Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuranglez Nedir?

Yönetici
18-12-2007, 21:43
Kuranglez: Binaların zemin altı katlarında doğal ışık ve havalandırma saplamak için yapılan bölümdür.Bina cephesine yapışık olarak inşaa edilmesine rağmen statik olarak Binadan ayrı çalışır.

Kuranglez İçin Örnek Resim:

http://img179.imageshack.us/img179/5158/hpim5743mh2.jpg

daywalker
29-12-2007, 22:05
Öncelikle elinize sağlık.
Bu kuranglez pencereler kısa kolon oluşturmakta ve yatay yük etkisi altında da hasarlara sebep olmaktadır.Tabiki bir perde elemanda bırakıldığı taktirde.

İyi Çalışmalar...

Haluk_
01-01-2008, 16:29
Kuranglezler daha çok, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi değilde binaların dışında bodrum kat mahallerine doğal ışık, temiz hava alma, kirli hava atışı, yakıt-su- vb tesisat hatlarının bina giriş-çıkış noktaları gibi ihtiyaçlardan dolayı mimari projelerde bina dış konturunda örneğin plan görünüşünde ~ 50 X 100 cm gibi ölçülerde üzeri lama demirinden ızgaralarla kapatılmış menhol (giriş-çıkış amaçlı çukur) olarak projelendirilp, inşaa edilirler.

Ancak, bir çok mimari detay projede bu kranglezlerin drenajı düşünülmez. Yapıyı mal sahibine teslim ettikten sonra buraya gelen yeğmur ve kar suları bir süre sonra bodrum duvarlarında problem çıkartmaya başlar. Şantiyeciler, yapım aşamasında mutlaka bu kuranglezlerin izolasyonu ve drenajını gözönünde bulundurmak zorundadır.

Diğer taraftan fiziki güvenlik riski olan binalarda, kuranglezlere bakan pencereler her zaman zayıf noktadır. Eğer varsa, güvenlik projelerinde buraların dışarıdan kamera kontrolu ve/veya iç mahallin güvenlik kontrolunun sağlanıp sağlanmadığı uygulama sırasında mutlaka etüd edilmelidir.

sivil
08-04-2008, 13:01
Kuranglez yukarıdaki arkadaşlar tarafından teorik olarak doğru açıklanmış ancak fotoğraftaki ressimdeki pencereler kuranglez değildir. Bunlar bodrum katın normal mahal pencereleridir.
Saygılarımla............

celalsungu
08-04-2008, 19:15
http://img193.imagevenue.com/loc381/th_74629_KURANGLEZ11_122_381lo.jpg (http://img193.imagevenue.com/img.php?image=74629_KURANGLEZ11_122_381lo.jpg)

mimayy
29-11-2008, 11:18
şu resimdeki mi kuranglez oluyor?? benim projemde büyük bir bodrum kata ihtiyacım var. bodrum kat yapıdan daha büyük olacağı için kuranglez kullanabilir miyim? bir de yağmur suları v.s. için özel tasarlanıyor sanırım.ben kuranglezi yapımda kullanacak olursam kendi gösterdiğim resimdeki gibi hemen yapının dibinde yapmak zorundamıyım? yani yapıdan çok daha ilerde bi yerde açarak çevresinde de çim. v.s. dökerek üstü bahçe altı bordum kat ve havalandırması için de üzerinden geçilen ızgaralı bir sistem şeklinde olabilir mi? eğer olur diyorsanız vaziyet planında 1/200 de bahçedeki bu ızgarayı görürmüyüm.

mimayy
30-11-2008, 15:47
Kuranglezler: Parsel sınırı içinde kalmak ve binaya bitisik olmak sartıyla (1.00) m. genislikte
kuranglez yapılabilir. Kuranglezler en az alan sartını saglamak kosulu ile sıgınak, kömürlük,
kazan dairesi, depo, bir üst kata baglantılı piyesler ile wc ve yıkanma yerlerinin
havalandırılması amacı için kullanılır.
Ayrık nizamda bina etrafında mütemadi kuranglez tesis edilemez. Kuranglezlerden giris çıkıs

yapılamaz. Kuranglez yapılan yerlerde kuranglez boslugu kolonlara (50) cm.’den daha yakın
teskil edilemez.
Sanayi bölgelerinde bodrum katların imalathane olarak düzenlenmesi durumunda ise yol
cephesi dısındaki cephelerde kuranglez genislikleri (1,40) m. olarak düzenlenebilir.
Bu bilgileri buldum ama kendi soruma cevap bulamadım.:( binanın dibinde olmak zorunda sanırım. altı otopark üstü park gibi mekanlarda havalandırma nasıl sağlanıyor. ben de yapımda extra bir bodrum katı o şekilde yapabilir miyim??

agrega_tt
28-12-2008, 16:08
Resimlerde gösterilen mahaller kuranglez değildir kuranglezler sadece ışık ve hava girmesi için yapılan max genişliği 1.00~1.50 m arasında olan detaylardır.

namikgumus
28-12-2008, 17:30
yukarıdaki resimlerin kuranglez le yakından uzaktan alakası yoktur
kranglez dediğiniz kaldırım-yol vb sıfır yapımlarda az maliyetle ışık ve özellikle mahallarin hava silkilasyonunun sağlanması amacı ile 1- 1.5 m kadar yapılan az derinlikli üzeride çelik mazgallarla kapatılan tamamlayıcı yapılardır.
saygılar

bestof89
28-12-2008, 17:38
arkadaşlar bu konuyla alakası yok ama acil olduğu için buraya atıyorum ben herkesin yardım edebilmesi için nereye ve nasıl msj atacam ?..

celalsungu
29-12-2008, 15:11
http://rapidshare.com/files/81122916/kuranglez_detay.dwg.html

Bu çizimde, kuranglez'in dibinde su tahliyesi için bir süzgeç pvc boru vasıtasıyla yağmur suyu hattına bağlanmalıydı, o detay gösterilmemiş.

celalsungu
29-12-2008, 15:27
Kuranglez planı, yükseklik bodrum kat yüksekliği olan 4.00 metre.
(Yalova Kipa AVM'de uygulanmıştır)