Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Yeni İşletim Sistemi Pardus 2007 (Son Sürüm) Türkçe, Lisans İstemez. Kurun deneyin...

Yönetici Mühendis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    5

Arrow Yeni İşletim Sistemi Pardus 2007 (Son Sürüm) Türkçe, Lisans İstemez. Kurun deneyin...

Windows alacağınıza alın size bedava yüzde yüz türk yapımı işletim sistemi. Bilgisayarınıza kurun keyfini yaşayın. Windows'un lisans derdinden kurtulun... Bedava ya işletim sisteminiz olsun.

# Pardus 2007 Son Sürüm (Kararlı Sürüm)

Üretici Firma : Pardus (Tübitak)

Boyut: 676.5 Mb

Versiyon: 2007

Dil: Türkçe

Eklenme: 20 Aralık 2006

Lisans: Açık Kaynak Kodlu

Sistem: Linux

Uyarılar: Yok

Pardus, TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.

Özgür yazılımlar kullanıcılarına diledikleri gibi çalıştırma, çoğaltma, inceleme ve değiştirme, ve yeniden dağıtma özgürlüklerini koşulsuz olarak verirler. Bu özgürlükler sayesinde kapalı kodlu ve sahipli yazılımlara göre daha fazla güvenlik, esneklik ve tasarruf sağlarlar.

Pardus 2007, proje kapsamında 18 Aralık 2006 tarihinde yayımlanan işletim sistemi sürümüdür. Tek bir CD ile kısa sürede ve kolayca işletim sistemi ve çok sayıda yazılım paketi sisteme kurulur, hızla ve kolayca üretken hale gelinir.

Özgürdür
    Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

Türkçe sever
    Çekinmeden Türk alfabesinin tüm harflerini kullanabilirsiniz. Yazım ve sözlük denetimi yapar, sizi güzel bir Türkçe kullanmaya teşvik eder.

Virüslere geçit vermez
    İnternet'ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

Hızlı kurulur
    30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

Kolay kullanılır
    Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

Tamdır
    Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD'si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse...

Özelleştirilebilir
    Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

Şeffaftır
    Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

Çok dil bilir
    Ayrı ayrı CD'ler ile tekrar yükleme yapmadan, iki dokunuşla Türkçe'den İngilizce'ye dönüşür. Herhangi başka bir dilin desteğini eklemek de son derece kolaydır.

Eğlencelidir
    Kaptan Masaüstü, PiSi ve ÇOMAR ile bilgisayar kullanmanın keyfini, tam Türkçe desteği ile bilgisayarınızı kendi dilinizde kullanmanın kolaylığını yaşarsınız.

Pardus 2007'de Değişenler

--Kolay kurulum // Pardus 1.0'dan sonra hayli yeteneklenen YALI ve Kaptan Masaüstü sayesinde Pardus 2007'yi kurmak çok daha kolay.

--Yeni ve güncel yazılımlar // Kurulum CD'si ile 641 yazılım paketi geliyor, 1000'i aşkın diğerleri de internetten indirileblir durumda. Pardus 1.0'dan bu yana 700'ü aşkın yeni yazılım Pardus paket deposunda yerini aldı...

--Küçük paketler, hızlı güncelleme // Pardus paket yöneticisi PiSi'de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar...

--Paket yöneticisi // PiSi'nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı.....

--Hızlı açılış // Pardus yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor....

--Hata düzeltmeleri // Pardus 1.0'dan bu yana 1700'e yakın hata giderildi...

--Diğer iyileştirmeler // USB belleklerden başlatılabilme, çok dilli kurulum desteği (Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Hollandaca), yeni ağ yöneticisi, Tulliana simge setine eklenen yeni semboller, ...

Ve değişmeyenler

--Pardus, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor...

# Temel Sistem Gereksinimleri :
    Pardus'u ortalama bir donanım ile çalıştırabilirsiniz. İyi bir verim almak için en az 512 MB sistem belleği ve 1200 Mhz işlemci öneririz. Aşağıda saydığımız temel iki donanım, Pardus'u çalıştırmanızı sağlayacaktır:

# 256 MB hafıza (512 MB önerilir)
    # 800 Mhz Intel veya AMD işlemci (en az 1200 MHz önerilir)

Kurulum :

# CD'ye boot ederek yazma : İndirdiğiniz iso dosyasının üstüne fare sağ tuşu ile tıklayıp "Birlikte Aç" seçeneğini seçin. Açılan listeden CD yazma programınızı seçin (Nero, Cd Burner vs.) ve tamam diyin. Programınız açılacaktır. Program açılınca programda Burn/Tamam/Yaz v.s. seçenekleri ile boot edilebilir CD oluşturabilirsiniz.

# Bilgisayara Kurulum : Bilgisayarınızı BIOS ayarlarından, CD'den başlatılabilir (Boot from CD vb. olabilir) bir biçimde açtıktan sonra Pardus'un sizi yönlendirecek kurulum ekranıyla karşılaşacaksınız. Gerisini yönergeleri takip ederek devam edebilirsiniz. Kurulum yapmadan önce sabit sürücünüzdeki önemli bilgileri yedeklemeyi unutmayın!
    # Alpha2, Alpha3, Cebit, ATA, SFA, RC sürümü kullananlar : Konsolda vereceğiniz pisi up komutu ile Pardus dağıtımını son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Not : Bu sürüm son kullanıcılar için uygundur. Kararlı sürümdür. Yeni özellikleri ile Pardus Açık Kaynak dünyasında adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır.

sha1Sum ; İndirdiğiniz iso'nun sağlam inip inmediğini sha1sum kontrol programları ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıdaki kodu programın verdiği kod ile karşılaştırmak. Kodlar birebir aynı ise indirdiğiniz iso sağlam demektir. (Windows'da en iyi md5sum kontrol yazılımı md5summer 'dır. Bunu tavsiye ederim.)

sha1sum değeri ;
    dcae9a9a412a7f9597ca3318913a6368346c5cd9

Konu Mühendis tarafından (29-04-2007 Saat 20:13 ) değiştirilmiştir.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    Lütfen forum kurallarını okuyunuz.
    Soracağınız soruyu önce forumda arayınız.
    Bulamadığınız takdirde forumda sorunuz.
    Teşekkür etmek için lütfen botununu kullanınız.
    Türkçe karakterler kullanmaya özen gösteriniz.
    Büyük harflerle konu açmayınız.
    Açtığınız konular da lütfen kaynak belirtiniz.
    Forumda Mp3. Crack vb. dosyalar paylaşmak yasaktır.
    [[[ Mühendis ]]]

2. The Following 3 Users Say Thank You to Mühendis For This Useful Post:

Ç.TÜRK (25-03-2009), erakmuh (24-03-2009), MİMAR SİNAN (06-12-2009)

Katılımcı Üye
    Thanks
    31
    PARDUS da hangi inşaat müh. programlarını çalıştırabiliriz deneyenler yazarsa sevinirim.

Forum Yöneticisi Yönetici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    72
    Pardus da her türlü program çalışıyor. hiçbir driver sorunu falan yaşanmıyor. ayrıca yazdığınız her yazıyı denetliyor çok pratik ve kolay bir işletim sistemi Türk yapımı ve en güzeli Tam sürümü ücretsiz. Windowsun karmaşından ve diğer sorunlarından sıkılanlar ve lisanslı yazılım kullanmanın rahatlığını hissetmek isteyenlr için tavsiye ederim

5. The Following User Says Thank You to Yönetici For This Useful Post:

MİMAR SİNAN (06-12-2009)

Konu Yöneticisi A.Gökhan ALPTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    43
    Windows tam bir sorun yumağı deneyeceğim teşekkür ederim paylaşım için...

Katılımcı Üye
    Thanks
    31
    pardusta sap 2000 i nasıl çalıştırabilirim

Yeni Üye
    Thanks
    0

Thumbs up arkadaşım bu konuyu actıgınız icin sana teşekkür ederim

süper bir işletim sistemi türkçe tek kelimeyle windows xp ye 1000 basar sadece alışmak sorun olur o da zamanla alışır insan

Yeni Üye
    Thanks
    3
    Merhabalar konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Öncelikle lisans karmaşasından kurtulmak isteyen birisi olarak pardus işletim sistemini kullanan inşaat mühendislerinin tecrübelerini bu konuda paylaşmalarını rica ediyorum. Mesela windowsta kullandığımız analiz programları (sta4cad, probina, idecad, sap2000) ve çizim programlarını ( autocad, zwcad, icad vb.) çalıştırabiliyormu. Karşılaşılan sorunlar neler. Tecrübesi olan arkadaşların paylaşımda bulunmasını rica ediyorum. Teşekkürler.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    37
    Alıntı erakmuh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Öncelikle lisans karmaşasından kurtulmak isteyen birisi olarak pardus işletim sistemini kullanan inşaat mühendislerinin tecrübelerini bu konuda paylaşmalarını rica ediyorum. Mesela windowsta kullandığımız analiz programları (sta4cad, probina, idecad, sap2000) ve çizim programlarını ( autocad, zwcad, icad vb.) çalıştırabiliyormu. Karşılaşılan sorunlar neler. Tecrübesi olan arkadaşların paylaşımda bulunmasını rica ediyorum. Teşekkürler.
    Merhaba;

Pardus'un yeni sürümü sanırım Pardus2009 idi... en son onu kurmuştum, yeni versiyonu varsa kendi sitesinden indirebilirsiniz veya güncel PC dergilerinin verdiği CD/DVD'lerde de yer alıyor.

Pardus, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bizler daha çok 32bit' lik işletim sistemlerini Windows 3.1 den başlayarak günümüzde popüler olmayan başlayan Windows Vista ya kadar olan windows sürümlerini kullandık. Grafik işleriyle uğraşanlar ise daha çok Mac işletim sistemini tercih etmektedir.

Pardus'a tamamen yerli malı bir işletim sistemi demek, bu aşamada yanlış bir ifadedir. Esas olarak Linux altında geliştirilen bir çok işletim sistemi gibi (Mandrake, Mandriva, özellikle bunların içinde bence en mükemmeli olan Ubuntu ve benzeri bir çok Linux türevi işletim sistemleri) Pardus da bunlardan biridir. Diğerleri gibi açık kod kaynaklı olduğu için, konuya ilgi duyan hemen herkesin katkıda bulunabileceği bu işletim sistemi ülkemizde TUBİTAK'ın önclüğünde uzmanlar tarafından geliştirilme aşamasındadır.

Bahsettiğiniz programların hiçbiri bende olmadığı için bir fikir beyan edemeyeceğim ancak, satın alarak kullandığınız her programın bir tarafında mutlaka hangi OS (işletim sistemi) altında çalışacağı genellikle (mutlaka) yazar. Hatta, 32 bitlik bir Windows altında (Win9X~Vista) sorunsuz çalışan bir programın bugünlerde yaygınlaşmaya başlayan 64 bitlik bir işetim sistemi altında (Vista gibi..) çalışmaması da son derece beklenebilecek bir durumdur. Windows altında compile edilmiş (derlenmiş) bir programın Linux altında çalışmasını beklemek çok zordur.

Önerim, kullandığınız programın bu özelliğini programınızın yardım bölümünden, internet sitesinden veya satın aldığınız kuruluştan sorgulamanızdır.

İyi çalışmalar dilerim.

11. The Following 2 Users Say Thank You to Haluk_ For This Useful Post:

erakmuh (28-03-2009), tevekkül (27-03-2009)