Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Taşeronlar bakabilir mi ?

Yeni Üye
    Thanks
    0

Taşeronlar bakabilir mi ?

Merhaba. 50 000 tl kadar param var ve sağlam bir kalıpcı demirci ekibi kurup piyasada bende olmak istiyorum . ancak sürecin nasıl işlediği hakkında siz büyüklerime danışmak istiyorum. bir iş yeri açmalımıyım , yoksa doğrudan gidip firmalara sizin kalıp işinizi ben yapayım mı demeliyim. dalaveresiz iş yapmak istiyorum. aldığımın vergisini vermek istiyorum ve çalışanlarıma alınteri kurumadan paralarını ödemek istiyorum. bu arada malzeme alabilecek durumda değilim. bu nedenle firmalarla sözleşme gibi bir durum olur mu?

Özel Üye
    Thanks
    168
    İşe resmi açıdan bakacak olursak, inşaatta çalıştıracağınız her işçinin sigortasının yatırılmasının gerekiyor. Puantaj kayıtlarına dayalı olarak, 1 gün bile çalışsa o gün sigorta girişinin yapılıp ertesi gün çıkışının yapılması gerekiyor. Eğer sigortasız bir işçi çalıştırıyorsanız bir iş kazası geçirdiğinde çok ciddi cezaları var. Sigortayı da iki şekilde çözebilirsiniz, kendiniz şirket kurup, çalıştırdığınız işçileri kendi firmanızda çalışıyor gösterip iş sonunda müteahhit firmaya fatura kesebilirsiniz. Eğer şirket kurmazsanız, çalıştırdığınız işçileri müteahhit firmada çalışıyor gösterilip sigortaları yatırılmalı.
    Malzemeli almayacağınız için, müteahhitlerden iş alırken malzemesiz birim m2 fiyattan anlaşacaksınız. Mesela diyeceksiniz ki ben senin işini m2si 40 tlden(22tuğla+9demir+9tuğla) yaparım. Tabi bu 40 tlye neler dahil neler dahil peşin peşin konuşmakta fayda var(1 metreden uzun kolonlar?perdeler?bodrumdaki perdelerde tuğla parası düşülür mü?subasmanda x1 mi x0.5 mi? batar kirşileri? vb)
    Tabi bu m2 fiyatı hangi m2 onuda konuşmanız lazım.(düz ölçü?kırık ölçü? tuğlada yüzey alanı mı yoksa kat alanı mı?)
    Piyasada ucuz fiyata kalitesiz iş yapan kalfalar olduğu gibi daha fazla fiyata daha kaliteli iş yapan kalfalarda var. Müteahhiterde de çok ucuz işçilik arayanlar olduğu gibi kaliteli ve nispeten ucuz işçilik arayanlarda var. Bu işte bir müteahhitle anlaştığınızda detaylarıda konuşmanızı tavsiye ederim çünkü ucu açık bırakılan işlerde genelde kalfa para kazanamıyor.
    Konu oktemmehme tarafından (05-09-2016 Saat 14:15 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Uzun uzun cevabiniz ,Yardimlariniz ve bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim. İzninizle bir sual daha sormak istiyorum.kiş mevsimine girmek uzereyiz. Bahar o beklemelimiyim yoksa start vermek icin beklememelimiyim.

Deneyimli Üye
    Thanks
    150
    Alıntı tahir33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun uzun cevabiniz ,Yardimlariniz ve bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim. İzninizle bir sual daha sormak istiyorum.kiş mevsimine girmek uzereyiz. Bahar o beklemelimiyim yoksa start vermek icin beklememelimiyim.
    bekleme, ancak iş bağlarsın zaten. millet kışın iş bağlar yazın başlar inşaata

Aykut ÖZDEMİR
    YTÜ, İnşaat Mühendisliği - 2012