Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Genç Tasarımcı Şebnem Ertaş'ın "Minder"i Köln Mobilya Fuarı'ndaydı

Kıdemli Üye
    Thanks
    0

Genç Tasarımcı Şebnem Ertaş'ın "Minder"i Köln Mobilya Fuarı'ndaydı

Genç Tasarımcı Şebnem Ertaş'ın "Minder"i Köln Mobilya Fuarı'ndaydı

İç Mimar Şebnem Ertaş’ın Almanya Fachhochschule Coburg Üniversitesi’nde 2006 bahar yarıyılında okurken Prof.Dr. Auwi Stübbe'den aldığı mobilya dersinde yaptığı “Minder” isimli oturma elemanı Köln ve Münih Mobilya Fuarları'nda sergilenmeye değer bulunmuş.

Peter Kraus’un, kumaş kaplama kısmını yaptığı “Minder”in, tasarımının yanı sıra uygulama aşamasında ahşap ve genel strüktürünü de yapan Şebnem Ertaş projeyi şöyle tanımlıyor: “Bu projenin ana konsepti, Türk toplumunun geleneksel mobilya kavramını eskiyi koruyarak yalın, dinamik ve fonksiyonel tasarımımla yeniden yorumlamak. Oturma elemanı, yaşamımızda önemli bir yeri olan kültürel bir nesne. Çalışmada bu kültürel nesne "Minder" kavramı ile ortaya çıktı. "Minder"i en iyi tanımlayan, dünyada son zamanlarda yoğun olarak tasarlanan alçak kanepe (oturma birimi). Minder tasarımsal olarak basit bir forma sahip. Bu basitlik içinde hareket yeteneği sayesinde dinamik bir yapısı bulunuyor. "Minder"le yere yayılmak fikrinden yola çıkarak, birkaç kişinin rahatça farklı biçimlerde oturabileceği fonksiyonel bir mobilya oluşturuldu. “Minder”, küçük detaylar ile mobilyayı eğlenceli hale getirmek ve mobilyanın kullanıcı tarafından kişiselleştirilmesine bir adım daha atabilmek için tasarlandı.”
    kaynak:arkitera

2. The Following User Says Thank You to mimlioenel For This Useful Post:

Yönetici (25-04-2008)

Forum Yöneticisi Yönetici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    72
    Şebem Hanım Mimarlık Bölümümüzün En iyi asistanlarındandır. Bu haberi benim yazamamış olduğuma üzüldüm nasıl atlamışım bilemiyorum. 1 yıl sonrada olsa haberi görüp cevap yazabildiğime sevindim.

Tasarımcı Şebnem Ertaş’ın, alçak kanepe kategorisinde tasarladığı “Minder” isimli tasarımı Köln ve Münih mobilya fuarlarında sergilenmeye değer bulundu. Ana konsepti, Türk toplumunun geleneksel mobilya kavramını eskiyi koruyarak, yalın, dinamik ve fonksiyonel bir tasarımla yeniden yorumlamak olan “Minder”, tasarımsal olarak basit bir forma sahip.

"Minderle yere yayılmak” fikrinden yola çıkarak, birkaç kişinin rahatça farklı biçimlerde oturabileceği fonksiyonel bir mobilya oluşturan Ertaş, küçük detaylar ile mobilyayı eğlenceli hale getirmek ve mobilyanın kullanıcı tarafından kişiselleştirilmesi fikrine bir adım daha yaklaşabilmek için Minder’i tasarlandığını söylüyor.

Ertaş, Minder”i 2006 yılında, Almanya’da Fachhochschule Coburg Üniversitesi’nde okurken Prof. Dr. Auwi Stübbe' den aldığı Mobilya Dersi için yapmış. Tüm tasarımı, Uygulama aşamasındaki ahşap ve genel strüktür de dahil olmak üzere tüm tasarımı Ertaş’a ait olan Minder’in kumaş kaplama aşamasında kendisine Peter Kraus yardım etmiş.

Minder, 15-21 Ocak 2007 tarihinde gerçekleştirilen Köln Mobilya Fuarı’nda sergilendi, Mart ayında düzenlenecek olan Münih Fuarı’nda da sergilenecek.

kaynak Yapi.com.tr

4. The Following User Says Thank You to Yönetici For This Useful Post:

Zeynep A. (25-05-2008)