Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Sap2000'de Çözülmüş Uzay Kafes KUBBE

Özel Üye
    Thanks
    34

Sap2000'de Çözülmüş Uzay Kafes KUBBE

Arkadaşlar size bir önfikir olması açısından sap2000 de uzay kafes kubbe modelledim. Biraz farklı olması için Kubbe tarzı bir yapı seçtim. Deprem analizi yapıldı.Fakat dinamik analizde Scale faktöre ben dokunmadım. Yapının yeri ve zeminin durumuna göre girmelisiniz. Size tavsiyem kesitleri elemanların durumunu, sistemin nasıl kurulduğunu kombinasyonları incelemeliz...Unutmayın bu sadece önfikir vermesi açısından çözülmüş bir örnektir sadece.

http://www.speedyshare.com/424609916.html

2. The Following User Says Thank You to Miralay For This Useful Post:

Barış YLDZ (17-12-2009)

İnşaat Mühendisi
    Thanks
    156
    Teşekkürler hocam çok güzel bir çalışma.

Fakat merak ettiğim şu örneğin mesnetlerde daha küçük çaplı boru kullanmışsınız (139 mm) orta bölgede daha büyük.(165 mm) Ayrıca yine dış kontürde 139 mm boru kullanmışken birden bire 76 mm lik boru ile dış kontürde devam etmişsiniz. Böyle yapmanızın sebebi nedir acaba ? Çalışma esnasında gözden mi kaçmış ?
    Konu zamora tarafından (05-12-2006 Saat 03:47 ) değiştirilmiştir.

Konu Yöneticisi Raphsody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    38
    Öncelikle paylaşım için teşekkürler...

Temperture loadu neden koyduğunuzu, mesnet şartlerının hangi sebeplerle değiştiğini ve elemanların iki tarafında niye farklı mafsal bulunduğunu açıklayabilirseniz sevinirim...

Selamlar...
    Mühendis : Ulum-i riyaziyeden, ecsamın eşkalinden ve mesafelerin ölçülmesiyle her nev’i ebniye ve sairenin sureti tertib ve tesisi ile memur alim...

Özel Üye
    Thanks
    34
    Zamtora:
    Uzay kafes sistem çözerken için her bir elemana yeterli (en küçük) kesit alanını bulana kadar optimizasyon (tekrarlı çözüm) yapılır. Bu sadece örnek bir proje olduğu için optimizasyon safhası tamamlanmadı. Yani sistem aslında tam olarak çözülmedi. Fakat sistem tam olarak çözüldüğü zaman mesnete oturan borular küçük çıkabilir. Bu tamamen sistemin geometrisine ve yükleme durumuna bağlıdır.Yani mesnette illede büyük boru kullanılacak diye bir zorunluluk yok.Anlattıklarım açıklık içinde geçerli..
    Rapsody:
    Isı yükü çelik yapılarda özellikle bu tarz sistemlerde önemli bir yükleme. Isı yükünün ne kadar alınacağı konusunda TSE de herhangi bir açıklama yok bildiğim kadarıyla. Mühendisin tercihine bağlı. Ben 60 derecelik bir ısı farkının yeterli görüyorum. Mesnet şartları mimari zorluklara ve kesit zorlarına (kesitleri en az zorlayacak biçimde seçilmelidir tabi mimarinin el verdiği ölçüde... ) bağlı olarak değişir. Uzay kafes sistemlerde esas olan çubukları eksenel kuvvete çalıştırmaktır. Bunu sağlayacak biçimde eleman uçları mafsallanır. Bu örnekte farklı mafsallama sistemin genel yük aktarım prensibine aykırı değildir.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    bilgiler için teşekkrler..

Katılımcı Üye
    Thanks
    15
    Calismayi indiremedim ama yinede elinize saglik.

uzay sistemler icin tavsiye ettiginiz 60 derelik isi farki cok fazla. yerel sartlara bagli olarak degismekle beraber isi farkinin cok fazla beklenmedigi yerlerde genel olarak 30 derece uygundur.

uzay sistemler icin deplasman yöntemi cok uygun bir sistemdir. ancak bildigim kadari ile SAP sonlu elemanlar yöntemine göre cözüm yapmakta. Dolayisi ile ic kuvvetler konusunda iki farkli programin iki farkli sonucu olacaktir.

Yeni Üye
    Thanks
    2
    dosyayı indiremedim. lütfen tekrar alabilirmiyim. paylaşım için teşekkürler.

Kıdemli Üye
    Thanks
    313
    sap 2000 zaten sonluelemanlar deplasman yöntemine göre analiz yapmaktadır. ayrıca bide sonluelemanlar kuvvet metodu vardır ki burda bilinmeyenler deplasman yerine kuvvetlerdir. kuvvet metodunu genellikle deplasman yerine kuvvetlerin önem taşıdığı durumlar için kullanırlar ki genelde makine müh. kullanır.

Yeni Üye
    Thanks
    2
    link ölmüş, tekrar yüklerseniz seviniriz