Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 10

Konu: zemin kat yüksekliği

Yeni Üye
    Thanks
    0

zemin kat yüksekliği

iyi günler. idestatik'i yeni aldım ve kullanmayı da çok iyi bilmiyorum. Bu forumu gördükten sonra, siz değerli arkadaşlarımın , karşılaştığım sorunlara yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.
    Arkadaşlar, zemin+ 2 katlı bir mimari proje var önümde. Mimar +1 metre konunda subasman kalıp planı çizmiş. zemin kat kotu da +3,80. temel üst kotu 0 olduğuna göre ben programa, zemin kat yüksekliğini 3,80 gireceğim şeklinde gireceğim değil mi?
    Yani 1 metrelik kolon girerek, kısa kolon davranışı gösteremeyeceğime göre, zemin katı 3,80 girmek daha mantıklı geldi bana da o yüzden soruyorum.
    Bu arada, temelden +1,00 kotuna kadar konstrüktif perde var binanın dış cephesini saran. Aslında bi de şöyle düşünüyorum. Bu perde yanal ötelemeyi önlüyor, ama hesaplara ben zaten burada perde varmış gibi girmiyorum, sadece temel aplikasyon planının yanında bir kesitte bu konstrüktif perdeyi gösteriyorum.
    Yani kıssadan hisse, ben programa, kat yüksekliklerini zemin kat için +3,80 girerek çözüm yapmam gerekiyo değil mi? Konu ile ilgili yardımcı olursanız çok sewinirim arkadaşlar.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    3
    Evet kat yüksekliği temel üst kotundan sonraki döşeme üst otuna laınmalıdır(3.80 doğru)

Uzman Üye
    Thanks
    137
    3,80 kat yüksekliği kullanabilmeniz için perdelerinizin tam konsrüktif olması, yani hiç bir şekilde taşıyıcı sisteminize etkisi olmaması gerekir.Kolon ve perde betonları ayrı dökülmeli donatıları birbirlerine girmemeli ve aralarında derz bırakılmalı ve bunu sağlayabilmek için aralarına ezilebilir bir malzeme strafor kullanılmalı, bunun kalınlığıda ilgili katın, kat ötelenmeleri ile bulunmalıdır.

2.80 kat yüksekliği için yukardakilerin tam tersi yapılmalıdır.Bu durumda 0 kotu ile 1 kotu arasında çok rijit bir bölüm oluşturulacağından o bölgedeki kolon boyları zemin kat kolon boylarına dahil edilmeyebilir.Bu tabiki rijitlik artışıdır.

Söz konusu perdeler sadece yapı çevresinde değil iç kısımda da olmalıdır.
    Kalıp planın subasman seviyesindeki izdüşümü olmalıdır.

Bu arada temel kotunuz 0 olmamalıdır.Temelinizi en az don seviyesi kadar gömmeniz, eksi kota almanız gerekmektedir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Özel Üye
    Thanks
    173
    bu dediğiniz mimari proje mimarlar odasından geçmiş mi. yani zemin kat taban kotu 1 m olarak anladım ve bu mimarlar odasından nasıl geçmiş. yanlış anladıysam düzeltin lütfen.

salih beyin de dediği gibi temel üst kotu en az don seviyesi kadar aşağıda olmalı. (istanbul 50 cm, antalya 30 cm, konya-ankara 80 cm...)
    +1.00 kotunda döşeme yapacağınıza göre bence projeyi aynen girmelisiniz.yani perdeleri subasman kotunda girmelisiniz ve donseviyesinden itibaren kolonlarınız biraz daha uzayacaktır. perde boşluklarınız kolondan kolona uzamasın buna dikkat edin şayet mimaride böyle bir durum varsa görüşün mimarla değiştirin. zemin kat yüksekliğini de +1,00 kotundan itibaren 2,80 gireceksiniz. kolay gelsin.
    Konu tevekkül tarafından (23-12-2006 Saat 16:13 ) değiştirilmiştir.

Uzman Üye
    Thanks
    137
    Bodrumsuz yapı projeleri hep bu şekilde geçiyor.
    1 metrelik kot hem subasman hemde imar planı çerçevesinde bina saçak kotunun (bina yüksekliği) ayarlanması için kullanılıyor.

Özel Üye
    Thanks
    173
    benim bildiğim zemin kat taban kotu tretuvardan belli bir yükseklikten fazla yükselemez. bu yükseklik belediyeden belediyeye değişir.ve benim bildiğim 30 cm civarı... bana bir metre biraz fazla gibi geldi.

Uzman Üye
    Thanks
    137
    Hayır.İmar yönetmeliği bu yönde, her durumda saçak kotunu tutturman gerekiyor.Bodrumsuz yapman durumunda da böyle perdeler çıkıyor ortaya.Bu her belediyede geçerli ve her zaman projelerde bulunması gerekiyor.
    Belediyeden belediyeye değişen kısmı bu perdelerin yapılıp yapılmayacağı.

Kıdemli Üye
    Thanks
    0
    temeli yaptık 50 cmlik mesela 1 metre derinlikten baslattık 1 metrede su basman olduguna göre perde veya bağ kiriş ile 1.5 metrelik bir beton dökmemiz gerekmezmi?ondan sonra kat yüksekliğini alacağız buda arkadaşımız projesinde 2.80 kat yüksekliği...
    Su basman seviyesi salih arkadaşımızın dediği gibi saçak kotuna göre ayarlanır..mesela 3 kat için 9.50 verilir saçak yüksekliği sizde buna göre 2.90x3=8.70 en fazlada 80 cmlik bir subasmanla çözersiniz ama zemin kat dükkan olacaksa tabiki zmin kat yuksekliği buyuyecek subasman seviyesi azalacaktır...

Üye
    Thanks
    4
    iyi günler&iyi bayramlar arkadaşlar. Arkadaşımızın açmış olduğu konuya verilmiş olan cevapları okuduğumda, verilen cevapların çelişkili olduğunu farkettim. Elbette yanlış anlamış da olabilirim ama...
    örneğin temel üst kotunun -1,00 olduğu bir projede, +0.90 kotunda subasman kalıp planı bulunuyor. Zemin kat kotu ise, +3,80.
    ben böyle bir projede, zemin kat yüksekliğini 2,90m olarak alırdım. Yani temel üst kotundan, zemin kat kotuna kadar olan mesafe olan (3.80+1.00=4.80m) almak, çok da akla yaktın gelmedi bana.
    Kat yüksekliğini 2,90m alırım. Temelde, subasmana kadar(1.00+0.90m=1.90m) konstrüktif, bir başka değişle hesaplara herhangi etkisi olmayan bir perde kullanıyorum. Bu perde, yalnızca bina dış yüzünde mevcut. Subasmana kadar olan yerde, toprak dolgu kullanıyorum.Subasman kalıp planında da, 25*50cm'lik konstrüktif kirişler kullanıyorum. Subasman kalıp planını da, mimariyle karşılaştırarak, zemin katın izdüşümü olarak gösteriyorum.Toprak dolgu üstünde de, 10cm'lik tesviye betonu kullanıyorum. Yalnız, subasman bulunan projelerde, etriye sıklaştırmasını, tüm kolonlarda, kolon boyunca yapıyorum. Uyguladığımın yöntemde yanlış bir yer varsa ve düzeltirseniz, sevinirim arkadaşlar...

Yeni Üye
    Thanks
    0
    zemin katlardaki yüksekliği alırken subasman yüksekliğini gözönüne almanız gerekir,ki kısa kolan davranışının bununla ilgisi yoktur...eğer tabıı daha yanlış düşünüp subasman yüksekliğini kat yükseliğinden(mimari projedeki) çıkarmazsanız...dolgulu subasman yuksekliği taban betonu atıldığında + 1.00 m veya +0.90 cm lik subasman perdelerinin içindeki kolon filizlerinin bir anlamı kalmaz yani (kat yüksekliği+subasman perdesi yüksekli)=zemin kat yüksekliği olur projede....