Orijinalini görmek için tıklayınız : Yapılan maliyet hesapları hep yanlış doğrusu burda

cahansu
29-01-2008, 00:29
sizde müteahide verin inşaatınızı demek için hesap yapıyolar işte size hesap
kesinlikle bu hesaplar yanlış bir örnek vereyim arkadaş....
bir ev aldım 160 metre kare 60 000 ytl
herkatta 4 daire var dört katlı bina
160*4=640 metre kare zeminkat
640*4=2560 metre kare eder
427*2560=1.075.200 eder siz 450 ile çarpmışınız bende öyle yapayım bu bile fazla ama 1.152.000 eder
bizim müteahit 16 dairenin 4 ünü arsa sahibine verirse
60.000 ytl * 12 = 720.000 ytl kazanır ki bu binadan 432 000 ytl zarar eder bence yapılan bu hesaplar insanları inşaattan soğutup hazır daireye yöneltmek için kardeşlerim hesap ortada bir bilen varsa doğrusunu yazsın müteahidin yaptığı dörtkatlı ama ;
asansör var
çelikkapı
mutfak dolabı
yerler laminant parke
alçıs sıva
karton piyer hesabı siz yapın artık :)

size maliyet hesabı 720.000 ytl yüzde elli kar 360.000 ytl 4 kat 2560 metre kare alan 360.000/2560=140 yani metre kareyi 140 ile çarpacaksınız yalnız lüx olursa kardeşlerim ben bir sınıf öğretmeniyim bana güvenin;)
bu hesap bizim müteahidin yüzde elli kar ettiği üzerine bence kar yüzde atmışıda geçer ..

cahansu
29-01-2008, 01:53
bir teşekkür yokmu

Yapı Mühendisi
29-01-2008, 02:05
Bu birim maliyetler çok geneldir.Bayındırlık ve iskan bakanlığı her yıl yayınlar.İçerisinde yüklenici karı da vardır.Sınıf olarak ayrılırlar.İmalatı yapılan çoğu konut genel olarak çoğunlukla 3a ve 3b sınıfında yer alır.İçerisinde konut ihtiva eden yapı sınıfları ;

III. SINIF YAPILAR
A GRUBU YAPILAR 375,00
. Okul ve mahalle spor tesisleri (Temel eğitim okullarının veya işletme ve tesislerin spor salonları, jimnastik salonları, semt salonları)
. Katlı garajlar
. Hobi ve oyun salonları.
. Ticari bürolar (üç kata kadar- üç kat dahil- asansörsüz ve kalorifersiz)
. Alışveriş merkezleri (semt pazarları, küçük ve büyük hal binaları, marketler. v.b)
. Basımevleri, matbaalar
. Soğuk hava depoları
. Konutlar (dört kata kadar- dört kat dahil – asansörsüz ve kalorifersiz)
. Benzin istasyonları
. Kampingler
. Küçük sanayi tesisleri (Donanımlı atölyeler,ticarethane,dükkan,imalathane, dökümhane)
. Semt postaneleri
. ve bu gruptakilere benzer yapılar

B GRUBU YAPILAR 427,00
. Kreş-Gündüz bakımevleri
. Otel ve moteller (1 ve 2 yıldızlı oteller, 2. sınıf moteller)
. Entegre tarımsal endüstri yapıları
. İdari binalar (ilçe tipi hükümet konakları, vergi daireleri)
. Gençlik Merkezleri
. Belediyeler ve çeşitli amaçlı kamu binaları
. Lokanta, kafeterya ve yemekhaneler
. Temel eğitim okulları
. Küçük kitaplık ve benzeri kültür tesisleri
. Jandarma ve emniyet karakol binaları
. Sağlık tesisleri (sağlık ocakları, kamu sağlık dispanserleri, sağlık evleri, sağlık merkezleri)
. Ticari bürolar (Kaloriferli veya asansörlü)
. Halk evleri
. Pansiyonlar
. 150 kişiye kadar cezaevleri
. Fuarlar
. Sergi salonları
. Konutlar (asansörlü ve/veya kaloriferli)
. Marinalar
. Gece kulübü, diskotekler
. İtfaiye kurtarma istasyonları
. Misafirhaneler
. Büyük çiftlik yapıları
. ve bu gruptakilere benzer yapılar

IV. SINIF YAPILAR
A GRUBU YAPILAR 482,00
. Özelliği olan büyük okul yapıları (Spor salonu, konferans salonu ve ek tesisleri olan eğitim yapıları)
. Poliklinikler ve benzeri sağlık yapıları (Hastaneler hariç)
. Liman binaları
. İl tipi hükümet konakları (Büyük idare ve Büyükşehir belediye binaları)
. Ticari Bürolar (Asansörlü ve kaloriferli)
. 150 kişiyi geçen cezaevleri
. Kaplıcalar, şifa evleri vb. termal tesisleri
. Rehabilitasyon ve tedavi merkezleri
. İbadethaneler (Dini yapılar 1000 kişiye kadar)
. Entegre sanayi teisleri ve fabrikalar
. Aqua parklar
. Müstakil spor köyleri (Yüzme havuzları, spor salonları ve stadları bulunan)
. Özellikli müstakil konutlar (villalar, teras evleri, dağ evleri, kaymakam evi)
. Yaşlılar Huzurevi, kimsesiz çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları
. Büyük alışveriş merkezleri
. Yüksek okullar ve eğitim enstitüleri
. Apartman tipi konutlar (Bina yüksekliği 21.50 m.’yi aşan, asansörlü ve/veya kaloriferli)
. ve bu gruptakilere benzer yapılar.

Aynı birim maliyetteki diğer yapılar düşünüldüğünde rakamların genel olduğu daha rahat görülür.Sabit bir değer vermek mümkün değildir.Aynı alana sahip iki yapıyı çok farklı iki fiyata mal edebilir.Maliyeti görmek için öncelikle proje hazırlanmalıdır.

Normal konutlarda genelde verilen değerlere ulaşılmaz.Sadece fikir verme amaçlı olarak kullanılır.

Hazır daire yerine yaptırmak çoğunlukla vatandaş lehinedir.

cahansu
29-01-2008, 14:07
evet bende aynı şeyi söylüyorum 100 000 maliyetli bir konuta 500.000 maliyet çıkıyo buda nekadar yaklaşık sonuç bulduklarını gösteriyo 400.000 müteahide ise vatandaş bunuda bilmeli kafa bulandırıyorlar

CAHİTB
29-01-2008, 19:31
Merhaba.
Sn cahansu öğretmenim,aslında yılların verdiği tecrübelerime dayanarak size burada belki sayfalar dolusu bir cevap yazıp sizi çok aydınlatmak !! isterdim ama maalesef zamanım yok !

Gelelim inşaatta maliyet konusuna.
1.Çok basit bir örnek ; hocam siz sigara içiyormusunuz? En azından fiyatlardan haberiniz vardır.Peki mesala bir bir samsun sigarası ile bir malbora sigarası ile arasında ne fark vardır sizce acaba !?
Hocam cevabınız herhalde KALİTE olacaktır umarım ! (sigaranın kalitesi olmaz ama neyse anladınız siz oNu :))
Peki siz ne biliyorsunuz belki "samsun" sigarası almış olamazmısınız acaba!

Nedenmi ? ÇÜNKÜ YILLARDAN BERİ BU İŞİ YAPARIM AMA BU KADAR UCUZ BİR DAİRE HEMDE YENİ BİR DAİRE SAHİBİ OLAMAZSINIZ.LÜTFEN BENCE ALDIĞINIZ EVİ MUTLAKA BİR MESLAKTAŞIMA İNCELETENİZ.TAVSİYEM.
ÇÜNKÜ;
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KALİTEYİ UCUZA ALAMAZSINIZ.....İKİ KERE İKİ DÖRT ..O KADAR....

2.) HOCAM 60.000 YTL ( gerçekten doğru yazdınız değilmi ! ) hem 160 m2 hemde daire içleri yapılmış bir ANAHTAR TESLİMİ DAİRE ALDIĞINIZA SİZ EMİNMİSİNİZ..??

3.) HOCAM BENCE BU İŞİN İŞİNDE BİR BİT ENİĞİ VAR...?? DİKKAT ?

4.) HOCAM SİZ MATEMATİK HOCASIMISINIZ? EĞER DEĞİLSE MUTLAKA BİR MATEMATİK HOCASI ARKADAŞINIZ VARDIR, ONA AŞAĞIDAKİ 5 NOLU MADDEDE YAZILAN RAKAM VE M2 ÜZERİNDEN SİZİN ALDIĞINIZ DAİRENİN M2 VE FİYATI İLE BİR LİNEER ENTERPOLASYON ( ms excel veya matchcad gibi matematik programlarına gerek yok ) YAPTIRARAK ARADAKİ FARKIN NE KADAR OLDUĞUNU SORUN VE BU FARKIN NEDEN BU KADAR FAZLA OLMA SEBEBİNİDE, MUTLAKA BİR SOSYAL BİLİMLER VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ HOCASI ( Türkiyemin şartlarını iyi bilen )ARKADAŞINIZ VARDIR, ONA DA BUNUN SEBEPLERİNİ SORUN...!
5.) HOCAMIN ADLIĞI DAİRE 160 M2-----60.000 YTL
BENİM EN SON SATTIĞIM DAİRE 165 M2-----140.000 YTL

LÜTFEN HOCAM BU FARKIN NEREDEN KAYNAKLANDIĞINI BULMAYA ÇALIŞIRKEN BENDE MESLEKTAŞLARIMIN FİKİRLERİNİ MERAK EDİYORUM ?

6.) HOCAM TEKRAR EDİYORUM..BİZİM İNŞAAT SEKTÖRÜ KURT KAPANLARI İLE DOLUDUR....SİZİN İYİLİĞİNİZ İÇİN SÖYLÜYORUM LÜTFEN ALDIĞINIZ DAİRENİN BÜTÜN EVRAK VE TEKNİK KONTROLLERİNİ YAPTIRINIZ..TAKILDIĞINIZ BİR NOKTA OLURSA BİZLER BURADAYIZ..SADECE DEMEK İSTEDİĞİM YUKARIDA YAPMIŞ OLDUĞUNUZ DÜZ MANTIK BİR HESAP İLE BÜTÜN İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ MALİYET HESAPLARINI ALT ÜST ETTİNİZ..LÜTFEN BİRAZ DİKKAT !!

SAYGILAR SEVGİLER SİZE HOCAM..

HA BU ARADA...

LÜTFEN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KALİTEYİ UCUZA ALAMAZSINIZ....!!

HANGİ İNŞAAT FİRMASI BU REKLAM VEYA SLOGANLAR İLE SESLENİYORSA LÜTFEN DİKKAT...

cahansu
29-01-2008, 20:25
Merhaba.
Sn cahansu öğretmenim,aslında yılların verdiği tecrübelerime dayanarak size burada belki sayfalar dolusu bir cevap yazıp sizi çok aydınlatmak !! isterdim ama maalesef zamanım yok !

Gelelim inşaatta maliyet konusuna.
1.Çok basit bir örnek ; hocam siz sigara içiyormusunuz? En azından fiyatlardan haberiniz vardır.Peki mesala bir bir samsun sigarası ile bir malbora sigarası ile arasında ne fark vardır sizce acaba !?
Hocam cevabınız herhalde KALİTE olacaktır umarım ! (sigaranın kalitesi olmaz ama neyse anladınız siz oNu :))
Peki siz ne biliyorsunuz belki "samsun" sigarası almış olamazmısınız acaba!

Nedenmi ? ÇÜNKÜ YILLARDAN BERİ BU İŞİ YAPARIM AMA BU KADAR UCUZ BİR DAİRE HEMDE YENİ BİR DAİRE SAHİBİ OLAMAZSINIZ.LÜTFEN BENCE ALDIĞINIZ EVİ MUTLAKA BİR MESLAKTAŞIMA İNCELETENİZ.TAVSİYEM.
ÇÜNKÜ;
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KALİTEYİ UCUZA ALAMAZSINIZ.....İKİ KERE İKİ DÖRT ..O KADAR....

2.) HOCAM 60.000 YTL ( gerçekten doğru yazdınız değilmi ! ) hem 160 m2 hemde daire içleri yapılmış bir ANAHTAR TESLİMİ DAİRE ALDIĞINIZA SİZ EMİNMİSİNİZ..??

3.) HOCAM BENCE BU İŞİN İŞİNDE BİR BİT ENİĞİ VAR...?? DİKKAT ?

4.) HOCAM SİZ MATEMATİK HOCASIMISINIZ? EĞER DEĞİLSE MUTLAKA BİR MATEMATİK HOCASI ARKADAŞINIZ VARDIR, ONA AŞAĞIDAKİ 5 NOLU MADDEDE YAZILAN RAKAM VE M2 ÜZERİNDEN SİZİN ALDIĞINIZ DAİRENİN M2 VE FİYATI İLE BİR LİNEER ENTERPOLASYON ( ms excel veya matchcad gibi matematik programlarına gerek yok ) YAPTIRARAK ARADAKİ FARKIN NE KADAR OLDUĞUNU SORUN VE BU FARKIN NEDEN BU KADAR FAZLA OLMA SEBEBİNİDE, MUTLAKA BİR SOSYAL BİLİMLER VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ HOCASI ( Türkiyemin şartlarını iyi bilen )ARKADAŞINIZ VARDIR, ONA DA BUNUN SEBEPLERİNİ SORUN...!
5.) HOCAMIN ADLIĞI DAİRE 160 M2-----60.000 YTL
BENİM EN SON SATTIĞIM DAİRE 165 M2-----140.000 YTL

LÜTFEN HOCAM BU FARKIN NEREDEN KAYNAKLANDIĞINI BULMAYA ÇALIŞIRKEN BENDE MESLEKTAŞLARIMIN FİKİRLERİNİ MERAK EDİYORUM ?

6.) HOCAM TEKRAR EDİYORUM..BİZİM İNŞAAT SEKTÖRÜ KURT KAPANLARI İLE DOLUDUR....SİZİN İYİLİĞİNİZ İÇİN SÖYLÜYORUM LÜTFEN ALDIĞINIZ DAİRENİN BÜTÜN EVRAK VE TEKNİK KONTROLLERİNİ YAPTIRINIZ..TAKILDIĞINIZ BİR NOKTA OLURSA BİZLER BURADAYIZ..SADECE DEMEK İSTEDİĞİM YUKARIDA YAPMIŞ OLDUĞUNUZ DÜZ MANTIK BİR HESAP İLE BÜTÜN İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ MALİYET HESAPLARINI ALT ÜST ETTİNİZ..LÜTFEN BİRAZ DİKKAT !!

SAYGILAR SEVGİLER SİZE HOCAM..

HA BU ARADA...

LÜTFEN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KALİTEYİ UCUZA ALAMAZSINIZ....!!

HANGİ İNŞAAT FİRMASI BU REKLAM VEYA SLOGANLAR İLE SESLENİYORSA LÜTFEN DİKKAT...

Yapı kullanım iznini bile aldım kardeş binanın alçı sıva işi hariç (beğenmediğim birtek orası ) görünürde bir problem yok. okadarı kadı kızındada olur yalnız beton işi derseniz gerekli merciiler incelemiştir sanırım. binaları devam eden inşaatlarının diğerlerinden farkı yok herşey normal görünüyor. hem bana maliyeti anahtar teslim 65 000 ytl hepsi bu 50.000 ytl ye alanlarda var aynı binadan en fazla ben vermişim ortalama fiyat 60.000 in de altında burası anadoluda bir şehir babam 165 metre kare evi 140 yılda 140.000 ytl ye satamazsınız üstelik en lüks daireler bugüne kadar duyduğum 90.000 - 100.000 ytl arası gidiyo 180 metre kare bundan fazla bir fiyet yok bu şehirde olsada gitmez zaten alan olmaz... sizin sattığınız daireler sanırım ya deniz manzaralı yada büyükşehirde...

cahansu
29-01-2008, 20:30
Kimseye aslında laf atmak istemedim aslında sadece kafam karıştı bu kadar fark olurmu diye matematiğim iyi olmasa bu hesabı size kim yapabilir ...
Duydunuzmu başka birinden böyle hesap öğretmenliği bırakıp inşaatta giresim geldi...
Bir daireden tekrar tekrar dünyaya gelsem Öğretmenlik yapsam kazanamayacağım paralar götürüyorlar...

CAHİTB
29-01-2008, 21:00
sn cahansu ben biraz daha detaya inmek istiyorum.Şöyleki ;
1.NOT : Daire fiyatını belirleyen ilk önemli unsur ARSA konumudur.Benim yaptığım daire deniz manzaralı değil.Ben yinede aşağıdaki hesapta sizin daire için 10.000 ytl arsa payı koydum.Lütfen dikkatli bakın.

Şimdi aşağıda yapmış olduğum hesaplar ne deniz manzarasından ne kordon manzarasından ne havuz başından etkilenir.Yani siz aşağıdaki KABA İNŞAAT hesabı edirneden karsa kadar hemen hemen aynıdır.( inş.demiri çok oynamaz fakat hazır betonda oynamalar olur.Hani demiştimya türkiyem şartları diye,maalesef hazır beton A şehrinde 80 ytl iken B şehrinde 100 ytl vb çok oynama olur..bu oynama neden kaynaklanır...çimentodan !! daha fazla yazamam..!! Sizin bölgedeki hazır beton fiyatı ne kadar acaba araştırın lütfen !!

160 m2 dairenin KABA İnş.maliyeti = 160 m2*150 ytl/m2 = 24.000 ytl
160 m2 dairenin evrak maliyeti ( ruhsat,proje,ssk vergi harç vb ) = 7.000 ytl
160 m2 dairenin ince işleri = 160m2*210 ytl/m2 = 34.000 ytl

TOPLAM = 65.000 YTL + ARSA PAYI( EN AZ 10.000 )
GENEL TOPLAM = 75.000 YTL
YANİ BU HESAP MÜTEAHHİDE MALİYET HESABIDIR.iSTEDİĞİNİZ YERE SORUN % 10 ARTAR EKSİLİR.EE DURUM BU İKEN SİZ HATTA 50.000 YTL YE DAİRE BİLE SATILDI DİYORSUNUZ.AÇIKCASI BEN HİÇ AMA HİÇBİRŞEY ANLAMADIM..

CAHİTB
31-01-2008, 09:06
merhaba.
sn forum yöneticileri çok merak ediyorum hocamı neden banladınız acaba !
Ukalalıkta bir etkendi değilmi..!:)

nirengi
01-02-2008, 16:28
hocanın üstünü çizmişler ama bu konuyu ilgiyle okuyan olacaktır mutlaka...

arkadaşında dediği gibi arsa payı her yerde aynı olmaz. maliyeti ne derece etkilediğini merak edenler için boğaz manzaralı trilyonluk stüdyo (küçücük) dairelerin incelenmesini öneririm. o kadar yüksek bir fiyatta hazır beton hesabı yapmak gereksizdir. inşaat demiri için fiyat toplamanın hiç manası yoktur. bellidir ki mekandan dolayı pahalıdır.

Ucuz daire satan müteahhit konusuna gelince .. Müteahhitin bu işden para kazandığını düşünmemek lazım. zarar etmekte olan iflasın eşiğine gelmiş nakit sıkıntısı çeken bir insan 60.000 ytl ye de verir 40.000'e de..

Biz yaşadık o durumu... Allah kimseye yaşatmasın...

babali38
07-02-2008, 20:57
arkadaşlar ben kalpcı taşeronu yum inşaatın bürüt metrekaresini duydugunuzda merdiven saganlıgı asansör boş lukları sıgınak yangın merdiveni bina içinde ise toplantı salonununda bu metre kareye toplamdan paylaştırıldıgını bilmelisiniz. slmlar

z_atropin
08-02-2008, 15:33
hocama şunuu sormak istiyorum aldığı ev hangi şehir ve hangi semtte gerekirse firmanın adını versin 165 m2 65 000 ytl
1) Sadece proje üstünde inşaat başlanmamışsa olabilir
2) Tefeciden borç para aldıysa zamanı geçmeden yani %100 faiz gelmeden ödemek istiyorsa olabilir
3) İflasın eşiğine geldiyse olabilir

başka bir ihtimal yok bence,
kesinlikle maliyetine bile bir satış değildir....

teramit
13-02-2008, 23:30
çalıştırdığı işçilere tam parasını ödememiş olabilir,
yüksek risk alıp bazı iş güvenliği önlemlerini almamış olabilir,
önceden yaptığı inşaatta kullandığı kalıp malzemelerini kullanmış olabilir,
malzemeden çalmış olabilir,
gerçekten hızlı bir iş ve işçilikle ucuza mal etmiş olabilir..

Fatih_SDÜ
17-02-2008, 18:45
Sayın Hocam hesaplarınızda birim fiyat olarak 450 ytl almışsınız.
Fakat tek bir dairenin hesabını yaparsak 450 x 160 = 72 000 olur.

Binanın bütün maliyeti 1.152.000 ytl olduğunda müteahhidin bu parayı
çıkartması için kendisine kalan 12 dairenin her birini 96 000 ytl ye satması
gerekir. (96 000 x 12 = 1 152 000)Bu fiyatla kar bile edemezken size
daireyi 60 000 ytl ye satması normal bir durum değildir.

celalsungu
25-02-2008, 19:01
beton işi derseniz gerekli merciiler incelemiştir sanırım. herşey normal görünüyor.
1-Betonu hangi gerekli mercilerin incelediğini düşünüyorsunuz acaba?
(Bir belediye başkanı, 1. derece deprem bölgesi olan Şehrinde, hazır betonu neden kullandırma zorunluluğu getirmediğini sorduğumda, küçük sanayideki betoniyer üreticilerinin kapısına kilit vurduramam demişti bana, çok değil 5 sene önce)
2-Alçı sıvayı beğenmediğinizi söylüyorsunuz, binanızda kullanılan demir donatıyı incelediniz mi veya inceleyen birisi var ise onunla konuştunuz mu? (Sabit düşey yükler altında iskambil kağıtlarından kuleler yapmak mümkündür. Önemli olan, içinde yaşanabilecek, hareketli yüklere, yatay ve düşey yüklerle bunlardan oluşan momentlere dayanabilecek, depremi can kaybına yol açmayacak hasarlarla atlatabilecek binalarda yaşayabilmek.)
3-Tapuda daireniz 160 m2 mi gözüküyor, yoksa Müteahhit'in sözünü mü aktarıyorsunuz bize.
4-O müteahhit'in durumunu izleyip 1 sene sonra bana maille bildirirmisiniz.

senem
08-03-2008, 19:05
cahansu isimli kişiye gereğinden fazla yüklendiğinizi düşünüyorum.maliyet hesabının doğruluğunu incelemedim.doğru mu tartışılır tabi ama 160 m2 bir daireyi 60000 ytl ye aldığına inanıyorum.
anadoluda küçük şehirlerde bu tür fiyatta daire alabilirsiniz.benim de başımdan geçti sayılır.Manisa Kırkağaç ilçesinde annemin 2 katlı eskice bir evi vardı.ben de inş.müh.olduğum için evi yıkıp 5 kat imarı olan bu yeri değerlendirmek istedim.150 m2 daire oluyordu.sizler gibi maliyet hesabı yaptım.ben izmirde mühendislik yapıyorum.ev fiyatları burda 100.000 ytl den başlıyor.trilyona kadar gidiyor.ben de 130000 ytl ye falan satarım diye hesaplar yapıyordum.sonra araştırdım ve ordaki emlakçılardan ve inş.müh.olan akrabamdan dairelerin o bölgede ancak 50000-60000 ytl e satıldığını öğrendim.daha fazlasını veren olmaz dediler.hatta bu yüzden kimse orda kat karşılığı müteahhitlik yapmıyormuş zarar ediyorlarmış çünkü .ben de yapmaktan vazgeçtim ve evi uygun fiyata sattım.orda kimse benim istediğim fiyatı karşılayacak güçte değil.geneli çiftçilikle geçiniyor.onlarda bahçesi olan ahır vb olarak kullanacağı yerler istiyorlar.o ilçede müteahhit de olmadığı için rant oluşmamış.kat karşılığı sistemi yok.herkes evini kendi yapıyor.arz talep meselesi işte

ozturk50
01-04-2008, 14:22
Arkadaşlar işte bu :
Yaklaşık 13 senedir kesin hesap yapıyorum.İnşaat Mühendisliği'nin kaderi bu nankör meslektir.Herkes anlar bu inşaat işlerinden.. herkes hesaplar.Kötüyü örnek almak çok yanlış.Bayındırlık ve İskan bakanlığının verdiği M2 birim maliyet fiyatları arsa payı hariç olarak gerçeğe en yakın değerlerdir.Bu kadar mühendis Arkadaşların verdiği emekler ve yorumlar doğrudur.Lütfen herkes uzmanlık alanında yorum yapsın

aksneo
14-04-2008, 13:38
Bence müteahhitlik firmaları için; kesinlikle başında bir mühendis şartı aranmalıdır.
Önüne gelen,parası olan müteaahhit oluyor.
Toplama çıkarmayı bilen zaman inşaat hesap uzmanı olup çıkıyor.
Ve binaların sadece dış görünüşüne ve boyasına bakılıyor,içinde ne olduğunun kimse farkında değil.
Hele birde parası ucuz olursa tamam artık.

17 Ağustos 1999 depremi
Resmi raporlara göre, 17.840 ölüm, 43.953 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285 bin 211 konut, 42 bin 902 işyeri hasar gördü.
Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000 e yakın yaralı olmuştur.
Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bırakmıştır.