Orijinalini görmek için tıklayınız : imar kanununda teknikerlere imza yetkisi??sanalexpre
20-03-2008, 14:01
Arkadaslar ben 2 yıllık İnşaat Teknikeriyim

Piyasada bazı duyumlarıma göre belediyeler ruhsat işlemlerini durdurmuşlar gerekçeleri ise ruhsat verirken teknikerlere imza yetkisi tanınıyormuş. ilgili yasa çıktıgında her inşaat için tekniker zorunluluğu getiriliyormuş. Ruhsat verilmesi için inşaat teknikeri imzası gerekiyormu bu konuda bilgisi olan son gelişmeler hakkında bilgili arkadaslarımız lütfen bizimle paylaşsınlar.


Teşekkürler.

ins.teknr.
29-03-2008, 12:20
Saygıdeğer: İNŞAAT TEKNİKERİ MESLEKTAŞLARIM,

BİZLERDE ARTIK DAHA ÖNCE TÜM İŞLERİNİN VE SORUMLULUKLARINI ALDIĞIMIZ ŞANTİYE ŞEFLİĞİ ÜNVANINI RESMİ OLARAK ALABİLECEK VE BUNU KULLANABİLECEĞİZ.

AYRICA İNŞAAT,ELEKTRİK VE MAKİNA TEKNİKERLERİ YAPI DENETİM FİRMALARINDA GÖREV ALABİLECEKLERDİR.

Daha geniş bilgi için :
Teknikerler Birliği (http://www.tekniker.org.tr)Resmi Web Sayfası
www.tekniker.org.tr (http://www.tekniker.org.tr)
vede
http://www.tekniker.org.tr/kanunlar.html (http://www.tekniker.org.tr/kanunlar.html)

serkan_63
15-04-2008, 12:01
arkadaşlar peki bu ne zaman yürürlüğe girecek bilgisi olan var mı?

ins.teknr.
arkadşım senin verdiğin dosyayı indirdim ama inşaat teknikerleriyle ilgili değişiklileri göremedim veya farkedemedim.
sana zahmet kaçıncı madde olduğunu belirtebilirmisin.
şimdiden tşkrlr.

Erman GÜDÜ
15-04-2008, 13:22
İnşaat mühendisinin imzası bile deli gibi sömürülürken teknikerlerde atıversin ne olacak ki? Sadece imza kalabalığı olur başka bişey değil.

ZEKAİ
15-04-2008, 14:32
tekniker arkadaşlarım belediyeler tek.imza atıyor diye ruhsat verme işlemini durdurmadı sadece resmi gazete sayı 26778 da yayınlanan yeni yapı denetim kanuna göre her inşaatta bir şantiye şefi olması gerekiyor ve yapı müteahhitle sözleşme yapması gerekiyor.bunun için bld. ruhsat işlemini durdurdu.ayrıca sayın erman arkadaşım madem bu devlet biz teknikerlere bir hak veya imza yetkisi vermeyecekse neden bu kadar öğrenciyi öss yök okul arasında sıkıştırıp tıkır tıkır ders kayıt ücretlerini toplayıp üni rektörlüklerinin boğazına akıtsın elbette ki siz inş.müh.leri kadar bilgiye sahibiz hatta şantiye ortamında daha fazla olduğuna inanıyorum.teşekkür ederim.

gokhancnr
21-04-2008, 11:37
İnşaat Teknikerleri şantiye şefliği için belgenizi Tekder Genel Bşakanlığı yüksel caddesi 36/1 kızlay Ankara tel 312-4313021 adresinden alabilirsiniz dİploma fotokopisi nufus kağıdı fotokopisi adres tel yazarak Ankara Dışındakiler aşağıdaki mail yada faksa yollayarak vbelgelerini alabilir. baskan@myoteknikerler.com veya 312-4305337 faksa yollayarak. Avrupa birliği Teknik eleman statü savaşını kazandık, yayınlanan yönetmelikle şubat 2008 den itibaren inşatlarda mütahitler ruhsat almak için bu güne kadar inşaat mühendisi yeterli olurken şantiye şefi olarak mutlaka inşaat teknikeri çalıştırılması maddesini Avrupa birliği ülkelerinde olduğu gibi eklenmiş oldu.(bilgilendirme amaçlı olup aşağıdaki linkten alıntıdır)
(daha detaylı bilgi için tekder (http://www.myoteknikerler.com/haberler.asp?id=194))

sevem
21-04-2008, 15:08
merhaba arkadaşlar bende 11 senelik inş.teknikeriyim ve 11 senedir özel bi şirkette mimari proje çizimi yapıyorum. acaba bu şantiye şefliği işi sadece bir müteahhit firmaya bağımlı olarak mı yapılıyor ya da farklı firmalara birkaç inşaatta görev alınarak ta yapılabiliyormu. bu konuyla ilgi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. herkese işlerinde başarılar dilerim.

serkan_63
23-04-2008, 12:13
merhaba arkadaşlar bende 11 senelik inş.teknikeriyim ve 11 senedir özel bi şirkette mimari proje çizimi yapıyorum. acaba bu şantiye şefliği işi sadece bir müteahhit firmaya bağımlı olarak mı yapılıyor ya da farklı firmalara birkaç inşaatta görev alınarak ta yapılabiliyormu. bu konuyla ilgi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. herkese işlerinde başarılar dilerim.

mütahit firmaya bağlı çalışabileceği gibi özel firmalara bağlı olarakta şantiye şefliği yapabilir, ama birden fazla şantiye şefliği yapması konusunda bilgim yok....

sanalexpre
23-04-2008, 21:42
www.teknikerlerbirliği.org.tr (http://www.teknikerlerbirliği.org.tr) ile yaptıgım telefon konuşmasında birliğe kayıt olmam dahilinde seflik yapabileceğimizi öğrendim. bu hafta içinde kadıköyde subelerine gidicem gerekli sartları öğrenip kayıt olmayı düşünüyorum.

ins.teknr.
03-05-2008, 13:03
YAPI DENETİMİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
BİRİNCİ BÖLÜM

ı) Proje müellifi: Mimarlık, mühendislik tasarım hizmetlerini iştigal konusu olarakseçmiş, yapının etüt ve projelerini hazırlayan gerçek ve tüzel kişiyi,
i) Şantiye şefi : Konusuna ve niteliğine göre yapım işlerini yapı müteahhidi adına yöneterek uygulayan, mühendis,
mimar, teknik öğretmen veya Tekniker diplomasına sahip teknik personeli,

Teknik personelin denetim yetkisi
MADDE 15 – (1) Yapı denetim kuruluşunda görev alacak denetçi personelin unvanlarına göre denetim yetkisi sınırları ve görevleri aşağıda gösterilmiştir:
(4) Yardımcı kontrol elemanı: Yardımcı kontrol elemanı, her yıl Bakanlık tarafından yayımlanan Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında
Kullanılacak Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğe göre 3b (hariç) grubuna kadar olan ve inşaat alanı 15.000 m2’yi geçmeyen bir yapının denetimi üstlenildiğinde, yapı denetim kuruluşunda kontrol elemanı yerine görevlendirilir. Yardımcı kontrol elemanı, denetçi mimar ve denetçi mühendislerin sevk ve idaresi altında görev yapar. Görevlendirildiği yapılarda denetçi mimar ve denetçi mühendisler ile birlikte müteselsilen sorumludur. Denetim yetkisi sınırları, inşaat alanı itibarı ile aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:
<TABLE class=MsoNormalTable style="BORDER-RIGHT: windowtext 1pt solid; BORDER-TOP: windowtext 1pt solid; BORDER-LEFT: windowtext 1pt solid; WIDTH: 436.3pt; BORDER-BOTTOM: windowtext 1pt solid" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=582 border=1><TBODY><TR><TD style="BORDER-RIGHT: windowtext 1pt solid; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: windowtext 1pt solid; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: windowtext 1pt solid; WIDTH: 37.12%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: windowtext 1pt solid" vAlign=top width="37%">

Tekniker

( İnşaat, Makine, Elektrik )
</TD><TD style="BORDER-RIGHT: windowtext 1pt solid; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: windowtext 1pt solid; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: windowtext 1pt solid; WIDTH: 29.78%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: windowtext 1pt solid" vAlign=top width="29%">

Teknisyen

(İnşaat, Makine, Elektrik)
</TD></TR><TR><TD style="BORDER-RIGHT: windowtext 1pt solid; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: windowtext 1pt solid; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: windowtext 1pt solid; WIDTH: 33.1%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: windowtext 1pt solid" vAlign=top width="33%">

15.000 m²
</TD><TD style="BORDER-RIGHT: windowtext 1pt solid; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: windowtext 1pt solid; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: windowtext 1pt solid; WIDTH: 37.12%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: windowtext 1pt solid" vAlign=top width="37%">

10.000 m²
</TD></TR></TBODY></TABLE>


DAHA DETAYLI BİLGİ VE ŞANTİYE ŞEFLİĞİ ÜYELİK BELGESİ İÇİN TEKNİKERLER BİRLİĞİNİN www.tekniker.org.tr (http://www.tekniker.org.tr) WEB SAYFASINI İNCELEYİİZ VE OKUYUNUZ.