Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce en güvenilir yerli betonarme statik hesap programı hangisi?

Admin
20-05-2006, 20:13
Anketimizi oylayarak ve gerekçelerini buraya yazarak yorumlarınızı paylaşın.

aticelep
21-05-2006, 09:08
Herkese saygılarımı sunarak başlamak istiyorum.
Saygı değer meslektaşlarım, burda verilen anket sorusunun aslında ne kadar vahim durumda olduğumuzun bir göstergesi olarak görüyorum.
2005 mezunu olarak ben de , iyi bir program kullanmanın ne kadar önemli olduğunu sanarak mezun oldum.Ancak bilgisayar programlarında karşılaşılan problemlerin ,programlardan kaynaklanmadığını kullanıcının programı iyi tanımamasından kaynaklandığına ikna oldu.Örnek olarak konsol çözüm içermeyen bir programda siz konsol çözmeye ve ya konsolu tanıtmaya çalışıyorsanız program zaten hata çözüm üretecektir.
Aslında analiz programı dediğimiz mühendislik destek programlarıdır ve ne yazık ki desteği bile kullanamayacak kadar yetersiz eğitiliyoruz.Teori olarak her bina yeni bir problemdir ve ne yalan söyleyim bence her bina için ayrı modüller gerekir.Mevcut programlar bize kolaylık değil ,bizi hataya yönlendirdiği için , zorluk getirmektedir.
İyi çalışmalar...
İnş. Müh. Ati CELEP

Alpmax
21-05-2006, 12:14
Mevcut programlar bize kolaylık değil ,bizi hataya yönlendirdiği için , zorluk getirmektedir.
İyi çalışmalar...
İnş. Müh. Ati CELEP[/QUOTE]

mevcut programlar herşeyi çözer diye bir şart yok. ama programlar, çözebildiği sistemler konusunda nasıl oluyor da kolaylık olmuyor ve zorluk getiriyor anlamadım doğrusu. Demek istediğiniz herşey program değildir ; sistemi program değil, mühendis çözer diyorsanız tamam. Ayrıca yapılan anket sadece programların güvenirliği ve en sağlam çözeni şeklinde değil, kullanışlılık, fonksiyonellik, kullanım rahatlığı ve çözüm yöntemi şeklinde de düşünülebilir. Ayrıca programların bizi hataya yönelttiği konuda bir örnek verirseniz sevinirim.. slm lar

Mühendis
21-05-2006, 14:10
Programı kullanan kişi ne kadar kullandığı programa hakimse, yapabileceği işlerde bi o kadar kolaylaşır. Her şey sizin bilgi ve birikiminize bağlıdır. Sorunlar çıkmayacak mı? İllaki çıkacaktır. Bu sorunları sizin bilgi ve tecrübeleriniz ortadan kaldıracaktır.Tabi istisnalar hariç. Sonuçta hiç bir iş kolay değildir. Zorluklar aşılmak için vardır. Her şey program değildir. Patron sizsiniz. programa siz yön veriyorsunuz. Sizin verdiğiniz komutlarla işlemini yapıyor. Program siz olmassanız bir hiçtir. Programları kullandıkça yeni yeni yönlerini de öğrenebilirsiniz. Ve böylelikle bir çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Sonuç olarak siz + program = sonuç

Admin
21-05-2006, 14:12
Dediklerinize katılıyorum ama programlar bizi hatalara götürür çok iddalı bir laf oldu. hocamın bir sözü vardır

"Program sizin değil, siz programın efendisi olun"

ayrıca bazı programların bazı konularada yetersiz olduğunun tartışmak için bu konuyu açtık. mesela sta4cad merdiven çözümü konusunda iddalı değildir. ve dikdörtgen dışındaki döşeme atamaları sorunludur. bu gibi şeyleri öğrenmek istedik

MustafaFilik
23-05-2006, 12:28
programları hazırlayanda sonuçta mühendislerdir ama illaki her program kusursuz olacak diye birşey yoktur eğer biz konulara ne kadar hakimsek programın hatalarını zaten hesap anında az çok farkedebilirz. kaldiki bu hataları görüp düzelterek daha iyi hale getirirsek bizim için daha avantajlı olmaz mı. programların asıl amacı bize zaman kazandırmak ve pratik sağlamaktır bence. hiç bir programın zararı yoktur aksine tüm programlar bilime faydalı olsun diye yapılır.

SerkanÇelik
23-05-2006, 22:39
Sta kullanmadım ama ide kullanımı çok kolay hatta fazla kolay.Bu tarz programlardan bahsederken bana göre birde şu açıdan bakmak lazım.Acaba SAP2000 ini yapan adamlar niye bu programlar gibi basit mantıkla programı geliştirmiyorlar(tabi bunun adı geliştirmekse) ,kullanıcı dostu olsun ,statik hesap ayağa düşsün,lise talebeleri bile birkaç günlük çalışmayla statik hesap yapsınlar.

kashif
29-05-2006, 20:11
Arkadaşlar bence takım tutar gibi program tutulmamalı. Hangi programın daha üstün oldunu söyleyebilmek için her üç programıda uzun süreli kullanmış olmak ve de çok çeşitli yapı tiplerini her üç programda da çözmüş olmak gerekli bana göre. Bunlara ilaveten analiz sonuçlarınıda en azından dünya çapında kabul görmüş Sap2000 Etabs (bu programlar da mutlak manada doğru sonuç vermiyor olabilir ama genel kabul görmüş programlardır) gibi programların sonuçlarıyla karşılaştırmak gerekli diye düşünüyorum.
MahmutAy arkadaşımız “Anketimizi oylayarak ve gerekçelerini buraya yazarak yorumlarınızı paylaşın.” demiş. Yaklaşık 370 kişi oy kullanmış fakat “gerekçelerini” göremiyorum. Ben şahsen Sta4CAD kullanıyorum. Programdan genel olarak memnunum fakat diğer iki program için çok fazla bir şey diyemem. Haksızlık etmemek için de oy kullanmadım.
Sonuç olarak arkadaşlardan “gerekçe” bekliyorum. Hele hele yukarıda anlattığım şekilde bir gerekçe sunulursa benim için ve bütün arkadaşlar için çok faydalı olur diye düşünüyorum.
Herkese saygılar, iyi çalışmalar.

fsevik
29-05-2006, 23:13
Benim bildiğim kadarıyla ideCad 4.0 ve sonrası sap2000 ile aynı 3d çerçeve analizi sonuçlarını veriyor. Ve hatta 5.0 da pushover analiz bile var. Ancak burada şu konuyu da gözden kaçırmamak gerekiyor, statik progamlar analizi ne kadar iyi yaparsa yapsın, hiçbir program mühendis değildir. Programlara gerçekten çok iyi hakim olmak ve sonuçlarını tahkik etmek gerekir. Sözgelimi, program bir kolona Ø10/15 etriye atabilir ancak bir noktada Ø8/10 olması depremdeki kolon davranışı açısından daha iyi olacaktır. Bunun için programa data girişinde dikkatli olmamız gerektiği kanaatindeyim.

***Aşağıdaki arkadaşa itafen(agrega): Yazımı dikkatli okursan benim herhangi bir progamı savunduğumu veya doğru çözüm yaptığını idda ettiğim filan yok dediklerine ben de katılıyorum ayrıca... Arkadaşların, Sap2000 ve etabs gibi programlara güvenlerine istinaden yazdım bu yazıyı. İkinci olarak yeri olmasa da yazacağım, inşaat mühendisleri olarak bir odamız olmasına rağmen örgütlenemedik. Bir teknikerin veya bir mimarın yaptığı statik projeyi imzalayan inşaat mühendisleri var aramızda. Sırf para kazanmak için piyasadaki kaliteyi ve fiyatı düşürenler de. Bence ne olursa olsun mesleğimize sahip çıkalım...

agrega
02-06-2006, 13:22
Bir programın SAP2000 ya da ETABS gibi programlarla aynı sonucu vermesi onun dogru cozum yaptigini gostermez. Analiz programlarina ne verirseniz onu cozerler, olusturdugunuz model yanlissa, SAP2000 cozerken itiraz etmeyecektir, hatta X programiyla ayni sonucu verebilir. Matematiksel modelin dogrulugunu (Hangi eleman nerde kullanılmış, elemanlar birbiriyle uyum içerisinde parçalanmış mı, mesnetler doğru yerde mi, katlara gelen yukler ve burulma momentleri doğru mu, ataletler ve eleman lokal eksenleri nasıl, shell elemanları yeteri kadar parçalanmış mı bu ve bunun gibi daha bir çok detay) mühendis olarak kontrol etmeniz gerekir.
Ayrica, bir program mühendisin kontrolü için ne kadar parametre bırakıyorsa ve hesap adımlarını, oluşturduğu analitik modeli ne derece paylaşıyorsa bence o kadar iyidir. Yukarıdaki yazılarda da belirtildiği gibi bu tür programlar sadece araçtır. Piyasada maalesef 2 günde proje bitirip teslim eden arkadaşlar var. Bu süre, yapının belli yerlerine kafa yormak için bile yeterli değil kanımca. Program satın alırken sorulanlar artık kaç günde proje yapabiliyor mertebesine inmiş durumda. Kullananların çoğu da teknik ressam ve mimar.

Ömer UYSAL
08-06-2006, 22:57
Arkadaşlar gene siz bilirsiniz ama probina ver bakımdan daha iyi gibi geliyor bana...

wadaa
10-06-2006, 07:35
valla ben daha öğrenciyim sizler daha iyi bilirisiniz ama bana göre kullanım açısından hangisi daha kolaysa o tercih edilir, bu yüzden bana ideCAD gibi geliyo, ama bu kolaylık açısından. Güvenilirlik bakımından hangisi iyidir bilemiyorum...

Miralay
12-06-2006, 00:01
Paket programların işimizi çok kolaylaştırdığı bir gerçek. Madalyonun öteki yüzünde ise tecrübesiz mühendisler tarafından, paket programlar kullanılarak hazırlanmış hatalı projeler var. Tabiki bu hatalar kullanıcıdan kaynaklanıyor. Bilgisayar ne girilirse onu çözer. Eğer kullanıcı sistemini gerçekçi bir şekilde modelleyememişse elbette hata kaçınılmazdır. Bu hataların önüne geçmek ise programı daha iyi bilmekten ziyade ilgili konuya ilişkin bilgi ve tecrübenin artmasıyla düzeleceği kanaatindeyim. Bu sebeble paket program kullanmadan önce mutlaka elle yeterli sayıda proje çözmek gerekir diye düşünüyorum. Hala tartışılan Yetkin Mühendislik olgusu bu noktada yararlı olabilir. Saygılarımla....

tevekkül
15-06-2006, 12:43
bazı arkadaşlar demişlerki programları kullandıkça daha iyi öğreniriz ve geliştiririz. O halde biz önceden yapmış olduğumuz projelerdeki hatalarımızı nasıl değiştirecez. bence bu türkiye deki programlar daha çok geliştirilmeli. Ayrıca halen eski versiyonlarla proje yapan mühendisler de var. Derhal terketmeliler ve yeniliklere kendilerini açmalılar.Ayrıca mühendis olmak program kullanmayı öğrenmek demek deyildir asla. Mühendis olmak programdaki hataları farkedebilmek ve kendi muhakemesini projesine katabilmektir.

mfy
15-06-2006, 15:57
Bu 3 programıda kullanmış biri olarak ben probina programını daha çok beğeniyorum gerçi ide statik programını 4 versiyonundan beri kullanmadım ne gibi yenilikler var bilmiyorum 4 versiyonunda döşeme donatı seçimini pilyesiz yapılmıyordu o yüzden o programdan soğudum şimdi çaliştığım firmada sta4 12 versiyonu kullanıyorum probina 13 e göre bazı avantajları var özellikle yay parçası şeklinde kiriş ve döşeme tanımlayabiliyorsunuz ama probinada pek çok şeyi kendiniz belirleyebiliyorsunuz örneğin kolon etriye tipi gibi bir projeyi probina yaptığımda kolon kiriş ve döşeme donatılarını kendim seçmeyi tercih ediyordum çünkü donatı seçimi yapmak kolaydı ancak sta4 de bunu yapmıyorum program nasıl donatı seçmişse o şekilde bırakıyorum probina 14 versiyonunu kullanmadım ama broşüründen incelediim kadarıyla yay oarçası şeklindeki kiriş ve döşeme yapılabiliyor analiz bakımından incelediğimizde üç programda birbirinden çok farklı sonuçlar vermiyor mühendislik açısından çıkan sonuçlara göre en uygun donatıyı seçmek bakımından ben probina diyorum.

yavuz
16-06-2006, 11:58
walla pek programlarla aram yok ama bi özellikten dolayı probinanın öne çıktığı
düşüncesindeyim.Gerçi bende birinden duydum,doğruluğundan emin değilim.
Ama sizinle paylaşıyorum.İde Cad programı yeni versiyonlarına yükseltmek için
yüklü miktarda para isterken,probina ücretsiz upgrade olanağı veriyormuş.
Sta 4 cad hakkında bir bilgim yok.
Yanlış bir duyum olabilir,yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.
saygılarımla....
YaVuZ
yvz@mynet.com

yavuz
19-06-2006, 14:24
yaa bu ankete bence gereken önemi verelim.Bunu düşünürken programın upgrade
olanaklarını,firmanın müşterisine olan ilgisini de dikkate alalım........
Eski versiyonlarıyla yeni versiyonlar arasında çok fark oluyor, bunun için çok eski
versiyonlarıyla karşılaştırmayalım.
Probina firmasından democd istediğimde hemen yanıt aldım hemen adresime yolladılar,ancak idecad yanıt bile yollamadı,fiyat istedim o bile mailime gelmedi.
İde cad in mimari yanıda olduğu için herhangi bir kısmı değiştirmek istediğimizde statik üzerinde herhangi bir işlem yapmadan değiştirilebiliniyormuş,bu özelliği hoşuma gitti.Ancak idecadin programı upgrade etmek ıçın para istedıgını duymuştum.
Sta4cad ve probina ise sanırım istemiyor.Yanlışım olabilir.
Statik program olarak belki sta ve pro daha iyi olabilir ancak mimari olarakda
düşünmek gerek.
Ben programlardan anlayan biri değilim bilen arkadaşlar fikirlerini yazarsa sevinirim.
saygılarımla.....
yvz@mynet.com

yavuz
19-06-2006, 21:59
İdecad'in firmasına 2 gündür mail atıyorum.Ne yanıt alabildim ne bişey......
Daha öncedende demo cd isteğinde bulunmuştum oda yanıtsız kaldı.
Belki program iyi olabilir ama internet sitesinden vermiş oldukları maillerden
hiç bir yanıt alamıyorum..........
saygılarımla....
YaVuZ
yvz@mynet.com

insmuhgk
21-06-2006, 07:49
1993 den bu yana Probina, 1997 den bu yana İdeStatik, 2002 den buyana da Sta4Cad kullanıyorum.

En ideali hangisi derseniz, üçünün karma özelliklerini içeren yeni ve 4. bir paket derim.

Optimum u veren derseniz; Sta4cad v12 derim.

son 4 yıldırda tüm projelerimi Sta4 ile çözdüm,ve son derece memnunum.

Arkadaş sta4 deki analiz sonucunda verilen donatı değiştirme özelliklerinin farkında değil sanırım.
Tüm yapı elemanlarının, tüm donatı çap ve adetlerini değiştirme imkanı var. (yeni eklenen donatı tablosu ile dahada pratik artık..)

Selamlar.. İnş. müh. G.KÖSE

mfy
22-06-2006, 14:21
sta4 te tüm donatılar değiştirilebiliyor fakat bu probinadaki kadar kolay değil
örnrğin kiriş donatısı düzelteceksin sağındaki ve solundaki kiriş donatılarını göremiyorsun oysa probinada aynı akstaki tüm kirişleri görebiliyorsun buda donatı seçerken çok büyük kolaylık sağlıyor bi de kolon etriyesini probinada istersen çirozlu istersen çift etriyeli seçebiliyorsun bu da sta4 te mevcut değil bir de döşeme donatıları hakkındada birkaç şey söylemek istiyorum probina döşeme donatılarını istediğiniz adede veya sınır çizgileri yardımıyla hangi arada konulacağını gösteriyorsunuz bunuda direk metraja yansıtmanız mümkün sta 4 böyle bir düzenleme yapmanız mümkün değil

insmuhgk
23-06-2006, 16:23
Sta4 de de bahsettiğiniz kiriş donatılarınıdeğiştirme, komşu donatılarını görme ve yaptığınız mesnet donatısı değişikliklerini komşuya da intikal ettirme imkanınız var.!
Yapmanız gereken, Yapı Analizleri Sonuçları menüsüne girip, seçtiğiniz bir akstaki kiriş donatılarını kontrol ettikten sonra, (isterseniz değiştirdikten sonra) sağa veya sosa ok tuşlarını kuulanıp komşu kirişlere de bakma ve değiştirme şansınız var.
Çift etriye ve çirozlara gelince, Sta4 de kolon etriye adet, şekil ve çiroz teşkili tamamen ihtiyaca göre otomatik olarak konumlandırılmaktadır.

İnş.müh. G.KÖSE

oznb
24-06-2006, 00:30
ben 3 programıda kullanıyorum....
tek vardığım karar idestatik tamamen uydurma bi program. onun verdiği sonuçlara güvenilipte proje yapılmaz.
Probina ve stacad çok daha güvenli bi program.
bence stacad te probinanın kiriş modülü olsa şahane bi program olacak tek eksiği o....

SerkanÇelik
24-06-2006, 00:47
İde Yapının sitesinden demo cd istediğinde bazı arkadaşlarımız cd lerin ulaştırılmadığı veya ilgilenilmediğinden şikayetçiler.Benim şansıma mıdır veya Bursa'da ikamet ettiğimden midir bilemiyorum iki farklı adrese istememe rağmen ertesi gün katalogları ve demo cd si ile birlikte elime ulaştı.

halo5432
26-06-2006, 07:25
Selamlar;

Probina Ver.13 Kullaniyorum. Memnunum. Ancak Sta Ver 12 De Inceledim. Iyi Bir Programa Benziyor. Bazi Programlarin Birbirlerine Gore Ustunlukleri Var. Ancak Programlar Amac Olmamali. Muhendislere Yardimci Arac Olarak Dusunulmeli. Cikan Sonuclari Muhendis Kendi Bilgileri Dogrultusunda Irdelemeli. Programa Elma Verirseniz Sonuclari Elma Cinsinden Cikar, Hicbir Zaman Armut Olmaz. Modellemenin Gercek Davranisa Yakin Olmasi Gerek. Bildiginiz Uzere Statik Bir Kabuller Manzumesidir. Kabuleriniz Yanlis Olursa Hesaplariniza Da O Yanlisliklar Yansir.

aakibar
02-07-2006, 23:04
ben probina ve sta4cad kullandım. ide kullanmadığım için onunla ilgili birşey söyleyemem ama bence sta4 cad probinaya göre kullanım açısından daha başarılı bir program. ama hangi program olursa olsun, sizin programa ne input girdiğiniz önemli... bir söz vardır, garbage in - garbage out... yanlış bilgi girişi yanlış sonuç demektir. mühendisin göreviyse burada başlar, yanlış çıktının tesbit edilmesi ve doğru bilgi girişinin yapılması. herkese tavsiyem, basit el hesaplarıyla, ya da basit bilgisayar modelleriyle, ki basit modeller için SAP2000 iyi bir seçim olabilir, elemanlarınızı, özellikle kritik olanları kontrol edin... ve hangi program olursa olsun, düzensizliğin arttığı yapılarda iki kat temkinli olun...

kolay gelsin

davy
11-07-2006, 16:24
benim kullandıgım prgramlar içinde kusursuz diyebilecegim bir program yok. bunu cok gormuyorum sonucta bunu yapanlar da muhendis,hata olacaktır. burada onemli olan programa hakim olmak ve asıl onemli noktayı yani analiz sonrası mühendiislik yorumlarını iyi yapabilmek olarak görüyorum. sonucta analiz programları birer yardımcıdır ve yeterli bilgi donanımına sahipsek şu anda piyasadaki bütün statik analiz programları bizi tatmin edebilir.

sondurak
12-07-2006, 17:54
ArkadaŞlar Hep Ayni CÜmlelerİ KurmuŞlar.tek CÜmle Data GİrİŞİ. Pekİ Çok Basİt Bİr Soru Şu An Pİyasa Da Bulunan KaÇ Tane MÜhendİs Onu Da GeÇtİm Yenİ Mezun Olan Ve Olacak KaÇ Tane Aday Bu Data Lari Bİlİyor? Önce Bunu TartiŞin Beyler. BugÜn 10 YaŞindakİ ÇocuĞa 3 GÜn EĞİtİm Versen Programlarla İlgİlİ Oturur Bal Gİbİ De Yapar Proje. EĞİtİm Yerlerde Gezİyor. Şantİyede SÜrÜnmeden İŞİ ÖĞrenmeyen Bİ Adamin Mezun Olup Da Oturup BÜrosunda Proje Hazirlamasina MÜsade Edende BÜtÜn Kabahat Ya Da Vasifsizlarin ÇİzdİĞİ Projelere İmza Atan Satilik Şere.sİzlerde.
İnŞaat MÜhendİslerİ OdasiymiŞ....
Hanİ Oda? Kİm Bu GÜne Kadar Odanin Sayesİnde İŞ Buldu Karİyer Yapti? Problemİnİ ÇÖzdÜ? EĞİtİm Aldi?
EmekÇİnİn Hakki EmeĞİn Hakki Zirvalasinlar Dursunlar.
Önce MÜhendİsİne Sahİp Çik Sayin Oda.
Ondan Sonra Da Otur BÜtÜn Programlarin + Ve- Lerİnİ Belİrlede MÜhendİslerde Ona GÖre Yorum Sahİbİ Olsunlar...

faith
16-11-2006, 11:34
Arkadaşlar ankette Sta4cad in üstünlüğü görünüyor ancak bazı noktaları belirtmek isterim;
Sta4cad mantar döşemeleri moment katsayıları yöntemiyle cözüyor haliyle değişik yapılarda çok doğru sonuçlar vermiyor. Kolon şeritleri düzgün olmayan, 3 katlı basit bir yapıyı hem sapta hemde sta4 de çözdüm sonuçta toplamda kolon eksenel yükleri aynı fakat bunların kolonlara dağılımı çok farklı, stada kolon şeritlerinin düzenine göre yük aktarımı değişiyor, çok katlı yapılarda ciddi hataların yapılması muhtemel bence.

Sapta 50-70 modda yeterli kütle katılım oranını yakalayamazken sta4cad 6 modda %100 sağlıyor muhtemelen bundada farklı bir hesap yöntemi kullanılıyor.

Ayrıca Sta4cadin tanıtımında yabancı standartlarla uyumlu olduğu yazıyor ancak doğru değil, yabancı kodları seçerek onlara göre dizayn ve deprem hesabı yaptığını zannetmeyelim halis mulis afet yönetmeliği ve ts500 e göre hesap yapıyor ve sadece kombinasyonları bu kodlara göre alıyor( ki bence bunlarda çok doğru değil sadece genelleme yapılmış) ortaya tuhaf bir şey çıkıyor ve bence opsiyonları yetersiz olduğu için bu kodlara uyum sağlaması mümkün değil.

ceyarutku
25-02-2007, 17:26
arkadaşlar ben sta4cad kullanıyorum.sizden bir şey rica ediyorum hangi programı kullandığınız farketmez.lütfen kullandığınıuz programda 50/25 lik kolonun25 cmlik kısmına 25 cm genişliğinde bir kiriş yerleştirin ve kolon etriyeleriyle kiriş etriyelerini bir karşılatırın .daha sonra bu kesite kirişin sığıp sığmadığını hesapladıktan sonra.kolon-kiriş birleşim detayları kısmında kullanmış olduğunuz programın bu kesite kirişi sığdırıp sığdıramadığına bir bakın.
cevaplarınızı bekliyorum

volvoxx
16-10-2007, 22:26
Arkadaşlar bu konu hakkında yorum yapmaya devam eder misiniz?

has
17-10-2007, 07:26
Ben de bu forumdaki yorumlara istinaden sta4 cad'e ilgi duymaya başladım. ve 6 aydır sta kullanıyorum.

nirengi
17-10-2007, 07:49
Bu konu niye sabit değil?

volvoxx
19-10-2007, 20:43
Bu konu bence de sabit olmalı ve yorum yapabilen herkes yorum yapmalı,çünkü bu programlarla yeni tanışacak arkadaşlara (benim gibi) hiç olmazsa biraz tecrübelerinizi aktararak yorumlar yaparsanız bizler için çok faydalı olacağına inanıyorum...

sozdin
17-12-2007, 14:36
arkadaşlar ben son sınıf inş. müh. öğrencisiyim. 3 proğramı tam biliyorum diyemem ama kıyaslamalarda bulunabilirim çünki üçünde de çözümler yaptım. öncelikle probina kadar kullanıcıyı yoran hantal bir program görmedim. tasarımınızı bilgisayara aktarırken sıkılıyorsunuz. kullanıcının çok zamanını alan ve kopyalamaya müsait olmayan bir program. sta4 ve ide bence daha kullanışlı. ikisi arasında bir tercih derseniz ben ide derim. kullanımı daha kolay olduğu için. hesap sonuçlarına tam vakıf değilim ama sta4 biraz daha güvenli deniyor. bu da iyice araştırılmalı ki bizler de öğrenebilelim. teşekkürler.... srknozdn

geotech
14-03-2008, 17:19
Statik-Betonarme Tasarım için Türkiye de Kullanılan Ticari Paket Yazılımların Farklı Sonuçları

Prof. Dr. Adnan KUYUCULAR* İnş. Yük. Müh. Ömer Ömür KANDAK **

Betonarme karkas yapı tasarımı için Türkiyede en çok kullanılan üç yazılım ile, tasarlanan 6 farklı çok basit yapının sonuçları karşılaştırılmıştır ( İdestatik V5.493, Probina V14-sp2 ve Sta4cad V12 versiyonları ile ). Bir YL tez çalışması kapsamında, yazılım kaynaklı farklılıklar hiç de küçük çıkmamıştır. Toplam yapı ağırlığı gibi ilk değerlerin farkı, nisbeten küçüktür. Fakat özellikle perde modellerinin ve yük aktarım kabullerinin farklılığı, çok katlı, planda verev ( non ortogonal ) ve düzensiz yapılar için, sonraki değerleri ( deplasmanları, momentleri vb. ) çok farklı kılmaktadır. Bu yüzden farklı yazılımlar, aynı yapıya ait bazı önemli kararları da farklı alabilmektedir. Donatı metrajındaki farklılıklar, kirişsiz radye temel durumunda çok daha belirgindir ( radye temel sonlu eleman modellerinin çok farklı olmasından ötürü ).
Kullanımı zorunlu olan bu tasarım yazılımlarının nihai çıktıları arasındaki aşırı bir farkın olmaması da artık şarttır. Fakat SAP 2000 gibi bir yazılım kullanılsa bile, mevcut farkları yorumlamak ( hatalı yazılımın / versiyonun ayıklanması ) çok zordur. Bu açmazdan ötürü, birçok çözümleme - betonarme tasarım işi, bugün artık bir tür bilgisayar oyununa ( mühendis de gözleri bağlı bir operatöre ) dönüşmüştür. Çünkü her yazılımın modelleme - kodlama kabulleri, referansı ( danışmanı ), örnek çözdüğü test problemi, vb. hep kendine aittir.
Yönetmeliğe aykırı tasarımların uyarı raporlarının, ‘gözden kaçırılması’ ve çizimlerin yazıcıdan - çiziciden alınabilmesi hiç de zor değildir. Denetimi çok zor olan böyle bir yazılımın, kötüye kullanımı bu kadar kolay olmamalıdır. Statik betonarme tasarım yazılımlarının / versiyonların, periyodik olarak, belli tip-ortak tasarımlar için denenmesi – karşılaştırılması, teknik bir üst kurula bırakılmalıdır.

* Prof. Dr. Pamukkale Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Kınıklı - DENİZLİ
** İnşaat Yüksek Mühendisi, Ömür Mühendislik, Milas – MUĞLA

cassabotanic
16-03-2008, 23:47
Böyle bir teknik kurulda yazılım firmaları , üniversitelerin yapı statiği ve betonarme anabilimdalı hocaları , afet işleri yetkilisi , IMO yetkilileri , vs olmalıdır. Bu kurul kabul görmüş bir yazılımla örneğin etabs veya sap2000 ile bir kaç projeyi , modelleme esasları ve gerekçelerini ayrıntılandırarak çözer . Diğer programlar modal peryotlarını , responce spectrum sonuçlarını , deplasman ve uç kuvvetlerini bu şablonla karşılaştırılar . Bu aşama geçildikten sonra deprem yönetmeliği kontrolleri her program için elle kontrol edilir. En sonunda betonarme kesit tasarımları yine elle kontrol edilebilir.

ereenn
22-04-2008, 14:08
tek kelimeyle sta4CAD diyorum;)bana göre en önemli gerekçesi:Program otomatik olarak yapısal 3D modelleme yapmakta, analiz opsiyonlarına göre bir defada çözmektedir. Çözüm sonrası tüm çizimler hazır duruma gelmektedir. Analiz sonrası; eleman optimizasyonu, maliyet analizleri ve deprem yönetmeliğinin tüm kontrolleri yapılabilmektedir.