Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: şantiye deneyimi olanlara sorum var

Üye
    Thanks
    2

şantiye deneyimi olanlara sorum var

Merhaba;
    Ben yeni mezun inşaat mühendisiyim. Mezuniyetin ardından bir büroda proje mühendisi olarak çalışmaya başladım. Önce şantiyeden başlamam gerektiğini düşünerek o işi bıraktım ve kendime çalışmak için bi şantiye buldum ve haftaya orada çalışmaya başlıcam. Şantiyenin zor olduğunun farkındayım. Fiziksel açıdan dolayı olan tüm zorluklara dayanıklıyım, yani yorgunluk soğuk kar kış çamur çok önemli değil. Beni düşündüren farklı bir konu var. Ben kişiliğim gereği fazla efendi,(mülayim denilebilecek bi insan) kimseyle tartışmayı sevmeyen yumuşak başlı bi insanım. Bana söylendiği kadar da biliyorumki orada ustalara kendimi dinletebilmeliyim, ezilmemeliyim vs... bu dezavantaj ile başladıoğımın farkındayım.Tecrubeli arkadaşlara şunu sormak istiyorum. sizin hiç sözünüzü dinletemediğiniz yada ustalara karşı ezildiğiniz bi zaman oldumu? Olduysa durumu düzeltmek için neyaptınız, olmadıysa nelere dikkat ettiniz de bunu başardınız...
    Umarım kafamdan geçenleri anlatabilmişimdir teşekkür ederim.

Konu Yöneticisi Raphsody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    38
    Herkesin kişiliği farklı... Benim yöntemim sana uymaz, seninki bana... ben ne yaptığımı söylesem sana uymaz büyük ihtimalle...

Bayaa bayaa ilk birkaç hafta sesimi hiç düşürmedim. Daha sonra alışanlara daha iyi davranmaya, huyuna gitmeye başlayınca onlar da bıktı kavga etmekten, şantiyeyi ele aldım. Asıl işin sahibine de kendisi adına tam yetkili olduğumu söylettim. Pekişmiş oldu. İstersen dene...? Olursa da haber ver...
    Mühendis : Ulum-i riyaziyeden, ecsamın eşkalinden ve mesafelerin ölçülmesiyle her nev’i ebniye ve sairenin sureti tertib ve tesisi ile memur alim...

Kıdemli Üye
    Thanks
    349
    Thanked 1.481 Times in 504 Posts
    nessue senin nedemek istedigini ben yasıyorum suanda sana onerim tatlı sert ol bunu yapman herseyi senin dengene dondurecektir.Zamanı gelir sert olursun zamanı gelir yumusak davranırsın.Bunu ancak o ortama girince anlayacaksın.Saygılarımla...

İyi Çalışmalar...
    Tesekkur etmek için "tesekkur et" butonunu kullanalım.Forumda mesaj kirliligi olusturmayalım daha kullanılır bir forum için butonu kullanalım...

Yapı Mühendisliği, kesin olarak belirlenemeyen yükler etkisinde, özellikleri ancak tahmin edilebilen malzemeler kullanılarak, sadece yaklaşık olarak analiz edilebilen gerçek yapılar yapma sanatıdır.

Edward L. Wilson

Katılımcı Üye
    Thanks
    0
    bir keresinde bayaa bir tartıştıktan sonra ustanın biri

"ölümden ötesi yok mühendis bey" diyerekten çekici sallamıştı elinde. bende bişey demedim arkamı döndüm çıktım. Desem çift dalacak çünkü adam.

Onun harici bende yumuşak sayılırım ama işi daima yaptırmışımdır. Benden sana taktik iş yaptıracaksan adamın ruhuna konuşacaksın. Hata oldumuydu ben düzeltirim ustanın hatasını kendisi yanaşmıyorsa işe, yada düzeltmeye çalışırım. Tutarım ucundan yaparım valla. O zaman gururlarına dokunuyor yapıyorlar. Bağırıp çağırmak bir yere kadar götürüyor ama bir yerden sonra iş yaptıramıyorsun, adam söylene söylene yaptığı vede işi sevmediği için verim alamıyorsun, ha iş yürüyor ama yavaş yavaş ve de stresli.
    Çok yumuşak olunca da malum tepeye çıkma durumu. Benden ikinci tavsiye her muhabbeti yapabilirsin işçilerle arkadaşı gibi ama daima aranda mesafe olsun, bunu sende bil o da bilsin.

Üye
    Thanks
    0
    vel hasılı kelam kalfalar bizleri pek sevmezler.ya azrail olup üstlerine yğacaksın yada melek olup onun insafına kalacaksın.eyvallah etme yeter yeterki kalfa patronun akrabası olmasın