Orijinalini görmek için tıklayınız : Automatic Nesting Nasıl Yapılır?

s.celik
15-09-2008, 07:57
Merhaba, çelik konstrüksiyon sektöründe iş yapıyoruz, XSteel 12 ve 14 kullanıyorum, XStellde hazırladığım parçaları Autocad formatına çevirip , tek tek saç plaka üzerine yerleştiriyoruz, XSteelin bunu otomatik olarak yapabildiğini duydum, nasıl yapıldığını bilen varsa adım adım (mümkünse ayrıntılı) anlatabilirmi?

Miralay
15-09-2008, 08:24
Kullandığınız kesim makinesi nedir ?

dmrmrt
15-09-2008, 11:40
Benim bildiğim kadarıyla v12 de böyle bir komutlama yok. Henüz tam olarak v14 inceleyemedim. Duyduğun şey belki nested assemblies olabilir bununla karıştırıyor olabilirsin belki. Sizin söyledğiniz şeyi cnc ve plazma makinalarının küçük programcıkları oluyor. Bu programlar sayesinde verdiğiniz örnek çizim sayı ve şekil bakımından en uygulanabilir şekilde oturtuluyor veya manuel olarakta müdahale edebiliyorusunuz. Fakat benim bildiğim kadarıyla (tam emin olmamakla beraber) v12 bu işlemi yapmıyor.

dmrmrt
15-09-2008, 11:51
pardon galiba bi çözümü vamış. Biraz inceleyeyim cevap vereceğim.

s.celik
15-09-2008, 17:04
Kullandığımız kesim makinesi CNC Plazma

Miralay
15-09-2008, 17:09
CNC makineler için genelde kendi yazılımları mevcut. Profirst en meşhur olanları. Genelde firmalar profirst kullanıyor. Makineyle beraber bu yazılımıda size vermiş olmaları gerekir. Xsteel'de yapabiliyor fakat anlatımı uzun sürer. Ayrıca her markayada uygulanamıyor. CNC makinenizin markasını yazarsanız yardımcı olabilirim...

dmrmrt
15-09-2008, 19:52
Eğer ingilizceniz iyi ise help menüsünde gayet açık bir şekilde plate nesting başlığı altında anlatıyor. Ben çalışırken plaka kesimlerini dışarıya yaptırdığımız için şahısların kendi nesting programlarını kullanıyorduk fakat xsteelinde içerisinde plate nesting komutu mevcut. Eğer ingilizeniz iyi değilse uzun uzun anlatırım. Ama diğer arkadaşlarında dedikleri doğrudur tabiki.

s.celik
16-09-2008, 07:25
CNC makineler için genelde kendi yazılımları mevcut. Profirst en meşhur olanları. Genelde firmalar profirst kullanıyor. Makineyle beraber bu yazılımıda size vermiş olmaları gerekir. Xsteel'de yapabiliyor fakat anlatımı uzun sürer. Ayrıca her markayada uygulanamıyor. CNC makinenizin markasını yazarsanız yardımcı olabilirim...
Elimizde makinaya ait bir yazılım bulunmuyor, makina yaklaşık 7-8 senelik bir CNC Plasma. Ben makinayı kullanan operatör değilim, bildiğim: Xstellden Autocad formatına aktardığımız partları AutoCad de manuel saç üzerine yerleştirip, bir diskete yükleyip makinaya yüklüyorlar, modelini öğrenmeye çalışacağım.

Eğer ingilizceniz iyi ise help menüsünde gayet açık bir şekilde plate nesting başlığı altında anlatıyor. Ben çalışırken plaka kesimlerini dışarıya yaptırdığımız için şahısların kendi nesting programlarını kullanıyorduk fakat xsteelinde içerisinde plate nesting komutu mevcut. Eğer ingilizeniz iyi değilse uzun uzun anlatırım. Ama diğer arkadaşlarında dedikleri doğrudur tabiki.
XSteel'in yardım menüsünden adım adım "Nesting" yapımını uyguladım, fakat gelen menülerdeki bölümlere hangi değerleri girmemiz gerektiğini bilemediğimiz için sonuca ulaşamadık, çoğu teknik terim ve kısaltmalar var, uygulamalı bir anlatım yapılırsa biz dahil çoğu insan bu yardımdan faydalanacaktır.

dmrmrt
17-09-2008, 01:23
İyi günler. Sorunuza cevap yazmak biraz uzun oldu. Uzun uzun yazacağıma bir video çekeyim dedim ileriye dönükte güzel olabilir aşağıdaki linkte plate nestingin nasıl yapılacağını analatan bir video hazırladım . Mikrofonda biraz sorun olduğu için sessiz olarak kaydettim ama gayet açıklayıcı oldu. Bu videoyu izleyin sorunuz olursa oradan devam ederiz ok?

Video dosyası
http://rapidshare.com/files/145886154/plate_nesting_videosu.rar.html

Miralay
17-09-2008, 09:35
dmrmrt güzel bir video hazırlamış teşekkürler. Eklemek istediğim bir kaç yer var. Kenar boşluğu olarak 5 mm yeterli ayrıca parça ara boşluğu olarak (malzemenin et kalınlığı / 2) + 1 mm formulünü kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer dxf değilde direk makine kodu olarak girecekseniz kesim bilgilerini sac kalınlığını doğru girmeyi unutmayın. Çünkü kesim voltajını plazma makineler et kalınlığına göre ayarlar...

s.celik
17-09-2008, 15:21
İyi günler. Sorunuza cevap yazmak biraz uzun oldu. Uzun uzun yazacağıma bir video çekeyim dedim ileriye dönükte güzel olabilir aşağıdaki linkte plate nestingin nasıl yapılacağını analatan bir video hazırladım . Mikrofonda biraz sorun olduğu için sessiz olarak kaydettim ama gayet açıklayıcı oldu. Bu videoyu izleyin sorunuz olursa oradan devam ederiz ok?

Video dosyası
http://rapidshare.com/files/145886154/plate_nesting_videosu.rar.html
Ellerinize sağlık, hemen indiriyorum, tatbik edip sizi haberdar edeceğim.

s.celik
18-09-2008, 10:19
Merhaba Sayın dmrmrt, anlatım için tekrar teşekkür ederim, gayet güzel olmuş, uyguladık ve sonuca ulaştık, yanlız bir sorunla karşılaştık, bununla ilgili 1, konu harici 1 olmak üzere 2 soru sormak istiyorum.

1.Soru:
Program proje üzerindeki parçaları 7 plaka üzerine yerleştirdi, halbuki 6 plaka üzerine yerleştirebilirdi 5. plakada %33 boş alan varken ve bu %33 ün içine rahat sığabilecek parçaları 6. plakaya yerleştirdi, yaptığımız örneği incelemek isterseniz mesajıma eklenti olarak ekledim, 5 ve 6. plakalara bakın. Dosya boyutu 60KB.

2.Soru:
Bir projeden 10 parçayı Plate Nesting yapmak istiyoruz, parçaları seçip "Create NC Files" komutunu uyguladığımız zaman 8 parçayı yaratıyor 2 parçanın *.nc1 dosyasını yaratmıyor, Örneğin: 4. ve 7. parçaları, sebebi ne olabilir?

dmrmrt
18-09-2008, 14:43
1-İnanın bunun tam nedenini anlayamadım fakat göstermiş olduğum videoda ben sizinkisi gibi değişik parçaları bir plakaya yaydırma komutunu gösterdim. Ama örneğin aynı tip şekilleri sadece 1 palakaya yayabilirsiniz. Nesting yapmadan önce nest options da single part nest control kısmında plakaya nasıl yayılacağını belirten bir ksım var burayı değiştirerek her tip şekil için ayrı ayrı tasklar oluşturabilrisiniz ama bu sefer uzun sürecektir. Bu program versiyonundan da kaynaklanabilir v14 de de bir denerseniz belki frklı bir sonuç elde edebilirsiniz

2- uygulamamda ben böyle bir sorunla karşılaşmadım ama şöylede bir deneyibilirsiniz.Nci file alamadan önce plate filter özelliğini aktif ederek bütün plateleri seçiniz birede böyle nci file almayı deneyiniz belki o zaman doğru çalışabilir.

dmrmrt
18-09-2008, 14:44
1-İnanın bunun tam nedenini anlayamadım fakat göstermiş olduğum videoda ben sizinkisi gibi değişik parçaları bir plakaya yaydırma komutunu gösterdim. Ama örneğin aynı tip şekilleri sadece 1 palakaya yayabilirsiniz. Nesting yapmadan önce nest options da single part nest control kısmında plakaya nasıl yayılacağını belirten bir ksım var burayı değiştirerek her tip şekil için ayrı ayrı tasklar oluşturabilrisiniz ama bu sefer uzun sürecektir. Bu program versiyonundan da kaynaklanabilir v14 de de bir denerseniz belki frklı bir sonuç elde edebilirsiniz

2- uygulamamda ben böyle bir sorunla karşılaşmadım ama şöylede bir deneyibilirsiniz.Nci file alamadan önce plate filter özelliğini aktif ederek bütün plateleri seçiniz birede böyle nci file almayı deneyiniz belki o zaman doğru çalışabilir.

s.celik
19-09-2008, 08:14
Merhaba, son sorduğum 2 soru çözüldü, her 2 sorunda aynı sebepten kaynaklanıyormuş: Farklı Parça Kalınlıkları. Çok yardımcı oldunuz, tekrar teşekkür ederim.

dmrmrt
19-09-2008, 15:47
Rica ederim yardım edebildiysem ne mutlu bana. güzel çözüm olmuş bu arada dikkat etmemişim. iyi bilgi oldu benim içinde :D

gara
10-10-2008, 07:16
Sektörün önde gelen çelik firmalararından birinde çalışıyorum. Piyasadaki bazı nesting programlarını da kullanıyoruz. Ama Xsteel'deki plate nesting hemen hemen en iyisi. Biz kullanıyoruz. Memnunuz da. Burada dikkat etmeniz gereken konu şu. Piyasadaki bir sürü CNC makina dxf formatı okur. Xsteel'in ürettiği kotlar DSTV'dir. Yani çizim değil tamamiyle text dosyasıdır. Buna dikkat etmeniz gerekir.

Miralay
10-10-2008, 12:29
Sektörün önde gelen çelik firmalararından birinde çalışıyorum. Piyasadaki bazı nesting programlarını da kullanıyoruz. Ama Xsteel'deki plate nesting hemen hemen en iyisi. Biz kullanıyoruz. Memnunuz da. Burada dikkat etmeniz gereken konu şu. Piyasadaki bir sürü CNC makina dxf formatı okur. Xsteel'in ürettiği kotlar DSTV'dir. Yani çizim değil tamamiyle text dosyasıdır. Buna dikkat etmeniz gerekir.

İstenirse çizimde üretiyor....

dmrmrt
10-10-2008, 15:52
evet miralay beyin dediği gibi istenirse çizimde üretiliyor

ery
10-12-2008, 03:11
yayında yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederim
birkaç sorum olacak.
elimde sac acınımı dwg veya dxf çizimler var. bunları belirlediğim ebattaki plakalara en iyi şekilde
yerleşim yapmak istiyorum .
nasıl yapabilirim

dmrmrt
10-12-2008, 12:56
yayında yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederim
birkaç sorum olacak.
elimde sac acınımı dwg veya dxf çizimler var. bunları belirlediğim ebattaki plakalara en iyi şekilde
yerleşim yapmak istiyorum .
nasıl yapabilirim

Bu plakalrı aynene xsteelde modelleyip videoda anlattığım gibi plakaya yerleştirebilirsin. Veya plate nesting programları var bunlardan birini indirip bu programlada düzenleme yapabilirsin.

ozgur7979
10-11-2009, 14:01
tesekkur ederım yardımların için

muratall01
10-11-2009, 22:56
merhaba video linkini güncelleyebilir misiniz?

volcanom
21-03-2010, 20:11
Merhaba Arkadaşlar,
Bende v15 var eklediğiniz videoyu izledim çok başarılı.Ancak videodakilerini uygulayamadım.Sanırım v15 de plate nesting gibi bir kısım yok.çünkü çok aradım ama bulamadım.Bizde esab marka cnc kesim makinesi var bu makineninde colombus diye bir nesting programı var.Gelen çizimleri acad da açıp 1:1 dxf e çevirip colombusa atıp orada manuel nesting yapıyoruz.Bu da çok büyük vakit kaybı tecla modeli ile gelen projelerin nestingini yapabilsek çok vakit kazanmış oluruz.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarıma

volcanom
21-03-2010, 20:11
Merhaba Arkadaşlar,
Bende v15 var eklediğiniz videoyu izledim çok başarılı.Ancak videodakilerini uygulayamadım.Sanırım v15 de plate nesting gibi bir kısım yok.çünkü çok aradım ama bulamadım.Bizde esab marka cnc kesim makinesi var bu makineninde colombus diye bir nesting programı var.Gelen çizimleri acad da açıp 1:1 dxf e çevirip colombusa atıp orada manuel nesting yapıyoruz.Bu da çok büyük vakit kaybı tecla modeli ile gelen projelerin nestingini yapabilsek çok vakit kazanmış oluruz.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarıma

Miralay
25-03-2010, 23:53
nc1 dosyaları hemen her nest yazılımı tarafından okunabilir. Bunları kullamanı öneririm... File ---->export--->cnc----> plates......

mochocer
09-08-2010, 14:56
Arkadaşlar öncelikle çalışmanız için çok teşekkürler. Biz çizimleri x-steel le yapıyoruz ancak nesting de ve kodlamada profirst kullanıyorduk. Sorum şu ki x-steel den direk makineye nasıl atıyoruz. dxf dosyasından makine kodlarına çevirmek için parçayı ofsetliyor, torç girişi ve gidiş yönünü ayarlıyoruz . Peditliyoruz ..... Bunu x-steel direk yapıyor sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu kodları nasıl oluşturacağız,makineye nasıl atacağız.

altugg
15-11-2010, 22:51
Nesting ile ilgili v13 de bi sıkıntı yaşıyorum herşeyi ayarladıktan sonra plate nesting komutuna giriyorum ancak hiçbir menum açılmıyor neden acaba ??

dmrmrt
29-11-2010, 20:22
versyonun servis pack kısmını güncelleğinize emin olun bazen böyle yapabiliyor

senop
27-07-2011, 13:06
plate nestıng yapıldıgında plazmaya kesıme verıldıgınde delıklerı kenar cızgılerden kesmeye baslıyor delıkler gotu cıkıyor bu delıklerın orta kısmından baslayıp delıgın orta kısmından cıkmasını ıstıyorum bunu xsteelden otamatık yaparken nasıl ayarlaya bılırım

azteka
16-08-2011, 11:29
videoyu bulamıyorum rica etsem yeniden bir link verebilirmisiniz

muratkocak98
14-09-2011, 12:00
Hocam link te programı yükleyemiyorum. Tekrar linke koyabilir misin ? yada muratkocak98@yahoo.com a mail atabilir misin ?

dante80
22-11-2011, 14:11
video linki silinmiş rica etsem tekrar yüklermisiniz