Orijinalini görmek için tıklayınız : Karot Nasil Alinir (resimli)YapisalAdmin
09-04-2006, 14:31
http://www.civilturk.com/resimler/karot.gif

kaplanov
14-09-2006, 14:50
Resimler güzel ama biraz da yazıya dökülebilse daha güzel olurlardı.Teşekkürler...

cemali hasdemir
14-09-2006, 17:03
bu karotun alındığı bina yapılıyomu , yoksa eski bir binamı,
birde kolonda veya diğer elemanlarda karot alınacak yerler hakkında bilgi verilirse daha aydınlatıcı olur bence. yani karot numunesi her yerden alınamaz.

TuğraMuh
07-08-2007, 11:59
Karot nasıl alınır videolu.asagıdaki linklerden seyredebilirsiniz.

KAROT ALMA 1: http://www.youtube.com/watch?v=Nb0KduLIna4

KAROT ALMA 2: http://www.youtube.com/watch?v=OeGOBm5PGuM

Bu videoları hazırlayan arkadaslara tesekkur ederim.

--------------------------------------------------------------------------

SERTLEŞMİŞ BETONDAN ÖRNEK (KAROT) ALIMI

TS 10465’te ‘Bu standart bir bina veya yapı bileşeni betonuna ait kalite kontrol bazında taze beton deney sonuçları yoksa, varolan deney sonuçları yetersiz ise yapıdaki beton mukavemetinde bir şüphe ortaya çıkmışsa (mesela;gözle görülebilen önemli çatlaklar.tabii don hasarları,dayanım düşüklüğü izlenimini yaratacak boyuttaki yüzey bozuklukları ve herhangi bir tahribatsız metotla yapılan kontrol sonuçlarının beton basınç dayanımına ilişkin kuşku doğurması yada herhangi bir zarar veya kısmi yıkılma mevcutsa) uygulanır’ denilmektedir.
Karot yöntemi tahribatlı bir yöntemdir. Her ne kadar taşıyıcı elemanlarda açılan boşlukların yüksek mukavemetli bir harçla kapatılsa da sonuçta taşıyıcı elemanda en az 5cm
çapında kesme payı ile birlikte 8-10 cm uzunluğunda boşluklar oluşturulmaktadır.
DENEY SAYISI TESPİTİ
Her 50 m3 lük beton imalatından alınması gereken karot örneği an az 3 adettir.Bir binanın 50 m3 ten daha az beton içeren her kat için ,karot alım sayısı yine an az 3 adettir. Bu sayı C20/25 den daha yüksek mukavemetli betonlar için iki katına (6 adet) çıkarılmalıdır.
Yapıya zarar vermeyecek ölçüde alınacak her fazla karotun hata oranın düşüreceği gerçeği unutulmamalıdır.
Karot alımı sırasında karot ta hasar oluşturmamak ve sonuçların güvenirliliğini arttırmak için normal kürlü betonlardan 14 günden önce karot alınmamasına dikkat edilmelidir.
KAROT ALIMI SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

--Karot numunelerinin çapları 10-15cm olmalıdır.Özel durumlarda örneğin, narin yapı bileşenlerinde veya donatının fazla olduğu yapı bileşenlerinde daha küçük çaplı karot lar alınabilir.ancak en küçük çap 5cm olmalıdır.karotun deney için hazırlanan boyutu da 5 cm den az olmamalıdır.ancak 5x5cm karot örneği çok narin olduğundan mecbur kalmadıkça uygulanmamalıdır.
--kullanılacak karot bıçağı çapı betonun en büyük dane çapının üç katına büyük yada eşit olmalıdır.
--numunenin boyunun çapının iki katı olması tavsiye edilir.
--karot alımı sırasında donatı kesilmemelidir.
--yapı elemanının köşe ve kenarlarından örnek alınmamalı,eleman kenarlarına en fazla 18 cm yaklaşılmalıdır.

---numune alınacak elemanın taşıdığı eksenel/moment yük düzeyleri dikkate alınmalıdır..Narin elemanlardan kesinlikle numune alınmamalıdır.bu amaçla yapının kenar/köşe kolonları tercih edilmelidir.Yapı eğer perdeli sistemse ,perdelerden numune alınmasına dikkat edilmelidir.
-Karot, taşıyıcı elemanların sıfır moment noktasından alınmalıdır.Örneğin Zemin katta L/3,normal katlarda L/2 mesafesinden alınabilir

--betonun çekme dayanımı ihmal edildiğinden kirişlerin çekme bölgelerinden numune alınmalıdır.
--kirişin-mesnet kenarından yani pilye kıvrım bölgesinden ve kirişin orta noktasından karot alınabilir
---Döşeme kalınlıkları genelde gerekli karot boyunu sağlayamadıklarından zorunlu olmadıkça döşemelerden karot alınmamalıdır.

KAROT BASINÇ MUKAVEMETLERİ SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
TS EN 12504-1

Dayanım sonucu silindir dayanıma dönüştürülecekse; boy/çap oranı 2 ,
Dayanım sonucu küp dayanıma dönüşecekse, boy/çap oranı 1 olarak değerlendirilmelidir.


ÖRNEK.


boy/ çap oranı2 olan (soldaki resim çap 7 cm.boy 14 cm) ve (sağdaki resim boy/çap oranı 1 olan (çap7 cm ,boy 7 cm) olan karot örnekleri.

TS10465
Bu standarda göre karotlara ait bulunan basınç mukavemeti sonuçları denenen betonun sadece içinde bulunmuş olduğu deney yaşı için geçerlidir. Diğer bir yaşa dönüşüm genellikle mümkün değildir.
100 mm ve 150 mm çapında veya kenar uzunluğundaki deney numunelerine ait basınç mukavemeti değerleri kenar uzunluğu 200 mm olan standart küp basınç mukavemeti değerlerine eşit kabul edilebilir.

Karot yüksekliğinin çapına eşit olması durumunda;
Karot çapı (d) = 100 mm veya 150 mm ise fküp200 = fsil100 veya fsil150’ dir.
Karot çapı (d) = 50 mm olan bir numune için 0,9 fsil50 = fküp200 eşitliği geçerlidir.
Burada;
fküp200 = kenar uzunluğu 200 mm’ lik küp basınç mukavemeti,
fsil100 = çapı 100 mm olan silindir basınç mukavemeti,
fsil150 = çapı 150 mm olan silindir basınç mukavemeti’ dir.

Tahribatlı deney sonucunda bulunan karot basınç mukavemetine ait en küçük tek değer ile ortalama değerler çizelge x’ deki eşdeğer küp mukavemeti ile seri mukavemetinin en az % 85’ ini sağlamalıdır.

(BU YAZI ALINTIDIR)

Saygılarımla...


İyi Çalışmalar...

Yapı Mühendisi
07-08-2007, 12:26
BETON KAROT NUMUNESİ ALIMI (http://rapidshare.com/files/47469679/BETON_KAROT_NUMUNES__ALIMI.rar.html)

mfo_55
08-08-2007, 12:02
merahaba arkadaşlar...ben beton ve yapı malzameleri lab.ında labaratuar şefliği yaptım...karotu kendim birebir alıyordum....bi kere resimdeki gibi kolona dik bi şekilde karot alınmaz ayrıca tam kolonun orta bölgesinden alınırki etriye sıklaştırması az olduğu için(bazen rönt cihazı demirleri tespit edemio)...rönt cihazının tespitinden sonra sinyal az ve ya hiç yok ise işaretlenir....daha sonra pratik olarak işaretlediğiniz çemberin 25 30 cm altından matkapla delinir...daha sonra çelik dübel içeri iyice çakılana kadar gömülür....çelik dübele saplama monte edilir ve daha sonra karot makinesi monte edilir ancak(montajda pul kullanınız yoksa diş yer)....daha sonra çok az bi su karot makinesine hortumla götürülür...we makine çalıştırışır....karot makinesi kolouna çok yumuşak basılır...yoksa makinenin kömürlerini erken bitebilir buda sargıların yanmasına sebeb olabilir....90 veya 100 lük ağızlar vardır...içeri 15-20 cm arası girilir...daha sonra numune yandan keski çekiç vuruşu ile çıkarılır...alınan kolonun adı projedeki aplikasyondaki adı gibi üzerine yazılır ve tutanağa işlenir...1 seri karot 3 adet silindir numunedir...normalde 50m3 te alınan 1 seri;bazı bölgelerde 100m3 te alınır...lab inceliklerini daha sonra konu açıldıkça anlatırım::)))saygılarr

KURTBOLAT
08-09-2007, 10:12
karot alınacak mahalin betonarme projesinden numune alınacak yerler tespit edilip ayrıca purofometre (türkçesini yazdım kusura bakmayın arkdşlar) yerinde donatı tayini yapılarak ve donatıların yerleri çizilerek en uygun yer tespit edilir ve karot makinesi numune alınacak yere ankrajlanarak su yardımıyla işlem yapılır ve daha sonra numuneler lab ortamında hazırlanarak pres yardımıyla kırılır ve karşılaştırmalı tablodan yerindeki mukavemeti bulunur.

Ahmet Pervane
17-06-2008, 02:08
karot raporlarındaki sonuçların birer örnekle değerlendirirseniz çok faydalı olacak. çünkü çok farklı uygulamalar kafa karıştırıyor.
slemlarımı sunar başarılar dilerim.

vveyselerol
19-11-2016, 15:41
Karot ve Karotcu ile ilgili herşey için http://www.karotuzmani.com