Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Envelope (EnDepremX, EnDepremY, EnDeprem vb.)

Katılımcı Üye
    Thanks
    48

Envelope (EnDepremX, EnDepremY, EnDeprem vb.)

Merhaba arkadaşlar,

Diyelim 16 adet X yönünde 16 adet Y yönünde deprem yükü kombinasyonumuz var. X yöndekiler için (Envelope seçerek) EnDepremX, Y yönündekiler için EnDepremY şeklinde kombinasyon oluşturduk.

• Şimdi dizaynı bu Env. kombinasyonlarını dikkate almadan dizayn yaptığımızda elemanlar yeterli P-M kapasite oranı 0.4 < 1 ve diğer koşullarda da sorun yok vb.
    • Bu envelop ile oluşturduğumuz kombinasyonları dikkate aldığımızda ise yine aynı elemanlar için P-M kapasite oranı 15.0 > 1 mesela.

Acaba neden böyle çok abartılı bir fark var, nerede yanlışlık olabilir? Env. tanımlarken Add demiyorum. Envelope seçeneği ile oluşturuyorum.

Bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Saygılar, selamlar..

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    52
    ben fazla bilgi sahibi değilim ama kolonlarda envolope zarf kullanmıyoruz diye biliyorum kiriş tasarımında envolope kullanıyoruz

3. The Following User Says Thank You to civilengineer.v For This Useful Post:

sokrates (18-12-2016)

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    14
    ETABS veya SAP2000 ile dizayn yapacaksanız dizayn kombinasyonları içerisinde envelope türünden kombinasyon bulunmamalıdır.
    Envelope yaptığınızda kolonlarda en büyük normal kuvvet başka yük kombinasyonundan (örneğin 1.4G+1.6Q), en büyük momentler başka kombinasyonlardan (örneğin Deprem Yüklemelerinde) geldiğinden dizayn doğru olmaz.

Konu ile ilgili Günay Özmen-Engin Orakdöğen-Kutlu Darılmaz hocaların Örneklerle SAP2000 kitabını inceleyebilirsiniz.

Saygılar.

5. The Following User Says Thank You to hkozdemir For This Useful Post:

sokrates (18-12-2016)

Katılımcı Üye
    Thanks
    48
    Alıntı hkozdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ETABS veya SAP2000 ile dizayn yapacaksanız dizayn kombinasyonları içerisinde envelope türünden kombinasyon bulunmamalıdır.
    Envelope yaptığınızda kolonlarda en büyük normal kuvvet başka yük kombinasyonundan (örneğin 1.4G+1.6Q), en büyük momentler başka kombinasyonlardan (örneğin Deprem Yüklemelerinde) geldiğinden dizayn doğru olmaz.

Konu ile ilgili Günay Özmen-Engin Orakdöğen-Kutlu Darılmaz hocaların Örneklerle SAP2000 kitabını inceleyebilirsiniz.

Saygılar.
    Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Yani bu nedenle mi öyle sonuç çıkıyor? Ve sadece kolonlar için mi geçerli bu durum?

Dizayn ederken bütün kombinasyonlar tek tek hepsi olsun, hangi kombinasyon ile en çok zorlanma söz konusu görelim vb. tamam. Ama rapor için bir yığın kombinasyon yerine sadece birkaç zarf kombinasyonu ile sonuç alamaz mıyız? Daha doğrusu madem envelope türünden kombinasyon bulunmamalı bu durumda böyle bir seçenek (Envelope ile zarf kombinasyonu oluşturma vb.) neden var ki SAP2000 ve ETABS'ta? Ne işe yarıyor o zaman?

Özel Üye
    Thanks
    34
    Sadece betonarme tasarımı düşünmeyin. Çelik ve diğer malzemelerin tasarımında örneğin bir düğüm noktası tasarımında farklı kombinasyonlardan gelen maksimum kuvvetlere ihtiyacınız olabiliyor.

8. The Following User Says Thank You to Miralay For This Useful Post:

sokrates (21-12-2016)

Katılımcı Üye
    Thanks
    48
    Alıntı Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece betonarme tasarımı düşünmeyin. Çelik ve diğer malzemelerin tasarımında örneğin bir düğüm noktası tasarımında farklı kombinasyonlardan gelen maksimum kuvvetlere ihtiyacınız olabiliyor.
    Betonarme veya çelik diye düşünmedim. (Benim yaptığım örnekte abartılı kapasite oranı veren elemanlar da çelik kolonlardı zaten.)
    Sonuç olarak kolon-kiriş-perde vb. elemanların dizaynı için bu tür zarf kombinasyonları kullanamıyoruz, kullansak da yanıltıcı olabilir anladığım kadarıyla. (Veya kaçırdığım daha farklı bir püf noktası mı var?)

Yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
    Selamlar, saygılar..

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    52
    kiriş için kullanmalıyız diye biliyorum mesnetlerde deprem yükleri sonucu oluşan moment açıklıklarda olu yuklerden oluşan momentlere göre tasarım oluyor genel olarak envope yapıldıgında uğraşmadan hangi elemanda hangi mesnette en büyük moment oluşmuş bakabiliyoruz sap2000 de bitirmemi yaparken kirişlerde envolope kullanmıştım uzun zamandır sap2000 kullanmıyorum bilgim doğru olmayabilir

Kıdemli Üye
    Thanks
    313
    çelik tasarımda envelope kullanılmaz. betonarmede de kirişlerde kullanabilirsiniz aslında zira betonarme kirişte kesit sabit olsa da içindeki donatı değişir. sol mesnet fazla çıkar sağ az çıkar. sadece momente göre hesap vardır. betonarme kolonlarda ise zarfı kullanamazsınız.
    çelikte de aynı durum vardır. kesitin tahkikinde eksenel yükler de etkilidir.

12. The Following User Says Thank You to torunoğlu For This Useful Post:

sokrates (03-04-2017)