Orijinalini görmek için tıklayınız : Betonarme proje (Sap2000)

bykoc
10-02-2008, 15:30
sap 2000 de yapmış olduğum betonarme bir proje sap 2000 de proje yaptım 9 katlı .diyafram tanımları yapılmış tüm kombinasyonlar girilmiş .deprem yüklemesi yapılmış .tüm kirişler tablalı kesit olarak girilmiş
yapıda a1 a2 a3 düzensizliklerin hepsi mevcut .

https://ssl.rapidshare.com/img2/symbol_datei-default.jpgSAP2000.rar (http://rapidshare.com/files/289355646/SAP2000.rar)

http://rapidshare.com/files/289355646/SAP2000.rar

proje ilk olarak sta da çözül dü .kolon filizlerin de 4. kattan sonra eksiltme yapılmış,beton dayanımın da da sorunlar mevcut tu inceleme zamanını kısaltmak için sta dan impotr edildi. plastik mafsal tanımlama ları daha sonra yapılarak pushover analiz yapıldı .
daha sonra bu başlık altında pushover analiz kısmını yayınlamayı düşünüyorum .
pushover analiz kısmı sta da yapılıp import edilmiyor sebebi ise fema 356 ya göre verilen katsayıları stanın kullanması halbuki bu katsayılar beton dayanımı yüksek olan elemanlar için geçerli .ve tam doğru sonuç vermiyor .
çünkü bu projede beton dayanımın da sorunlar var dı .
ilerki zamanlar da bu işlemleri yayınlayacağım .

bykoc
28-02-2008, 09:07
paylaştığın bi şeyde reyting almak ve teşekkür etmeniz için ballandıra ballandıra anlatmak gerekiyor heralde .
sap 2000 de proje yaptım 9 katlı .diyafram tanımları yapılmış tüm kombinasyonlar girilmiş .deprem yüklemesi yapılmış .tüm kirişler tablalı kesit olarak girilmiş
yapıda a1 a2 a3 düzensizliklerin hepsi mevcut .

İCLAL
28-02-2008, 11:39
Stadan mı attınız bunu?

bykoc
28-02-2008, 18:37
evet bu proje ilk olarak sta da çözül dü .kolon filizlerin de 4. kattan sonra eksiltme yapılmış,beton dayanımın da da sorunlar mevcut tu inceleme zamanını kısaltmak için sta dan impotr edildi. plastik mafsal tanımlama ları daha sonra yapılarak pushover analiz yapıldı .
daha sonra bu başlık altında pushover analiz kısmını yayınlamayı düşünüyorum .
pushover analiz kısmı sta da yapılıp import edilmiyor sebebi ise fema 356 ya göre verilen katsayıları stanın kullanması halbuki bu katsayılar beton dayanımı yüksek olan elemanlar için geçerli .ve tam doğru sonuç vermiyor .
çünkü bu projede beton dayanımın da sorunlar var dı .
ilerki zamanlar da bu işlemleri yayınlayacağım .

bykoc
28-02-2008, 18:52
herhangi bir güçlendirme projesi yaparken de sistem geometrisinin hızlı girilmesi .tablalı kesit tanımlamalarının daha çabuk yapılması için ben bu yöntemi kullanıyorum .gerekli değişiklikleri daha sonra sistem de yapıp analiz yapıyorum.

sermer
28-02-2008, 19:07
Pushover analizini nasıl yapacağınızı gerçekten çok merak ediyoruz

bykoc
28-02-2008, 20:25
sayın sermer sizinde bildiğiniz gibi pushover analiz önü açık olan bir konu .ben sap2000 de analiz yapmanın sonuç bilğileri ni değerlendiremedikten sonra tam manası ile işe yaramayacağını düşünüyorum .formun farklı yerlerin de pushover analiz ve güçlendirme konusun da değerli meslektaşlarımızın bir çok fikir ve görüşü mevcut ve hepsini ilği ile takip ediyorum .ben de küçük te olsa bi katkı da bulunmak için bu konuyu açıp genişletmek istemiştim .fakat konu çok derin olduğu için incelemek ve araştırmak benim için biraz zaman alıyor .
mesela plastik mafsal özelliğinin tanımlanması
peki plastik mafsal dan anladığımız ne ? betonun ve çeliğin gevrek kırılma yapmadan hangi parametreler doğrultusun da plastik mafsal oluşumu oluyor.
statik itme analizi hangi modları kullanarak plastik mafsalları nasıl belirliyor.
R katsayısı nasıl belirleniyor .
ben bu soruların cevabını kendimce arıyorum ve araştırıyorum .fakat bu tür konulara merak saran yeni meslektaş arkadaşlarımızın karşlaştıkları en büyük sorunun analiz sürecinin çok karmaşık olması ve çok bilğinin bir arada kullanılması sonucun da konu dan uzaklaştıklarını anlıyorum.
sap 2000 de pushover analiz konusun da yapılmış bir çok akademik makale ve analiz mevcut . bunların üstün de bir analiz yapabileceğimi zannetmiyorum .çünkü deprem mühendisliği dünyada devamlı araştırılan bir konu ve devamlı gelişmekte .
benim amacım bu konunun en azın dan mühendislik eğitimi almış konuya ilğili fakat başlangıç aşamasın da olan arkadaşlara genel manada deprem yönetmeliği ile ilintili olarak konuyu açıklamaya çalışmak.

bykoc
28-02-2008, 21:02
http://www.speedyshare.com/566710459.html
bu kaynağın faydalı olacağını düşünüyorum .başlangıç olarak

sermer
28-02-2008, 22:01
Öncelikle Deprem yönetmeliği ile ilintili olarak yapmak istiyorsanız kaynakta belirtiğiniz algoritmayı örnek binanızda kullanamazsınız SAP2000'de de çözemezsiniz.

bykoc
28-02-2008, 23:41
sizin forum da yaptığınız çalışmayı dikkatle izliyorum ve şahsım adına çalışmalarınız dan ötürü teşekkür ederim .. hızlı karar verilmesi gereken bir sorunu en kısa zaman da çözmek için yapılmıştı .kutlu darılmaz hocanın örneğin deki adımları takip etmiştim bu yapı nın çözümün de.
siz kadar bu konunun uzmanı değilim.çevremdeki meslektaşlarım la genel mana da pushover analizi anlamaya çalışıyoruz .bizim teoride sıkıntılarımız var ve yerel proğramların tam manasıyla pushover analizi çözmediğini anladık.piyasa da iş yapan mühendisler olarak bi projeyi sap 2000 de modellemek ve pushower analiz yapmak pratikte çevrem de pek kullanılan bir metot değil .genel manada güçlendirme projeleri paket proğramlarda yapılıyor ve mantolama ya gidilerek yada perde eklenerek çözümler yapılıyor .fakat paket proğramların tam manası ile pushover analiz yapmadığını anlayın ca hem pratik hem kontrol edilebilecek olan bi yöntem düşündüm ben de sistemin modelini import ettim .sta dan import edilin ce sistem girdileri benim gözlemim ce aynen aktarılıyor .proje ile ilğili yaptığım çalışmaları düzenleyince paylaşacağım .karman çurman bi şekilde yayınlayıp eleştirilere maruz kalmak istemiyorum .
arkadaşlar bu bir yöntem hem hızlı hem de güvenilir olabilir ben ce .bir kaç ta pratik kontrol yöntemi ğeliştir dim .daha önce bir çok güçlendirme projesi yapmış ve uygulamış değerli bir hocamız ile bu verileri tartıştım .
mesela herhangi bir kolon da ts 500 ün kolonlar da eksenel yük taşıma kapasitesi nin sınırlanması ile ilğili maddesine uyan elemanların deprem etkisin den sonra hasar durumunun yüksek olmadığını gördük.
piyasada yapılan güçlendirme projelerinin çoğunun çok bilinçsiz ce yapıldığını yapı denetim firmasına gelen projelerden takip etme fırsatım oldu.
kolonları mantolamanın sistemi rijit hale soktuğunu bilmeden tüm kolonları mantolayan ve sünek çözen bir sürü proje gördüm . ve bu projeleri hızlı olarak inceleyecek ve sistemi kontrol edebilecek yöntemler bulmak ve analiz tiplerini anlamaya çalışmak için uğraşı vermek zorun da kaldım .çevrem de bu konu da uzman olan bi elin parmağını geçmeyecek meslektaşlarım var mesela bir meslektaşımın sınırlı bilği düzeyindeki bir binayı pushover analizi safhasına kadar incelemesi ve sonuç raporu için 4 ay uğraştığını biliyorum .numunelerin ts10465 e göre istatistiki olarak toplanması ve yönetmeliğe haiz olarak yapıyı tam manası ile çözmesinin bu kadar zaman alması normal aslın da .
sizede sormak isterim bina geometrisi gönderdiğim şekil de olan bir yapının sap 2000 ne import edilmesin de bi sakınca varmı ?import edilen bu sistemin üzerin de plastik mafsal atamaları yapıldıktan sonra kapasite eğrileri incelenebilir mi ?
burasının bir paylaşım platformu olduğunu düşünüyorum ve sonuçta tüm arkadaşların katkı sağlıyarak bi şeyler öğrenmeye çalıştığını bildiklerini paylaştığı bilmedik leri hakkında da sorular sorarak ilerleme kaydedilen bir yer .
''Pushover analizini nasıl yapacağınızı gerçekten çok merak ediyoruz'' demek le ne demek istediğinizi anlama dım açıkçası . ben de bildiklerimi paylaşmaya bilmediklerimi öğrenmeye çalışıyorum .

bykoc
28-02-2008, 23:48
ben sap 2000 de bu algoritmayı kullanacağım demedim dikkat ederseniz .faydalı olacağını düşünüyorum dedim .

sermer
29-02-2008, 13:22
ben sap 2000 de bu algoritmayı kullanacağım demedim dikkat ederseniz .faydalı olacağını düşünüyorum dedim .

Bende sadece şunu hatırlatmak istedim.Yönetmelikten alıntı.

7.6.5.2

– Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü. Yöntemi’nin kullanılabilmesi için, binanın

kat sayısının bodrum hariç 8’den fazla olmaması ve herhangi bir katta ek dışmerkezlik
gözönüne alınmaksızın doğrusal elastik davranışa göre hesaplanan burulma d.zensizliği
katsayısının ηbi< 1.4 koşulunu sağlaması gereklidir. Ayrıca gözönüne alınan deprem
doğrultusunda, doğrusal elastik davranış esas alınarak hesaplanan birinci (hakim)
titreşim moduna ait etkin kütlenin toplam bina kütlesine (rijit perdelerle çevrelenen
bodrum katlarının kütleleri hariç) oranının en az 0.70 olması zorunludur.
Aksi akdirde
Artımsal Mod Birleştirme Yöntemi ile yapılması gerekliliği gündeme gelecektir.
Anladığım kadarıyla sizin ele aldığınız yapıda bu türden yapı olduğu için yerli paket programları bilmiyorum ama SAP2000'de bu yöntemle çözüm gerçekleştiremezsiniz.
Bunun için daha ileri ve akademik programlar gerekli (ZeusNL, SeismoStruct) ki bu programlarda bile düzensiz yapı zaten modellenemiyor ve ne kadar yönetmelikteki gibi çözüm yapılabilir o da ayrı bi soru işareti.
Bu arada Sap2000'de itme analizi yaparken betonarme kesitlerin moment-eğrilik ilişkilerini elde ettiğiniz güzel bir free program varsa paylaşırsanız sevinirim(Paylaşımlarımızda gerekli olacak çünkü).

bykoc
29-02-2008, 14:19
paket proğramlar bu yapıyı çözüyor en azından pushover analiz yaptığını söylüyor .fakat daha önce de dediğim gibi fema 356 da ki katsayıları kullanıyor . biraz ampirik davranıyor .
bu proje denetimsiz bir şekilde inşaatı devam eden bir proje .betona mesnet bölgelerin de ki donatı yığılmasın dan dolayı aşırı su katmışlar ve c25 lik beton numunesin de aşırı dayanım düşmesi sözkonusu .ayrıca kolon filizlerin de donatıları düşürmüşer .
tam manası ile doğru çözümü yakaladığımı söylemek çok zor bu tür bir yapıda .
saten akademik çalışmalara dikkat ettiğim de sürekli sistemlerin pushover analizleri yapılmakta a1 a2 a3 türü düzensizliklerin olduğu bir binada komplike bi çalışma ben görmedim .
bazı spesifik hesaplar la moment taşıma kapasitesini bulmaya çalıştım eleman bazın da .
sap 2000 de de bir nebze fikir vermesi için analiz yaptım .
bu konu da elimde yararlı kaynaklar var toparlayın ca paylaşacağım .
teşekkürler .

eyo
06-10-2009, 09:25
teşekkürler

Yönetici
06-10-2009, 14:44
Link güncellendi

cassabotanic
06-10-2009, 15:10
Deprem Yönetmeliğinde sözü geçen "Artımsal Mod Birleştirme yöntemi" Sap2000 Programında yoktur. Bu algoritma Sayın Nuray Aydınoğlu'nun geliştirdiği bir yontemdir. Deprem Yönetmeliği , Time History analizi ile her tür yapının analizine cevaz vermektedir. Yuksekliği ne olursa olsun Time History analiz kullanılabilir. Açıkcası artımsal mod birleştirme metodundan da daha gerçekçi bir metoddur.

LeSept
20-12-2009, 23:50
Arkadaşlar ben indirdim ama parola soruyor ben mi göremedim parolayı bir yardım edebilir misiniz??

engineerco
21-12-2009, 13:24
şifresi neydi bu dosyanın?

turkgun
31-05-2010, 14:52
acil şifre

ustat
06-11-2010, 20:09
şifresi yok mu?

Rcelikci
01-12-2010, 15:03
şifre lütfen

bdemirak
05-01-2011, 16:50
zip kodu nedir ?

serdemir76
24-01-2011, 13:57
güzel paylaşım

Betonarmy
24-04-2011, 11:58
Herkes yorum yazmışta ilk sayfada siz dalga mı geçiyonuz beyler dosyada rar şifresi açılmadan içinde ne olduğunu bilmeden neye yorum yazıyonuz anlamıyorum.

Bykoc bişey paylaşıyorsun bari adam gibi paylaş rar şifresinide yaz ki bizde bilelim nedir ne değildir.

pene
11-05-2011, 14:47
Şifresi belirsiz bir link daha..

fırat2121
24-02-2012, 12:22
dosyayı idirdik ama şifresini bilmiyoruz.Şifresini yazarsanız seviniriz

ProfDr
05-03-2012, 18:57
verdiğin emeğe gerçekten çok teşekkür ederim ama bunun zipşifresi nedir :) ?

pisagoor
12-03-2012, 19:59
bu zıkkım şeyin pass rarı ne bide niye 5 mb lık resim atıyorsunuz

volve
22-03-2012, 12:44
sıfre ne arkadas bı ıs yaıyosun tam yap barı ya ?!!!!

naimyldrm04
06-04-2012, 00:12
rar şifresi ne_?

mguven
21-04-2012, 11:54
şifre www.insaatforumu.com bu forumdaki rar şifrelerinin çoğu budur...