Orijinalini görmek için tıklayınız : devlet mi özel sektör mü...

kral 61
07-08-2007, 16:09
Arkadaşlar ben merak ediyorum acaba hangisi daha iyi bütün yönleriyle buyrun tartışalım.Şimdiden teşekkürler...

shigul
07-08-2007, 19:22
bu ikilem kişisel sanırım. özel sektör denince nedense daha çok para anlamı çıkıyor. ama kimse babasının hayrına para vermiyor pestilin çıkana kadar çalışıyorsun. devlet kurumlarını bilmiyorum birebir tecrübem olmadı

kral 61
07-08-2007, 20:03
Başka fikri olan yokmu...

TuğraMuh
07-08-2007, 22:10
Arkadaslar biliyorsunuz ki insaat sektoru surekli kendini yenileyen surekli guncellenen ve daima gelistiren bir sektor.Bunun için ozel sektor devlet arasındaki en buyuk fark devlette bilgi olarak kendini gelistiremiyorsun.Surekli aynı seylerle ugrasıyorsun.Ancak ozel sektorde kendini gelişmelere acık hale getiriyorsun ve surekli gelişmeleri takip etmek zorunda kalıyorsun.Ucret kısımlarını tartısmaya gerek yok zaten.Ozel sektorde bir anda cok para eline gecip bir iki ay belkide cok zaman para eline gecmeyebilir.Ancak devlette surekli aynı maas ile devam edersiniz.

Eger bu iki farklı sektorden birisini secmek uzereyseniz.Bence cok geniş dusunun.Kendinizi hangi kurumda mutlu hissedecekseniz o kurumu secmenizde fayda var.Saygılarımla...

İyi Çalışmalar...

buderus
08-08-2007, 03:22
Bu sorulmamalıydı bile bence :) Tabi ki devlet işi...

Özel söktörü ne sanıyorsunuz siz. adam sizin sırtınızdan 3 liralık kar etmeden size1 lira vermez...

Son söz : ya devlet ya kendi işiniz.. ya da (özellikle sözüm yeni mezunlara) sömürülürsünüz...

burak1979
08-08-2007, 07:49
Arkadaşlar mezun olduktan sonra uzun bir süre özel sektörde iş aradım fakat yeni mezun bir mühendis için uygun görülen ücretlerle özellikle istanbulda kiranızı bile ödemeniz mümkün değil.Bu gerçekle bazı isteklerimden feragat edip devlet dairesinde çalışmaya başladım 3 aydır çalışıyorum maaşım 1400 YTL kendi memleketimde kendi evimde rahat bir hayat sürüyorum.Tabiki özel sektöre kıyasla mesleki tatminsizlikler yaşayabiliriz fakat bu birazda sizin şahsi kararlılığınıza kalmış birşey.Size çok iş gelmese bile siz kendiniz işe gidebilirsiniz Ben öyle yapıyorum.Eskiden süregelmiş elle yapılan projeleri buldum onları bilgisayar ortamına aktarıyorum yapılabilecek yenilikler üzerine proje üretmeye çalışıyorum .Sizin çalışmaya niyetiniz varsa devlet dairesinde bile olsanız önünüze bir engel çıkmıyor.Fakat en güzeli nerede olursa olsun tecrübe kazanıp bulunduğunuz yerde çevre edinmeniz ve kendi işinizi yapmanız. Bütün meslektaşlarıma iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Erman GÜDÜ
08-08-2007, 20:31
Özel sektör gelişime açık olduğu için bilgi tazelenmesi ve yeni uğraşlar için bence ideal. Ben bugüne kadar devlet dairesinde ki çalışanlarda bilgiden çok yönetmelik ezberş olduğunu gördüm. Özellikle yeni mezunlar için özel sektör derim. Devlet dairesi masanın öbür tarafı olduğu için bazen kırıcı tabirler kullanılabiliyor. Ben özel sektör derim. Saygılarımla....

y-s-m-n
20-08-2007, 22:50
devlet işi yada serbest hangisi olursa olsun bence bir mühendis her daim kendini geliştirmeli, yeniliklerden haberdar olmalıdır

kumpas
21-08-2007, 02:53
Kendini geliştirme konusunda devlet işi daha sancılıdır.Devlet işini,bir hedefi olmayanların seçeceği kanısındayım.Bu sektörde saygın bir kişi olarak yer edinebilmek için ise kesinlikle özel sektörde çalışılmalıdır...
Netice itibariyle devlet işinin şahsı paslandırdığını düşünüyorum...

Halil ÇAKICI
21-08-2007, 07:53
her yıl 3-4 bin civarında inşaat müh mezun olduğunu düşünürsek bence herkes bulduğu işe girsin

sercangur
21-08-2007, 20:22
devlet daha rutinbi heyecan yok surekli karsilasilacak sorunlar neredeyse ayni ve hep isler birbirinin tekrari gibi.. ama biraz daha rahatsin en azindan calisma saatlerin belli tatilin belli.. ozel sektor daha hizli ve yenilikelere acik eger kendini gelistiremezsen de hemen kapi disari.. ama hayatta herkes kendi tercihleriyle yasar.. birazda bunyeyle alakali ve hedeflerle tabiki.. her is guzeldir ama hakkini verdigin surece..

y-s-m-n
22-08-2007, 17:41
Devlet işini,bir hedefi olmayanların seçeceği kanısındayım.
sözünüze katılmıyorum.serbest piyasada çalışıpta yıllardır bir adım ilerlemeyen mühendisler çok.dediğim gibi herşey kişinin kendinde bitiyor..

zedan1212
22-08-2007, 18:23
özel Sektör

tlgsvndk
25-08-2007, 18:32
Benim tercihim bir çok nedenden dolayı özel sektör olurdu.ancak düzenli bir hayat arayan,işimden evime evimden işime gidiyim diyen arkadaşlar şantiye ortamında huzurlu olamzlar.para konusunada gelince okulunu yeni bitirmiş bir arkadaş 1500 lira maaşı rahatlıkla alır.bundan sonrada her 6 ayda bir maaşına zam gelir.Ve tecrübeniz artıkça maaşınız katlanır.ancak yukarıdaki arkadaş(1400 lira maaş alan)epey bir süre bu maaşa talim eder.tabii için içine rüşvet girmesse...:)

Erman GÜDÜ
25-08-2007, 23:51
her yıl 3-4 bin civarında inşaat müh mezun olduğunu düşünürsek bence herkes bulduğu işe girsin

cidden güzel bir öneri :D:D:D

SERDAR ŞIK
26-08-2007, 10:40
özel sektör zevkli ama sorunlarıda fazla, bazen bunaltıyor :)

esat_tuna36
26-08-2007, 22:34
arkadaşlar ben geçen sene mezun oldum. mimarım. askerliğimi yaptım şimdi dayımla birlikte büro açtık( dayım inş. müh) . insanın kendi işi gibisi yok. benim tafsiyem herkes kendi işini yapsın. kendi işinin patronu olsun. tabi başta zorlanılacak biraz ama gerçekten mesleki açıdan bi kısıtlama yok, patronsunuz işte ne diyim... saygılarımla.

golmer
08-09-2007, 19:28
Ben Bir Soru Sorayim
Devlet Te Calisirken Projeye Imza Atma Yetkimiz Varmi

engineersinan
09-09-2007, 10:53
özel sektör in kamu sektörü out

Ş4H!N
09-09-2007, 21:53
Kendine güveniyorsan özel sektörde ii bi yere gelebilirsin ama arkanda devletten daha sağlam duracak hiç bi kurum yoktur.

davy
10-09-2007, 17:30
ben 2 yıldır özel sektörde çalısıyorum birçok konuda tecrubem oldu. çalıstıgınızın karsılıgını cogu zaman alamazsınız ve yaptıgınız işin karsılıgını isverenden de talep edemezsiniz. çünkü piyasamızı oylesine düşürmüşüz ki hakkımız olan ucreti istemeye kendimiz dahi utanır duruma gelmişiz. bu da insanda bıkkınlıga yol acıyor. ayrıca kendini geliştirme konusu da yaşadıgımız ülkenin ekonomik şartlarına bakarak yorumlamalıyız. ben cok iyi hatırlıyorum profesorlerin maaşlarını protesto için sokaklara dokuldugunu, kendini geliştirerek aranan adam haline gelmek için hayatınızın 4-5 yılını minimum zorluklarla mucadele ederek gecirmelisiniz. bu surecteki yıpranma payını gözardı ederseniz o zaman hiç dusunmeden özel sektorde çalısabilrsiniz...

avniurgan
11-09-2007, 15:15
piyasa mühendise doymus tekniker yani uygulama eleman ihitiyacı artmış bu yüzden yeni mezun tecrübesiz inşaat mühendislerine itibar kalmamış ücretler sigortasız 500 ytlye kadar duşmuş bu yüzden devlet derim ama tecrübe sahibi olduktan sonra iş değisir ben devletteyim gittiğim geldiğim saat belli aldığım maaş belli ve yeni mezunum

_F_O_X_
11-09-2007, 19:13
belki bu yazdıklarım önceki görüşlerle örtüşücek ama bende fikrimi beyan edim:
Bana göre bu tamamiyle kişinin kendini ilerde görmek istediği ve sahip olmak istediklerine göre değişir.Ben diğerlerini bilmem ama ilerde kendi işimin başına geçmek ve hayalini kurduğum birtakım şeyleri elde etmek için kendimi sürekli ve hızlı bir şekilde geliştirmek için özel sektörü tercih ettim.Suan 2 aylık mezunum ve özel bir şirkette çalışıyorum.İlk 2 ay boyunca kendimi göstererek suan şirketin yeni başladığı bir işin şantiye şefi yardımcısıyım.Şefim 2 şantiye yi birden yürüttüğü için 15 günde 3 gün kalabiliyor kalan günler ben şeflik yapıyorum.Suan maaşım 900 ytl ve herşeyim şirket tarafından karşılanmakta.Ayrıca 1 adette şantiye aracı tahsis edildi.Evet çok çalışıyorum yoruluyorumve evimden kilometrelerce uzağım.Ama bugünlerinde geçeceğini ve kendi işimin sahibi olmak için yeterli tecrübeyi edinene kadar böyle çalışmak zorundayım.
Biraz uzattım ama son olarak ben bu sorunun cevabını insanın kendi özelliklerinin belirliyebileceğinin kanısındayım.2 yerinde kendi için de avantajları ve dezavantajları var

statiker
11-09-2007, 19:28
özel sektör...

_THE LAST_
19-12-2007, 14:27
Arkadaşlar 2004 mezunuyum 2000 yılından berri ömrüm özel sektörde geçti. İdealistseniz mesleğe merakınız varsa önce kendinizi iyice pişirin para kısmına fazla takılmadan sonrası gelir zaten. Devlette memur olarak çalışmak idealist mühendisleari, tatmin etmez bence ....

hasan vaez
30-12-2008, 14:27
Arkadaşlar deneyimli bir abiniz olarak söylüyorum....

Devlette çalışmak hedefsizlerin işidir, ne demek?... Devlette çalışanı aşağılamak ne diye?... birazda bu sanki çalışma şartlarına olan kıskançlıktan kaynaklanıyor olmasın?...

Öncelikle iki tarafın kendine göre avantajı var dezavantajı var...

Hedef: İnsana göre değişir... Bazısı düzgün bir işim olsun, kendime ve sevdiklerimle vakit ayıran bir hayat geçireyim demeside birer hedeftir... yada kişiye değilde direk kamuya hizmet etmeyi istemekte hedeftir... hedef illaki kapitalist dünyanın emrettiği değildir... herkesin hedefi kendinedir... biri porje müdürü olmak, biri firma sahibi olmak hedefidir...

Özel Sektörün Avantajları:
İşinde kendini geliştirirsin...
İlerde gerçekten iyi ücret kazanabilirsin
İş tatmini yaşabilirsin
Toplumda aranan bir mühendis olunabilirsin

Özel Sektörün Dezavantaları:
Sosyal Hayatın bitme noktasına gelebilir
Aile yaşamın kötü etkilenebilir
Kendine ve sevdiklerine ayıracak vaktin olmaz
Çok uzun çalışma saatleri
Hep Stres altında yaşarsın
Sigortan yatırmada problem olunabilir
Maaş düzgün yatmayabilir
İş garantisi yoktur
En küçük bir kaza durumunda işin bitebilir

Devlette Çalışmanın Avantajları:
İş garantisi
Stressiz çalışma ortamı
Çalışma saatlerinin süresi ve düzeni
Kefil olmada ve yurt dışına çıkmada kolaylık
Emekli Sandığı
Emeklilik rahatlığı
Tatil ve diğer sosyal hakların eksiksiz alınması

Devlette Çalışmanın Dezavantajları:
Mesleğinde körelirsin
Mesleki alanda kendini ezik hissedersin
Maaşın her zaman piyasaya göre düşük kalır
Hayatın monoton olur

burdaki maddeler her konu için dahada artırılabilir ama burda bazı ifadelerde bana göre yanlıştı...

-yeni işe giren mühendisler 1.500 tl ile başlamazlar, genelikle 1.000-1.200 tl arası maksimumdur ve özel sektörde 6 ay da bir zam çok nadirdir, 6 ayda bir devlet zam yapar

-devlette aldığın maaş yılda yaklaşık %10-15 arası değişir, özel sektörde buna benzerdir, özelde maaş artışı başka bir firmaya geçiş ile olur yoksa devletten daha fazla verdiği yoktur zam oranında özel sektörün

-Şu an itibariyle devlette çalışan en düşük maaşlar 1.800 tl civarındadırki, ocak ayında bu 2.000 tl civarı olur... arkadaş 1.400 alırken lşimdi 2.000 tl ye çıktı maaşı 1 senede... o vakitler zelde 1.500 alan arkadaş ise şu an işsiz ve iş görüşmelerinde yine aynı ücretler veriliyor... hatta kamu iktisadi teşekkülünde çalışan sözleşmeli mühendisler 2.500 tl civarına dayandı maaşları... yani aradaki fark biraz kapandı...biliyoruz ki bizim sektörde deneyimli mühendisler 3.500-4.000 tl sınırında takıldıklarıda bir gerçek olduğuna göre devletin verdiği miktarda çok kötü değildir...

Şimdi ben size durumu en geniş pencereden anlattım ve son derece objektif oldum, yalnız şunu unutmayın, Sizin tercihiniz sizin tercihinizdir, farklı tercih yapan başkalarını eleştirme veya küçük görme hakkını vermez

not: burda özel sektör biraz toz pembe gösterilmiş, benim itirazım bunaydı...
Kişsel görüşüm önce özel sektörü deneyin ve görün ondan sonra isterseniz devam yada devleti geçmeyi düşünün..

SERDAR ŞIK
30-12-2008, 19:41
hasan vaez arakadaşa katılıyorum..özel sektrün kişisel yaşamınıza etkileri çok büyük ama diğer arkadaşlarında dedikleir gibi eğer gerçekten iyi yerlere gelip iyi paralar kazanmak istiyorsanız kesinlikle özel sektör, ama bu sihirli değenek ile de olmaz, kararlı olup çok çalışmak gerekiyor..

hasan vaez
31-12-2008, 12:12
Doğru söylüyorsun serdar arkadaşım, insanın kişsel durumu ve isteğine göre değişir bu durum...
bir insan özel sektör derse vay niye seçtin yada kamuyu seçerse vay niye seçtiği sormanın mantığı yoktur... ikisininde tercih edilmesinde haklı sebepler vardır... devlette körelirsin, özelde de sosyal hayatın kötü etkilenir özellikle inşaat sektöründe...

zaten mühendisliği seçmiş bir kişi özel sektörü düşünür, bir öğretmen bir doktor gibi düşünmesi beklenmez ama çalıma yaşamı ve şartları insanı kamuda çalışmaya gerektirebilir, hemde bu kadar mezun varken ve kriz döneminde çok normal bir durumdur...
İyi bir maddi gelir için çok çalışmak ve fırsatları iyi değerlendirmek gerekir... tabii bu arada kendi yaşamınızdan fedekarlık gerekir ama karşılığını alırsınız... düzenli bir işim , sabit bir gelirim olsun haftasonu hobilerimle ilgileniyim, ailemle birlikte olayım deyip kamuyu seçmeninde çok kötü bir alternatif olmadığı bilinmelidir... her isteyende kamuya girememektedir zaten, bu yüzden her özel sektörde çalışan idealistte değildir ve her özelde çalışan çok iyi bir yerlere gelicek durumuda yoktur hatta yapı denetim firmlarında emekliliği bekleyende çoktur....

uzun lafın kısası, kişi kendine bakacak artıyı eksiyi koyacak ona göre karar verecektir... önemli olan bu tercihten pişman olmamaktır....

zeliha3818
15-01-2009, 15:59
bence işe yeni başlayan bir mühendis önce özel sektörü görmeli çalışmalı özel sektör daha fazla kendini geliştirme imkanı veriyor ama ezilirsiniz hakkınız da yenebilir ama hedefiniz birşeyler öğrenmekse çok şey kazandırır ama Hasan vaeze katılıyorum kaybettiklerinizde olacaktır belli bir birikimden sonra özel sektörün verdiği yorgunluk ve bilinçlilikle devlet işine geçilebilir tabiki parasal açıdan bazı kayıplarınız olurrr.....=))

TuğraMuh
15-01-2009, 23:18
Bence insanların bu meslegi sectikten sonra amacları varsa once amacına gore hareket etmeli.İnsanların buro acması(kendi işini yapması),santiyeye girmesi(özel sektor) ve devlet işinie girmesi gibi amacları olmalı kendisine bu yollardan birisini secmeli.Eger amacı yoksa suanda insaat sektorunun bulundugu konum itibariyle bu konuyu bile dusunmemesi lazım derim.Cunku bir cok arkadasımızın işlerden cıkarıldıgını duymussunuzdur.Hele ki İMO nun cıkardıgı SİM yonetmeligi geregi 2 yılda gerekli olan 80 puanı toplayamayan ve SİM belgesi yenilenmeyen arkadaslarımızda var.Bu durumda insanların amacları da hiçe sayılıyor.Neden? Amacı kendi ofis acıp proje dusunen muhendis arkadaslar SİM belgeside alınınca devlete yonelmekten baska caresi kalmıyor.

Benim takıldıgım bir konu var.Suanki konuyla alakalı degil ama İMO suandaki kriz nedeniyle işler cok durgun.Bu nedenle mesleki etkinlikten puan alamayan kişiler için ne yapacak?Hadi seminerlerden gerekli 50 puanı topladı diyelim.Bu ornege ben uyuyor durumdayım.Seminerlere ister istemez katılıyorum.Ancak Proje olmadıgından almam gerekn 30 puanı alamayacagım.Bunun bir acıklaması,bir cözümü yok mu acaba?

Saygılarımla...

İyi Çalışmalar...

CELİKKOLLU
16-01-2009, 10:58
Bazı arkadaşlar puan sorunu olmayan veya gerekli puanı sağlayan arkadaşların yaptıkları projelerin müellifi görünerek gerekli puanı topluyorlar.....
Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
celikkolluqmynet.com

hasan vaez
16-01-2009, 14:04
öncelikle inşaat mühendisliğinden yeni mezun kişi özel sektöre girerek ilerde burdan elde etceği deneyim ve çevre ile kendi işinin patronu olmayı düşünmektedir... pratikte çok güzel bir düşünce ama uygulama aynı düzeyde güzel olmuyor...
baktı piyasa kötü işini kursan bin takla atmak zorundasın... işini kuramadın mı, şantiyelerde çalışmak zorunda kalırsın ünvanın ne olursa olsun... özel hayatın pek olmaz, evliliği oturtman çok zordur şantiyecilikte... şantiyeden kaçıp proje firmalrına girersen burda alacağın ücret ve kariyer devletten bile kötü şartlara sebep olur... devletin mühendisine şu an 2.000-2.500 tl bir ücret verdiği göz önüne alınırsa, piyasanın çok fazla iyi ücretler vermediğini düşünüyorum... devlete geçince çok büyük maddi kayıplar yaşanacağını düşünmüyorum... hele kendine ait evi ve arabası olan birinin rahat bir yaşam sürebileceğini dahi söyleyebilirim....

sıralarsak en azından benim açımdan;
1-) Kendi işin
2-) Devlet işi
3-) Özel sektör derim;

İnanın en mantıklı sıralama budur benim için...