1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: MÜtahİtlİk Belgesİ Almak Neden Bu Kadar Kolay

Yeni Üye
    Thanks
    0

MÜtahİtlİk Belgesİ Almak Neden Bu Kadar Kolay

Ülkem insanı ölünce uyanıyor hep illa birşeyler 0olacak bir bina yıkılcak depremde yerle bir olacak. bir site aracılığı ile mütahitlik belgesi alım şartlarını okudum ve gerçekten utandım. gazi inşşat okuyorum ama yazık emeklerimize bu kadar kolay olmamalı inşşatçı vasfına sahip olmak.. insaatformu sitesine saygılar. iyi çalışmalar

Kıdemli Üye
    Thanks
    0
    Mütahitlik belgesi almak için neler gerekiyor?Nedir yani bu kadar kolay alınmasını sağlayan...
    önüne gelen alabiliyormu?

İnşaat Mühendisi
    Thanks
    156
    Alıntı ahiska Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ülkem insanı ölünce uyanıyor hep illa birşeyler olacak bir bina yıkılacak depremde yerle bir olacak. bir site aracılığı ile mütahitlik belgesi alım şartlarını okudum ve gerçekten utandım. Gazi inşaat okuyorum ama yazık emeklerimize, bu kadar kolay olmamalı inşaatçı vasfına sahip olmak.. insaatformu sitesine saygılar. iyi çalışmalar
    Herhalde böyle olanı normal. Bence yine de şanslıyız. Amerikadaki gökdelenleri yapan mühendisler olsaydık ve böyle müteahhitlerden de patronlarımız olsaydı daha garip olurdu herhalde. Gece yarasa çarptı diye yıkılan binaları, ya da kaçak yapıldığı için ekskavatörlerle belediyenin 130 katlı binayı yıkıma geldiğini düşünebiliyormusunuz.

Ya da 600 m lik asma köprüyü filan miendiz % 70 kırımla yapıyor sen fazla istiyon diyen kafanın ürettiği dev gökdelenlere oda vizesi alırken ya da gıcıklık olsun diye bir noktaya takan ve sırf keyfi olarak 70 katı değiştir de gel diyen belediyeden proje geçirmeye çalıştığınızı !!!

-Halinize şükredin Öyle yetkin metkin, sim mim diye ortalığı karıştırmayın

Oturun oturduğunuz yerde

Yeni Üye
    Thanks
    0

:d

kendi fikrimi dile getirdim. bir kampanya yada eylem değildir. saygılarımla

Yeni Üye
    Thanks
    0
    arkadaşlar iş sadece müteahhitlik belgesiyle bitmiyor.işin içinde olunca daha net görüyorsunuz. imo nun genel kuruluna katılıp orda yapılan anlamsız konuşmaları meslekle alakası olmayan tartışmaları dinleseniz sektörle ilgili en akademik yerdeki insanların vahametini görseniz bunlar az bile dersiniz.bugün yorgancılar müteahhit oluyor mühendislerde onların işçisi okuma yazma bilmeyen kalfalarda projeyi okuyamadan okul hastane inşaatlarında çalışıyor ve bu gidişe dur demek için çalışacak kurumlarda kendi içlerinde siyaset yapıyor bu memlekette herkes kendi işi dışında her işi yapıyor...

Onursal Üye
    Thanks
    107
    Konut İnşaatlarında Müteahhit Kavramı - Ahmet Pervane - İnş. Müh.
    Deprem kuşağında bulunan ülkemizde standartlara uygun,depreme dayanıklı ve insanların içinde güvenle oturabileceği yapı (inşaat) yapılması zorunluluğu artık tüm ilgililerce kabul edilmektedir.
    Bayındırlık bakanlığı, mühendisler odası ve Belediyelerce hazırlanan yönetmelikler, proje yapım ve kontrol kriterleri, günümüz koşullarına göre en gelişmiş tekniklerle üretilen kaliteli malzeme kullanımı, bilgisayar programları ile kaliteli proje üretilmesi konusunda belirli bir seviyeye ulaştığımızı söylememiz mümkündür.
    Yapı denetim kuruluşları projelerin kontrol kriterlerine göre mümkün olduğunca denetimini sağlayıp gözden kaçmış bazı eksiklikleri ve hataları önceden tespit ederek; proje hatasından dolayı yanlış uygulamalar önemli ölçüde önlenmiş bulunmaktadır.
    Ancak inşaatın yapımı sırasında iş başında yapılan denetimlerde şantiyede karşılaşılan güçlüklerin en önemlilerden birisi inşaat için sözleşmelerde belirlenen yüklenici (MÜTEAHHİT) kavramından çıkmaktadır.
    Yüklenici (müteahhit) kavramının yapı denetim yasasında ve eki yönetmelik ve genelgelerinde çok açık ve net olarak tarif edilmesi gerekmektedir.Herhangi bir kişinin ticaret odası;ticaret sicil kayıtları ile vergi levhası sağlamış olması yüklenicilik ( müteahhitlik) için yeterli bir liyakat sayılmamalıdır.
    Yukarıda sayılan birkaç belge sahibi olan, para kazanma arzusunun dışında başka bir amacı olmayan, mesleki ve hatta genel amaçlı hiçbir eğitim almamış sadece bir miktar sermaye ile piyasaya çıkıp her türlü yapı işinin müteahhitlik sözleşmelerine imza atan ve iş yapan bu insanların mühendis veya bir teknik eleman bulundurma zorunluluğu dahi bulunmamaktadır.
    Bu tür yüklenicilerin yaptıkları yanlış işler için hiçbir kontrol mühendisi işinin yanlış olduğunu söyleyemez, söylerse de alacağı cevap gayet basit ve açıktır.Kontrol mühendisine "sen daha dünkü çocuksun, benim hayatım inşaatlarda geçti.Benim tecrübem çok daha fazladır vsg daha değişik birçok sözler" derken bu güne kadar yaptığı yanlışları halen sürdürmekte, doğruyu kabul ettirmek ise olanaksızdır.Bu durum karşısında bu tür müteahhitler için resmi işlem yapmak gerekir.Ancak yine bürokrasi, kaos ve hatta büyük kavgalara varan olaylarla karşılaşılmaktadır.bu tür müteahhitler bazen keser yada başka aletlerle kontrol mühendisinin üzerine bile yürüdüğü görülmektedir.
    Atalarımızdan kalma bir söz vardır "küllin cahil ün cesur" yani "tamamen cahil olan kişi cesur olur" Eğer cahil bir insana tecrübesi var diye insan hayatı söz konusu olan inşaat yapımı gibi çok önemli bir işin yapımını üstlenmesine baştan müsaade edilecek olursa ne kadar iyi denetleseniz de ondan çok doğru bir iş bekleyemezsiniz.
    Gelişmiş ülkelerde herhangi bir kimsenin bir meslek icra edebilmesi için belirli seviyede tahsil ve mesleki eğitim zorunluluğu getirilmiştir. Ancak ülkemizde bu konuda bazı mesleklerin dışında hele böyle özel inşaatları yapan müteahhitlerle ilgili hiçbir mesleki kariyer aranmamaktadır.Nitelikli kariyer sahibi proje ve inşaat yapımı için yetiştirilmiş inşaat mühendislerini haksız rekabet yapabilen belgesiz ve sertifikasız kişilerle karşı karşıya getirilmesi ne kadar doğrudur? Her yıl yüzlerce inşaat mühendisi mezun olmakta ve birçok genç mühendis de boşta gezmektedir.Buna rağmen hiç bir belge ve sertifika sorulmadan (müteahhit) unvanı verilen bu kişilerin ısrarla yanlışları ile ne kadar daha mücadele verileceği bilinmemektedir.
    Müteahhitlik ticari bir unvan olmakla birlikte yaptığı işin insan hayatı ve güvenliği bakımından çok önemli olması nedeni ile mühendislik mesleğini de kapsamalıdır. İçinde mühendisin bulunmadığı müteahhitlik kavramı artık günümüzde anlam taşımamaktadır. Bazı istisnalar dışında bu piyasada yüklenici (müteahhit) sıfatının gelişi güzel herkes tarafından kullanılmasının sakıncalarını saymaya bile gerek görmüyorum.
    Kimlere hangi koşullarda müteahhitlik sıfatının verilmesi gerektiği konusunda Bayındırlık bakanlığının, Belediyelerin, Müteahhitler derneğinin ve Yapı Denetim Şirketleri nin konuyu ciddiye almaları ve kapsamlı bir çalışma yapılmaları zorunludur. Sanırım böylece herkesin kabul edebileceği olumlu bir sonuca ulaşılabilir.
    Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca yayınlanacak bir genelge ile müteahhit sertifikalarının verilmesi ; esaslarının tespiti ve buna göre uygulama yapılması zorunlu hale gelmiştir. Konunun önemi ve ivediliği nedeni ile en azından şimdilik belediyelere verilmesi zorunlu olan müteahhit sözleşmeleri için matbu tip sözleşme düzenlenerek Türkiye genelinde Bayındırlık Bakanlığınca genelge halinde yayınlanmasının faydalı olacağını düşünmekteyim.Böylece müteahhit sözleşmeleri belli bir standarda ulaşmış olacaktır.
    Sertifikasız kişilerin yüklenici (müteahhit) sıfatıyla inşaat işlerini yürütmesi ve imza kullanması yasaklanmalı, sertifikalı müteahhitler ise yanlış yapmaları halinde geçici veya kesin olarak iş yapmaları durdurulabilmeli ve yetkili kurumlar tarafından sicil dosyaları tutulmalıdır.
    Müteahhitliğin ciddi, sorumluluk gerektiren ve günün koşullarına göre bilgi, beceri, kariyer sahibi personel ve teçhizatı ile günün koşullarına göre yenilenmesi gereken bir meslek olduğu unutulmamalıdır.Bu mesleği çok basit hale getiren mevcut yönetmelik ve genelgeler üzerinde biraz daha dikkatli düşünülmesi gerektiğine inanıyor bütün meslektaşlarımın konuya sahip çıkmalarını diliyorum.
    --------------------------------------------------------------------------
    EVET ARKADAŞLAR TÜRKİYEDE MÜTEAHHİT OLMAK BUKADAR BASİT. SETRİFİKA VE LİYAKAT DENETİMİNİ KABUL ETMEYEN, GİTGİDE PARASAL GÜÇ VE BUNA BAĞLI SİYASAL GÜCÜDE ARKASINA ALAN BU GURUP BU MESLEĞE HAKİM DURUMDARIR. BİZ MÜHENDİSLERİDE BU GÜCÜN KONTROLUNA BIRAKMIŞLARDIR. BİLİNÇLİ GENÇ MÜHENDİSLERİN BU İNSANLARLA REKABETİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. SEBEBİ İSE ACIMASIZ BİRDE HAKSIZ REKABET İŞİN İÇİNDEDİR. SAYGI SEVGİ SELAM VE BAŞARI DİLEKLERİMLE......

Onursal Üye
    Thanks
    107

müteahhitlik belgesi

Alıntı mimlioenel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mütahitlik belgesi almak için neler gerekiyor?Nedir yani bu kadar kolay alınmasını sağlayan...
    önüne gelen alabiliyormu?
    evet değerli meslektaşım;maalesef 4708 sayılı yapı denetimi hakkında kanun'un
    1. maddesinin j bendinde: '' yapı müteahhidi:Yapım işini,yapı sahibine karşı taahhüt eden veya ticari amaçla yada kendisi için şahsi finans kaynaklarını kullanarak üslenen, ilgili meslekodasına kayıtlı, gerçek ve tüzel kişiyi'' ifadesi ile tarif edilmektedir.Gerçek veya tüzel kişi vergi dairesinde kayıtlı olması nı ifade etmektedir.ilgili meslek odası ise ticaret odasını ifade ediyor. kısaca eğer ticaret odasında ve vergi dairesinde kaydınız varsa başkaca bir liyakat veya sertifika ya ihtiyaç duyulmamaktadır.Müteahhit olmak için mühendis veya meslek erbabı olma koşulunu ticaret odası dahi sormamakta Yapı denetim şirketlerine verilen ticaret odası belgelerinde özellikle inş. müteahhdi olduğuna dair bir ibare de yazılmamaktadır. Hatta müteahhitlerin bir mühendis çalıştırma zorunluluğu dahi bulunmamaktadır. Bu müteahhitler 8-10 katlı binaların müteahhitliğini rahatlıkla yapabilmektedirler. Biraz para ve cesaret yeterli......

Kıdemli Üye
    Thanks
    0
    Ben mütahitlik belgesinin bu kadar basit bir şekilde elde edildiğini bilmiyordum doğrusu arkadaşlar yazık işte bu yüzden her taraf mütahit kaynıyor her önüne gelen inşaat yapıyor...Paylaşımlar için teşekkürler...

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    0
    arkadaşlar bence işin özü şu;
    parası olan konuşuyor ve konuşturuyor......
    saygılar..

Onursal Üye
    Thanks
    107
    Alıntı vahap1313 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bence işin özü şu;
    parası olan konuşuyor ve konuşturuyor......
    saygılar..
    sayın vahap bey;
    bu ifadenizi galiba ben yanlış anladım. bakın benim çok param yok. ama iş hayatımın içinde şahit olduğum olaylar ve gerçekleri dile getirebiliyor ve konu hakkındaki fikirlerimi de rahat yazıp konuşabiliyorum. çok şükür ülkemizde artık demokrasi ve teknik imkanlar yeteri kadar gelişmiştir. bunun içinde tüm yetkili ve görevlilere sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Parası olan veya olmayan herkesin istediği kadar konuşma hakkı var. Ancak her parası olanın müteahhit olması, ''içinde yüzlerce insanın yaşayacağ'' inşaatları; yanında bir MÜHENDİS olmadan yapması bence çok yanlıştır. sanırım sizinde söylemek istediğiniz bu anlamı taşıyor.
    selam ve saygılarımla....

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu