Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1

Konu: Taşyünü , Osb levha ve Sandviç Panel

Katılımcı Üye
    Thanks
    0

Taşyünü , Osb levha ve Sandviç Panel

Taşyünü Mantolama Avantajları
    Taşyünü malzemeler özellikle yalıtım konusunda çok fazla tercih edilmektedir. Kullanımı ile sağlanan taşyünü mantolama avantajları nedeni ile günümüzde oldukça yaygın bir kullanımı söz konusudur. Bu malzeme ısıya dayanıklı ve yalıtım konusunda başarılı bir malzeme olan elyaf ile taşın beraber işlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Özellikle ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı gibi konularda önemli bir başarı sağlaması nedeni ile bu malzemeler çok fazla kullanılmaktadır. Yapılarda farklı alanlara uygulanabilen bu malzemeler çimento bazlı yapıştırıcı malzemeler ile uygulanabilmektedir. Uygulanması da çok zor olmayan ve kolay bir işçilik ile de uygulanan bu mantolama işlemi yalıtımdaki performansı nedeni ile çok fazla ilgi görmektedir.

Osb Levha Ölçüleri

İstenilen alanlardaki ahşap kaplama konusunda OSB ürünleri çok fazla kullanılmaktadır. Bu ürünler levha olarak üretilmekte ve satılmakta olan osb levha ölçüleri birbirinden farklıdır. Ancak ilk olarak OSB ürünleri farklı kalite sınıflarında üretilmektedir. Bu konuda OSB, OSB2 ve OSB3 malzemeleri farklı sınıflarda olan ürünlerdir. Aralarında kalite farkı bulunan bu ürünler içerisinde ebat ve kalınlık konusunda da ayrılmaktadır. Genel olarak OSB levhaları iki farklı ebatta üretilmektedir. Bunlarda birisi 183 X 244 olmaktadır. Bunun yanında 183 X 122 ebatlarında da üretilmektedir. Bu ebatlarda üretilen OSB levhalar farklı kalınlıklarda üretilmektedir. Bu kalınlıklar genel olarak 9 ile 22 mm arasında değişmektedir. Bu kalınlıklar kullanılacak alana göre belirlenebilmektedir.

Sandviç Panellerin Özellikleri

Yapılarda cephelerin kaplanması ve tavanların kaplanması konusunda sandviç panel malzemeler kullanılabilmektedir. Sağladıkları avantajlar nedeni ve sandviç panellerin özellikleri nedeni ile yapılarda çok fazla tercih edilmektedirler. Özellikle iç malzemesinin sağladığı yalıtım performansı oldukça önemlidir. Dış alandan su ve nem geçirmemesi yanında ısı ve ses konusunda da yalıtım sağlamaktadır. Bu sebeple de yapılarda çok fazla ilgi görmekte ve kullanılmaktadır. Sorunsuz olarak uygulanmaları ile yapıların cephe kısımlarında çok fazla tercih edilmektedir. Başarılı bir uygulama yapılması ile istenilen yalıtım performansına ulaşılması mümkün olabilmektedir. Ayrıca panel malzemelerin kaliteli olmaları da performans konusunda oldukça önemli bir konu olmaktadır.
    Konu ahmetuygur tarafından (18-10-2017 Saat 10:32 ) değiştirilmiştir.