Orijinalini görmek için tıklayınız : mantolamami yoksa iki tugla arasına köpük mü iyi

ersin233
28-09-2008, 21:53
bana mantolamayı anlatrırsanız çok sevinirm birde hangisini önerirsiniz ve maliyeti ne acaba ben 3 katlı bi ev yaptiriyorm kapalı alanı 126 balkonlarla beraber 148 metre kare fiyat verirseniz çok sevinirim

join55
26-10-2008, 20:10
sayın arkadaşlar,

140 m2 oturumlu tek katlı bir binanın tahmini maliyeti ne kadardır bilen varsa lütfen yardım edin.
betonarme olacak

elmali123
27-10-2008, 04:21
İki tuğla arası yalıtım malzemesi kullanılması ve bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğunu, Düzce Bolu gibi Marmara Depremini yaşamış illerde görmüş olduk. Bu uygulamada yapının en ufak bir hareketinde duvarda ağır hasar oluşmaktadır. Ciddi bir depremde hasarsız duvar kalmıyor. Ayrıca uzun vadede farklı oturmalar vb. olağan yapı davranışlarında yine sevimsiz çatlaklar görünmektedir. Ben kendi evime kesinlikle uygulamam. Binanın dışından yalıtım, mantoloma daha iyi görünüyor.

arsima
30-10-2008, 02:32
bencede dışardan montalama daha ii olur arkadaşımm yani soguk dışardan yalıtım yapılmazsa betondan işleyerek gelir yani sen iki tuğla arasına ne kadar da köpük yapsan montalama kadar olmaz hem binayı agırlaştırırsın

adrought
24-11-2008, 18:52
Selamlar...

Sürekli uygulayıcı bir arkadaşınızdan bazı tavsiyeler sunacağım sizlere.

Öncelikli olarak mantolamayı anlatalım. Mantolama binanın dış cephesine çeşitli kalınlıklardaki XPS - Mavi Strafor (Çeşitli kalınlık çünkü Kars'ta kullanılacak XPS ile İstanbul'da kullanılması gereken bir değil) evinizin dış cephesine en dış bölümden özel dübeller vasıtasıyla montelenir. Sonrasında üzerine strafor sıvası olarakta bilinen çeşitli firmaların kimyasal çimentoları ile zemin kaplaması yapılır ve üzerine file çekilir. Son yüzey olarakta ister kimyasal mineralli sıva isterseniz normal sıva atabildiğiniz bir izolasyon yöntemidir.

Bu yöntemde duvarınızı 13,5 luk tuğlayı yatay bir şekilde ördürüp üzerinede mantolamayı yaparsanız hem ısı hemde belirli miktarda ses izolasyonunu sağlamış olursunuz. Isı düşmanı olan kiriş ve kolonlarıda kaplayabildiğiniz için kazancınız bölge bölge değişmek suretiyle %40lar seviyesine çıkar. Ve sıvanızda gayet kaliteli ve düzgün olur.

Fakat tuğla arası yöntemde ise tuğlalar dik örüleceğinden hem sağlamlık hemde kiriş ve kolonları izole edemediğinizden ötürü evinizde izolasyon bakımından pek birşey yapmamış sayılırsınız. Kazancınız ise yine bölgeye göre değişmek suretiyle %15-20 seviyelerinde kalır.

Mantolamanın ortalama malzemeli uygulama fiyatı metrekarede 28 - 35 YTL arası değişmektedir.
Tuğla arasında ise bu rakam 12-14 YTL seviyelerine düşmekte.

Ama ömürlük bir ev düşünüyorsanız profesyonellerle çalışarak Mantolama yaptırın...

adrought
24-11-2008, 19:01
sayın arkadaşlar,

140 m2 oturumlu tek katlı bir binanın tahmini maliyeti ne kadardır bilen varsa lütfen yardım edin.
betonarme olacak

Radye Temel masrafın (tahmini)
Harfiyat * 10 = 1400
5 Ton Demir * 1000 = 5000 YTL
70 Metreküp C25 Beton * 90 = 6300 YTL
15 Metreküp C14 Beton * 80 = 1200 YTL
15 Metreküp Agrega (Mıcır) * 35 = 525 YTL
+ İşçilik * 20 = 2800 YTL

Kat İçin (Tahmini)
3,5 Ton Demir * 1000 = 3500 YTL
45 Metreküp C25 Beton * 90 = 4050 YTL
+ İşçilik * 35 = 4900 YTL

KABA İNŞAAT MASRAFI = 29675 + 1000 (Ivır Zıvır ) = 30675
İNCE İNŞAAT MASRAFI = 40000

TOPLAM MASRAF = 70.000 YTL civarı

Defne Yapı
03-12-2008, 16:18
mrhba arkadaşım amacımız belli yalıtım değilmi? evet o zaman sana şunu söyliyebilirim her zaman dışardan mantolama daha sağlıklıdır.Cephenin her bölümü yalıtıma dahil olmuş olur ve ısı alışverişi engellenir.

bykoc
03-12-2008, 17:24
radye temel olacağını nerden bildin ?

d3li.turk
03-12-2008, 23:12
radye temel olacağını nerden bildin ?

radYe temeL soN zamanLArda en sıK kuLLanıLan ve eN sagLıkLı oLarak kabuL ediLen temeLdir..burdaN tahmiN etmiş oLabiLİrmi :D

nasrettin
04-12-2008, 06:32
radYe temeL soN zamanLArda en sıK kuLLanıLan ve eN sagLıkLı oLarak kabuL ediLen temeLdir..burdaN tahmiN etmiş oLabiLİrmi :D

Adrought, yapının maliyetini en olumsuz koşulları düşünerek çıkarmış büyük ihtimalle. Bunun için radye temeli seçmiş olabilir. Bunun dışında, radye temel en sağlıklı temeldir direk bunu seçmeliyiz mantığı emniyet-ekonomi ilişkisine aykırı olmaz mı? d3li.turk'e radye temel konusunda katılmıyorum.

bykoc
04-12-2008, 21:36
mantolama yapıldığın da 20 lik tuğla kullanılmaz yani deprem de davranışı köpüklü ile çok farketmez .deprem de yapı davranışın da duvarlar çatladı demek duvarların sağlam olmadığını değil taşıyıcı sistem deki sıkıntı dan gelir .

adrought
13-12-2008, 04:41
Selamlar...

Radye temel seçimimdeki amaç ülkemizin 1. derece deprem bölgesi olması. Şu anda en sağlam zeminlerde dahi izin verilen yapı temel izni Radye Temeldir. Bu sebeple radye temel kullandım. Fakat şunuda belirtmeden edemeyeceğim diğer temel seçenekleri ile radye arasında pekte bir fiyat farklılığı oluşmaz. Sebebi ise normalde radye temel işçilik bedelleri arasında en az miktara sahip bölümdür. Fakat bu temel değişirse işin içine işçilik maliyetide girecektir. Bu sebeple radye temelde kullanmış olduğunuz beton ve demir maliyeti diğer temellerde işçilik maliyeti olarak karşınıza çıkacaktır. Öyleyse neden kendinize sağlam bir bina yapmak ve parayı kendinize yatırım yapmak yerine ustalara yada kalfalara bırakasınız ki...

Saygılarımla

bakproje
13-12-2008, 16:17
başka bir arkadaşa verdiğim önerinin aynısını sana yazayım ;

benim sana tavsiyem ytongtur.
1. olarak mantolama maliyetli bir iştir.m2 si 30 -35 ytl arasıdır.tuğlayıda en ucuza yaptırdığını düşünelim 10 ytl m2 diyelim.toplam 40- 45 ytl arası.
2.strafor yanıcı bir maddedir ve yanarken zehirli gaz çıkarır.sıva altında olduğu için ateşi sıvayı kırmadan bulman imkansızdır ve bütün bina içten içe yanar.
3.çok iyi bir işçilik olması lazım.orta bir işçilikte sıva dökülmesi ve hafif bir rüzgarda straforların koparak uçmasını izlersin.

ytonga gelince 20 lik bir ölçü 25 - 27 ytl m2 si.
hafif ve yalıtımlı bir malzemedir.yanmaz.uzun ömürlüdür bunları göze alarak düşün.
benim sana tavsiyem 25 lik ytong alıp (30 -35 ytl m2-si) 5 cm dışa öteleyerek ördür ve sadece kolon krişleri 5 cm lik ytongla örüp iyi bir ısı yalıtımı ve güvenli bir ev sağlayabilirsin.ben kocaelideyim ve şuan 30 luk satmaya başladık ne kadar kalın olursa okadar iyi....

adrought
18-12-2008, 20:51
Ytong'un ana malzemesi kireçtir. Yani hammadde kireç. Bu da şu demek oluyor evinin duvarları zamanla eriyip bitip gidecek ve tüm mukavemetini kaybedecek. Bunun yerine BİMS blok'u tavsiye ederim. Yanardağ Lavlarından çıkartılan Pomzaların preslenerek oluşturulduğu BİMS Blok'lar hem izolasyon açısından hemde sağlamlık açısından hemde EKONOMİ açısından Ytong'tan daha uygundur. Kesinlikle tavsiye ederim.

Şayet asıl önemli noktaya gelelim!!!

Eğer ki amaç iyi bir izolasyon ise yine sana mantolamayı önereceğim. Çünkü daha öncede bahsettiğim gibi ısı'nın en büyük düşmanı evin en büyük hırsızı beton bloklar yani kirişler ve kolonlardır. Bu sebeple her ne kullanırsan kullan sadece mantolama ile evinin tüm betonlarını izole edebilirsin. Bu sebeple çok paran varsa dış duvarları bims yap dışınada mantolama. Ama paran orta halliyse tuğlayı yatık işle ve dışına mantolama yaptır.

Bir dost :)

bakproje
20-12-2008, 01:44
adrought cevap yazmayacaktım ama insanlar yanlış bilgilensindiye cevap yazıcam.
1. olarak ytong un hammadesi kireç değildir.
2.olarak ytongun eridiğini nerde gördün ben daha göremedim bu zamana kadar
3.bims in hammadesi pomzadır ve yalıtımlıdır doğru.fakat pomza preslenmez preslenmesi için içine başka maddeler karıştırılır buda bütün yalıtımı yok eder...
Lütfen yanlış bilinçlendirme yapmayalım...

A.Gökhan ALPTEKİN
20-12-2008, 02:55
1. Mantolama sandviç sistemden daha iyidir çünkü kiriş ve kolonlar ısı yı ileten elemanlardır ve dış cepheyle doğrudan iletişimi vardır..fakat mantolamayı gazbetonla kullanırken iyi uygulanmasına gerek vardır iyi uygulanmadığı durumlarda iç cephe boyasında yosunlanmalar olduğu bile görülmüştür bizzat...

2. 56 000 YTL* yapınızın maliyetidir...

*MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK HİZMET BEDELLERİNİN
HESABINDA KULLANILACAK
2008 YILI YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETLERİ ÇİZELGESİ

Ayrıca kireçten yapıldığını söylediğiniz Ytong (gazbeton) un bilgileri:

Portlant çimento –pc 42.5 ( portlant çimento 500 ve 400 kullanılabilir)

AGREGA ( Cilisyum bazlı bileşikler )
- Yakıt külü içeriği SiO2 Asgari %45, СaO azami %10 , R2O azami %3 , SO3 azami %3 ;
- Kum içeriği – SiO2 en az %90
- kuars en az %75 , mika taşı max %0.5 , silty ve toprak karışımı azami %3
– Sistemde kullanılacak dolgu malzemesi AKGÜL' ün verdiği teknik verilere uymalıdır.Sistemin bazı takımları düz kum kullanımına el verişli değildir. Gazbetonun tamamlayıcı amaçlı kum içerikli üretimi için ek parçalar ilave edilmek amacıyla Akgül makinaya baş vurmanız gerekmektedir.

GAZ OLUSTURUCU alüminium tozu –pastasi

KATKILAR

Yapı oluşturucu ayarlayıcılar, su azaltıcı
-dayanıklılığın artması
-sertleşme hızlandırıcıları ve plastikleştirici özellikleri veren katkılar kullanılmaktadır.
-alçılı -anhidridli harç
-Kalsiyumlu soda
- natriyli sıvı cam
-trietanolamin
- trinatriyfosfat
-superplastifikatör

www.mustafaakgul.com sitesinden alıntıdır

tork
23-12-2008, 01:17
doorudur, 70-75 bin arasıdır, bunun içinde harç, vergi, izinler vs.de vardır, ama müstakil ev için bağlantı ücretleri bölgelere göre değişir, ancak bu rakamları kabul edebiliriz.

selcuk78
23-12-2008, 01:50
arkadaşım mantolama hem içeriden hem de dışarıdan yapılmalıdır ve şiddetle tavsiye ediyorum,zaten mantolamanın içinde fiyata dahil boyası da var...ortalama m2 başı 36 ytl falan ama dediğim gibi boya dahil....

Abdullah34
10-01-2009, 01:41
<html><head><style>body {background:tan;}</style></head><body>Sn:Ersin Bey

<MARQUEE onmousemove=this.stop() onmouseout=this.start() scrollAmount=1 direction=up title="Yükseliş İnşaat Dekorasyon">
Dış cephe montolaması tuğla arası köpükten daha iyidir.Duvarıınız dıştan koruyarak

Hem duvarın ömrünü uzatmış hemde sesten ve ısıdan tasarruf saglamış olursunuz

Burada dikkat edilmesi gereken husus montolamının teknik olarak doğru şekilde yapılması

Kullanılan malzemeninde dış yalıtıma uygun olması gerekir.

Montolamayla ilgili daha detaylı bilgi isterseniz bana mail atabilirsiniz

Abdullah yüksel

abdullah_34_@hotmail.com
</MARQUE>
</body></html>

battanie
26-01-2009, 12:03
Peki arkadaşlar mantolama yaptırcaz diyelim. tuglayı yatay veya normal örme arasında izolasyon bakımından fazla bi fark yaparmı???

sgerard
21-02-2009, 19:09
Tek kanatli binaya radye doseme yapildigi nerede gorulmus. Bir yerde calisiyorsaniz muteahhit 2.gun kapiya koyar, kendi isinizi yapiyorsaniz 2.isi bir daha yapamazsiniz.

Tek katli binaya yapilacak en iyi temel cozumu tekil temeldir.

tegmennok
22-02-2009, 17:34
ersin233 yalıtım konusunda uzman biri değilim hatta inşaat işinden bile anlamam ama bende ev yaptıracağım için araştıryorum bu konuyu.Bence hem içten hemde dıştan yalıtım yapabilen ve işçilik maliyetlerini malzeme sarfiyatını en aza indirdiğini iddia eden mu-ba izoyapı malzemesini kullanabilirsin.Mu-ba izoyapının sitesini ziyaret etmeni öneririm.Ben biraz inceledim kafama yattı sitede maliyet karşılaştırmasıda var.

yavuz
10-04-2009, 03:58
En iyi sistem duvarlarda yeterli kalınlıkta ytong kullanıp, ve bunları 5 cm dışarıdan örüp , binamızda açıkta kalan kolon kiriş bölgelerini ise multipor adı verilen 5cmlik özel ytong plaklarıyla kapatmaktır.
Yeterli kalınlıkta ytong kullandığınız için binanız ayrı bir yalıtım istemeyecek.Sadece açıkta kalan kolon kiriş bölgelerini kapayıp binanızı komple mantolamakdan kurtulmuş olacaksınız.
Ve binanızda bu sayede petrol türevli bir malzeme kullanmamış olacaksınız binanız içerideki nemi rahatlıkla dışarıya verebilecek ve yangına karşı emniyetli olmuş olacak. Mantolamada strafor tarzı malzemeler yangın emniyeti bakımından 2. sınıftır.Oysaki ytong 1. sınıfa girer.
Yalıtımda kullanacağınız strafor tarzı malzemeler zaman içinde deforme gösterecektir.YTONG göstermeyecektir.
İlla strafor ile mantolama yapılacaksa bu sefer ince ytong kullanın.Onun üzerine düzeltme sıvası atmadan mantolama yapın.Bu tuğla üzerine mantolamaktan daha ucuza gelir ve daha iyi ısı yalıtımı sağlar.Çünkü hem ytong ince kullanılmıştır hemde mantolanacak yüzeye düzeltme sıvası atmaya gerek kalmamıştır.
Detaylı bilgi almak için Bilecik,İstanbul,Antalya,Tekirdağ Saray ve Gaziantep YTONG fab arayabilirsiniz.

sonerdd
30-05-2009, 07:27
adam gibi işçilikle mükemmel bir yalıtıma sahip olursunuz.ama seçeceğin ustanın elindeki sertifikasının olup olmadığını sor..eline malayı alan her insan ben ustayım diyor..paranı veriyorsun,sonrada verdiğine pişman oluyorsun...araştırırsan etrafta binlerce ustayım diyen ustacıklar var.eğerki yerin ankaradaysa yardımcı olabilirim sana.telefonumu vereyim.0 555 273 40 63

kuknisti
04-06-2009, 22:31
Mantolamayı tuğla arasına yaparsan kolon ve kirişlerde ısı köprüsü oluşur,yani ısı kolon ve kirişlerden kaybolur.Betonun ısı kaybetmesi tuğladan daha fazladır onun için betonu da yalıtmak gerekir.Dışardan yaparsan mantolama yüzeyi yumuşak olduğu için içerde daha çok zarar görür.Mantolama malzemeleri alev alıcıdır,kolay yanar.

nfaf
09-06-2009, 02:45
İstanbul'da TSE 'nin belirlemiş olduğu veriler;XPS modelinde 3cm dir.Bu kalınlık, illerin iklim şartlarına göre değişkenlik sağlayabiliyor.
Dış mantolama da profesyonel malzemelerin(3cm 30 dansite ve 0,028 lamda değerli XPS,yapıştırıcı,sıva,dübel ve file) 1 m2 lik fiyat ortalaması 11-12 TL dır.

* 1 paket 10,5 m2,3cm XPS (30 dansite,0,028 lamda değerli 60x120)=54,6 TL
* 1 torba 25 kg strafor yapıştırıcı (1torba uygulama alanı 8m2) = 14,5 TL
* 1 torba 25 kg strafor sıvası (1 torba uygulama alanı 5 m2) = 15,5 TL
* 1 m2 sıva filesi = 1,15 TL
* 1 paket strafor dübeli(paket adedi 50) = 5,5 TL

rıdvab şam
12-06-2009, 05:06
kiriş ile duvar arasında çatlamalar oluşabilir ve rutubetten dolayı hoş olmayan görüntüler oluşur dışardan yalıtım yap bence