametimi değiştirene kadar da hizmet almadığım halde düzenli olarak ücretimi ödedim, seminerlerine de ayrıca ücret yatırdım. O zamanlar henüz bir işim olmamasına rağmen aksatmamıştım. Ama sayın karakedi siz uzakta olduğunuz için bence farklı görüyorsunuz olayı. Ortada hizmet olmamasının yanı sıra benim ödemiş olduğum aidatları da benden almayı talep ediyorlar. Üstelik bunun yapılma nedeni de çok açık yeni borçlar kanunu yasallaşmadan üyeden ne koparırsak kardır mantığı. Çünkü yeni borçlar kanunu der ki 5 yıldan fazla geçmişi olan aidatlar silinir... Bilmem anlatabildim mi?

Ayrıca sizin odanın verdiğini düşündüğünüz hizmetleri nelerdir gerçekten merak ettim...

kara kedi
10-02-2011, 07:30
hizmet olarak gerci siz benden daha iyi biliyorsunuz. aylik bulten yayinlaniyor. teknik konularda seminerler duzenleniyor. mali konularda danismanlik hizmetleri veriliyor. odanin seminer salonunda yapilan kulturel faaliyetler. teknik gezi duzenleniyor. bunlar benim ilanlarda gordugum seyler. yakindan takip edebilen bir muhendisin daha fazla faydalanabilecegini dusunuyorum.

CELİKKOLLU
10-02-2011, 09:17
bana geldi bu tebligat. ve odicem. yuksek bi meblag degil zaten. turkiyede olsaydim odanin hizmetlerinden faydalanirdim. ben o kadarda dusmanca bakmiyorum olaya. parasiz calisan bi mesleki kurum, kurulus, organizasyon gosterin. bu sistemde hersey para uzerine donuyor. parasiz ilac bile alamiyorsun. oda aidat istemis cok degil. mantiksiz degil yani. odemeyende tahsil edecek elbette.

ayrica ahmet bey. mezun olan bi muhendisin otomatikten oda uyesi oldugu konusunda eminmisiniz? ben mezun olduktan sonra odaya gidip kayit yaptirdim. form falan doldurdum. o zaman ben zaten oda uyesi miydim yani?

Evet yönetmeliği de okursanız bu durumu görürsünüz.Zaten ne zaman üye olursanız olun eskiye dönük mezuniyet tarihinden itibaren olan borçlarınız o anki yürürlükteki mevzuata göre yapılandırılıyor ve hesaplanıyor.Yani diyelim 20 yıl memurluk yaptınız.Sonra belge almak için serbest mühendislik yapmak için oda ile ilişkiye girmeniz gerekt.Oda yıldatlarınızı mezuniyet tarihinden itibaren yapılandırıyor.Yönetmeliği de incelerseniz bu durumu görürsünüz..mEZUNİYET TARİHİNDEN İTİBAREN EVET DOĞAL ÜYESİNİZ BUNDA herhangi bir yanlış anlamanız söz konusu değil.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Ç.TÜRK
10-02-2011, 17:28
hizmet olarak gerci siz benden daha iyi biliyorsunuz. aylik bulten yayinlaniyor. teknik konularda seminerler duzenleniyor. mali konularda danismanlik hizmetleri veriliyor. odanin seminer salonunda yapilan kulturel faaliyetler. teknik gezi duzenleniyor. bunlar benim ilanlarda gordugum seyler. yakindan takip edebilen bir muhendisin daha fazla faydalanabilecegini dusunuyorum.

Sayın kara kedi;
Evet bahsettiğiniz faliyetlerde bulunuyor oda. Aylık bültenin bugune kadar elime sadece 4-5 sayısı geçmiştir o da benim arayıp serzenişte bulunmam üzerine. Semienerler,danışmanlık,kültürel faliyetler,teknik gezi,iftar yemekleri, kurslar vs. şeklindeki faliyetlerin hepsi zaten ayrıca ücrete tabi olarak katılınabilen faliyetler. Telefonuma cenaze,düğün mesajı göndericeklerine isterdim ki en azından meslekle ilgili gelişmeleri,yeni çıkan yönetmelikleri haber versinler. İmodan şikayetçi olsam da en az haftada 1 kez web sayfalarına girip yakından takip etmeye çalışan bir mühendis olarak şunu söyleyebilirim ki her zaman bir şeylerin düzelmesi için umudum vardır ve elimden gelenin en iyisini yapmak isterim ama onlardan gelen karşılığın bu olması mesleğin ve odanın geleceği açısından bence iç karartıcı...

Volkan Donbaloğlu
10-02-2011, 22:05
İstanbul daki seminerler hep üyelere ücretsiz oluyor. Haftada en az 3 etkinlik mesajı alıyorum, aylık mutlaka dergi de geliyor. Aldıkları paraya baktığımda bunun hiç fazla olmadığını düşünüyorum aslında. Kötülemem imo yu, benim gördüğüm boş değiller. Daha iyi olur ama hiçbir şey yapmıyor diyemem.

ilkersolak
15-02-2011, 15:21
Bu tebligat bana da geldi.
Hatta ödemeyenler için icra takibi başlatılacakmış, diye duydum.
Bunun üzerine İMO ya aşağıdaki maili gönderdim.Sizinle paylaşıyorum....
Aynı düşüncede olanlar da bu maili İMO ya ve diğer arkadaşlara göndersinler.

"BU MAİLİ LÜTFEN YÖNETİCİLER, KARAR VERENLER OKUSUN...
( Odanız tarafından aidatlarla ilgili olarak tarafıma gelen yazı üzerine düşüncelerimi yazıyorum)

Odanız üyesi olmaktan "artık" pişmanlık duyan birisiyim.Devlet memuru olarak görev yapıyorum.Odanızdan (Genel Merkez olarak) 17 senedir bir hayır da görmüş değilim.Erzurum şubesini sizden ayırıyorum.Onlar için farklı düşünüyorum. Oturmuşsunuz orada bizim haklarımızı düşüneceğinize olur olmaz şeylerin peşinde koşuyorsunuz.

Hangi İnşaat Mühendisinin hakkını savundunuz.İnşaat Mühendislerinin itibarı falan diye bişey kalmadı artık. Devlet memurları içinde en düşük maaş alan durumuna düştük hiç sordunuz mu, hiç bir çalışma yaptınızmı, protesto düzenledinizmi, yaptıysanız kime duyurdunuz, neyi elde ettiniz? Orada oturmuş kendinize kararlar alıyorsunuz.

-Ne yapalım? bunlar aidat vermiyor, bunları icraya verelim, sicilini bozalım, hapse atalım. Soruyormusunuz bunlar neden ödememişler nasıl verecekler. Bir de kafanıza göre belirlemişsiniz 6 yıl diye. Neye göre karar verdiniz buna? Azıcık insaf!

Bakıyorum, Ben Odaya üye olmasaydım 17 senede hiçbir kaybım olmazdı ancak Oda, bir topluluk olarak benim üyeliğimle bir kişi daha fazla göründü, benim grubum bu kadar dedi.Yani benden yararlandı. Benim istemediğim, bana ters olan şeylerde karar verdi, bildiriler yayınladı, protestolar yaptı.

Evet, gönderdiğiniz üye aidatları ile ilgili yazıdaki kararınızı protesto ediyorum. Bu kararınızdan derhal vazgeçmenizi istiyorum. Bu kararla çok şeyler kaybedeceğinizi söylemek istiyorum.

Bu karar uygulanırsa şahsen odanızdan ayrılacağımı bilmenizi isterim. Benim gibi düşünen birçok arkadaşımında var olduğundan emin olun.

Bu kararınız bir BÖLÜNME kararıdır. Dikkatinizi çekmek isterim..."

ilkersolak
15-02-2011, 15:34
Lütfen karıştırmayalım.
Aidat ödenmesi kararı İMO Genel Merkezinin kararıdır. Şubelerin değil. Çünkü bu aidatlar direk genel başkanlığa gitmektedir. Şubelerde kalmamaktadır. Şubelerin bu karara katıldıklarını düşünmüyorum.Bahsedilen etkinliklerde şubeler tarafından yapılan etkinliklerdir.Her şube kendine göre birtakım etkinlik ve faaliyetler yapmaktadır.
Dolayısıyla tavrımızı Genel Merkez için koymalıyız.Bundan şubeler zarar görebilir tabii.

Skerem89
15-02-2011, 16:00
yahu, babam 2002 de vefat etti, bizede simdi kagit geldi 72 aylik odeme var diye

yyyready
16-02-2011, 14:01
Evet arkadaşlar
herkes genel merkeze kendince rahatsızlık duyduğu konuları maıl atsın, tepkı gosterelım, bızlerı yolunacak kaz olarak goruyorlar. Hıc bır hakkımızı savunmadan, meslegımızı yerlerde surundurerek bızden haraç alıyorlar.

dmrmrt
16-02-2011, 23:52
Rezaletin böylesi.El insaf diyorum. Batı bölgelerindeki imo ve şublerini birde benim bulunduğum doğu şubeleriyle kıyaslıyorumda tam bir rezalet. ancak oda seçimleri zamanında size ulaşırlar birde yüzsüz yüzsüz oy isterler. Yahu ankaradan döndükten sonra çelik yapılar üzerine program anlatımı ve kusr verebilirim dedim ücretsiz veririm dedim bir yerlerine bile sallamadılar. Para isteyerek söyleseydim emin olun ararlardı. yaklaşık 1 yıldır bölgemde çalışıyorum sadece 1 tane şirket ürün tanıtımına çağırdılar. bölge odaları şubeleri tam birer siyasi merkez olmuş . ben alamadığım bir hizmet için ne diye bu saçma odaya para vereyim. yapı denetim başlamadan önce zahmet edipte çelik projelerin yüzüne bile bakmadan onay basan bir zihniyetle 1 yıldır savaşıyorum bide onlara paramı ödeceyeğim. ilk önce hizmet versinler eğitim versinler sonra parasını istesinler. saçmalıktan öte birşey değil. kesinlikle protesto ediyorum!!!

Erman GÜDÜ
24-02-2011, 10:07
Ankara Şubesinin başkanı ve yanında birkaç kurmayı il birilikte odamız kapatılmadan önce ziyarete geldiler. Kurmaylar arasından genç olan bir şahıs dikkatimi çekti. Ne işle Meşgulsünüz soruma cevap : ' ben çalışmıyorum ya, okulu bitirdim bir yapı denetimde çalıştım şimdi odada takılıyorum...' aidatlarımız,aidatlarınız ödenmeli değil mi ?

özge34
24-02-2011, 17:16
ARkadaşlar bu sayfada birleşelim . üylerine şimdiye kadar hiçbir faydası dokunmamış bir oda aidat talep edemez . ben memurum ne faydası var bana bu oda denilen şeyin . inş müh memur maaşlarının imkanlarının kadrolarının iyileştirilmesi hakkında bişi mi yapmış şimdidide utanmadan nasıl aidat ister kimden alır bu hakkı . EĞER ISRAR EDERLERSE ODA ÜYELİĞİNDEN AYRILALIM ARKADAŞLAR. LUZUMSUZ Bİ İŞ ZATEN

DOKTORLARA ECZACILARA DOKUNMAYA KALKIN BAKIN NASIL AYAKLANIYOR ODALAR AMA IMO UYKUYU SEVIYOR BELEŞ PARA NASILSA

kara kedi
24-02-2011, 18:04
ya anlamadim ki arkadaslar bu isyaniniz neye, kime. neye tavir koyuyorsunuz. surada toplanan para alt tarafi ayda 12 tl. yilda 144 tl yapar. allah askina 144tl icin bu kadar zahmete girmeye deger mi? butun detaylari gectim. akilli insanlariz, yani su kadar para icin vaktinizi harcamaya deger mi? organize olacakmisiz, tavrimizi koyacakmisiz.

bir arkadas demis ki celik projesinin yuzune bile bakmayan bir oda nasil aidat isteyebilir. hangi odadan bahsedildigini bilmiyorum. ben kendimden taze bir ornek vereyim. aidat olayini tartismak icin odaya gittim (gidis gelis tum masraflar 6tl yol parasi verdim belediye otobusune! istenen aidat ayda 12tl!!!). muhendis arkadasla aidati tartisirken bir firmadan geldiler, odaya proje kontrolu yaptirmak icin. gozumun onunde adama 3 sayfa comment sheet verdiler. bunlari duzeltin tekrar gelin dediler!! Izmir IMOda durum boyle. o oda hangi odaysa projelere bakilmadan imza atiliyorsa, o zaman tasin altina elinizi koyacaksiniz. yapilmasini siz saglayacaksiniz. yonetime katilacaksiniz. organize olacaksiniz. insanlari bilinclendirceksiniz. oyle oturdugum yerden saga sola ben de laf atarim.

yani bir meslektasiniz olarak ben neye tepki verdiginizi anlamiyorsam vatandas size guler. kusura bakmayin. daha once bu baslikta tartistik. odada verilen hizmetle kiyasladiginiz zaman ayda 12tl lik bir aidat ucreti gercekten komik bir meblag.

yemin ediyorum arkadaslar. turk muhendislerin boyle bostan meselelere bu kadar kafa yormasi beni karamsarliga dusuruyor.

kara kedi
24-02-2011, 18:14
muhendis insanlariz. hesap yapmadan duramiyoruz elbette. surada gunlerdir kafa patlattiginiz aidat ucretinin gunluk masrafi size 40 kurusa mal oluyor. hani sudan ucuz derler ya. carsiya cikin. yarim litre su alin isportacidan. 2 yudumda bitirirsiniz zaten. suyun size maliyeti, odanin size olan maliyetinden daha pahali!!

Ç.TÜRK
24-02-2011, 21:27
Uzun süredir bu sayfada yazılanlara bakamıyordum. Şimdi öncelikle forumda düşüncelerini paylaşan herkese teşekkürlerimi iletiyorum.
Özge34 nickli arkadaşımız gerekirse üyelikten ayrılalım demiş.Üzülerek söylüyorum ki üyelikten ayrılmak için de birikmiş üyelik aidatlarının ödenmesi gerekiyor.
Sayın Karakedi rumuzlu arkadaşım. Üye aidatlarının ödenmesi gerektiği konusundaki düşüncelerini paylaşmış. Tekrar teşekkür ediyorum. Ancak olaya sadece kendi yaşadığınız olaylar üzerdinden bakmayınız. Evet ayda 12tl fazla bir para değil. Ama siz devlet memuru iken birden elinize 600-700liralık bir miktar ödemeniz gerektiğine dair bir belge gelse ve de bu maaşınızın yarısına yakını bir miktar etse, ya da: siz daha önceden odaya tüm iyi niyetinizle üye olmuş aidat yatırmış, seminerler için ayrıca para ödemiş şikayet etmemiş, 5 yıldızlı otellerde verdikleri iftar yemeklerine yıllık aidat parası kadar para vermiş sesini çıkarmamış, meslektaşlarıyla aynı havayı solumanın mutluluğunu yaşamaya çalışan bir insanken 2dil bilmenize, mühendislik fakültesinden başarılı şekilde mezun olmanıza, piyasadaki gerek çelik gerekse statik-dinamik analiz programlarına hakim ve de master öğrencisi olmanıza rağmen odadan tek isteğiniz ÜCRET almadan da olsa bir büroda bir süre çalışmanızı sağlamaları olmasına rağmen size odadan redcevabı gelse, yüzünüze açık açık kimse bu mesleğe dair bilgisini ve de müşterisini asla paylaşmak istemiyor denilse,sonra odadan telefon açan temsilci devlet memuru mimar akrabasının bürosuna ortak aradığını size de asgari ücret üzerinden maaş ve sigorta yatıracağını, tüm tus haklarınızı kullanacağını ayda en az 20 proje çıkarmanız gerektiğini söylemesi sizin en azından bu durumda verilmesi gerekn maaş odanın belirlediği asgarimaaştır dediğinizde yüzünüze uzaylıymışsınız gibi bakıldığı,yaşadığınız şehirdeki şantiyelerde iyi referanslarla iş görüşmesine gidip biz daha tecrübeli birini arıyoruz deyip sizden 2 saat sonra sınıf arkadaşınızın o işe odadaki referanslarından dolayı alındığını duysanız, siz bu duruma içinizden lanet edip kendinize büro açmaya karar verip sim yönetmeliğine göre toplamanız gereken 80 puanı toplamak için halen babanızın maddi desteğiyle şehirden şehire seminerlere para verip gitmek zorunda kalıp sonrasında Allah ım ben neden bunları yaşıyorum derken o yıllarda birçok arkadaşınızın bu aptal durumu yaşadığını bilseniz, sonra herşeyden umudunuzuu kaybetmişken devletin açtığı kariyer meslek sınavını dereceyle ve TORPİLSİZ kazanıp vatana millete hayırlı evlat olmak üzere sevdiğinizi, ailenizi, memleketinizide bırakıp imoya olan herşeye rağmen o yılki aidatı da ödeyip bambaşka bir şehre alışmak zorunda olsanız ne yapardınız? Üzerine birde hesap yapmayı bilmeyen mühendislerodasının size ödediğiniz aidatı bile hesaba katmadan gönderdiği tebligat üzerine napardınız?

Belki anlattıklarım size ezik mühendis edebiyatı gibi gelecektir. Burada anlattıklarım sadece benim yaşadıklarım değil, etrafımdaki arkadaşlarımın yaşadıklarından bir derleme aslında.Çokşükür ki o aidatı ödeme gücüm var benim, Allah a da hepşükrediyorum imoya muhtaç olamadan kendi emeğimle artık ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerine mühendislik hizmeti veren bir insan oldum ama inanın işsizken aile geçindirmek zorunda kalıp, daha öğrenim kredisini ödeyememişken bu parayı nasıl derleyeceğini bilemeyen arkadaşlarım var ne yazıkki. Oda en azından bu durumdakilere kol kanat germeliydi.Aldığı paralarla yaptırdığı konferans salonunda pkk militanlarına kongre yaptıracağına işsiz mühendsilere bedava kurs açıp, hepsini birer büroya yerleştirseydi, memur mühedisten şantiyeci mühendise kadar hakkını savunsaydı işte ozaman o oda bana hizmet etmiş olurdu. Sizin o günde 1 şise su parası dediğiniz parayı günde kazanamayan mühendisler varken o oda çıkardığı dergiden düzenlediği piknikten utanmalı bence.

Lütfen söylediklerimi yanlış anlamayın amadurum bundan ibarettir.. Saygılarımla..

kara kedi
25-02-2011, 09:19
sondan baslayalim sayin Turk. pinkik duzenlemenin, muhendisler arasindaki diyalogu dayanismayi beseri iliskileri gelistirmenin ne gibi zarari olabilir? hakli oldugunuz konular var fakat bu konular fakir edebiyati yapip odanin standardlarini dusurmeye sebep olmali. verdiginiz piknik, dergi ornegi fakir edebiyatidir sayin turk. kusura bakmayin. dergi guzel birseydir. bizim gibi teknik insanlarin birikimlerini disa vurdugu ve arsiv yaptigi bir aractir. yanlissiniz.

daha gecen ay IMOda beton kaplamalari dizayni (apron) ile ilgili ucretsiz bir seminere katildim. seminer sonrasi sorular soruldu. benim de merak ettigim bir husus vardi. sorular sonrasi apron insaatina yillarini vermis degerli muhendislerle, teknikerlerle fikir alisverisinde bulundum. sorular sordum. tartistik. vs.. bunun neresi kotu simdi? bu seminer salonu su yakiyor, elektrik yakiyor, klima yakiyor. beles mi bunlar. devlet catir catir parasini aliyor. gunde 40 kurusluk bir ucrete itiraz ediliyor. sonra komik duruma dusuyorsunuz deyince de kiziyorlar.

ve mesajinizda vermis oldugunuz diger orneklerde ise IMOnun sucu yok. sadece turkiyenin degil dunyanin duzeni boyle arkadaslar. binlerce muhendis issiz kalacak ki, is arayan muhendisler dusuk ucretlere razi olacaklar. sadece muhendislik meslegi de degil. butun meslekler boyledir. bu duzeni de IMO yaratmadi ama parcasi olmus mudur? olmustur. bana olmayan tek bir tane olusum soyleyin.

ee o zaman diyoruz. bakin arkadaslar duzen kotu. kendimizi kollamaliyiz. bizler hesap kitaptan bilimden kulturden anlayan aydin insanlariz. halkimiza ornek olmaliyiz. sesimizi cikartmali, orgutlenmeli, guclenmeliyiz deniliyor. hemen bazi muhendis arkadaslar zivziv otmeye baslaniyor. siyaset bizden uzak dursunmus. IMO ppk ymis, bolucuymus. sacma sapan yorumlarda bulunuluyor. IMOda yapilan siyaseti bile hazmedemeyen bir muhendis kusura bakmayin ama boyle yonetilmeyi de, hatta boyle gudulmeyi de hak ediyordur

surada 12tl lik aidati odemeyi reddeden anlayis kuru gurultuden baska bir sey degildir. ayrica, muhendislerin 40 kurustan cok daha onemli sorunlari var. hem insanlarin enerjisini bosa harciyorsunuz, hem de dikkatini dagitiyorsunuz.

yine de ben burada bazi muhendis arkadaslari ayri tutmak gerektigini dusunuyorum. iyi niyetli, idealist dusunen, fikirleriyle icraatlariyla odayi daha ileriye daha dogruya tasiyacak nitelikte arkadaslar olduguna inaniyorum. maalesef boyle bir ongorude de bulunuyorum: burada odaya atip tutan arkadaslarin bir cogu uye oldugu ilk gun disinda IMOnun kapisinin onunden bile gecmedigine de inancimin sonsuz oldugunu belirtmek isterim.

dolayisiyla idelaist bir yaklasimla odayi elestiren arkadaslar kuru gurultu yapan arkadaslardan farkini ortaya koymali. diyorum. bu fark tasin altina elini koymaktan baska bir sey degildir. bir muhendise en cok yakisan davranis icraattir arkadaslar.

icraatta gorelim sizi. buyurun.

ya toplasin. genel merkeze yuruyun. bu "haksiz, vicdansiz" uygulamayi yururlukten kaldirin.

ya da toplasin. IMOyu degistirin. gelistirin. daha ileriye tasiyin.

Ç.TÜRK
25-02-2011, 18:48
Her zaman saygı ve anlayışla bildiklerimi ve düşüncelerimi, gerektiğinde de sorularımı paylaştığım bu forumda bütün içtenliğimle kendimin ve çevremdeki arkadaşlarımın sorunlarını dile getirirken gösterdiğim hassasiyetin bu konuya cevap verenler tarafından da gösterilmesini beklerdim. Ama mesajımın üzerinde bulunan şu mesajı gördüğümde inanın sinirlerim tepetaklak oldu. Burada kimse "zıvzıv ve de fakir edebiyatı yapıyorsun,bilimden uzaksın" cümlelerini hakedecek birşey söylemedi. Düşünceler, olanlar, gerçekler herkesin bakış açısından paylaşılsın diye açtım ben bu konuyu. Ama burda biliyorum ki burada sözünüze sayınla başlamış olsanız da sonrasında içeriğinin seviyesini çok düşürdüğünüz o mesajda asıl hedef benim.Odanın kapısından girmemiştir,zıvzıv yapıyor, dergisiz de oluyor demekle suçladığınız şahsım, daha mezun olmadan odanın tümetkinliklerine katılmaya başlamış bahsettiğiniz paylaşım ortamlarında bulunmuş olmanın yanı sıra hizmet sadece dergi yayınlamak değil derken o dergide yayınlanmak üzere birkaç bilimsel makale göndermiş,doktora yapmakta olan mesleğinde etiğe ve bilimsel yaklaşıma ve herşeyden önce saygıya çok önem veren 5 yıllık bir inşaat mühendisiyim. Daha yolun başında, öğrenecek çok şeyi olduğunun farkında olan ve asla bilmediğimi de gizlemeyen bir bireyim.
Burada anlattıklarımızın aslında imonun nasıl olması gerektiğine dair düşünceler temelinde ilerlediğini farketmeyecek kadar yanlı yaklaştınız olaya. Aslında odadan uzak kalan da sizsiniz, başka konularda yazdıklarınızdan belli ki çıkardığı yönetmeliklerin çoğundan haberiniz de yok. Birkaç piknik, seminer değil odanın görevi ve etkinliği. Bu arada odanın binası konferans salonu vs giderleri odanın kira gelirlerinden karşılanıyor. Bir toplantı salonu kiraya verildiğinde saatlik kiraya verilir ve o giderler de o kiradan karşılanır.Siyaset ya da vs işlere harcadağı zamandaki özeni üyelerinin durumuna göstermesi hakkını istemek üye olsun ya da olmasın mühendis olarak mezun olmuş herkesin hakkıdır bence. İyi niyetle imoyu değiştirmek,daha iyi koşullarda çalışılmasını sağlamak amacıyla beyin fırtınası yapılması amacıyla açtığım konularda fikirlerinizi paylaştınız. Teşekkürler. Ancak bunu hırsla, hakaretle,insanları kırarak yapmış olmanız neden o rumuzu seçtiğinizi anlamama neden oldu. Ne yazık ki bunun için teşekkür etmeyeceğim. Siz buyrun buradan devam edin kalp kırmaya, insanları anlamak yerine aşağılamaya. Umarım hayat sizi beni ve burada dert yanan arkadaşları anlamak zorunda bırakmaz.
Siz buraya ne yazarsanız yazın bu benim bu sayfada son mesajımdır, bu forumda son günümdür ve sayenizde 5 yıldır üyesi olduğum bu forumda hiç haketmediğim bu cümlelere maruz kalarak bir insanın karşısındakine ne kadr sevgi ve saygıyla yaklaşırsa yaklaşsın karşısındakinin sevgi ve saygı sınırları dahilinde muamele göreceğini, iyi niyetin aslında iyi bir şey olmadığını bir kez daha görmüş oldum. Bu forum yüzünden başıma gerek özel hayatımda, gerekse iş hayatımda bir sürü olay geldi, ama nedense iyi niyetle, alışkanlıkla vefa borcum olan bu foruma düzenli olarak hepgirerdim. Ama forumdan ayrılma sebebim siz olacakmışsınız demekki.

VIZVIZ ettik yine kusura bakmayın. Size iyi çalışmalar...

aysegull
25-02-2011, 20:31
Sayın Ç.TÜRK ü yıllardır yakinen tanırım.Her konuya duyarlıdır araştırmadan konuşmaz ve fikirlerini açıklar açıklanan fikirleri dinler eksiklikleri ortaya çıkarır.Her konuda yardımcı ve örnektir.Konu ile alakasız diyeceksiniz ancak her konuda olduğu gibi konu üzerinde durmayıp kim ne dediyse onu önplana çıkararak konuşulmuş üzücü bir durum.
Sayın karakediye gelince kendisinin bu konuda yaptığı yorumları takip etmekteydim ve çıkardığım sonuç :kendisi tuzu kuru olan biri olsa gerek hani derler ya hayattan payını almamış.Burda ki konu para meselesi değilken sürekli olayı paraya getirmesi.Anlaşılacağı üzere çok kazanıyor helal olsun gözümüz yok.Ama çığırtkanlığa da gerek yok.Herkes konu üzerinden fikrini söylerken çekinmeden kişiler üzerine konuşuyor.Bu foruma herşeyden önemlisi mesleğine,vatanına,sevdiklerine çok emeği olan birine bu şekilde konuşması beni çok rahatsız etti.Konuşurken insanlığı elden bırakmazsanız seviniriz...

amelekemal
25-02-2011, 23:52
Değerli arkadaşlar; odanın aldığı yıllık ödentileri diğer odalarla karşılaştırmadım. Değerli kağıtlardan alınan 35 TL'leri ve proje onayı için alınan %2 civarındaki ücretleri de.... Aslında çok fazla merak da etmedim bu paraları neden verdiğimizi. Mutlaka iyi bir nedenleri vardır diye düşündüm.

Ancaaaaak;
Merak ettiklerim şunlar:
1-Bahsi geçen ödentilerin neden çok önemli bir bölümü genel merkeze gider? Genel merkez bu paralarla üyesine ne tür hizmetler verir? Zira odamızdan aldığım hizmetlerin tamamına yakını bağlı olduğum şube tarafından veriliyor. Genel merkez kaynaklı bir hizmete henüz rastlamadım. (Yıllık ajanda ve aylık dergi dışında)
2-IMO Genel merkezi hesaplarını kendi denetim mekanizması dışında kim denetler ? Koca koca holdingler, bankalar, uluslararası şirketler bağımsız kuruluşlarca denetleniyor. Bizim örgütümüzde de bu tür bir uygulama var mıdır?
3-Ülkemizde teknik ve ekonomik değeri çok yüksek, anıtsal projelerin hayata geçirildiği şu dönemde IMO söz konusu işlerin neresindedir? Söz konusu işlerle ilgili ne düşünür, fayda/zarar, toplumsal, ekonomik ve teknik anlamda raporlar hazırlamış mıdır? Zira sivil toplum kuruluşu olması hasebiyle bu işler hakkında toplumu bilgilendirmek ve alternatif fikirler üretmek IMO'nun görevi değil midir?
4-Allah aşkına birileri şu resmi WEB sitemize doğru dürüst bilgiler koysun ve interaktif hale getirsin. Bugün devletin maliyesi ve SGK'sı bile WEB'den resmi belge veriyorken biz bir oda kayıt belgesi için bile odaya gitmek zorundayız.

Son olarak benimle hemfikir olmayıp bana cevap vererek beni adam yerine koyacak arkadaşlardan ricam, lütfen sayılarla cevap veriniz. Sayısal bilim eğitimi aldığımdan kafam demagojiye çalışmıyor.

muhsinan
26-02-2011, 18:54
Sayın Ç.TÜRK ü yıllardır yakinen tanırım.Her konuya duyarlıdır araştırmadan konuşmaz ve fikirlerini açıklar açıklanan fikirleri dinler eksiklikleri ortaya çıkarır.Her konuda yardımcı ve örnektir.Konu ile alakasız diyeceksiniz ancak her konuda olduğu gibi konu üzerinde durmayıp kim ne dediyse onu önplana çıkararak konuşulmuş üzücü bir durum.
Sayın karakediye gelince kendisinin bu konuda yaptığı yorumları takip etmekteydim ve çıkardığım sonuç :kendisi tuzu kuru olan biri olsa gerek hani derler ya hayattan payını almamış.Burda ki konu para meselesi değilken sürekli olayı paraya getirmesi.Anlaşılacağı üzere çok kazanıyor helal olsun gözümüz yok.Ama çığırtkanlığa da gerek yok.Herkes konu üzerinden fikrini söylerken çekinmeden kişiler üzerine konuşuyor.Bu foruma herşeyden önemlisi mesleğine,vatanına,sevdiklerine çok emeği olan birine bu şekilde konuşması beni çok rahatsız etti.Konuşurken insanlığı elden bırakmazsanız seviniriz...

sayın karakedi için soylediklerinize katılıyorum.olayın maddi tarafı değil mesele zaten.manevi tarafı.oda daha önce Ahmet beyin de soylediği gib yasal fakat haksız bir uygulamaya gidiyor.buradaki sorun verilen para değil odanın tutumudur.Çok şükür okuduk muhendis olduk.kazandıgımız paralara bakarsak en az kazanan bile 3 kuruşun lafını yapmak zornda kalacak durumda değil.verdiğimiz para bizi fakr de yapmaz.o parayı vermesek zengin de.ancak odaya bu tutumu yakıştırmamamız bizim İMO ya sayın karakediden daha fazla değer verdiğimizi gösteriyor zaten

muhsinan
26-02-2011, 19:11
ayrıca sayın karakedi,bir meslekdaşınızla nasıl konuştuğunuza dikkat edin.

zıv zıv konuşuyorsunuz dediğiniz konuda yorum yapanlar kimler bir bakın.meslekdaşınız olmasını geçtim bazıları babanız yaşındadır.yıllarını bu işe vermiş insanlar,foruma girerek gençleri dogru yönlendirmeye yardımcı olmaya çalışıyorlar.öyle isimler var ki bunların foruma girmeye vakit ayırmaları bile bizler için büyük bir şans.takıldıgımız durumlarda tecrübeleriyle bize yardımcı olmaya çalışan insanlar.bizden en ufacık menfaatleri bile yok.
onların bulunarak yukselttiği seviyeyi düşürecek sekilde bir tutum sergilemeyin lütfen..

ft81
03-03-2011, 14:34
Arkadaşlar imo genel merkezin geliri geçen sene yanılmıyorsam 3 000 000 TL idi. Bu gelirlerle neler yapıyorlar sizce işe sapa yaramayan aylık politik dergiler çıkarırlar , abuk subuk mitinglere otobüs tutar kendi yandaşlarını ( mühendis olmasa bile ) toplar bunları yer içirirler, ne kadar vatan haini varsa onlara burs verirler , 5 yıldızlı otellerde seçim sonrası partiler verir alkolün dibine vururlar , program kursu düzenlerler orada programı anlatanlar 5 kuruşluk mühendislerdir. 2004 den beri odaya üyeyim son 2 senedir aidatımı yatırmıyorum ve odaya işim düşene kadar da yatırmıcam .

kara kedi
03-03-2011, 17:39
ancak odaya bu tutumu yakıştırmamamız bizim İMO ya sayın karakediden daha fazla değer verdiğimizi gösteriyor zaten

bir yere uye oluyorsunuz. uye oldugunuz o yerin bir ictuzugu var. o tuzuge gore aylik aidat yatirmaniz gerekiyor. siz yatirmiyorsunuz. sonra borcunuza karsilik tebligat geliyor. borcunuzu odeseydiniz bu tebligat gelmeyecekti.

pekala. bu tutumun nesi yanlis. ben anlamadim. aciklarsaniz sevinirim. oda nasil bir tepki vermeliydi?

bu arada sayin ft81'e katiliyorum. hatta oda topladigi aidatlarla kuran kursu acip, fetva yayinlamali.

muhsinan
03-03-2011, 23:59
onca sey yazmısım,içinden cımbızla alıp cevap vermeye kalkıyosun.tutturmussun bişey ödemezsen gönderirler diye.

anlamandan umudu kesicem artık bu sefer de anlamazsan

Aidat meselesi ve SİM için getirdiğim eleştirilerin sebebi kendi maduriyetim deil.hatta ilgilendirmiyo bile beni.ama yapılan sacma bişey varsa dile getiriyoruz.

1 incisi aidat meselesi..hiç aksatmadım.
2 incisi sim meselesi.o beni ilgilendirmiyor.zaten mutehayyitlik yapıyorum.senelerdir birlikte çalıştıgımız bir sürü muhendis var.girdim birinin yanına oldu bitti.kendi işimle ugrasıyorum zaten okuma amacımda piyasaya iş yapmak değildi.kendi işimi en iyi şekilde yapmaktı.

yani senin anlayacağın bu ikisi de beni hiç madur etmiyor..

ancaaaaaak işte senin bi turlu anlayamadıgın noktaya geldik.

ODA nın BU TUTUMU YANLIŞTIR ARKADAŞ.SENİN TUZUN KURU OLABİLİR BENİM DE ÖYLE.AMA BU HERKESE NASİP OLMUYOR.İŞTE BURDA MUHENDİS OLMAKTAN ZİYADE İNSAN OLMAK O DURUMDA OLABİLECEK BİR KİŞİ BİLE VARSA ONUN YERİNE KENDİNİ KOYABİLMEK GEREKİYOR.DEDİĞİM GİBİ Bİ HASTALIK OLABİLİR,VEYA KRİZDEN ÇIKTIK İŞİ GÜCÜ DAGILAN BİR SÜRÜ ÜNSAN VAR.ZOR DURUMDA OLABİLİR.BEN ÖDEMESİN DEMİYORUM.TEBLİGAT GÖNDERMEK YANLIŞ DİYORUM

(he bu arada cımbızla alıp cevap vereceğin konu eger 'kriz cıkar kimse bişey demez odanın aldıgı 3 kurusa herkes kükrer' gibi bi cevapsa yazmana bile gerek yok.)

kara kedi
04-03-2011, 04:14
tamam sinan bey. anladigim kadariyla sizin odayla her hangi bir probleminiz yok. aidatinizi aksatmamissiniz. sim yonetmeligi de sizi baglamiyor. bu kadar.

borc odenmiyorsa elbette tebligat gonderilecek. bunda yanlis bir sey yok. aidat geciktirmekten bahsetmiyoruz. bildigin yillardir aidat odemeyen uyelerden bahsediyoruz. 2yil - 5yil - 10 yil odemeyenler var. demek ki bizim muhendis olarak muhendis odasina duydugumuz sorumsuzluk adamlara gina getirmis artik ki tebligat gonderiyorlar. ha benim de 2 yillik borcum vardi. odedim. bitti.

sim konusunda da ismini hatirlayamayacagim simdi. bir uye ifadeyi degistirerek yanlis bilgi veriliyordu. tartistik o konuyu. yonetmelikte yazani tekrar ettik. o da halloldu.

onun disindaki muhendisler icki iciyor, gezilere gidiyor. siyasi boluculuk yapiyorlar.. seklindeki yorumlar muhendislere yakismayan yobaz dusuncelerdir. ciddiye alinip karsilik verilmemelidir.

ft81
04-03-2011, 10:40
Arkdaşım bu olayları saptırmakda üzerine yok ben ne kuran kursu açılsın dedim ne başka bişey dedim. Oda 3 000 000 TL yi nerelere harcadığını açıklasın diyorum. Oda seçimlerini kazandıkları gün kendi yandaşlarına 5 yıldızlı otelde kutlama yapmasın diyorum. Eğer adam akıllı oda faliyeti yapacaksa önce odaya kayıtlı mühendislerini korusun. Mühendislerine sahip çıksın piyasada çalışan mühendislerin SSK larının asgariden yatmamasını sağlasın. Adam akıllı teknik dergiler yayınlasın odayla aynı görüşte olmayabilirim ama sonucta burada benim odam ayrıca odanın bu hale gelmesinde ve sürekli a ynı zihniyetin burda kalmasında kusura bakmasın ama arkdaşlar sağ görüşlü mühendislerin suçu had safada. Odaya kayıtlı üyelerin %20 sinin katıldığı bir seçimle bu yönetim sürekli burada. Yönetim hiç değişiyormu yooo hep aynı kişiler bir nevi Kaddafi - Mübarek rejimi. Bu arada kara pisi denen arkadaş zannımca oda peşkeşcisi bu kadar odayı yaladığına göre sadece sana gülüyorum arkdaşım.

ft81
04-03-2011, 10:42
tamam sinan bey. anladigim kadariyla sizin odayla her hangi bir probleminiz yok. aidatinizi aksatmamissiniz. sim yonetmeligi de sizi baglamiyor. bu kadar.

borc odenmiyorsa elbette tebligat gonderilecek. bunda yanlis bir sey yok. aidat geciktirmekten bahsetmiyoruz. bildigin yillardir aidat odemeyen uyelerden bahsediyoruz. 2yil - 5yil - 10 yil odemeyenler var. demek ki bizim muhendis olarak muhendis odasina duydugumuz sorumsuzluk adamlara gina getirmis artik ki tebligat gonderiyorlar. ha benim de 2 yillik borcum vardi. odedim. bitti.

sim konusunda da ismini hatirlayamayacagim simdi. bir uye ifadeyi degistirerek yanlis bilgi veriliyordu. tartistik o konuyu. yonetmelikte yazani tekrar ettik. o da halloldu.

onun disindaki muhendisler icki iciyor, gezilere gidiyor. siyasi boluculuk yapiyorlar.. seklindeki yorumlar muhendislere yakismayan yobaz dusuncelerdir. ciddiye alinip karsilik verilmemelidir.

Birde şunu ifade etmek istiyorum Ankarada 10 katlı binaya geçip orayı bir sürü mühendisle doldurlar ve benim aidatlarımla bu arkdaşların paralarını ödüyorlar. Bu arkdaşlar acaba bu formasyonla dışarda hangi firmalarda çalışabilirler diye merak içindeyim.

kara kedi
04-03-2011, 13:30
yarim yamalak gozlemlerime dayanarak soyle bir onyargida bulunacagim. bu arkadaslarin 4 kosesi belli bir tuvaleti bile dikebileceklerini sanmiyorum. lakin memlekette de sartlar belli. hic suphesiz kendilerinn tecrube ettigi konular da vardir.

su tur elestirilerin ise haklilik payi var. pikniktir, oteldir vs boyle seylere takilmadan, insanlarin da kafasini karistirmadan isin ozune inmek lazim gerekir diye dusunuyorum

>>> Eğer adam akıllı oda faliyeti yapacaksa önce odaya kayıtlı mühendislerini korusun. Mühendislerine sahip çıksın piyasada çalışan mühendislerin SSK larının asgariden yatmamasını sağlasın. Odaya kayıtlı üyelerin %20 sinin katıldığı bir seçimle bu yönetim sürekli burada. Yönetim hiç değişiyormu yooo hep aynı kişiler bir nevi Kaddafi - Mübarek rejimi.

maas ve sigorta konularinin cok onemli oldugunu dusunuyorum. muhendisler arasinda birlik olusturabilecek simdilik tek mercii var. o da muhendisler odasi. odanin da odayi elestirenlerin de buna odaklanmasi lazim. aidatlar odenecek elbette. konuyu acan ilk mesaji tekrar okursaniz soyle bir cagri var. bu aidatlari odememek icin ne yapabiliriz onu tartisalim. hayir efendim. iste bu hemen yukaridaki konulari tartisalim.

turkmelih
10-03-2011, 02:10
Bu tebligat bana da ulaştı. Bende birçok arkadaş gibi odamızın bizim için fazla bir şey yapmadığını savunuyorum. Mezuniyetimin ilk yıllarında yapı denetim de çalışıyordum. Oda her sene mühendislik asgari ücreti açıklar benim dönemim de bu rakam 1500 tl civarındaydı. Fakat yeni mezunlara vasıfsız işçi asgari ücret üzerinden maaş veriliyor ve sigorta yatırılıyordu ki imza yetkisi için sigortanın yatması mecburi sanırım.
Fakat ne ODA ne de bayındırlık ssk lı çalışan mühendislerin aldıkları maaş ve sigorta primlerini kesinlikle denetlemiyor. Odalar da bu durumu önemsemiyor bile patron mühendis iseniz problem yok.hatta projelere imza atmıyorlarsa proje bürolarıda da durum aynı. Birde seminer veriliyor ,gezi düzenleniyor diyen arkadaşlar sim belgeniz yoksa eğer sizi o seminerlere davet dahi etmiyorlar. Odalar ssk lı üyelerin özlük hakları konusunda son derece duyarsız . ne yazk ki yönetime dahi ssk lı bir mühendisin seçilmesi çok zor böyle olunca haklarınızıda gündeme getiremiyorsunuz.

kara kedi
10-03-2011, 12:50
arkadaslar buyurun IMOdan 2 adet duyuru. elestirilerinizi somuta dokun. lafta kalmayin.

--------------------------------------------------------------------------------

Değerli Üyemiz,
İş arayan üyelerimizle 17 Mart 2011 Perşembe Günü Saat 16:00 da şubemizde bir toplantı yapmayı planlamaktayız. Toplantıda üyelerimizin iş bulma süreçlerinde şubemizden beklentileri ve önerileri alınacak, iş arayanlara yönelik düzenlenecek eğitim ve kurslar değerlendirilecektir.
Şubemizin işsiz üyelerimizle daha sağlıklı iletişim kurması adına iş arayan üyelerimizin toplantıya katılımını bekleriz.

--------------------------------------------------------------------------------

Değerli Üyemiz,
TMMOB Yönetim Kurulunun 09 Ekim 2010 tarihli toplantısında 2011 yılı içerisinde TMMOB Ücretli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları ve İşsizlik Kurultayı yapılması kararlaştırılmıştır. Kurultay yöntemi olarak İl/İlçe Koordinasyon Kurulları sorumluluğunda tüm üyelerin katılımıyla yerel kurultaylar yapılması benimsenmiştir.
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi koordinatörlüğünde 2 Nisan 2011 tarihinde Tepekule Kongre Merkezinde yapılacak olan TMMOB Ücretli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları ve İşsizlik Kurultayı İzmir Yerel Kurultayı’nda Şubemiz “Ücretli Çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Çalışma Koşulları, Asgari Ücret ve Ücretler” konusunda çalışma yapacaktır.
Kurultaya hazırlık olması amacıyla 20 Mart 2011 tarihinde Tepekule Kongre Merkezinde TMMOB Ücretli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları ve İşsizlik Kurultayı İzmir Yerel Kurultayı Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirilecektir.
Yerel kurultay sürecinde ve sonrasında oluşturulacak raporda değerlendirilmek üzere aşağıda verilen konu başlıklarında karar tasarısı önerilerini sunmak isteyen üyelerimiz ve öğrenci üyelerimiz 16 Mart 2011 Çarşamba gününe kadar önerilerini Şubemize yazılı (azami 1 sayfa) olarak, faks (0 232 4621167) veya e-posta (imoizmir@imoizmir.org.tr) yoluyla iletebilirler.
TMMOB Ücretli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları ve İşsizlik Kurultayı İzmir Yerel Kurultayı’nda tartışılacak konu başlıkları:

1. Ücretli MMŞP çalışma yaşamını belirleyen yasalar

2. Ücretli MMŞP ların çalışma koşulları, asgari ücret ve ücretler

3. Ücretli çalışan MMŞP lerin özlük hakları ve iş güvencesi, kapitalizmin krizleri ve özlük haklarına etkileri

4. Özelleştirmenin, işsizliğin ve güvencesizliğin MMŞP üzerindeki etkileri, örgütlenme ve sendikasızlaşma

TMMOB Ücretli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları ve İşsizlik Kurultayı İzmir Yerel Kurultayı ve Hazırlık Çalıştayına katılımınızı ve katkınızı bekleriz.

ft81
15-03-2011, 12:11
Seçim dönemlerinde oy istemek dışında yıllardır üyesiyle hiç iletişim kurmayan İnşaat Mühendisler Odası yönetimi, 20.01.2011 tarihli bir mektup aracılığıyla belki de ilk kez bu kadar çok üyesine ulaşmıştır.

İMO’nun farklı şubelerine kayıtlı olan ve aidat borcu bulunan tüm üyelerin tebligat adreslerine gönderilen bu mektupta, İMO Yönetim Kurulu’nun 4 Aralık 2010 Tarih ve 11 No’lu toplantısında alınan “aidat borcu bulunan üyelerin borçlarını ödemeleri için adreslerine tebligat yapılması kararı”ndan bahsedilerek 2011 yılı dahil geçmiş dönemlere ait aidat borçlarının ödenmesi istenilmektedir. Yazıda, aidat borçlarının 30 Nisan 2011 tarihine kadar ödenebileceği, ödeme yapılmadığı takdirde 6235 Sayılı TMMOB Yasası uyarınca yasal işlem başlatılacağı belirtilmektedir.
Söz konusu 6235 Sayılı TMMOB Yasası’nın 30. maddesinde; “Her türlü oda aidatı ile diğer para cezalarını tebliğ gününden itibaren otuz gün içinde mensup oldukları odaya ödemeyenler hakkında icra ve iflâs Kanunu hükümlerine göre takibat yapılır” hükmü yer almaktadır. Yani, TMMOB’ye bağlı odaların yürürlükteki yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde böyle bir borcu tahsil etme hakkı vardır.
Bahsedilen bu mektup, kontrolsüz bir şekilde ve deyim yerindeyse kime denk geldiyse gönderilmiştir. İMO yönetimi uzun zamandır üyesinden kopuk olduğundan, ne İMO’nun üyesinden, ne de üyenin İMO çalışmalarından haberi vardır. Tebligat, uzun süredir yurtdışında, şantiyede vs.. olan birçok üyenin ailesine teslim edilmiştir. Hatta yazı gelenler arasında borcunu yıllardır hiç aksatmadan ödeyen kamu çalışanı üyeler de vardır ve bu durum üyeler arasında ciddi bir tepki doğurmuş, istifa etme söylemi yaygınlaşmıştır.
Bilinmelidir ki; oda yönetiminin giderek bürokratlaştığı ve kendini üyenin üzerinde gördüğü, bunun sonucunda da üyelerin odadan giderek uzaklaştığı bu dönemde, yönetimin bu hamlesi başta kamu çalışanı üyeler olmak üzere kitlesel istifaların önünü açacaktır. Şu an için odanın yıllardır unuttuğu, hiç ulaşmadığı birçok üye odasından umutsuzdur ve bir şekilde bu borçtan kurtulup, istifa etmeyi düşünmektedir.
Demokrat Mühendisler Platformu olarak, meslek odalarının gücünü maddi imkanlarından değil, üyesinden alması ve TMMOB’ye bağlı odaların ana gelir kaleminin üye aidatları olması gerektiğini savunuyoruz. Bu durum oda-üye bağının gönüllülük temelinde gelişimine de hizmet edecektir, ancak elbette bu ilişki tek taraflı olmamalıdır. Üyeden aidatını gönüllü olarak ödemesini bekleyebilmek için, oda yönetimi olarak üyeler için ne yapıldığının sorgulanması gerekir.Öte yandan, meslek örgütleri bürokratik işler yürüten kamu kurumları değildir. Odalar, mesleki demokratik kitle örgütleridir ve bu örgütler, üyelerin sorunlarına çözüm getirdiği sürece kabul görür, üyeleri ile ilişkisi buna paralel olarak gelişir. Üyeden uzaklaşıldığı durumlarda ise, şimdi olduğu gibi aidatları dahi toplayamaz.
İMO yönetim anlayışı bir süredir ticari amaçlarla faaliyet yürüterek üyelerle ilişkisini belge alım-satımı, puan toplama ve kurslara indirgediğinden ücretli ve işsiz meslektaşlarımız başta olmak üzere, üyelerinin büyük bir bölümü ile hiçbir ilişkisi kalmamıştır. Hiçbir sorununa eğilmediği, yıllardır seçim dışında hiç gitmediği bu üyelerden odanın aidat istemesi, “icra” tehdidiyle alacaklı gibi kapıya dayanması meşru değildir. Zaten mevcut yapıya baktığımızda İMO’nun gelirlerinin önemli bir kısmını (%73,6) hizmet gelirlerinin oluşturduğunu, üye ödentilerinin (%16,4) gibi düşük bir oranda kaldığını görmekteyiz. (2009 yılı verilerinden alınmıştır).İMO’daki yönetim anlayışı odayı ticarethaneye çevirmeyi başarmış durumdadır vebu durumdan da rahatsız değildir; çünkü hizmet gelirlerinden gelen yüksek miktarlar, onları mutlu etmekte, güçlü kılmaktadır. Yani içinde bulunduğumuz sürecin, üyelerin büyük bölümünden aidat toplanılamamasının doğrudan sorumlusu mevcut yönetim anlayışıdır!
Çözüm bellidir, oda-üye bağı sağlam temellere oturtularak üyelik kağıt üzerinde kalmamalı, oda yönetimleri üyelerin sorunlarına, taleplerine yönelik politikaları hayata geçirmelidir. Üye de, meslek örgütünü kendi örgütlenmesi olarak görmeli, sahiplenmeli ve ilişkisi gönüllülük temelinde olmalıdır. Bu anlamda üye aidatları da aidiyet duygusunun ve gönüllüğünün bir göstergesi olarak ele alınmalıdır. Mevcut yönetim anlayışının elindeki İMO’da, üyeler kendilerini kayıtlı oldukları odaya ait hissetmemekte, odasını sahiplenmemektedir. Çünkü üyenin gerek mesleki, gerek ekonomik, gerekse toplumsal sorunları ortaya çıktığında odasını arkasında/yanında hiç görmemiştir. Katılımcılık zaten söz konusu olmadığından, üyeler odanın işleyişine, politikalarına vs.. ilişkin hiçbir süreçte yer almamıştır. Bunun için odaya güveni kalmamış, aidiyet duygusu zedelenmiştir; “oda benim için ne yaptı, bana ne faydası var” sorusu sıklıkla dillendirilmektedir. Dolayısıyla sahiplenmediği, güvenmediği ve destek görmediği odasına aidat ödemek üyelerin zoruna gitmektedir.
Yapılması gereken bıkmadan, usanmadan üyeye gitmek, üyelerin odayı sahiplenmesini sağlamaktır; böylece “aidat toplama” diye bir sorun zaten ortadan kalkacaktır. Örneğin, kamu emekçileri sendikalarına düzenli aidat ödemektedir, ancak bu hiçbir zaman sendika üyelerince sorun edilmemiştir. Hatta KESK üyesi kamu emekçileri, sendika aidatlarının devlet tarafından ödenmesine bile karşı çıkmıştır! Çünkü üyeler bilmektedir ki, sendikalar kendilerinindir, onlar da sendikadır! Sendika üyesine sahip çıkmakta, haklarını savunmaktadır. Ancak aynı aidiyet duygusunu İMO üyeleri için söylemek mümkün değildir.
Günümüzde, özel sektörde çalışan inşaat mühendislerin büyük bir bölümünün odalara üyeliği, sadece alınması zorunlu olan birtakım belgeler ile onaylanan projelerin altına imza atarken gerekli olan yükümlülükler çerçevesinde tanımlanmıştır. “Aidat borcu bulunmama”,“puan toplama” bu yükümlülükler içinde ele alınabilir. Meslektaşlarımızın önemli bir bölümü İMO’yu bir öz-örgütlülük olarak görmemekte, sadece belge alıp verilen bir tasdik kurumu olarak nitelendirmektedir. Kamu çalışanı ve akademisyen mühendisler ise, belki yıllardır odasına hiç gitmemiş, oda da onlara ulaşmamıştır. Bu kesimin büyük bir bölümünün İMO’ya aidat borcu vardır. Kamuda çalışan ya da akademisyen olan mühendislerin İMO’ya mesafeli yaklaşması gayet anlaşılır bir durumdur; ne de olsa kamudaki mühendislerin puan toplama, belge alma ya da “yetkin” olarak piyasada kendilerine avantaj sağlama gibi bir dertleri yoktur!
İMO etkin yönetim anlayışının bu durumdan rahatsız olduğunu söylemek de zordur. Üyelerinin önemli bir bölümünün kamuda istihdam edilmesine karşın, İMO yönetimi kamuda çalışan üyelerini unutmuş durumdadır. Sürgünler ve disiplin soruşturmalarıyla karşı karşıya kalan üyelere oda sahip çıkmamıştır. Bazı istisnalar dışında Kamu Kurumlarında odanın temsilcisi bile yoktur! Halbuki Kamu kurumlarında kurulacak işyeri temsilciliği mekanizmasıyla, odalar üyelerinin sorunlarını yerinde tespit edebilecek, yaşanan sıkıntılara anında müdahil olabilecek ve böylelikle oda-üye bağının güçlenmesini sağlayabilecektir.
Tüm İMO üyelerinin farkına varması gerekir ki; karşımızda üyesini, meslektaşını icrayla tehdit eden bir yönetim anlayışı vardır. Üstüne üstlük bu anlayış kendi “solcu, ilerici, demokrat” olarak ifade etmektedir. İMO’nun demokratik gelenekleri içerisinde üyeyi icraya vermek diye bir şey hiç olmamıştır. Kaldı ki, bu kadar süre üyelere aidat borçlarıyla ilgili bilgilendirme yapmayıp, son 5 yıllık borçları bir anda ve toplu olarak talep etmek ne kadar doğrudur? İMO Yönetimi borçlarla ilgili bilgilendirmeyi vakitlice yapmayarak üyelerin yönetim anlayışını çok önceden sorgulamalarını engellemek mi istemektedir? Sanırız İMO yönetimi, bu tebligatın asıl muhatapları olan kamuda çalışan üyelerin yaşam koşullarından da bihaberdir ki; bu üyelerden 720-864 TL’yi bir anda istemiştir.
Kendilerine hangi sıfatları yakıştırdıklarının hiçbir önemi yoktur, mevcut yönetim anlayışı kendini üyenin üstünde gören, bürokratik bir anlayıştır. Bu yönetimin elinde piyasalaşma İMO’ya da sirayet etmiş, maddi güç belirleyici olmuş, üye ile ilişkiler para ve belge odaklı ele alınmıştır. Üyeye ve örgütlenmeye yatırım yapılması gerekirken, maddi değerlere (bina, kokteyl, lüks kutlamalar vs..) önem verilir olmuştur. Yıllardır odaları kendi malı gibi gören, kendisi gibi düşünmeyenleri tecrit eden bu anlayış yönetimlerde durduğu sürece de, süreç özellikle ücretli ve işsiz üyeler için kötüye gidecektir.
DEMOKRAT MÜHENDİSLER PLATFORMU

kara kedi
15-03-2011, 14:55
Bahsedilen bu mektup, kontrolsüz bir şekilde ve deyim yerindeyse kime denk geldiyse gönderilmiştir. İMO yönetimi uzun zamandır üyesinden kopuk olduğundan, ne İMO’nun üyesinden, ne de üyenin İMO çalışmalarından haberi vardır. Tebligat, uzun süredir yurtdışında, şantiyede vs.. olan birçok üyenin ailesine teslim edilmiştir. Hatta yazı gelenler arasında borcunu yıllardır hiç aksatmadan ödeyen kamu çalışanı üyeler de vardır ve bu durum üyeler arasında ciddi bir tepki doğurmuş, istifa etme söylemi yaygınlaşmıştır.

vaktim olmadigi icin yazinin hepsini okumadim. surasi simdi gozume carpti. odanin uyesinden kopuk oldugundan bahsediliyor. uye yurtdisinda santiyede calisiyor ama odanin bundan haberi yok deniliyor yani. pardon ama odadan ne bekleniyor? oda gumruk kayitlarini falan check edip herhangi bir uyesinin yurtdisina cikip, ustelik calismak icin mi ciktigini kontrol etmesi mi bekleniyor? yada uyelerini cepten arayip, sayin uye onumuzdeki gunler icinde yurtdisina cikmak gibi bir planiniz varmi, falan diye mi sormali tek tek??

klavuzu karga olanin...

ayni sorundan muzdaripim. turkeyde hic calismadim. fakat odaya aidat borcum var. izne geldigimde odaya gittim. dilekce verdim yurtdisinda oldugum icin aidat borclarimin silinmesi diye... bu sekilde geriye donuk uygulama yapamiyoruz dediler. ama boyle bir hak var. sadece yurtdisina cikmadan once odaya dilekce verilmesi lazim. o zaman aidat odemiyorsunuz.

burada odanin yapmasi gereken sey. bunun gibi farkli uygulamar icin duyuru yapmali. uyeler haklarini bilmeli. ee uyeler de kusura bakmayin ama uye oldugu seyin ic tuzugunu bilmeli. iki uclu degnek yani. kendimizi de elestirelim hhadi?

platform bu konularda odaya baski kursa daha faydali olur kanaatindeyim. bazi seyler var, mantiksiz. boyle hak savunulmaz.

slo
17-03-2011, 16:30
Ben de iki gün İMO ya gittim kaydımı sildirmek için 2009 girişliydim.Bana 108 TL hesap çıkardılar.Bir de askerlik durum belgesi getir dediler 6 aylık borcu sileceklermiş.

kara kedi
17-03-2011, 20:28
dogrudur. terhis belgenizi gotururseniz askerlik yaptiginiz donemin aidat borcunu duserler.

mcx
01-04-2011, 00:59
Adbursa da bi arkadaşım emlak sektöründe calışıyor bende onundan öğrendim teşekkür ederim bilgileriniz için.

oktemmehme
02-01-2012, 19:22
Babam meslekte 40 yılını tamamladı, 10 senedirde aktif değil. 40 senesini tamamlayanların borçları otomatik olarak siliniyor izmir imo da. herhangi bir yasal uyarıyla karşılaşmadık.

h.aydoğdu
03-01-2012, 10:45
Büyük şehirlerde bulunan İMO şubeleri bırakında orda da alınmasın yeterince temsilciliklerden para gönderiliyo zaten.Bu İMO nun düzgün bir iş yaptığını göstermez.Aidatlara gelince bu konuda farklı görüşler olabilir, hepsine de katılmak gerekir.Doğruluk payları mevcut.İMO'nun yaptığı seminerler veya kursların büyük çoğunluğu ücretlidir, buna da puan vericez diyerek ört bas ederler.Puandaki amaçta serbest çalışacak inşaat mühendisinin iş yeri tescil belgesi alırken veya yenilerken puan barajına takılmaması olarak söylerler.Bu da artık tarih olucak Danıştay gerekli cevabı verdi,okumanızı isterim.Gelelim İMO'nun aylık yayınlarına kaç sayfa teknik konu, kaç sayfa siyasi konular.Yarısı da reklam.Yapılan etkinlikleri 3-5 mühendisle yayınlarda görebilirsiniz ancak.Deprem kuşağında yer alan bir ülkede,forum sayfamızın -foto hata- kısmında üyeler o kadar paylaşımda bulunuyo kısacası bu kadar eksik ve hatalı uygulamalar, konularda İMO işin neresinde acaba.Üniversitelerin ilgili mimarlık ve mühendislik fakülteleri ile ne kadar ilgililer.Bu ülkede mimar,mühendis,teknikerin durumu ne, halkın bakış açısı nasıl acaba.Deprem gerçeği ile ilgili ne yapılmış.

Saygılarımla iyi çalışmalar.

demirfiyatlari
03-09-2014, 09:24
www.demirfiyatlari.com adresi Türkiye genelinde inşaat demiri, kütük, kangal demir, çelik hasır, demir cevheri, hurda fiyatları hakkında günlük demir fiyatı bilgileri, fiyat arşivleri, günlük gelişmelerin bilgilerini ve günlük yorumları bulabilirsiniz. Ücretsiz olan bu sitede demir fiyatlarının gidişatı hakkında bilgi alabilirsiniz....

demirfiyatlari
03-09-2014, 09:30
www.demirfiyatlari.com adresi Türkiye genelinde inşaat demiri, kütük, kangal demir, çelik hasır, demir cevheri, hurda fiyatları hakkında günlük demir fiyatı bilgileri, fiyat arşivleri, günlük gelişmelerin bilgilerini ve günlük yorumları bulabilirsiniz. Ücretsiz olan bu sitede demir fiyatlarının gidişatı hakkında bilgi alabilirsiniz....