Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir inşaat mühendisi hangi programları kullanmayı bilmelidir?

ekorkmaz
29-08-2007, 01:57
arkdşlar ben daha yeni 2. sınıf olmuş bir inşaat mühendisi adayıyım. odtü de okuyorum. şuanda kafam çok karışık mühendislikte birey kendisini geliştirmeden başarılı olunamaz deniyor. bende kendimi geliştirmek için çalışmaya başladım. öncelikle inşaat mühendisliinde kullanılan bir çok bilgsyar programı var. siz hangilerini tavsiye edersiniz? şu şu şu programları ii bilirsen sırtın yere gelmez diyeceğiniz programlar hangileri? yardımlarınızı bekliyorum...

wolf26
29-08-2007, 08:19
bende yeni mezun biri olarak bana kalırsa ilk başta autocad olmak üzere ardından sap 2000 gibi geliyor bana kalırsa..daha ardından xsteel stacad idecad gibi programlar geliyor ..tabi benden daha tecrübeli insanlar vardır onlarında görüşlerini almak gerekir.

TuğraMuh
29-08-2007, 21:32
arkdşlar ben daha yeni 2. sınıf olmuş bir inşaat mühendisi adayıyım. odtü de okuyorum. şuanda kafam çok karışık mühendislikte birey kendisini geliştirmeden başarılı olunamaz deniyor. bende kendimi geliştirmek için çalışmaya başladım. öncelikle inşaat mühendisliinde kullanılan bir çok bilgsyar programı var. siz hangilerini tavsiye edersiniz? şu şu şu programları ii bilirsen sırtın yere gelmez diyeceğiniz programlar hangileri? yardımlarınızı bekliyorum...

Ekorkmaz forumda bu konu hakkında cok sey yazıldı forumda aratsan onlara ulasabilirdin aslında.Muhendis her zaman yeni bilgiye ac olmalıdır.Surekli kendini gelistirmelidir.Ancak sen 2. sınıfa gecmiş bir insaat muhendisisin.Bana gore alan derslerini gormeden bir program ogrenmenin cok faydalı olacagını sanmıyorum.Ama yine de program ogrenmek istiyorum diyorsan:

AutoCAD oncelikle insaat muhendisi programı degildir.Ama kullanılır.Nerede dersen; Santiye ortamında calısırken yapının projelerinin cıktıları alınmadıysa orada kullanabilirsin,Proje burosunda statik hesaplar sonucu elde edilen cizimlerin paftalanmasında kullanırsın.Yani herseyiyle ogrenmen sana birsey kazandırmayacaktır.Yine kullanacagın komutları kullanacaksın.

İnsaat muhendisligi programları cok secenek sunuyor bize.Suanda piyasada ideCAD, ProBİNA, sta4CAD betonarme binaların projelendirilmesinde kullanılmakta.SAP 2000 dunyaca kullanılan bir programdır.Xsteel vs vs programlarda mevcuttur.

Benim fikrimi sorarsan oncelikle derslerine yogunlasman ozellikle mesleki derslerine gereken ozeni gosterip o derslerde ogrenmen gereken herseyi ogrenmen.Bastada dedigim gibi illaki program diyorsan sana onerim SAP 2000, Sta4CAD i ogren derim.AutoCAD i de insaat muhendisinin bilecegi kadar ogrenmen yeterli diye dusunuyorum.Derslerinde basarılar diliyorum...

Saygımlarıma...

İyi Çalışmalar...

ekorkmaz
29-08-2007, 23:24
hocam öncelikle size teşekkür ediyorum vakit ayırıp bana cevap verdiğiniz için. daha işin içine girmeden balıklama atlamamı mazur görün çünkü bu işe gerçekten gönül veriyorum başarılı olmak istiyorum oyzden brz hızlı bi grş yapmış olablrm=) forumdaki ilk msjım olması nedeniylede yanlış yerde galiba onun içnde özür diliyorum. tavsiyelerinizi dikkate alacağım tekrar teşekkürler. saygılar

cenk5308
05-10-2007, 19:47
inşaat mühendisliğinde birçok program var evet ama hepsini bilmen ve kullanman imkansız..mezun olunca zaten bir alanda yoğunlaşacaksın.projeci olacaksan eger bunların çeşitleri var..yolcu olabilirsin sucu olabilirsin yapıcı olabilirsin çelikçi olabilirsin..sececeksin birini..sectiğin alana göre programlar var..ama hepsinde ortak olarak autocad i mutlaka bilmen gerekir..eger yapıcı olacaksan sap2000 çok gerekli..çeliktede sap 2000 in yanında Xsteel bilmen lazım..sucular ne kullanıo pek bi bilgim yok..yol projesinde çalışacaksan microstation bilmen lazım..yani sececegin alana göre programlarda ceşitleniyor..

Erman GÜDÜ
05-10-2007, 20:57
İdecadi bilmen yeterli tabi ki betonarme üzerine çalışacaksan. Çelik dersen sap 2000. Autocadi az bilsen yeter çünkü inşaat mühendisleri bu programda çizim yapmaz sadece paftadan çıktı almak için kullanır. Ki biz burda çıktı aldığımız iş yerine ideyi kurduk autocadi hiç kullanmıyoruz :D

hakkan__87
12-11-2007, 07:22
ben geçen sene kursa gittim bizim ünide inşaat plus diye bi kampanya başlatılmıştı 5 program 1850 ytl olarak werdiği programları söyliyim;
1)temel ofis ve ya ileri ofis (tercihe bağlı)
2)autoCAD
3)SAP2000
4)STA4CAD
5)PRİMAVERA

eğer inşaat sektöründe ekonomi düşünürsen (yapı işletmesi gibi) primaverayı öneririm..

bu arada benimde bir sorum olacak.peki geoteknik bölümü için hangi programlar önemlidir.ben geoteknik üzerinde yoğunlaşıyorum daha çok onun için hangi programları önerirsiniz.

ylmzzz
12-11-2007, 10:01
Arkadaşım ben de öğrenciyim. Aynı zamanda çalışıyorum. İnşaat çok geniş bir sektör. Önce hangi dalda çalışacaksın onu belirlemen lazım. Bir sürü program var hepsini iyi derecede bilmek zor, ustalaşmak ise neredeyse imkansız.

Mesela autocadi bileceksin. Her türlü çizim autocadde yapılıyor genelde. Ben çelik proje çizimlerimi autocadde çiziyorum, her türlü çizimi autocadde yapıyorum. Yani bir çok sektörde autocad kullanılıyor.

Hesap programlarına gelirsek idecad, sta4cad en çok kullanılan betonarme programlardan. Fakat bunlarda öngerilmesiz bina tarzı hesapları yapıyor. Çelik için yine xsteel, prosteel gibi programlar var. Her dalda ayrı programlar var.

Ama kaliteli bir mühendisin bence sap2000 bilmesi gerekiyor. Sap2000 daha çok çelikde kullanılıyor. Çelik hesap ve tasarımını yapabiliyor. Belediyelere sap2000 hesap çıktılarını vermek yetiyor. Sap2000 de öngerilmeli köprüler bile yapılabiliyor. Sap2000 tam bir statik programı. Teknikerlerin bu programı kullanması çok zor. Çünkü statik sonuçlara bakarak yorum yapmak gerekiyor. Yalnız betonarme bi binanın hesabını sap2000 de yapmak hamallık deniyor piyasada :)

Kısacası:

Betonarme binalar için sta4cad, İdecad
Çelik yapılar için ve tüm ayrıntılı hesaplar için: sap2000
Tüm çizimler ve çıktılar için: autocad

oner
19-11-2007, 13:58
ben şuan teknikerim ve yeni dgs ile mühendisliğe geçiş yaptım aynı zamanda bir proje bürosunda çalışıyorum... bence en temelde autocad geliyo çeliğide betonarmeyide seçsen autocad i bilmen lazım onun dışında betonarmeyi seçeceksen ben sahsen idecad öncelikli olmakla beraber probina kullanıyorum şuandada çelik bi fabrika işi yapıyorum danıştığım kişiler sta4cad xsteel ve basit olduğu söylenen 4m in çelik programı var ona göre seçimini yap

ismailhayat
26-11-2007, 09:29
Hherşeyden önce statik bilmeli gerisi teferruattır.Statik bilmeyen mühendis operatörden öteye gidemez ve programa güvenmek zorunda kalır.

mfo_55
26-11-2007, 09:48
bilader....önce betonarme ve çeliğin ne olduğunu önbilgilerini öğrenmen lazım ayretten şantiyede 1 yıla yakın çelik işi olsun veya betonarme işi olsun pişmen lazım...benim fikrime göre;şantiyede görmeden problem çözmeden ve bişeyleri anlamadan projeci olunmaz....istediğin kadar proğram bil...bunları öğrendikten sonra...önce sta4cad(çelik ve ğüçlendirme hesaplı);arkasına sap 2000(mutlaka)...arkasına da xteel(tekla)...bunları bil zaten odtilüsün herlade yabancı dilde war ...işssiz kalırsanda ...şansızlığın diim:)

darkthief
30-11-2007, 22:15
Mühendisligin cok genis bir yelpazesi var ve ben hepsinde uzman olarak bilgi shaibi olmak istiyorum dersen omrun yetermi bilmem :)

Birinci olarak hangi anadalda uzmanlasmak istiyorsun.
1-Yapı
2-Geoteknik
3-Hidrolik
4-Ulaşım

Bir tercih yaptıkdan sonra nerde calısmak istiyorsun.

1-Santiye
2-Buro diyelim yada projeci die bir tabir var :)
3-Yada yönetim safası

Bundan sonra baslar hangi program kısmı :)

Statik paket program olarak probinayı tavsiye ederim.Autocad sart sadece cıktı almak dısında duzenlemede kullanılmakdadır.Kiris detayları ,Kolon aplikasyon,Kalıp vs.....

Sta4cad tabiri caizse sabun yapılabiliyor programn bazı acıkları vardı kapatıldımı bilmiyorum.

Sap2000 her sartta isine yarar ve isi gorur.ve santiye tecrubesi olmazsa olmazlardan.

Kolay gelsin basarılar.

TuğraMuh
30-11-2007, 22:24
Mühendisligin cok genis bir yelpazesi var ve ben hepsinde uzman olarak bilgi shaibi olmak istiyorum dersen omrun yetermi bilmem :)

Birinci olarak hangi anadalda uzmanlasmak istiyorsun.
1-Yapı
2-Geoteknik
3-Hidrolik
4-Ulaşım

Bir tercih yaptıkdan sonra nerde calısmak istiyorsun.

1-Santiye
2-Buro diyelim yada projeci die bir tabir var :)
3-Yada yönetim safası

Bundan sonra baslar hangi program kısmı :)

Statik paket program olarak probinayı tavsiye ederim.Autocad sart sadece cıktı almak dısında duzenlemede kullanılmakdadır.Kiris detayları ,Kolon aplikasyon,Kalıp vs.....

Sta4cad tabiri caizse sabun yapılabiliyor programn bazı acıkları vardı kapatıldımı bilmiyorum.

Sap2000 her sartta isine yarar ve isi gorur.ve santiye tecrubesi olmazsa olmazlardan.

Kolay gelsin basarılar.

Sta4 CAD in ne gibi acıgını biliyorsunuz?

tozkoparan
15-12-2007, 22:15
Eğer mühendisliği öğrenmek istiyorsdan SAP2000 den başla program öğrenmeye.. Çünkü SAP2000 bir mühendisin bilgilerini sonuna kadar ister. yani modellemeden tasarıma kadar kabuller ve atamalar tamamen sana aittir.. Dolayısıyla da neyin ne olduğunu anlamak için araştırmak ve araştırıken de öğrenmek zorunda kalırsın..
STA Probina İdecad gibi programları da son sınıfta ya da bir işe girince kısa sürede öğrenirsin.. Ben de ilk işe girdiğimde ETAB SAP SAFE biliyordum sadece.. sonra işyerinde STA öğrettiler.. 1 haftamı bile almadı diyebilirim..
Ama her zaman mühim olan çıkan sonuçların doğruluğunu bir mühendis olarak değerlendirmektir. bu bilgiye sahip olmak öncelikli hedef olmalıdır..

Miralay
17-12-2007, 19:49
Mutlaka Otocad'i iyi bil. Gerisi seçeceğin alana göre değişir. Fakat herşeyden önce derslerini iyi bil. Programları nasılsa öğrenirsin...

h_yagiz23
17-12-2007, 20:32
Arkadaşlar söylediklerinizin hepside güzel ama size kısa bir sorum olacak neden taahhüt işleri ile uğraşmak istemiyorsunuz?

miranguler
28-01-2008, 03:01
Değerli Arkadaşım

Şimdiden Bilmen gereken Programlar
-AutoCad
-MS Office

Bu kadar.

Bir mühendisin bildiği Her Proğram + dır.
İdecad sta4cad probina vs. gibi programlar Sadece işini Pratik yapmana yarayan bir araç.Sen Statik biliyorsan zaten dili türkçe 1 günde öğrenirsin :)

İş Hayatında sana Lazım olabilcek Programlar
Statikçi isen SAP2000 , Xsteel öğrenirsin Bir Firmada yada Kendi Firmanda Statik hesap yaparak hayatını kazanırsın.
bi yandan Primavera yada MS Project ile Proje yönetimi Hakkında uzmanlaşır büyük projelerde yönlendiren olursun.

Demek istediğim Şudur Kardeşim.Bilişim dünyasındayız Bilgisayar sistemlerini Programlarını takip et ve öğrenmeye Çalış.

Önemli olan Programları bilmek değil.Mesleğini Öğrenmek.Sen işi biliyorsan takarsın bareti kafana çıkarsın piyasaya program hikaye.o zaman zaten yaptığın işe göre kullanman gereken Programı öğrenmek zorunda kalıcaksın :)

boracan21
10-02-2008, 12:49
kardeşim verilen her tavsiye haklıdır.şunuda unutma piyasadaki bir çok mühendis ya sadece 1 yada 2 program biliyordur.senin bildiğin her program ve yabancı dil senin herkesin önüne geçiriri.birazda saha tecrüben varsa.kimse senin bir programda uzaman olup olmadığını sormaz.çünkü bir proje yapmak 1-2 saate oturup sınav yapmaya benzemez 1-2 hatta 1 ay zamanın bile olabilir.o yüzden elinden geldiğince bütün progamlardan bir şeyler öğrenmeye bak.ben öyle yaptım.piayada kullanılan kullanılmayan aşağı yukarı tüm programları biliyorrum ve uygulayabliyorum.benden sana bir tavsiyede daha sadece öğrenmek maalesef yetmiyor.çünkü zamanla unutuyorsun ne kadar işin olmasa bile üzerilerinde sen kafadan yapılar modellemek ve onları çözmek zorundasın çünkü ancak bilgin o zaman taze kalır..

cocainebar
28-02-2008, 17:46
ben geçen sene kursa gittim bizim ünide inşaat plus diye bi kampanya başlatılmıştı 5 program 1850 ytl olarak werdiği programları söyliyim;
1)temel ofis ve ya ileri ofis (tercihe bağlı)
2)autoCAD
3)SAP2000
4)STA4CAD
5)PRİMAVERA

eğer inşaat sektöründe ekonomi düşünürsen (yapı işletmesi gibi) primaverayı öneririm..

bu arada benimde bir sorum olacak.peki geoteknik bölümü için hangi programlar önemlidir.ben geoteknik üzerinde yoğunlaşıyorum daha çok onun için hangi programları önerirsiniz.

plaxis adinda bir program var ogrenmeni tavsiye ederim eger geoteknik uzerine yogunlasacaksan. burdan inceleyebilirsin programi...

http://www.plaxis.com/index.php

fedakar
06-03-2008, 22:25
öncelikle statik programların mantığını çözmelisin. yoksa dışarıdaki herhangi bir insandan farkın olmaz.çünkü lise mezunu bile statik programlar kullanılabiliyor.program olarak autocad, sta4 cad,ofis programları gibi programlar sana yeter.

hsnylmz
29-03-2008, 23:45
merhaba, şu an yapabileceğin Autocad programını öğrenmek. Autocad kolay bir programdır. Ama önemli olan hızdır. Kendini yetiştir. Benim gördüğüm kurslar yetersiz kalıyor. Kendin çabala.

Statik programlara geçmen için erken. Zaten statik programlar için sakın ha tonlarca para verip kursa gitme..!!

Bu statik programları kullanman için statik bilgin olması gerekli, eğer statik biliyorsan öğrenmen fasla zaman almaz 2-3 gün.(sap2000 hariç)

benim favorim: Sta4cad.

ve son olarak inşaat mühendisliğinin en önemli programı: EXCEL..

kolay gelsin

melkor19
26-12-2011, 23:29
kısa ve net....primavera ve exel ile herşeyi mümkün kılabilirsiniz...