Orijinalini görmek için tıklayınız : bir duvarın taşıyıcı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

antaios
24-02-2008, 12:11
evimizde ufak bir tadilat yapmak istiyoruz. bunun için mutfakla balkonu ayıran duvarı yıkıp iki bölümü birleştirmek istiyoruz fakat site yöneticisi aradaki duvarın taşıyıcı olduğunu iddia ediyor.

dairenin ilgili bölümünün statik projesini aldım ama bu duvarın taşıyıcı olup olmadığını anlamak için bu projeye bakmak yeterli midir? nasıl bir yol izlemek gerekir yardımcı olursanız sevinirim. eğer projeden anlaşılırsa, bu konuya iliştirsem hemen bakıp bakıp anlayacak biri var mıdır öğrenmek istiyorum.

teşekkürler.

ekalici
25-02-2008, 12:21
var. gönder bakalım. kolay kaldıki matkapla bi delik del zaten kendini belli eder.birde şu var tabi binada statik hesap yapılırken taşıyıcı olmayan duvarlarda hesaba katıldığı için özellikle yanal etkilerde(depremde )sıkıntı yaratır.depremde binanın davranış şekli kesinlikle değişir.küçük bir duvar ise ve deprem bölgesi değilse sakınca yaratmaz ama özellikle 1. deprem bölgesi ve uzun bir duvar ise sıkıntı olur.yerine göre bölme duvarlar belli bir periyoda kadar perde davranışı gösterir.bunu unutmayalım....
saygılarımla...ytü/1999

antaios
27-02-2008, 18:27
valla çok makbule geçer ya.
yarın sabah hemen tarayıp atıcam buraya statik projeyi.

antaios
27-02-2008, 18:27
bi de matkapla delince nasıl anlarız?

hidrolikçi
27-02-2008, 20:13
hocam ne duvarı ya eğer tuğla duvarsa nasıl bi taşıyıcılığı varmış merak ettim . biz hesapları yaparken tuğladuvarları taşıyıcı olmayan eleman olarak kabul ederiz neyi taşıyor bu duvar kendini taşısın yeter. Tamam deprem yükleri etkisi altında değişik davranışları vardır ama bu teferruata girer bence bişi taşımıyordur o . ama perde duvar falan sa ozaman iş değişir.

executioner
27-02-2008, 20:39
var. gönder bakalım. kolay kaldıki matkapla bi delik del zaten kendini belli eder.birde şu var tabi binada statik hesap yapılırken taşıyıcı olmayan duvarlarda hesaba katıldığı için özellikle yanal etkilerde(depremde )sıkıntı yaratır.depremde binanın davranış şekli kesinlikle değişir.küçük bir duvar ise ve deprem bölgesi değilse sakınca yaratmaz ama özellikle 1. deprem bölgesi ve uzun bir duvar ise sıkıntı olur.yerine göre bölme duvarlar belli bir periyoda kadar perde davranışı gösterir.bunu unutmayalım....
saygılarımla...ytü/1999

hesaba bu duvarları nasıl kattığınızı merak ettim, aydınlatırsanız sevinirim. kolay gelsin....

antaios
28-02-2008, 09:04
eyvah, ortalık kızışmış :)

bletchley
28-02-2008, 10:33
Duvariniz perde duvarsa zaten yikamazsiniz (yani kolay kolay yikamazsiniz), perde degilse de yikmak problem olmaz bence...

(Eklediginiz dosyadan duvarin perde olup olmadigi anlasilmiyor...)

antaios
28-02-2008, 19:11
nası anlicaz perde duvar olup olmadığını peki?
gerçi ben bi inşaat mühendisi arkadaşı daireye getirip baktırdığımda perde duvar olmadığını söyledi. heralde bu bakıp hemen anlaşılan bişey oluyo dimi?

antaios
03-03-2008, 18:33
yok mu arkadaşlar bi yardımcı olucak?

Ceyhun.ALV
07-03-2008, 18:13
Duvarın üzerindeki sıvayı kazıyınız.

Eğer beton yüzey ile karşılaşıyorsanız, demek ki bahsi geçen duvar betonarme perdedir veya betonarme kolondur. Bu durumda yıkamazsınız.

Kazıdığınızda tuğla, bims, gaz beton vb. yüzey çıkıyorsa, demek ki betonarme değildir. Bu durumda yıkabilirsiniz.

Benim bildiğim kadarı ile, betonarme bir binada, betonarme imalatların dışındaki imalatların taşıyıcı özelliği yoktur.

İTÜ / 2003

eyıldız
08-03-2008, 09:11
perde duvar olup olmadığını duvara vurarak anlayabiliriz.ama tabi hafifçe kazısak duvarın perde mi yoksa örülmüş( tuğla bims ytong ) mü olduğu anlaşılır.burada şöyle bişey daha var sanırım BALKON KISMINDA Kİ DUVARI KALDIRIYORUZ DEDİĞİNİZ YER MUTFAĞIN UZANTISI OLAN YANİ NORMAL BİR DUVARLA ÖRÜLECEK BİR YERİN OLDUĞU ANLAŞILIYOR.PERDE DUVAR OLMAZ ORADA.ONUN İÇİN KESİNLİKLE NORMAL ,PERDE OLMAYAN BİR DUVARDIR.ikinci mevzu ise taşıyıcı duvar kaldırıldığında statik açıdan teoride bir sıkıntı olmayabilir.ancak bu duvarın kaldırılması düzensizlik nedenidir.alt katta bu kısımda duvar vardır yada üst katında ancak sizin katta olmaması bir düzensizlik nedenidir.ve deprem için vaz geçilmezidir.şunu da bilmek gerektiği kanaatindeyim;her duvarın taşıyıcılığı vardır.statik hesaplarda duvarların taşıyıcılığını kullanmayız.sadece yığma binalarda duvarın taşıyıcılığı hesabını yaparız.zaten adı üzerinde taşıyıcı yığma tuğlası kullanırız:)kolay gelsin herkese

yasinacar
25-03-2008, 13:07
güldüm yaa duvarı tasıyıcı siteme dahil eden arkadas hangi okulmezunu belirtirse seviniriz..cerceve sistemde nasıl oluyoda duvar tasıyıcı oluyo..Duvarın deprem yüklerin iletilmesinde dyafram yapıya tabiki katkısı vardır fakat tasıyıcı sistem hesabında hiçbi şekilde hesaba katılmaz..yıgma bi yapı degilse tabiki..(kolon kiriş mevcut degilse yıgma yapoysa durum farklı)

rooobzoom
20-04-2008, 16:25
arkadaşım perde duvarsa bu binanın taşıyıcı sisteminin bi elemanıdır ve yıkmanız sakıncalı olur. yok eğer tuğla duvarsa bu zaten taşıyıcı sistemden tamamen bağımsız bi elemandır ve yıkmanızın hiç bi mahsur yoktur tuğla duvarın düşey yükleri taşıma gibi bi avantajı var ama duvar olmadığı zaman düşey yükler taşınmaz diye bi kaide yok bilmem anlatabildimmi yani duvarı yıkmanızın bi sakıncası yok

Y.Yıldırım
20-05-2008, 12:44

Eğer beton yüzey ile karşılaşıyorsanız, demek ki bahsi geçen duvar betonarme perdedir veya betonarme kolondur. Bu durumda yıkamazsınız.

Kazıdığınızda tuğla, bims, gaz beton vb. yüzey çıkıyorsa, demek ki betonarme değildir. Bu durumda yıkabilirsiniz.

Benim bildiğim kadarı ile, betonarme bir binada, betonarme imalatların dışındaki imalatların taşıyıcı özelliği yoktur.

İTÜ / 2003

Konuya en mantıklı öneriyi getirmişsiniz teşekkür ederim soruyu soran arkadaş adına.
Şunu eklemek isterim bu öneriye ek olarak eğer orası perde duvarsa yıkamayacağınızdan sıvayı kaldırıp yeniden sıvatmak duvarı komple boyatmak gibi zahmetlere girmek istemiyor iseniz bir beton laboratuarına gidiniz bahsettiğiniz inşaatmühendisi arkadaşınızdan bu konuda yardım alabilrisiniz sanıyroum ki ,
Laboratuardan bir arkadaş gelip donatı okuması yapsın duvarda kırmadan dökmeden anlamanız mümkün olucaktır zira donatı varsa o duvarınız perde duvar dediğimiz taşıyıcı elmandır ve yıkamassınız bu duvarı, yok eğer duvar boyunca hiçbir donatı okuması yapılamıyorsa normal duvardır gönül rahatlığı ile yıkın gitsin ....

Kolay gelsin...

Erman GÜDÜ
20-05-2008, 23:38

İTÜ / 2003
Hocam keşke yorumu baştan yapsaydın da tuğla duarın taşıyıcı olarak hesaba katıldığını duymasaydık :D

MuhammetA.
01-06-2008, 12:40
eğer ßu ßi odanın içindeyse tavana doğru bakıp kirişLere ßakarsınız..sonra arkada taraftan bakarsınız..yan duvarLarda kiriş oLup duvarın oLduğu yerde kiriş yoksa perde duvar oLma oLasıLığu vardır..üst kat döşemesinin demir tesisatının perde duvara bağLanacağı için kiriş çıkıntısı görülmez..ßen ßöyLe diyorum..yanLış ya da doğru sizLere kaLmış..

SaygıLar..

canelyagmur
27-08-2008, 15:58
Mutfak la balkon arasındaki duvar tuğla duvardır kesinlikle onu taşıyıcılık özelliği yoktur.Duvarının en üst bölgesinde kiriş mevcuttur.Duvara bi yerine bi aletle vur ve bi de üstteki olan kısmına vur sesler farklı çıkar.Duvarı kirişe kadar rahatlıkla kırabilirsin veya spiralle duvarı düzgün olarak kesebilirsin.Hiçbir sorun olmaz.Ama kirişe dokunamazsın.

tevekkül
27-08-2008, 17:07
yahu arkadaşlar niye yapının yığma olabileceğini düşünmüyorsunuz? benim bildiğim 5 katlı yığma yapılar var. hepiniz betonarmeye endekslenmiş gidiyorsunuz. öncelikle arkadaştan bunu öğrenin. yığma mı yoksa betonarme mi bu yapı diye bir sorun. ayrıca yarım kagir yapılar da var onların betonarme olsa bile bazı duvarları taşıyıcı olabiliyor...

ht9703
04-11-2008, 13:46
İnşaat Mühendisi olmamama rağmen, İÜ hocalarından birinin tuğla duvarların taşıyıcı özellikleri konusu hakkında bir araştırma konusu var. Bu konuda da STA4 programında gelecek senelerde tuğla duvarlarında data olarak girilebileceği konusunda yakinen duyumlarım var.

Saygılarımla arkadaşlarımın bilgisine sunarım.

ht9703
04-11-2008, 13:50
Ayrıca bir boyayı kazıyarak duvarın taşıyıcı olup olmadığını bu işi bilmeyen birinin bilmesi zor olabilir kanaatındayım. Bu işi bilmeyen kişi kazıma neticesinde sıvaya ulaşaral "bu betondur" diyebilir.
Bunun içi daha öncede arkadaşların bahsetmiş olduğu gibi matkapla delmek en doğrusudur. Matkap ile deldiğinizde (bina eski ise) yaklaşık 8-10 cm lik bir delme neticesinde deliğin içinden kırmızı tuğla tozu çıkıyor ise bu betonarme diyemeyiz. Ayrıca tuğla duvar daha kolay delinecektir. Betonarme duvar ise hem daha zor delinir hem de kırmızı renkte bir toz çıkmayacaktır.
Not: Bunu söylerken duvarın gazbeton, bims gibi bir duvar olmadığını düşünerek büyük çoğunlukla inşaatlarımızda kullanılan tuğla duvar olduğunu söylüyorum.

a.ahmet81
22-12-2008, 15:09
duvarı kırmadan önce projeye bakarsan projede duvarın betonarme olup olmadığını anlarsın. büyük ihtimallede betonarme değildir.

jdasolo
25-01-2009, 18:10
bulun bi metal dedektörü.en kestirme yol bu.taratın duvarı.duvarın her bölgesinde ötüyorsa perde duvardır ötmüyorsa yıgma duvar:))

muh_bulent
25-01-2009, 18:50
beyler ne zorlanıyorsunuz yaw.eğerki normal tuğla duvarı ise hiçbir taşıyıcılık özelliği yok istediğin şekle koyabilirsin lakin perde duvarı ise o zaman iş değişir ve istediğin şekilde hareket edip yıktıramazsın.statiğini iice incelemek lazım sonra karar verilir.
duvarın ne olduğunu anlamak istiyorsan balyozla dene :))) aman balyozuda kendine vurma:)))
kolaygelsin

CELİKKOLLU
26-01-2009, 10:59
inşaat mühendisi arkadaş yerinde bakıp taşıyıcı düşey eleman olmadığını söylediyse konuşacak bişey yok hemen anlaşaılabilri bir durum bu ona itibar edebilirsin.

Ahmet çelikkollu
inş muh

elmali123
26-01-2009, 16:01
Duvar taşıyıcı olsun yada olmasın, bu duvar yıkma olayına karşıyım ben !!! Zira tam anlamı ile hatalı bir iş bu !!!! Üstelik belediyeye biri şikayet edersede başınız belaya girer.

Taşıyıcı hikayesi ise; sıvasını birazcık geçecek şekilde ucundan kenarından kır, tuğla çıktı ise bölme duvar, betonarme çıktı ise perde veya kolondur.

hsnylmz
24-02-2009, 22:10
Duvar taşıyıcı olsun yada olmasın, bu duvar yıkma olayına karşıyım ben !!! Zira tam anlamı ile hatalı bir iş bu !!!! Üstelik belediyeye biri şikayet edersede başınız belaya girer.

Taşıyıcı hikayesi ise; sıvasını birazcık geçecek şekilde ucundan kenarından kır, tuğla çıktı ise bölme duvar, betonarme çıktı ise perde veya kolondur.

işin belediye kısmını kimse düşünmemiş, bi de o var tabiki. ayrıca bende duvar yıkma olayına karşıyım kesinlikle..!

aligunduz
03-05-2009, 14:31
arkadaşım kafan karıştı değilmi
tuğla ise ve yatay örülmedi ise sağında solunda adam gibi kolonlar var ise üstünde kirişi var ise taşıyıcı değildir
ama yok sen o duvarı delmekte veya yıkmakta zorlanıyorsan bilki o duvar birşeyler taşıyordur aman dikkat.
zaten planda da o duvarın ne olduğu yazar.

hamza119
13-09-2011, 10:37
kendisine sormak gerekir?