Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Kutu profillerin emniyetle taşıyabilecekleri yük hakkında.

Bölüm Yöneticisi dikkatmühendis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    12

Kutu profillerin emniyetle taşıyabilecekleri yük hakkında.

Merhaba.

Örneğin 40*40*2 mm profilin emniyetle taşıyabileceği yükü nasıl hesaplayabilirim?
    sadece 40*40*2 mm değil de,bütün kutu profillerin,lamaların sacların vs vs. emniyetle taşıyabilecekleri yükleri hesaplayabilmek istiyorum. (Genel metodları paylaşabilirseniz yeterli. 1 boy profilin taşıyabileceği yükü hesaplayabildikten sonra da 50 cm lik profilin de taşıyabileceği yükü hesaplarım .

Yeri geliyor,kutu profiller ile depo tasarımı vs yapmak zorunda kalıyorum. Hangi profil , maximum-minimum kaç m de esner? Sağlıklı bi depoyu nasıl inşa edebilirim?

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    11
    Bu kadar basit hesaplari dahi yapamiyorsaniz bence proje de yapmamalisiniz. Bir profilin/kesitin tasima gücünü hesaplamak, ne kadar yükte ne kadar sehim vs yapacagini hesaplamak daha mukavemet dersinde ögretilen konular. Bu tarz sorunlar sadece sizde mi var diye sorarsak, cevabi da malesef hayir. Gördügüm hemen hemen bütün Türk mühendisler daha lisansta ögretilen bilgilerden yoksun (yarim yamalak bilgiler ile) proje yapmaya calisiyor. Ayrica aldiginiz egitimin amaci da kendinizi üniversitede görmediginiz konular hakkinda gelistirebilmek. Yani acip kaynaklardan konulari okuyabilmek, bilgiyi nerede bulacagini bilmek.

3. The Following User Says Thank You to nockeee For This Useful Post:

builderb (25-10-2017)

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    37
    İşin Türk veya yabancı mühendislerin eğitimine indirgenmesi bana göre yanlış bir düşünce olmakla birlikte, durumun esas vahameti; arkadaş mühendis değil ama hesap yapıp, inşa etmeyi/ettirmeyi düşünüyor.

Mühendisliğe ilgi duymak ve/veya öğrenme isteği isteği ayrı bir şey, bu tür bir "cesaret" ayrı bir şey .....

Çizim programlarını çok iyi kullanıyor olabilir, belki de bu nedenle forumda "Bölüm Yöneticisi" olmuş ama, durum gerçekten vahim ....

http://forum.yapisal.net/showthread.php?t=37999&p=132792&highlight=#post132 792

Konu Haluk_ tarafından (24-10-2017 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir.

Thanks
    12
    Matematiksel işlemleri sevdiğim için evet mühendisliğe ilgiliyim. İlgili olmak yetersiz tabi,bu nedenle mühendis olamadım.
    Ancak birçok insan var ki diploması dahi yokken proje çiziyorlar. Çatır çatır çiziyorlar hemde

Neden ben de olamıyorum? Öğrenmek istemiştim ama eleştirileriniz de haksız değil,hak veriyorum tabi. Şuana kadar ukala tavırda cevap görmemem beni sevindirdi açıkcası.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    11
    @Haluk_

Öncelikle konuyu acan kisinin nickinden ve proje yaptigini söylediginden dolayi mühendis oldugunu varsaymistim. Türk mühendislerin egitimi icin yazdiklarim da sadece bu konu dahilinde degil. Sadece arkadasin da onlara bir örnek oldugunu sanmistim, durum daha vahimmis. Internette, mühendis olan kisilerden bile lisans ögrencisinin bilmesi gereken sorular geliyor. Cevremdeki mühendis arkadaslarimdan gördüklerim ve duyduklarim da yine pek ic acici degil. Konuya hakim olmadan (hatta yarim yamalak bilerek) proje yapan kayniyor gördügüm Türk proje sektöründe. Türk ünivesitelerindeki egitimi de yine gözlemliyebiliyorum. Türk ünivesitelerinde yapilan sinavlar cogunlukla rezalet denebilir. Cogu sinav formülde yerine sayi yerlestir tarzi sorulardan olusuyor. Onlari dahi yapamayan ögrenciler var. Türk üniversiteleri akademik bir egitim vermiyor, uygulamali/ezbere egitim veriyor. Buna gördügüm kadariyla en iyileri de dahil. Bu tarz yetisen mühendisler de tahmin edilebilir ki karsilastiklari sorunlara care bulamiyorlar genelde. Hep birilerinin yol göstermesi lazim. Türkce kaynaklara baktigim zaman da oldukca yetersizler. Onlar da yine dedigim gibi akamedik kaynak degil daha cok uygulamaya yönelik kaynaklar. Uygulamasini ögrenirseniz bir konunun o konuyu tam anlamiyla ögrenmezsiniz, ezbere ögrenmis olursunuz. Ayni tipte sorunlar geldigi sürece problemlerinizi cözebilirsiniz ama biraz farkli tipte sorun gelince o problemi "ezberlemediginiz" icin cözemezsiniz. Kaldi ki Türk proje mühendislerinin yine cok büyük bir eksisi de sadece lisans diplomalari olmasi. Yurtdisinda proje bürolarinda calisan hemen hemen bütün mühendislerin y.lisansi bulunur. Yurtdisi derken de Romanya, Bulgaristan vs demiyorum tabi.

@dikkatmühendis

Baska insanlarin yaptiklari yanlisi senin de yapman gerekmez. Proje yapmak istiyorsan ins. mühendisligi egitimi almalisin. Onlar yapiyor ben niye yapamiyorum dersen sikayetini bize degil, denetleyemeyenlere yapmalisin. Bu dedigin sorunlar da Türkiye'nin her anlamda geri kalmasindan kaynaklaniyor. Teknikere proje yaptirip da imza atan mühendis bana göre serefsizin önde gidenidir. Senin yaptigin hareket de hic ahlakli bir hareket degil. Türkiye bir deprem ülkesi ve yaptigin is sorumluluk gerektiren bir is. Sonucunda 10'larca kisi hayatindan olabilir. Türkiye'de kimsenin kimseye saygisi olmadigi icin baskasinin hayatini önemsedigi de yok. Varsa yoksa kazandigi para. Ayrica tekniker olarak yaptigin projeden ne kadar kazaniyorsun da bu ahlaksizligi yapiyorsun?

7. The Following User Says Thank You to nockeee For This Useful Post:

builderb (25-10-2017)

Thanks
    12
    gerekli yardımı alamadığımdan ve konu türkiyedeki mühendislik seviyesinin değerlendirilmesine dönüştüğünden başlık kilitlenmiştir.

iyi forumlar.
    Konu dikkatmühendis tarafından (25-10-2017 Saat 20:35 ) değiştirilmiştir.